Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Finlandiya Eğitimi Mükemmel Ya Deyip Dururuz.Peki Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Ana Sayfa » Eğitim » Finlandiya Eğitimi Mükemmel Ya Deyip Dururuz.Peki Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Finlandiya’nın eğitimde başarısının sırları

Bir ülke düşünün ki 1960’larda gayri safi millli hasıla düşük, ekonomik ve teknolojik olarak geri kalmış, eğitimde dünya genelinde son olarak sıralarda içeriyor. Sonrasında aynı ülke şu demek oluyor ki Finlandiya eğitim sistemini sil baştan değiştiriyor ve 30 yıl sonrasında 1990’ların sonunda meyvelerini alıyor. 2000’lerden bu yana dünyada eğitimde en başarı göstermiş 3 ülkeden biri. Şahıs başına ulusal gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biri haline geldi. Peki başarının sırrı nedir? Türkiye için Finlandiya eğitim sistemi örnek alınabilir mi? sorularının cevaplarını arayacağız.
Öğrenciler kendi sınıflarını kendileri temizliyor. Çöplerini döküyorlar. Öğrenciler okula yürüyerek gidip geliyorlar. Okula girişte elbiselerini askılara asmakta, ayakkabılarını çıkarıp çoraplarıyla yada terlikleriyle sınıflara girmektedirler. Sınıflarda eğitim-öğretim vasıta gereçlerinin haricinde öğrencilerin ellerini yıkama ve lavabo alışkanlıkları kazanmaları için temiz wc-lavobolar mevcut. Findandiya eğitim sisteminde ev ödevi yok. Ödev verilmiyor. Her çocuğa bir fert olarak kıymet veriliyor. Çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu derhal fark ediyor ek ders veriyor. Minik öğrenme grupları ile mevzuyu yine ediyor. Arkadaşlarına anlatarak öğretmeye çalışıyor. Yıl süresince 1 kez imtihan oluyorlar. Ülke genelinde ulusal imtihan haricinde imtihan olmuyorlar.

Bizde öğrenciler yarış atı şeklinde devamlı sınavlara giriyor. Ağır ödevler yüzünden kabiliyetlerini geliştirmeye zaman kalmıyor. Oyun ve kişisel karakterini geliştiren aktivitelere yeterince yer verilmiyor. Anne babaları tarafınca devamlı karşılaştırma edildikleri için ruhsal ve ruhsal sıkıntılar yaşıyorlar.

Öğretmenler için de belli bir giyinme biçimi olmayıp tamamen serbesttir. Öğretmenin öğrenciye karşı fizyolojik ceza uygulaması hatta bağırması Fin eğitim sisteminde rastlanılmayan alışılmadık bir vakadır. Hatta sınıfların sessiz olması, öğrencilerin parmak kaldırmayıp sınıfta sessiz bir şekilde oturması hoş karşılanmıyor. Öğrencilerin değişik kabiliyetlerini ortaya koymalarını sağlamak amacıyla müzik, fotoğraf, gövde eğitimi derslerinin yanında okulda hususi olarak ayrılmış atölyelerde ağaç ve materyal işleme dersleri verilmektedir.

Mecburi temel eğitim süresince (1-9. Sınıflar) tüm öğrenciler eğitim, sıhhat, günlük sıcak yiyecek, bilgisayar ve yazıcı kullanımı, kitap, defter, kalem, okul gezilerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadırlar. Öğlen saatinde öğretmenler okulun zemin katında bulunan yemekhanede öğrencileriyle birlikte yiyecek yemektedirler.

Türkiye’de eğitim sistemini Finlandiya benzer biçimde geliştirmek için yapılması gerekenler

Ilk olarak devletimizde her insana bulunmuş olduğu yerde ister kent merkezi yada ister kırsal olsun eşit koşullarda öğrenme fırsatının tanınması gerekmektedir. Bunun için lüzumlu finansman sadece bütçeden eğitime ayrılan payın minimum OECD averajı seviyesine yükseltilmesiyle elde edilebilir. Ek olarak Türkiye’de temel eğitim seviyesinde okul türü ve program çeşitliliğinin en aza indirilmesi tüm öğrencilerin Finlandiya’da olduğu şeklinde belli bir standartta eğitim almasının önünü açacak ve bu şekilde değişik programlarda tahsil gören öğrenciler arasındaki başarı farkı en aza indirgenmiş olacaktır.

Devletimizde aynı yaş grubundaki öğrenciler İlköğretim, Genel lise, Anadolu Lisesi, Yabancı Dil Ağarlıklı Lise, Fen Lisesi, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Oldukca Programlı Lise şeklinde bir oldukça değişik okul türü ve programına devam etmekte ve bunların başarı seviyeleri içinde oldukça büyük farklar ortaya çıkarken Finlandiya’da OECD ve PISA’da belirlenen beceri seviyeleri içinde en yüksek ile en düşük başarı gösteren Finli öğrenciler arasındaki fark oldukça küçüktür.

Eğitim sisteminde yaşanmış olan tüm bu yenilikler 1960’larda eğitimden, ekonomiye geri kalmış bir ülkenin bugünlere iyi mi geldiği hakkında fikirler veriyor.

Bir önceki yazımız olan Iphone | Ios Telefonlarda Mutlaka Bulunması Gereken Uygulamalar başlıklı makalemizde 2016 en iyi iphone 6s uygulamaları, 2016 ilginç iphone uygulamaları ve 2017 en iyi iphone uygulamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Finlandiya Eğitimi Mükemmel Ya Deyip Dururuz.Peki Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Genesis G70 Özellikleri Ve Türkiye Fiyatı Tesla Tarafından İnsansız Elektrikli Tırlar Üretildi Gençleşmek İçin Ameliyat Olmanız Şart Değil ! Tereyağının Faydaları Nelerdir? Call of Duty: Black Ops 3’ün Tanıtımı Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: