Fındık Yağı Yemeklerde Kullanılır Mı ?

Ana Sayfa » Güncel » Fındık Yağı Yemeklerde Kullanılır Mı ?

Fındık Yağı Nedir? 

Fındık yağı ülkemiz ekonomisine katkı elde eden ve tamamen yerli fındıklarla üretilen yemeklik yağ çeşididir. Öteki yağlara nazaran artı ve eksi yönlerinden söz edilebilir. Yemeklerde, salatalarda kullanıldığı şeklinde kozmetik ve besin alanında pek oldukca yerde kullanılmaktadır.

Fındık Yağı Iyi mi Üretilir?

Moderne tesislerde fındık yağının elde edilmesi esnasında; fındıklar kurutulup uygun rutubet değerlerine ulaşınca presslenir ve bu ilk preslemeden ham fındık yağı elde edilir. Key adında olan kalan yağlı küspe ise bazı ekstrasyon işlemlerinden geçtikten sonrasında yemeklik yağ olarak piyasaya satılır. Bu aşamada yemeklik fındık yağı da bir ekip ısıl işlemlerden geçmekte ve bazı kimyasallara maruz kalabilmektedir.

Fındık Yağının Yararları Nedir?

Fındık yağında bolca oranda E vitamini bulunur. E vitamini kuvvetli bir antioksidan olduğundan vücut için pek oldukça faydası bulunmaktadır. E vitaminin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını önlemede destekleyici görevi bugün bilinmektedir. Yağ asitlerinin bileşimi incelendiğinde % 80’den fazla Oleik asit ihtiva ettiği görülmektedir. Oleik asit gene fena kolesterolü düşürmekte ve iyi kolesterolü arttırmaktadır.

Fındık yağının bir öteki pozitif yanları yüksek ısılara dayanmasıdır. Yiyecekleri kızartarak tüketmek her ne kadar zararı olan bir davranış olsa da fındık yağıyla meydana getirilen kızartmalarda, yağın yapısı bozulmadığı için ısıyla acele bozulan yağlara nazaran kızartmalarda tercih edilebilir. Ek olarak neredeyse kokusuz bir yağ olması da yemeklerin orjinal lezzetini müdafaasını ve değişik bir damak lezzeti sunmasını sağlıyor.

Not:  Üretim aşamasında gerek fındığın katı içinde ne olduğunun uzaklaşması gerekse çeşitli ısıl işlemler sebebiyle fındık yağının alerjen olma durumu düşük bir ihtimaldir. Oldukça düşük küçük bir ihtimal olsa da fındığa alerjisi olanların dikkatli tüketmesinde yarar vardır. Bilhassa el makineleri ile meydana getirilen soğuk sıkım şeklinde tüketilen fındık yağı, fındığa alerjisi olanları etkileyebilir.

Bir önceki yazımız olan Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo verdim, beslenme ve clean bulk beslenme programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Fındık Yağı Yemeklerde Kullanılır Mı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Her Şey Dahil En Uygun Fiyatlara Tatil Fırsatı Tatil.Com’da Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video İzle Büyük Şehirlerden Uzak Sakin Bir Yaşam İçin En Doğru Adres! Türkiye’nin Kapsamlı Gezi Rehberi Bölgesel İncelme Yöntemleri Kilo Verirken Kas Kaybı Belirtileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır