Fethiye Türkiye gezilecek noktalar: Ege bölgesinde bulunan, sayısız konaklama tesisiyle, zamanı yerleriyle, benzeri olmayan güzellikteki koylarıyla dinlence beldelerinin merkezinde bulunan Muğla Fethiye için hazırlamış olduğumuz Muğla Fethiye gezilecek bölgeler sıralaması için aşağıdaki haritada en sağda bulunan kare çerçeveye tıklayarak açabilirsiniz. Aslen Fethiye gezilecek bölgeler desek de Fethiye Ölüdeniz gezilecek bölgeler sıralaması olarak da kullanabilirsiniz. Ölüdeniz Fethiye‘nin en oldukça gezgin çeken yeri, lagünün ve yamaç paraşütünün tesiri bunda büyük. Fethiyede gezilecek görülecek bölgelere bir göz atalım.

Fethiye nerede?

Fethiye Muğla‘ya bağlı en güzel ilçelerden birisi. Likya yolu ile dünyada çapında binlerce gezgin çekme özelliğine haiz yer, naturel özellikleriyle bir tek şimdi yüzyıllar öncesinde de kendisine fanatik bırakıyormuş. Muğla Fethiye plajları, adaları, doğası, denizi ile dünya markası olacak kadar kıymetli, hususi ve bir an ilkin keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Fethiye dinlence seçeneği bu yaz size oldukca fazlaca iyi gelecek. Rota mükemmel, o halde başlamış olalım mı?

Mugla Fethiye

Fethiye Haritası

Fethiye Gezilecek Bölgeler

Fethiye’de nereler gezilir: Fethiye Fede gezilecek bölgeler listesini yukarıdaki haritada numaralandırarak oluşturduk. Ölüdeniz de gezilecek bölgeler sıralaması olarak da kullanılabilir. Fethiye‘yi yalnız  Fethiye Ölüdeniz ile sınırı olan sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Deniz, kum ve güneşten ibaret sananlar da yanılıyor, aksine zamanı yerleriyle de ziyaretçilerini binlerce yıl geriye götürmesiyle de öne çıkıyor. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak binlerce yıl öncesinde de deniz ve tecim merkeziymiş burası. Aslına bakarsak hepsini tek bir Fethiye seyahatinde bitirmeniz için 10 gün ayırmanız ve bu süreyi dopdolu geçirmeniz gerekiyor. Yorucu ve bolca tempolu bir Fethiye dinlencei istemiyorsanız birkaç bölüme bölerek de rotanızı çizebilirsiniz. Listedeki bölgelere karadan ya da denizden günübirlik teknelerle ulaşabilirsiniz. Bolca aktiviteli, bolca yürüyüşlü ve bolca keşfetmeli bir Mugla Fethiye ve Fethiyenin en güzel bölgeleri sıralaması aşağıda:

1. Göcek

Fethiye seyahat rehberinde ilk numarada olan Göcek, konsept olarak aslen Fethiye’den değişik. Lüks dinlence beklentisi içindeki kişilerin ve bilhassa de yabancı turistlerin uğrak yeridir Göcek.  Göcek Fethiye arası kaç km? Göcek Fethiye arası 17 km.Lüks yatların demir attığı, neredeyse plajsız (kamp alanlarını plajdan sayarsak evet plajı var diyebiliriz) belde Fethiye ilçe sınırları içinde olduğundan Fethiye’nin gezilecek bölgeleri listemize aldık. Daha evvelde detaylı yazdığımız Göcek seyahat rehberine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Göcek gezileek yerler

Göcek koyları

2. Günlüklü Koyu

 Günlüklü Koyu Fethiye’de gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer ediniyor. Fethiye Günlüklü koyu, Göcek Fethiye kara yolu üstünde, Fethiye’ye 17 km uzaklıkta, Göcek nahiyesine ise 10 km uzaklıkta bulunur. Sakin, sessiz, doğayla iç içe, hafifçe çakıllı ince kumu ve tertemiz denizi olan Günlüklü plajına uzaktan bakmış olduğunuzda maviden oldukca yemyeşil bir renk gözünüzü alır. Müdavimleri de yerli ve yabancı turistlerdir. Aşırı kalabalık değil ayrıca, hafta sonu birazcık daha kalabalık olması ise doğaldır. Ağaçların içindeki hamaklara uzanıp piknik yapabilirsiniz. Yazın tekne turları ve günübirlikçi tatilcilerle dolan, rahatlık dolu atmosfere ve kristal berraklığındaki denize haiz, hafifçe çakıllı ince kum plajlı bir koydur Günlüklü koyu Fethiye. Adını ise oldukça nadir görülen günlük ağaçlarından alıyor. Günlük ağaçları parfüm ve ilaç yapımında kullanılıyor. Gün doğumu ve gün batımında etrafa yayılan o müthiş koku bu ağaçlardan geliyor. Sığ denizi, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için tam bir avantaj. Günlüklü koyu giriş tutarı 2015 senesinde 17,5 TL’ydi. Sezonluk olarak da fiyatlar değişebiliyor.

Günlüklü koyu konaklama için otel, barıncak şeklinde seçenekler var. Günlüklü koyu otel tavsiyesi olarak böylesine muhteşem bir koyda bungalowda kalmanızı tavsiye ederiz. The Bay beach club, değişik oda konseptleriyle değişik fiyat alternatiflerine haiz.  Ahşap odalarda kalmak güzel bir edinim olabilir. Öteki otel seçeneği ise Göcek Yat Klübünün derhal dibinde bulunan AB Home Otel olabilir.  Günlüklü koyu barıncak  tavsiyesi sorarsanız Tabiat Deniz Barıncaku tavsiye ederiz. Tüm Göcek otelleri ve tüm Göcek pansiyonları, Günlüklü koyuna yakın mesafede olduğundan günübirlik gidilebilir aslen.  2015’te günübirlik gittiğimiz koy sessiz, sakindi, umarız bu hususi durumunu hep korur.

Günlüklü Koyu Fethiye

Fethiye Günlüklü Koyu

3. Katrancı Koyu

Fethiye Katrancı Koyunda’da sımsıcak bir güneş, masmavi bir deniz sizleri bekliyor. Katrancı koyu neredeKatrancı Koyu, Muğla Fethiye mevkiinde, eşi olmayan deniz hazzı ve aden yeşili orman güzellikleriyle birlikte rahatlık verici bir dinlence yapabilir, Katrancı Plajına günübirlik yüzmeye gelebilirsiniz. Fakat şu şekilde de bir durum var; Katrancı kamp alanı olduğundan buraya yaz mevsimini geçirmek için gelen bir kitle de var. Kısaca 3 ay süresince Katrancı koyu kamp alanında Katrancı çadır kampında kalan aileler var. Üstelik birazcık kalabalık. Katrancı orman kampı hoşlarına gitmeyenler olabilir bu nedenden dolayı. Deniz ise oldukça güzel ve tertemiz. Yalnız arılara dikkat edin. Bir de denizde, etinizi koparacak derecede ısıran balıklar var. Onlara da denk gelirseniz sakın korkmayın, yalnız birkaç sefer olursa denizden çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bizim başımıza geldi diye uyarmak istedik sizi de. Ayrıca günübirlikçiler için diyelim ki Katrancı Koyu giriş tutarı şahıs başı 15 TL’di 2015 yılı için. Katrancı Koyu ile ilgili daha çok güncel data için şuraya tıklayabilirsiniz.

Katrancı koyu konaklama önerilerimiz içinde bölgenin en büyük ve geniş tesisi Katrancı park otel var. Katrancı park hotel‘in tutucu olmasının getirmiş olduğu bazı özellikler de var elbet. Yakın mesafede sayılabilecek güzel ve konforlu başka tesis ise Yonca Lodge. Katrancı otel seçenekleri haricinde yukarıda saydığımız Katrancı çadır kampı da öteki güzel bir alternatif olabilir.

Katrancı Kamp

Fethiye Katrancı Koyu

4. Fethiye Çalış Plajı

Aileler için plaj tavsiyesi isteyenlere Fethiye Çalış önerilebilir. Fethiye dinlence bölgeleri içinde Fethiye Çalış Plajı mükemmel bir tercih.  Denizi ve kumlu upuzun 4 km’lik plajıyla onlarca otele ev sahipliği yaparken, su sporları ile deniz keyfinize renk katabilir, hediyelik eşya dükkanlarından yakınlarınıza hediyeler alabilirsiniz. Akşam üstüne doğru ise gün batımını kumsaldan izleyebilir, kırmızının onlarca tonuna fanatik kalabilirsiniz. Caretta caretta cinsel kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı ender plajlardan birisidir. Sörfçülerin de uğrak yeri olduğundan yıl içinde yüzlerce sörfçünün konakladığını söyleyebiliriz. Plaja giriş parasız olup şezlong ve şemsiye için 5-15 TL arası bir ücret ödüyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse denizin dibi balçık görüntüsü yaratıyor, su yeşil görünüyor ve birazcık bulanık. Bölgenin yapısıyla ilgili. Faralya tarafına yüzmeye gidenler beğenmeyebilirler.

Bölgede bulunan Fethiye Çalış plajı otelleri değişik tarzda ve konseptte hizmetler vermektedirler. İrili ufaklı Çalış otelleri plajın derhal arkasında yer ediniyor. Hem de Fethiye Çalış barıncakları da bölgede mevcut.

Çalış plajı karşısında Şövalye adası var. Fethiye limandan kalkan motorlarla ulaşabileceğiniz ada evleri bizdeki Büyükada evleri şeklinde, geniş balkonlu, büyük pencereli ve bembeyaz boyalı.

Fethiye plajları

Fethiye Çalış Plajı

5. Amintas Kaya Mezarları

Kaya mezarları ya da öteki deyişle kral mezarları M.Ö. 5.yy’dan günümüze dek gelmektedirler. Statüsü yüksek kişiler için yapılmış kaya mezarları, uygun yapıdaki kayalara derin oyuklar yapılarak oluşturulmuş. Amintas kaya mezarlarını daha yakından görmek isterseniz 199 basamağı da çıkmak zorundasınız. En tepeye çıktığınızda kral mezarına mı bakarsınız yoksa görkemli Fethiye Körfezi ve Şövalye Adası‘nın manzarasını mı izlersiniz güvenli değiliz. Bu bölgeden çıkarılan eserlerin bir kısmı da İngiltere’deki British Museum’da sergilendiği için İngilizler’e pek de yabancı gelmiyor. Mezarların en büyüğü ve en ünlüsü olan Amintas’a oldukca sayıda basamaktan sonrasında ulaşınca soldaki sütunda M.Ö.4.yy.’da yazılmış “Herpamiasoğlu Amintas” yazısını görebilirsiniz. Gotik kemerli bir ön kapak ve dörtgen şeklindeki oyuklar, gotik stilinde kemerli bir kapak ve kapağın her iki yanında da kişinin yaşamını resmeden freskler görülebilir. Müze katınız ile parasız girebilirsiniz.

Kral mezarları

Kral Mezarları

Kral Mezarları

Amintas Kral Mezarları

6. Fethiye Kayaköy Antik Kenti

Kayaköy nerede? Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Kayaköy Antik Kenti, taştan inşa edilmiş eski bir Rum Köyü’dür ve şimdilerde “Kayaköy hayalet kent” olarak adlandırılıyor. Kayaköy zamanı M.Ö. 3000’lere dayanıyor ve Fethiye‘ye yalnız 8 km uzaklıkta. 11.yy’da yaşayan Rumlar tarafınca Antik Likya Uygarlığına ilişik Karmylassos Antik Kenti üstüne kurulmuş taş köyün günümüze kadar gelen evlerin pek bir çok 19.yy’a ilişkin. Kayaköy‘ün  içinden Likya Yolu‘nun bir uzantısı da geçiyor. 20.yy başlarında burası adeta bir tecim merkeziymiş, yüzlerce ev, kilise, şapel, okul, hastane, kütüphane ve zanaat atölyesi barındırmış. Tabiat yürüyüşlerinizi tarihe elinizi uzatarak yapacağınız Kayaköy Fethiye‘de, gezinizin arkasından köy kafelerinde sıcacık gözlemelerinizi alabilir, güzel bir mola verebilirsiniz.

Kayaköy Sanat Kampı, Muğla Kayaköy‘de alternatif bir dinlence arayışı içinde olanlar için önerimizdir. Kamp çadırında ya da çardakta konaklayabilir, sanat atölyelerine ve gezilere katılabilir, çeşitli yürüyüş ve bulgu aktivitelerine katılabilirsiniz. Kayaköy Muğla, Fethiye gezinizde ne olursa olsun rotanıza almanız ihtiyaç duyulan bir yer. Kayaköy Türkiye‘de konaklamayı tercih ederseniz, oldukça yakında bulunan Gemile Adası‘na ve Gemiler Koyu‘na da uğrayabilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kayaköy Fethiye

Fethiye Kayaköy

7. Gemile Koyu

Ölüdeniz‘den kalkan teknelerin uğramış olduğu ve yüzme molası verdiği bir koydur. Fethiye’de bulunan birçok koy benzer biçimde berrak ve temiz bir suya haizdir. Gemile koyu iyi mi gidilir? Gemiler koyu‘na gelmek için Kayaköy‘den geçerek dar bir orman yolunu izleyerek gelebilirsiniz. Gemile Koyu giriş tutarı 20 TL. Gemiler Koyu Fethiye, Ölüdeniz’den sonrasında 2.büyük Fethiye koyudur.

Gemile camping

Gemile Koyu Fethiye (Gemiler Plajı)

Gemile Koyu Denizi

*Afkule Manastırı, Fethiye Gemiler Koyu‘na (Fethiye Gemile Koyu) inmeden çamların arasından batıya doğru sapan yola girerseniz karşınıza çıkacaktır. 1 km gittikten sonrasında aracınızı bırakıp 20 dk.lık yürüyüş sonrası kayalıklara ulaşırsınız. Deniz manzarasına fanatik kalabilirsiniz tam da bu aşamada. Af kule, oldukça sapa bir yerde, Hristiyan din adamlarının da yakarma etmek için sessiz, tenha bir yer seçtiği belli oluyor. Afkule manastırı, kayanın içi oyularak yapılmış bir manastırdır.

Af kule

Afkule Manastırı

8. Gemile Adası

Gemiler koyu‘nun tam karşısında bulunan Gemiler Adası‘nın uzunluğu 1 km, genişliği ise 400 metredir. Eski adı Aya Nikola (doğrusu St Nicolas) olan adada M.S.5-11. yy’lar arası yapılmış Bizans dönemine ilişik kilise ve şapel kalıntıları bulunuyor. Hristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden birisi olması sebebiyle önemlidir. Gemiler Adası Fethiye‘de ek olarak orta çağdan kalma birçok yaratı de bulunmaktadır. Fethiye Gemiler Adası‘nın kayalık yapısından dolayı, evler ve kiliseler kayaların içine oyularak yapılmıştır. Kısa bir yürüyüş ile adanın zirvesine çıkmayı başarırsanız sizi benzeri olmayan güzellikteki bir görünüm selamlayacak.

Gemile Camping

Gemiler Adası

9. Ölüdeniz Tabiat Kamp

Ege’ye gidilir de kamping alanında kalınmaz mı…Fethiye kamp alanları, en iyi kamp alanları, Ölüdeniz camping, Fethiye kamp bölgeleri, çadır kamp alanları, çadır kamp bölgeleri , Fethiye camping, tabiat kampları, kamp yapılacak bölgeler seçenekleri içinde doğayla başbaşa kalmak fakat bir taraftan da denize yakın olmak isterseniz işte doğru adrestesiniz.  Aslına bakarsak bizim burayı tercih etmemizin en mühim sebebi denizden uzakta, doğayla başbaşa olmak istememiz ve sahile de yakın olmayı istemekti. 5 dakikada Ölüdeniz’e inişinin olması, manzarasının ise görkemli ötesi olması karar vermemizi etkiledi. Ölüdeniz kamp alanlarıOrman kampları, tabiat kampı seçenekleri de fazla değildi açıkçası. Akşam yanan kamp ateşi, yeni tanıştığınız tam da sizin kafanızdaki kişilerle gece sohbeti ve kamp ateşi çevresinde çitlemek, ağaç evde tabiat ananın sesiyle uyuyakalmak, güne kuş sesleriyle ve organik köy kahvaltısıyla adım atmak ise paha biçilemez deneyimler oldu bizim için. Kamp tatili büsbütün eşi olmayan bir edinim, kesinlikle bu deneyimi yaşamalısınız.

Ölüdeniz camping

Ölüdeniz Tabiat Kamp

10. Sea horse Beach Club

Güzel, konforlu bir tesis olsun fakat lagünün de derhal dibinde olsun istiyorsanız, Sea Horse Bach Club tam da size nazaran. Seneler ilkin bir ziraatçi tarafınca alanın 2 arazi birleştirilerek şimdiki tesis oluşturulmuş. Lagün Konak ve Ağaç Ev restore edilmiş, anane bozulmamış ve bahçedeki zeytin ağaçlarından hala  zeytin elde edilmekte ve restorandaki yiyeceklere nefis tatlar katmaktadır.

Önündeki lagünde su sporları yapabilir, denizin keyfini çıkarabilir, Hisarönü ve Ovacık beldelerine parasız servisleriyle ulaşabilirsiniz.

Ölüdeniz Plajları

Sea Horse Beach Club

11. Sugar Beach Club

Sugar Beach Club, içinde bungalowların olduğu, oda fiyatı olarak 250-300 TL’ye konaklama imkanı sunan, derhal önünde plajı olan (Ölüdeniz lagün) ve şezlong benzer biçimde şeylerin de konaklama tutarına dahil olduğu bir tesis. Sugar Beach Club Fethiye, lagünün dibinde bungalow tadı yaşamak isteyenleri bekliyor. Sugar Beach Club Ölüdeniz, gün boyu sunmuş olduğu lezzetlerle ve içinizi serinleten soğuk içecekleriyle de midenizi şenlendiriyor. Güzel müzik, iyi yiyecek, görkemli görünüm ve dopdolu dinlence anıları için lagünün dibindeki Sugar Beach Ölüdeniz‘e uğramanızı tavsiye ederiz.

Sugar Beach Fethiye

Sugar Beach Club

12. Belcekız Plajı

Belceğiz Plajı ya da Belcekız plajı olarak adı geçen plaj, upuzun altın sarısı kumu, turkuvaz deniziyle Ölüdeniz’in en meşhur, en gözde ve en keyifli yeridir bizce. Fethiye Belceğiz plajında gün boyu denizin tadını çıkarırken, arkasında bulunan cafe, restoran ve barlarda yemeğinizi yiyebilir, eğer yakınsa konakladığınız otele gidip dinlenebilir, tekrardan plaja gelip güneşin ve ilginiz de var ise su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Belcekız beach resort‘a paralel uzanan cafe ve restoran benzer biçimde bölgeler Fethiye’nin en gözde mekanları ve gece boyu sabaha kadar eğlenceler devam ediyor.

Belcekız plajı arkasında bulunan yürüyüş noktası yamaç paraşütü pisti olarak da kullanılıyor. Belcekız beach club ile Ölüdeniz‘i Kumburnu ayırıyor.

Adı da plajla aynı olan Belcekız otel, sunmuş olduğu yüksek kalitedeki hizmetiyle de müşterilerini memnun ediyor. Tüm Belcekız Plajına hakim Club Fethiye Belcekız Otel konaklama önerilerimiz arasındadır.

belcekız beach

Belcekız Plajı

Belcekız plajı, yukarıda fotoya bakarsanız, Kumburnu denilen çıkıntının sağ tarafındaki kısımdır.

13. Ölüdeniz

Ölüdeniz gezilecek bölgeler sıralaması isterseniz işte bu madde tam da size nazaran. Fakat siz öteki maddelere de göz atın. Dünya çapındaki birçok prestijli gösterim ve dergide karşımızda çıkan, antik çağlarda “Işık ve Güneş Diyarı, tanrının Dünyaya Bağışladığı Aden” olarak malum ÖlüdenizFethiye Ölüdeniz nerede? Ölüdeniz Fethiye‘ye 12 km mesafededir. Bazıları aslen Antalya Ölüdeniz olarak ansa da doğrusu Muğla Fethiye Ölüdeniz‘dir.

Ölüdenize iyi mi gidilir? Ölüdeniz merkezden kalkan minibüslerle Fethiye Ölüdeniz sahile ulaşmanız mümkün. Kumburnu doğa parkına giriş tutarı şahıs başı 7 TL, talebe için 3,5 TL. Motosikletle giriş 7 TL, otomobille giriş 25 TL.

Muğla Ölüdeniz‘in aslolan en popüler kısmı mavi bayraklı Ölüdeniz plajı (Ölüdeniz beach) da olarak çokça bahsedilen Ölüdeniz lagün ve Belcekız civarıdır. Aslına bakarsak yukarıdaki maddede Belcekız‘ı ayrı olarak belirtsek de Fethiye Ölüdeniz temelde 2 kısımdan oluşmaktadır: 1.kısım lagüne ulaşan dünyaca meşhur Belcekız plajı, 2.kısım ise lagünün bulunmuş olduğu bölüm. Bu 2 kısmı Kumburnu birbirinden ayırıyor. “Fethiye Ölüdeniz ” denmesinin sebebi lagün kısmının sığ ve dalgasız olması. Lagün içinden kaynak su çıkışları ile gel-gitler yardımıyla açık deniz ile arasındaki akış devamlı devam etmektedir ve yıl süresince tertemiz kalmaktadır. Ölüdeniz lagün bölümünde şezlong ve şemsiye kiralayabilir, yeme içme için kafeterya kısmından yararlanabilirsiniz.

Belcekız plajı, 3 km’lik bembeyaz bir kumsala haiz. Tepeden çekilmiş yamaç paraşütü fotoğraflarına bakarsanız turkuvaz renkle mavinin binbir tonunun yeşilin binbir tonuna karıştığını görebilirsiniz. Beyaz renkli kumsalı, güneşi, yeşillikleri ve yakın çevredeki zamanı kalıntılarıyla, aktiviteleriyle Ölüdeniz’de birkaç gün de kalsanız yetmeyebilir. Ege’nin kim bilir en güzel yerlerinden birisidir, yakınındaki birçok koya da erişme imkanınız vardır tekneyle ya da aracınızla. Bu yazıda gördüğünüz koylar, Ölüdeniz‘e de oldukça yakındır.

Ölüdeniz yamaç paraşütü (Babadağ maddesine bakınız), Ölüdeniz tekne turu (Kelebekler vadisi ve Gemiler adasına giden tekneler), lagünde deniz bisikleti ve su sporları Mugla Ölüdeniz’de yapılabilecek aktiviteler arasındadır. Kısacası Ölüdeniz dinlence için güzel bir destinasyon ve yakınında yapılacak oldukca şey var, bu yazıda yazdığımız tüm maddelere bakabilirsiniz. Ölüdeniz konaklama açısından da birçok seçenek sunuyor, bu yazının aşağısında Ölüdeniz otelleri konaklama önerilerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Ölüdeniz Plajı

Fethiye Ölüdeniz Ölüdeniz Lagün

14. Kıdrak Koyu

Ölüdeniz plajı‘na 3 km uzaklıkta bulunan Kıdrak Koyu, önündeki plajdan dolayı Kıdrak Plajı olarak da adlandırılıyor. Kumsalı ince kumlu ve geniştir. Geniş çam ormanları eşliğinde Ölüdeniz’de kolaylıkla ve kısa sürede ulaşabileceğiniz Kıdrak kampı, günübirlik tatilcileri de bekliyor. Ölüdeniz otelleri pahalı geldiyse Kıdrak Koyu’nun benzeri olmayan güzelliğini gece de yaşayabilirsiniz. Kıdrak plajı giriş tutarı vasıta için 18 TL. Araçsız giriş 6 TL, talebe için 3 TL.

Koyun derhal arka tarafında mangal yapabileceğiniz bir alan da var. kendiniz yiyecek de getirebilirsiniz plajda yiyecek için. Koyda bir de restoran var, yok ben yiyeceğimiz taze ve sıcacık yiyeceğim derseniz restorandan da faydalanabilirsiniz. Plajda şezlong ve şemsiye yoktur.

Kıdrak KampıKıdrak Koyu

15. Babadağ

Her ne kadar Babadağ yamaç paraşütü ile ünlenmiş bir dağ olsa da, aslına bakarsak Babadağ hakkında  bazı kıymetli bilgiler paylaşmak isteriz:

 • Fethiye Babadağ pistleri, dünyanın en mühim atlayış pistlerindendir.
 • Babadağ’ı hususi meydana getiren şey, masmavi lagüne ve Belcekız‘a karşı seyir terası misali yamaç paraşütü halletmeye olanak sağlamasıdır.
 • Atlayış fikri, bembeyaz Belcekız’da uzanan turistlerin hayal kurarak ve Babadağ’ın zirvesine bakıp “yukarıdan bu görünüm acaba iyi mi görünürdü?” demesiyle başlamış ve seneler sonrasında hayaller gerçek olmuş. Babadağ paraşüt hikayesi başlamış.
 • Ölüdeniz yamaç paraşütü tutarları sezonluk olarak ortalama 180 liradan başlıyor.
 • Mayıs ayında bile karla kaplı Babadağ’dan atlamak mümkün.
 • Babadağ, denizden 7 km içeridedir.
 • Ölüdeniz Babadağ‘a 15 km uzaklığındadır ve dağ yolu ile ulaşılır.
 • Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer Muğla Babadağ‘dır.
 • Babadağ yamaç paraşütü fiyat araştırması iyi yapılmalı. Bu mevzuda önde gelen firmalardan Skywalkers ve Yamaç Paraşütü Fethiye
 • Babadağ’da kamp ve trekking de yapılabiliyor.
 • Fethiye Turları ile katılmak mümkün.
 • Babadağ’da 3 tane pist var: 1700m, 1800m ve 1900m pistleri. 1700 metre olan tam karşıdan cenup rüzgarı almış olduğu için buradan uçulur. Kimi zaman sabah saatlerinde şimal rüzgarı yaratı ve şimal pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Cenup pisti günün büyük bölümünde 5-20 km içinde güneyden esen rüzgarı karşılar.
 • Yazın hava yamaç paraşütü için daha elverişlidir, bundan dolayı daha stabildir.
 • Babadağ ile ilgili yararlı 2 site: http://www.oludenizbabadag.com ve http://www.babadag.gov.tr/

Fethiye Babadağ