Evde Tentür Yapımı

Ana Sayfa » Güncel » Evde Tentür Yapımı

Tentür Nedir?

Tentür, bitkilerin yaprak, çiçek, kabuk, kök, dal yada beden kısımlarının bitkisel kökenli alkol yada alkollü içecek içinde bir süre bekletilmesi ile elde edilmiş karışımdır. Alkol yerine sirke,eter yada su içinde bekletilerek de tentür yapılabilir. Ortalama olarak % 40 alkol içeren çözeltiler yada alkollü içkiler tentür yapımında tercih edilir. Kullanılacak nebat kuru yada yaş olabilir.

Tentür Iyi mi Yapılır?

Tentür için kullanılacak malzemeler kuru yada yaş bitkiler olabilir. Yeteri büyüklükte bir kavanoz içine yaş bitkiler için kavanozun 2/5’i kuru bitkiler için 1/5’i nebat ile doldurulur üstüne votka, kanyak benzer biçimde alkollü bir içki eklenmiş olur. Bitkiler ince ince kıyılmış şekilde kavanoza doldurulmalıdır. Tentür yapımı için mühim bir nokta nebat, alkol seviyesinin üzerine çıkmamalıdır. Ek olarak karışım her gün çalkalanacağı için kavanoz ağzına kadar doldurulmamalı bir miktar boşluk bırakılmalıdır. Peşinden kavanozun ağzı sıkı bir halde kapatılır ve 15 gün güneş ışığına maruz kalan bir yerde bekletilir. Bekletilme esnasında günde bir kaç kez çalkalanması önerilir. 15 gün sonunda bir tülbent yada kağıt süzgeçten geçirilir ve bu süzme işlemi iki-üç kez yapılmalıdır sebebi tentürün saflaşması ve katı atıklardan arındırılması içindir. 1-2 gün dinlendirilen tentür son bir kez süzülür ve tercihen koyu renkli şişelere doldurulur. Elde edilmiş tentür serin ve güneş ışığını direk görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Bu şekilde 2 yıl kadar bozulmadan saklanabilir.Hazırlana bu karışım başlangıç tentürü olarak da bilinir. Bu aşamadan sonrasında hazırlanan tentürün inceltilmesi yada ağırlaştırılması da kullanım amaçlarına gore mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Lavanta Yağı Şampuana Karıştırılır Mı ? başlıklı makalemizde Bakımında, Kullanımı ve Lavanta hakkında bilgiler verilmektedir.

Evde Tentür Yapımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Balkabağı Çorbası Tarifi 16 Ekim – 22 Ekim Çocuk Etkinlikleri Erkek Saç Modelleri Kataloğu 2018 25 Yaşından Sonra Anladığımız 15 Gerçek Ombre Saç Fiyatları 2018 Banka Faiz Oranları Karşılaştırma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır