Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir ?

Ana Sayfa » Güncel » Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir ?

Evde Fena Koku Iyi mi Oluşur?

Her evin karşılaşmak istemediği sadece bir çok kez karşılaşılan bir durumdur, evde fena koku oluşumu. Mutfaklarımızda;  organik besinlerin bulunması ve pişmesi süreci, bu gıda ortamına bağlı gelişen bakteri ve mantar kültürü, evin içindeki neme bağlı gelişen kimyasal zincir, banyo ve hela şeklinde faktörlerin her biri kendi başına bir koku deposudur.

Evde fena kokusu genel olarak tek bir kaynaktan meydana gelmez. Daha oldukça pek oldukca nedenden ve değişik kaynaklardan gelen kokuların karışımının ortak sonucudur. Yazımızda hepimizin bilmiş olduğu yöntemlerden ziyade daha oldukca gözden kaçan bilgileri yazmayı tercih ettik.

Evde Fena Koku Iyi mi Giderilir?

1-) Bilhassa mutfaklar başta olmak suretiyle, lavabolar, tuvaletler, banyolar, buralara ilişkin gider boruları, nemli ve karanlık bölgeler birer bakteri yuvasıdır. Bu ortamlarda binlerce çeşit ve trilyonlarca sayıda bakteri var olmaktadır. Bir tek bu bakteriler dahi ürettikleri atıklar sebebi ile kendi başlarına koku kaynaklarıdır. Yukarıda saydığımız yerlerin temiz tutulması oldukça önemlidir. Kimyasal temizleyiciler iyi iş görürler sadece tesirleri uzun soluklu değildir. Bu benzer biçimde bölgeler için en sıhhatli temizleyici tuz, karbonat, sirke, borik asit benzer biçimde malzemelerdir.  Rutin aralıklarla lavabo ve öteki yerlerde bulunan gider borularına yakın bulunan boşluklara tuz doldurulması koku kaynaklarını uzunca bir süre engelleyecektir. Eğer bu boşluklarda hem de hamam böceklerinin var olduğundan şüpheleniyorsanız, borik asit-şeker yada karbonat-şeker karışımı hem kokuyu yok edecek hem de hamam böceklerini yok edecektir.

Aynı şekilde, evde fena koku oluşumunu yok etmek için bir kase içine konulacak temiz bir bulaşık süngeri içine sirke dökülerek, bu kaseden bir kaç tane evin belirli noktalarına bırakılırsa fena kokuları hapsedici özellik gösterecektir.  Bununla beraber, karbonat ve tuz da başlı başına birer koku hapsedicidir ve bu amaçla kullanmaları oldukca yarar elde edecektir. Sadece bu yazıda mevzumuz kokuların oluşmasını önlemek olduğundan bu yönde ilerleyeceğiz.

Mutfak ve Banyolar Evde Fena Koku Nedenlerindendir

2-) Mutfak ocaklarının çevresi, ocağın ve tezgahın altı, mutfak duvarları en mühim koku kaynaklarından biridir. Biz bunu görmesek de her yiyecek piştiğinde bu yemekten buharlaşan yada sıçrayan partiküller gaz fazında olduklarından bilhassa ocağın yakın çevresine, ocağa yakın duvarlara, duvar aralarına, deliklere, tezgah altlarına yapışırlar. Oldukça ince bir katman olduğundan gözle görülmezler. Bu yüzden ocak ve fırın civarlarında bulunan tüm alanın ( buna duvarlar ve tavanda dahil ) rutin aralıklarla iyice silinmesi gerekir. Aspiratör var ise aspiratör temizliğine de ehemmiyet verilmelidir. Mutfak duvarları ve  mutfak tavanının belirli aralıklarla silinmesi gerekir.

3-) Evde oluşan fena kokuya yol açan banyo ve hela duvarları: Tavanlarda dahil olmak suretiyle bilhassa banyolarda buharlaşan su zaman içinde duvar zeminlerinde fena kokulu bileşikleri hapseder ek olarak nemli ortamda yaşayan  ve çoğalan bakteriler sebebi ile bu kokular yavaş fakat etkili bir halde ev içine oluşan kokuya katkı sağlarlar. Ek olarak oluşan bu rutubet ve bakteri kültürüne, gözle görülmeyecek kadar minik olan  toz da eşlik ederse ortaya kalıcı fena kokular çıkacaktır. Genel olarak sebebi bilinmeyen pek oldukça kokunun kaynağında bu durum tespit edilmiştir.  Bundan dolayı rutin olarak tıpkı banyo ve wc zeminleri şeklinde, duvarlar da temizlenmelidir. Rutin aralıklar ile tavanlarında temizlenmesinde yarar vardır.

Mutfak Bezleri, bulaşık altlıkları ve Doğrama Tahtalarına Dikkat

4-) Doğrama tahtaları, bulaşık süngerleri, mutfak bezleri, buzdolabı, bulaşık altlıkları: Meydana getirilen ölçümlerde, yeterince temiz olmayan doğrama tahtaları ve bulaşık süngerleri üstünde dışkı bakterisi benzer biçimde pek fazlaca zararı olan bakteri türünün yaşamış olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı bilhassa doğrama tahtalarının ve bulaşık bezlerinin her kullanımdan ilkin dezenfekte edilmesi ve temiz tutulmaları oldukca ehemmiyet arz eder. Bu durum bir tek kokuyu engellemez, bedenimize giren öldürücü bakterilere karşı da bir tedbir olmuş olur. Buzdolabının içi de mühim bir koku deposudur. Rutin aralıklarla buzdolabının içi sirkeli su ile silinebilir ve buzdolabı içine bir kase içinde karbonat konarak koku oluşması önlenebilir. Bulaşık altlıkları da rutin aralıklarla temizlenmeli ve bakteri tutmayan bulaşık altlığı tercih edilmelidir.

5-) Bir öteki husus, evde ansızın gelişen ağır ve leş şeklinde bir koku var ise, ev içine giren fare yada kuş benzer biçimde bir hayvan leşinden dolayı koku oluşacağıdır.

6-) Ayakkabılar bir öteki koku kaynaklarıdır. Gerek ayakkabının kendine özgü deri kokusu gerekse içine sinen ayak/çorap kokusu birer koku deposudur. Ayakkabı içleri temiz tutulmalıdır. Dezenfekte için borik asit yada karbonat iyi bir çözümdür. Ek olarak ayakkabılar içine adaçayı ve narenciye kabukları konursa kokuları yok edecektir.

Evde Fena Kokuların Yok olmasına dair bir çözüm:

1-) Tüm perdeler ve halılar yıkanır. Kanepe ve koltuklar da temizlenir.

2-) Evin her köşesi, pencere kenarları ve petek araları dahil arapsabunu şeklinde bir temizleyici ile temizlenir ve arkasından tüm ev beyaz sirke ( sirke ruhu ) ile silinir. Ev temizliğinde aslolan amaç koku deposu olan tozlardan kurtulmaktır.

3-) Mutfakta raflarda duran temiz bulaşıklar bulaşık makinasına konur ve yıkama gözüne beyaz sirke eklenmiş olur.

4-) Tıkalı lavabolar açılır ve iyice temizlendikten sonrasında tuz ile doldurulur, ek olarak gider boruları, bu şekilde bağlantılı her yer  arapsabunu benzer biçimde bir temizleyici ile iyice yıkanıp temizlendikten sonrasında tuz yada karbonat, borik asit benzer biçimde koku emici- antibakteriyel tozlar ile doldurulur.

Bir önceki yazımız olan En İyi Güzellik Maskesi Tarifleri başlıklı makalemizde arındırıcı maske, evde yüz maskesi siyah noktalar için ve pürüzsüz cilt için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Özel Tasarım Hediyeler

Özel Tasarım Hediyeler 15 Aralık 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Genesis G70 Özellikleri Ve Türkiye Fiyatı Tesla Tarafından İnsansız Elektrikli Tırlar Üretildi Gençleşmek İçin Ameliyat Olmanız Şart Değil ! Tereyağının Faydaları Nelerdir? Call of Duty: Black Ops 3’ün Tanıtımı Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: