Etil Alkol İle Metil Alkol Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Etil Alkol İle Metil Alkol Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ?

Etil alkol ve metil alkol kimyasal yapıları benzer olsa da aralarındaki ufak farklar yaşam ve ölüm arasındaki çizgiyi belirlemekte.

Etil Alkolün Formülü: Etil alkolün formülü  C2H5OH yada C2H6O’dır. Etanol olarak da bilinir.

Metil Alkolün Formülü: Metil alkolün formülü CH3OH yada CH4O’dır. Metanol olarak da bilinir.

Etil Alkol Iyi mi Elde Edilir: İçecek olarak kullanılan etil alkol bitkisel kökenli ziraat ürünlerinden elde edilir. Eski zamanlardan beri meyvelerin ve bazı sebzelerin fermente edilmesi ve fermente edilmesi esnasında oluşan alkolün, imbikler vasıtası ile ayrılması ile elde edilir. Günümüzde daha değişik ve daha verimli etil alkol eldesi bulunmaktadır.

Metil Alkol Iyi mi Elde Edilir: Metil alkol, odun kökenli talaşlardan elde edilmiş ve endüstiyel amaçlarla kullanılan bir alkol türüdür.

Etil Alkol Nerelerde Kullanılır:  Etanol; Tıbbi amaçlarda, alkollü içeceklerde, araçlarda yakıt yada yakıt katkısı olarak, bazı endüstriyel kollarda, parfümeri ve kolonyacılıkta, kozmetik sektöründe, çözücü olarak, dezenfekte edici, elektronik dönem temizleyici şeklinde pek oldukca alanda geniş bir kullanım alanı vardır.

Metil Alkol Nerelerde Kullanılır: Endüstride çözücü olarak kullanılan bir alkoldür. Ek olarak antifiriz, bazı maket tayyare ve otomobillerde yakıt olarak kullanılır. Bazı kimyasal reaksiyonların çıkış ürünü olarak meydana gelebilir. Gıdalara herhangi bir halde girmesi kesinlikle yasaktır ve ciddi bir suçtur.

Etil alkol ve metil alkol her ikisi de yanıcı maddelerdir. Yukarıda görüldüğü şeklinde kullanım amaçları oldukça farklıdır.

Metil Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Metil alkol zehirlenmesi; vücuda çeşitli yollardan 20 mililitre ve üstünde girmesi sonucu oluşan vakadır. Kişinin bünyesine ve alınan metanol oranına nazaran vücutta oluşturacağı tahribat görülür. Metil alkol; bilhassa besin teröristleri tarafınca düzmece alkollü içecekler ( düzmece rakı benzer biçimde ) yada kolonya içine etil alkol yerine katılmakta böylelikle fazlaca ucuza ürettikleri düzmece içkiyle her yıl onlarca kişinin ölümüne niçin olmaktadırlar.

Metil Alkol Zehirlenmesi Emareleri Nedir?

Metil alkol zehirlenmesinin sebebi esasında vücuda giren metil alkol vücutta formaldehit ve formik asite yükseltgenmesine dayanır.  Bu durum zehirlenmelere niçin olur. Zehirlenme emareleri azca miktarlarda bulantı, kusma, baş dönmesi, gerilim değişikleri meydana gelebilir, daha yüksek dozlarda görme problemleri, geçici yada kalıcı körlük, daha yüksek dozlarda ise ishal, nüzul, solunum sorunları, dolaşımda bozukluk, beyin ödemi, koma ve ölüm şeklinde sonuçlara niçin olabilir.

Etil Alkol ve Metil Alkol Birbirinden Iyi mi Ayırt Edilir?

Bir sıvının içinde metil alkol ve etil alkol oranının ne kadar olduğu % 100 olarak laboratuvar testleri ile belirlenebilir. Tüketici boyutunda ise Profesör Tabip Ayhan CANBERK’in www.köktencilik.com.tr  kaynaklı söyleşinde rakının içine soda eklendiğinde rakının rengi süt beyaz değil de bulanık oluyorsa o rakıdan şüphelenmek gerektiği yönündedir. Sadece bu yöntemin doğruluğu başka hiçbir otorite tarafınca teyit edilmemiştir kaldı ki yöntem doğru bile olsa başka katkılar eklendikten sonra düzmece rakının sodayla etkileşimi sonucu süt beyaz görüntü oluşturulabilmesi ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Bu yüzden; metil alkollü bir içki yada kolonya ile asla karşılaşmamak için etiketli, otoritelerden onaylı, kapak kısmı standartlara uygun ve resmi satış yerlerinden temin edilen ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Her şeye karşın sağlığımız için alkollü içecekleri hayatımızdan çıkarmamız yada minimum seviyeye indirmemiz riskleri de minimuma indireceğimiz anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığı Gidermenin En Hızlı Yolu başlıklı makalemizde Başetmenin, kabızlığa anında etki ve kabızlığa çözüm kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etil Alkol İle Metil Alkol Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Abiye Topuz Saç Modelleri 2018 Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? Döllenme Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır ? Sigara Kanser Yapar Mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır