Erkekte Kısırlık Bitkisel Tedavi

Ana Sayfa » Güncel » Erkekte Kısırlık Bitkisel Tedavi

1989 yılından bu yana sürdürülen araştırma tamamlandı. Netice: Kısır erkekler kansere daha acele yakalanıyor!

Hanım Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr Betül Görgen, Standford Hastanesi Adam Kısırlığı Kısmı’nde meydana gelen araştırmanın neticeleri hakkında şu detayları verdi:

“Araştırma kapsamında yaş averajı 35,7 olan 2 bin 238 adam takip edildi. Bu adamların 451’i azospermikti (meni örneğinde asla sperm olmayan).

Araştırmacılar bu erkekleri ortalama yedi yıl takip ettiler. Kısır adamların 29’unda averaj 5,8 yıl sonrasında kanser gelişti. Eğer kanser oranı genel popülasyonla benzer olsaydı yalnız 16,7’sında kanser gelişirdi. Oysa kısır erkeklerde kanser gelişme olasılığı 1,7 kat daha çok olmuştur.

Daha ileri analizler azospermik adamların genel popülasyona bakılırsa üç misli daha çok kanser tanısı aldıklarını göstermiştir. Ek olarak 30 yaşından ilkin azospermik olan bir erkekte kanser gelişme riski genel popülasyona gore sekiz kat fazladır.

Daha önceki araştırmalar kısır erkeklerde testis kanseri oranının arttığını bildirmiştir. Fakat azospermik erkeklerde beyin, prostat ve melanom şeklinde değişik kanser türleri de görülmektedir.

Bundan dolayı azospermi tanısı konmuş erkekler ilerleyen yıllarda kanser taramaları mevzusunda daha özenli olmalılar.

İnsan genomunda bulunan genlerden ortalama dörtte biri üreme mevzusuyla ilgilidir. Bundan dolayı kabaca üreme kapasitesi o kişinin genetik sağlığının da bir ölçümüdür.”

Bir önceki yazımız olan 2017-2018 Saç Kesim Modelleri başlıklı makalemizde 2017 2018 saç kesim modelleri, 2018 ve 2018 kış saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Erkekte Kısırlık Bitkisel Tedavi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sürpriz Sonla Biten Birbirinden Mükemmel 10 Film Saç Renginde 2018 Modası | En Yeni Saç Modelleri Metabolik Sendrom Beslenme Tedavisi Skoda’da Artık Elektrikli Araç Üretiyor | Vision E En Çok Oynanan E-Spor Oyunları 2017 Erken Kalkmak İçin Birbirinden Değerli Tavsiyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır