Erkeklerin Kabusu Jinekomasti Nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Erkeklerin Kabusu Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti bir çok kişi tarafınca ilk kez duyulan bir terim olsa da erkekler içinde oldukça yaygın bir durumdur. Jinekomasti ile göğüsler şişer ve normalde olabileceği boyuttan daha büyük olurlar. Bazı erkekler bu duruma fazlaca takılmasa da bazıları toplumsal yaşantılarını etkileyebilecek derecede takıntı haline getirebilir. Aslına bakarsak tüm adam ve bayanlar göğüs bezlerine haizdir, sadece bayanlar içinde göğüs büyüklüğü fark edilebilir şekilde olsa da erkekler içinde bu fark görülemez. Bunun sebebi ise göğüs bezlerinin ufak ve gelişmemiş olma eğiliminde olmasıdır.

Öte taraftan bilinenin aksine Jinekomasti, kişinin fazla şişman olması anlamına gelmez. Bu duruma sebep olan şey ek göğüs dokusudur. Egzersiz yapmak yada kilo vermek jinekomasti içinde bulunan göğüs dokusunu azaltmamaktadır. Psödoikosinasti isminde olan aşırı şişman yada obez olan kişilerin yağlarının göğüs kısmında birikmesi vakasından oldukça değişik bir durumdur. Jinekomastinin pek oldukça emaresi ve sebebi bulunmaktadır.

Jinekomastinin Emareleri Nedir?

jinekolapsi

Jinekomasti normalde fazlasıyla ciddiye alınacak bir mesele değildir. Sadece meydana getirilen araştırmalar, kişinin kendisine olan itimatını etkileyebileceğini gösteriyor. En büyük semptomu bir yada iki göğüsün meme bezi dokusunda şişme ve hassasiyetin oluşmasıdır. Buna ek olarak meme başını çevreleyen pigmentli cilt alanı olan areola çapında artış olabilir ve göğüs dokusu asimetrik görülebilir. Eğer olağandışı ve devamlı olarak bir gelişme, duyarlılık, ağrı yada bunların bir kombinasyonu var ise bir doktora gidilmesi önerilir.

Jinekomastinin  Sebepleri

Jinekomastinin bir takım sebebi olabilir iken en yaygın olanı testosteron ve östrojen cinsiyet hormonu arasındaki dengesizliktir. Dişi hormonu olan östrojen meme dokusunu büyütür iken öte taraftan testosteron kısaca adam hormonu östrojenin meme dokusunu büyütmesini durdurur. Tüm erkekler ve dişilerde hem testosteron hem de östrojen vardır, sadece testosteron erkeklerde daha yüksek oranda görülürken hanımlarda östrojen seviyesi daha yüksektir. Bu hormonlar içinde bir dengesizliğin oluşması sonucunda kişide jinekomasti görülebilmektedir. Buna ek olarak da jinekomastiye niçin olabilecek bazı etkenler bulunmaktadır.

 • Böbrek yada karaciğer hastalığı
 • Alkolün kötüye kullanımı
 • Testislere uygulanan ışınım tedavisi
 • Klinefelter sendromu
 • Testis tümörleri, adrenalin yada hipofiz bezi
 • Hipertiroidi ve hormonal olarak etken tümörler

Öte taraftan bazı ilaçların kullanımı da jinekomastiye niçin olabilmektedir.

 • Anabolik steroidler
 • Bazı antibiyotikler
 • Bazı ülser ilaçları
 • Kemoterapi tedavisi
 • Trisiklik antidepresanlar
 • Diazepam (Valium) ve anksiyete tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

Jinekomastinin Tedavi Biçimleri

jinekolapsi

Bir çok süre jinekomastinin emareleri kısa sürelidir ve bir süre sonrasında kendi kendine geçebilmektedir. Sadece altta yatan değişik bir durum var ise, tedaviye de gereksinim duyabilir. Mesela durum bir ilaca bağlı ise, hastanın değişik ilaca geçmesi gerekebilir. Hasta ilaçları bir tek kısa bir süre kullanıyorsa, durum geçici olacaktır ve bu şekilde bir tedaviye gereksinim duyulmayacaktır. Sadece durum 2 yıl içinde çözülmezse yada utanç, acı ya da duyarlılık sebepleri ile şahıs yakınma ediyorsa tedavi lüzumlu olabilir. Bu durumda iki alternatif tedavi biçimi vardır. Bunlar, ilaçlı hormon tedavisi ve ameliyattır.

İlaçlı Hormon Tedavisi

Tamoksifen, vücutta östrojen bulunan hanım hormonunun tesirini bloke eden bir ilaçtır. Meme kanseri tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır, sadece erkeklerde göğüs ağrısı ve meme büyümesi emarelerini de azaltabilmektedir. Menapoz sonrası hanımlarda meme ve yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılan Aromataz inhibitörleri de erkeklerde jinekomastiyi önlemek yada tedavi etmek için kullanılabilir.

Ameliyat Süreci

Göğüs, sağlam ve yoğun glandüler doku ile yumuşak olan yağlı dokudan oluşur. Oran bireyler içinde değişmiş olur. Jinekomasti hastası bir insanın iki çeşit dokusu da fazla oranda olabilir. Bu durumda Liposuction fazla yağ dokusunu kaldırabilir. Düzgüsel bir rutine dönmek ortalama 6 hafta sürebilir ve  ameliyattan meydana gelen komplikasyonlar nadirdir. Göğüs dokusunun yetersiz kaldırılması, göğüsteki düzensiz kontur ve bir yada her iki memenin sansasyonunun azaltılması da buna dahildir.

Bir önceki yazımız olan Saç Gribi Nedir? başlıklı makalemizde Gribi, nedir ve Saç hakkında bilgiler verilmektedir.

Erkeklerin Kabusu Jinekomasti Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bali’de Gezilmesi Gereken Yerler Göz Nezlesi Tedavisi Snapdragon 845 Kullanan Telefonlar | Snapdragon 845 Chromebook Xiaomi Redmi Note 5 Pro Türkiye Fiyatı Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Uzun Süreli İlişki İçin Yapılmaması Gereken 17 Şey

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır