Erkeklerde Cinsel Sorunlar Ve Tedavileri

Ana Sayfa » Güncel » Erkeklerde Cinsel Sorunlar Ve Tedavileri

Etrafımızda hanımlarla ilişkiden kaçınan, evlenmekten niçin hep uzak durduğunu anlamadığımız erkekler vardır. Bir türlü anlam veremediğiniz ciddi bir ilişkiden uzak durma tavrının altında adamın cinselliğe karşı deneyimsizliği, eğitimsizliği, korkuları bulunabilir.

Cinsellik korkusunun birçok adam için büyük bir sorun bulunduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, erkeklerde görülen cinsellik korkusunun temelinde oldukça çeşitli nedenler bulunduğuna dikkati çekiyor.

“Duygularını açığa çıkaramayan ya da onlara bakılırsa hareket edemeyen bir adamın kendisiyle beraber birlikte olduğu kişiye de duygusal olarak zarar verme riski taşır” diyen Psikolog Başkak, cinsellikten korkan erkeklerle ilgili en başta gelen altı niçin hakkında mühim bilgiler verdi.

Bu sebeplerden bazıları sizin için bilindik sebepler olabilir fakat bazıları da bir süre durup, kendinizi bir gözden geçirmenize sebep olabilir.

ÇOCUKLUKTA YAŞANAN CİNSEL İSTİSMAR
Çocukken yaşanmış cinsel istismar vakaları sebebiyle gelişen cinsellik korkusuna erkeklerde sıkça rastlanır. Çocukken cinsel istismara maruz kalmış bir adam için genel olarak öteki insanlara açılmak ve onlarla ilişki kurabilmek neredeyse olanaksız hale gelmiş olabilir. Bu durum her türlü istismar vakası için geçerlidir.

Fizyolojik, ruhsal ya da cinsel istismara maruz kalmış kişilerin gelecek yaşamlarında cinsel hayatlarıyla ilgili problemlerle karşılaşmaları muhtemeldir. Çocukken maruz kalınan istismar doğal olarak ki bir adamın yaşamının başka taraflarını de etkisinde bırakır. Bu şekilde bir tacize maruz kalmak travmatize edici bir durumdur ve bir erkeği yapmak istediği şey için harekete geçmekten alıkoyabilir. Şu sebeple hayata karşı cesareti kırılmıştır. Bu vaka bir adamın yaşamını fazlaca çeşitli yönlerden etkisinde bırakır ve bunu denetlemek onun için mümkün olmayabilir.

BİLİNÇALTI KAYITLAR
Çocukluk döneminde cinsellikle ilgili uygun olmayan bir vakaya maruz kalmış ya da tanık olmuşsa, görmemesi, duymaması ihtiyaç duyulan cinsellikle ilgili bir durumu görüp anlamlandıramamışsa ve bu bilinçaltı düzeyde bir endişeye, korkuya yol açmışsa bu çocuk zihninde travma tesiri yaratmış anlamına gelir, erişkin halini ne olursa olsun etkileyecektir. İktidar sorunları, erken boşalma ya da bir kadının sorumluluğunu üstlenmekten kaçınma şeklinde sonuçlar erkeği cinsellikten ve dolayısıyla bir ilişkiden ve evlilikten uzaklaştıracaktır.

ESKİ BİR İLİŞKİDE YAŞANAN TRAVMA
Problemli bir ilişki ya da evlilik yaşayıp fazlaca zor bir ayrılma serüveni yaşayanlar yeni bir ilişkiye karşı itimat kırılması yaşarlar ve bir çok süre cinsellik en oldukça etkilenen alandır. Bu tür fena tecrübeleri atlatmak bir oldukça insan için kolay değildir. Yaşanmış olan travma ne kadar ağırsa, kişinin kendi kabuğundan çıkabilmesi ve yaşamış olduğu olayın şokunu atlatabilmesi de o denli zor olur. Bir bayan için oldukca büyük bir aşk duyuyor olsa ve onunla sıcak bir ilişki oluşturmak ve cinsel yönden yakınlaşmak istese de, eskiden yaşamış olduğu vakaları ve korkularını bir tarafa bırakıp içinden geldiği benzer biçimde hareket edebilmesi kolay değildir.

BAĞIMLILIK
Herhangi bir şeye karşı olan bağımlılık da erkeklerde cinsellik korkusunun gelişmesine sebep olabilir. Bir şeye karşı duyulan bağımlılık kişinin beynini asla fark etmediği şekillerde etkisinde bırakır. Şahıs ne kadar oldukca uğraşsa da zihninde oluşan bu etkinin mantıklı bir açıklaması yoktur ve şahıs ondan kolay kolay kurtulamaz.

Bağımlılıklar, bilhassa adamların gizlemek için uğraştığı bağımlılıklar, yıkıcı tesir yapar. Öylesine saplantılı bir bağımlılık haline gelir ki kimi zaman gözü başka hiçbir şey görmez. Bu durum tüm bağımlılık türleri için geçerlidir. Bu alkol, uyuşturucu ya da aklınıza gelen herhangi bir şeye karşı olan bağımlılık olabilir. Kumar bağımlılığı olan bir danışanımız, günlerce eve gitmeyebiliyor ve yılı aşkın bir süre eşine asla yaklaşmıyordu. Tüm cinsellik enerjisi kumar bağımlılığına kanalize olmuştu. Bir şeye karşı duyulan bağımlılık kişiyi tutsak alabilir ve kişinin karşı cinsle yakınlık geliştirmesinin önünde bir engel teşkil edebilir.

ÖZGÜVEN SORUNLARI
Bir adamın özgüveninin zayıf olması ve dış görünüşüyle ilgili algısının fena olması cinsellik için hazır hale gelebilmesini de etkisinde bırakır. Görünüşüyle barışık olmaması, kendini çirkin görmesi ya da sözgelişi penisini minik görmesi şeklinde fizyolojik durumuyla ilgili itimat zayıflığı oluşturan bir algıya sahipse; karşı cinsle bir ilişki yaşamayı hak etmediğini düşünüyorsa, bu yönde bir adım atmaktan kaçınabilir. Özgüven düşüklüğü, başkaları için pek anlam ifade etmese de, bir adamın düşünme şekli üstünde negatif bir tesir bırakabilir.

Özgüven düşüklüğü çoğu zaman birçok sebebin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir durumdur ve bir adamın birçok alanda kendisini rahat ya da kendinden güvenilir hissetmesine engel teşkil eder. Buna cinsel yaşamı da dahildir.

PERFORMANS KAYGISI
Performans endişesi erkeklerde cinsellik korkusu oluşmasında ciddi bir rol oynar. Bir adam cinsel ilişki anında mümkün olan en iyi performansını sergileyemeyeceğini düşünürse ya da karşı tarafın pozitif yönde şekilde tepki göstermeyeceğini düşünürse, o vakit daha ilk başta cinsel ilişkiye girme korkusu oluşur. Bu tür durumlar için erkekler hipnoterapi, psikoterapi şeklinde danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Performans kaygısı kimi zaman özgüven sorunlarıyla beraber seyreder. Ciddi bir rezil olma kaygısı taşırlar. Bazı erkekler direkt olarak aslına bakarsak yatakta sergileyebilecekleri en iyi performansı sergileyemeyeceklerini düşünürler. Bu karşı cinsle ilgili bir şey de değildir. Daha oldukca kendilerinde mevcut kaygı ve şüpheden kaynaklı bir şeydir. Bundan dolayı bazı erkekler cinsel olarak yakınlaşmaktan kaçınırlar. Bazı erkekler bu problemi aşmak ve yatakta daha iyi bir performans sergilemek için uzmanlardan danışmanlık hizmeti almalı.

Bir önceki yazımız olan Twitch'den Ne Kadar Para Kazanılır ? başlıklı makalemizde gamescom twitch, Kazanılır ve Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar Ve Tedavileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Örgü Motif Modelleri Ve Yapılışları Akupunktur İle Zayıflama Yorumları Kart Kullanım Ücreti İadesi Dilekçesi Porto Gezilecek Yerler Listesi | Porto Gezi Rehberi En İyi Saç Bakım Maskesi Markası Kim Kardashian Jennifer Lopez’in Taco Gecesine Katıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır