El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer ?

Ana Sayfa » Güncel » El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer ?

Tırnaklarımız bilinmiş olduğu benzer biçimde hijyen şartlarından en acele şekilde etkilenen kısımlar arasındadır ve istenilen hijyen sağlanamazsa ne yazık ki tırnaklarımızın sağlığı zaman içinde kötüye gidebilir. Bu durum çoğu zaman tırnaklarda irin yada mantar oluşumu ile kendini gösterir. Tırnakların bakımı ve temizliği tertipli olarak yapılmadığı süre istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bu tür durumlarda oluşan iltihaplanmalar tırnağa ciddi zararlar verir. Sizlere bu yazımızda tırnakta irin oluşumuna sebep olan etkenlerden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan tedavi şekillerinden bahsedeceğiz.

Tırnakta İltihap Oluşmasının Sebepleri Nedir?

1

1. Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Bağışıklık sistemi bilinmiş olduğu benzer biçimde vücudumuzu dışarıdan gelebilecek olan zararı olan mikroorganizmalara karşı korur. Bu mikroorganizmalar vücuda ulaştıktan sonrasında eğer ki bağışıklık sistemi tarafınca ortadan kaldırılmazsa, bunlar vücuda yayılarak uygun olan bölgelere bulaşabilir. Bu sebeple zayıf bağışıklık sisteminde hasta olma durumu normale nazaran daha sık gerçekleşir. Tırnak bölgesinde iltihaplanma oluşumları normale gore daha sık gerçekleşir. Burada oluşan iltihaplar tırnağa zarar verir ve yapısını bozarak canlılığını yok eder. Bu yüzden kuvvetli bir bağışıklık sisteminin eksikliği tırnakların sağlığını riske sokar.

2. Tırnağa Sert Bir Darbe Gelmesi

Tırnağa herhangi bir darbe gelmesi durumunda tırnaklar hasar görür. Bilhassa bu durumlarda tırnakların batması benzer biçimde durum gerçekleşebilir. Tırnak batıklarının oluşması durumunda batığın olduğu bölgede irin oluşumları gözlemlenebilir. Batık bu bölgeyi dışarıya karşı daha savunmasız hale getirir ve irin oluşumları daha kolay bir hale gelebilir.

3. Tırnağa Cisim Batması

Tırnağın batmasında olduğu şeklinde herhangi bir cismin tırnağa yada tırnak kenarlarına batması buralarda yaralanmalar meydana getirir. Bilhassa bu yara ve çevresi süratli bir halde temizlenmezse buralarda enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilir. Bu sebeple oluşacak olan enfeksiyonlar zaman içinde yayılarak tırnağın yapısına zarar verecektir.

4. Hijyen Eksikliği

Tırnakta enfeksiyon oluşumuna sebep olan en büyük etkenlerden birisi tırnakların temizliğine yeterince itina gösterilmemesidir. Bu sebeple yeteri kadar temiz tutulmaması durumunda tırnaklarda enfeksiyon rahat bir halde oluşur ve yayılabilir. Ek olarak kullanılan çorapların uzun süre süresince değiştirilmeden kullanılması tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bu sebeple tırnağın temizliğinin yanında kullanılan giysilerinde temizliğine de dikkat edilmesi gerekir.

5. Cilt Hastalıkları

Ciltte oluşan hastalıklardan dolayı enfeksiyon oluşumları gözlemlenebilir. Bilhassa ayak parmaklarında meydana gelen cilt hastalıklarında enfeksiyon oluşumları oldukça mümkündür.

6. Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnakların yenilmesi birçok şahıs tarafınca alışkanlık haline getirilmiş olan bir durumdur. Tırnakların devamlı olarak yenmesi bu bölgede aşınmalara ve tırnağın zarar görmesine sebep olur. Ek olarak buralara bakteri bulaşma riskini arttırır. Bu sebeple tırnak yeme durumlarında tırnaklarda irin oluşması durumunun gözlenmesi mümkündür.

7. Tırnakların Derin Kesilmesi

Tırnakların derin kesilmesi de tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple tırnakları düzgüsel seviyede kesmek yerine derin bir halde tırnakların kesilmesi bu bölgeye enfeksiyon bulaşma riskini arttırır.

Tırnak İltihabı Durumunda Neler Yapılmalıdır?

2

Tırnak iltihabına sebep olan etkenin belirlenmesi uygulanacak olan tedavinin işe yaramasını sağlar. Uygun olmayan bir tedavinin uygulanması bölgedeki enfeksiyonun daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Aşağıda sizlere tırnaklarda enfeksiyon oluşması durumunda uygulayabileceğiniz bazı tedavi şekillerinden bahsettik.

  • Bağışıklığın güçlendirilmesi, vücuda bulaşabilecek olan zararı dokunan mikroorganizmalara karşı vücuda koruma sağlar ve tırnak benzer biçimde bölgelerde iltihapların oluşmasını engeller. Ek olarak cilt üstünde meydana gelebilecek olan hastalıklara karşıda vücudu korur. Ciltte meydana gelebilecek olan hastalıklar için olabildiğince vücuda destek olunması tırnak iltihabı şeklinde birçok probleminin bununla beraber ortadan kalkmasını sağlar.
  • Tırnağa yada tırnak bölgesine herhangi bir cisim batması durumunda süratli bir halde bu bölgenin tedavi altına alınması gerekir. Oluşan yara ve çevresi temizlenerek irin oluşumunu önleyebilir.
  • Hijyen eksikliğinin bulunması benzer biçimde durumlarda mümkün olduğunca kişisel bakımın arttırılması gerekir. Bilhassa tırnaklara ihtiyaç duyulan bakımı sağlayarak buralarda irin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ek olarak tırnakların uzatılmadan kesilmesi tırnak altlarında pisliklerin birikmesini önleyerek tırnaklarda irin oluşumunu önlemenizi sağlar.
  • Tırnağa dışarıdan gelen sert darbeler sonucunda buralarda meydana gelen hasarlar ve tırnak batması durumuna rağmen olabildiğince süratli bir halde bölgeye tedavi uygulanması gerekir. Soğuk uygulama ve tırnak batığının çıkarılması bölgedeki hasarın ilerlemesini önleyecektir.
  • Son olarak bir dermatoloji uzmanına giderek tırnaklarınızı göstermeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Doktorunuzun vereceği tedavi yöntemini uygulamak burada oluşan iltihaptan en erken şekilde kurtulmanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Açık Renk Kaka Neden Olur başlıklı makalemizde açık renk kaka neden olur, açık renk kaka nedenleri ve Anlama hakkında bilgiler verilmektedir.

El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kolay Kilo Vermek İçin Buzdolabınızda Bulunması Gereken 7 Yiyecek Menengiç Ağacı Hakkında Bilgi Genç Gösteren Saç Modelleri Hangileridir ? Ağaca bağlı at selde mahsur kaldı Abiye Topuz Saç Modelleri 2018 Obezite Nedir Nasıl Mücadele Edilir

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır