El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Hem hava sıcaklığı değişimleri hem de okulların açılması ile beraber evlatların daha çok bir arada olması, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. 

Yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ve karın ağrısı, vücutta döküntü şeklinde emarelerle kendini gösteren hastalıktan korunmak için okulun ilk günlerinden itibaren lüzumlu hijyen tedbirlerini almak büyük ehemmiyet taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kısmı’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, el-ayak-ağız hastalığı ve korunma yolları hakkında informasyon verdi.

Geçmeyen ateşe dikkat!
El–ayak-ağız hastalığında, kişinin bağışıklık sistemine bakılırsa hastalığın seyri değişkenlik gösterir. Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı, evlatların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyamaktadır. 1-2 günlük yakıcı süreci takiben ya da ateşle birlikte; el ve ayak içleri, ayak tabanları, bez bölgesi, gövdede ek olarak ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntüler görülür. Pütür pütür olarak tanımlanan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir.

Döküntüler ve ateş 5-6 gün sürebilir ve 38 C ila 40 C içinde değişkenlik izah edebilir. Ağız içinde oluşan aftlar sebebiyle yutma güçlüğü ve beslenme isteksizliğiyle çoğunlukla karşılaşılmaktadır. Döküntüler kaşıntılı ve ağrı verici olabilir. Hastaların bir çok kendiliğinden iyileşme gösterirken, beslenme güçlüğü ve ateşin geçmediği hastalarda yatarak sıvı tedavisi gerekebilir.

Kafi oranda sıvı alımına dikkat edilmeli
Bilhassa uygulanan bir tedavisi olmayan ve kendi kendini sınırlayan hastalık, 1 hafta kadar süreyle bulaşıcılığını sürdürür. Bu hastalıkta ateş ve ağrı giderici olarak parasetamol ve ibuprofen içeren şuruplar önerilir. Döküntüler kaşıntılı ise kaşıntı giderici losyonlar yarar edebilir. Ilık sabunlu suyla yıkanmanın ziyanı yoktur. Yutma güçlüğü olan evlatların muhallebi, yoğurt, çorba benzer biçimde ılık ve yumuşak besinlerle beslenmesi ve kafi oranda sıvı alımının sağlanması için kucak kucak su içmeleri önerilir. Ağız içine uygulanan lokal antiseptik ve analjezik içeren diş jelleri evlatların beslenmesini daha konforlu hale getirebilir.

Hastalıktan korunmak için bunlara dikkat edin;

  • El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir. Alınması ihtiyaç duyulan önlemler şu şekilde sıralanabilir:
  • Bulaşıcı olduğundan el-ayak-ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durun
  • Özelikle 1 hafta süresince kreş – anaokulu ve benzeri kalabalık ortamlardan çocuu uzak tutun.
  • Evlatların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların tertipli şekilde dezenfekte edilmesine itina gösterin
  • Evlatların ellerini muntazam şekilde yıkadıklarından güvenilir olun
  • Bebeklerin bezini değiştirdikten sonrasında ellerinizi sudan geçirin
  • Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu şeklinde kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçının.
  • Hastalarla öpüşme ve sarılma şeklinde yakın temasta bulunmayın

Bir önceki yazımız olan Kirpik Uzatma Ve Gürleştirme Yöntemleri Evde başlıklı makalemizde etkili, için ve kirpik uzatma hint yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Parker Solar Probe İle Güneşe Dokunabilmek İster Misiniz ? VPN Nasıl Kullanılır? | Pc | iPhone | Android Volkswagen T-Roc Ne Zaman Gelecek ?  Volkswagen T-Roc Türkiye Fiyatı Formda Kalmak İçin Yapılması Gereken Egzersizler Uzun Süreli İlişki İçin Yapılmaması Gereken 17 Şey Tatil Sonrası Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır