Ekşi Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Ekşi Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır ?

Pekmez geleneksel olarak tükettiğimiz gıdalardan birisidir. Şeker oranı devasa yükseklikte olmasına karşın muhteviyatında yoğun oranda mineral ve vitamin içerdiğinden sıhhat için yararlı olarak kabul edilir. Sadece bizim tavsiyemiz pekmez yerine dut kurusu tüketmenizdir. Sebebi dutun ısıl işlem görmesi neticesinde vitamin ve bazı bileşimlerin yok olması, posasının atılması sayılabilir. Sadece pekmez yapmak isteyenler için taze duttan ve kuru duttan dut pekmezi tarifi olmak suretiyle iki tane dut pekmezi tarifi hazırladık.

Taze Duttan Dut Pekmezi Iyi mi Yapılır?

Dut Pekmezi Tarifi için Malzemeler

İstenen oranda taze dut

Bez poşet

Dut Pekmezi Yapımı 

Dutlar bir bez içine alınır ve bez iyice sıkılarak dutun suyunun çıkması sağlanır. Bunun için bezin üstüne ağırlık konulması yada el ile sıkılması şeklinde yöntemler denenebilir. (  Dutun suyu iyice sıkıldıktan sonrasında kalan posanın içine bir miktar ılık su eklenmiş olur ve bir süre beklendikten sonrasında yine sıkılarak dutun içinde kalan şıra çıkarılabilir) Elde edilmiş su yeteri büyüklükte bir tencere yada kazana alınır ve ısıtılmaya başlanır. Kaynama noktasından sonrasında artık pekmezin oluşum aşaması adım atmıştır. Bu aşamada yapılması ihtiyaç duyulan pekmezin yüksek ısıda PİŞİRİLMEMESİDİR.  Sebebi yüksek ısıda pekmezin yapısı bozularak kanserojen maddeler oluşmaktadır. Bundan dolayı pekmez tarifi için en mühim püf nokta pekmezin mümkün olan en düşük sıcaklıkta kısık ateşte kaynatılmasıdır. Pekmez; şıra kıvamını alıncaya kadar kaynama işlemine devam edilir. Son olarak aşamada oluşan şıranın süzülmesi aşamasına geçilir. Bunun için sıkı örülmüş bir süzgeç yada bez un torbaları tercih edilebilir. Bez havada sağlam bir askıya bağlanır ve bezin altına şıranın süzülebileceği yeteri büyüklükte bir kap konur. Bezin içine sıcak şıra dikkatlice dökülür ve bu bezden şıra süzdürülür artık elimizde saf pekmez şırası bulunmaktadır. Bu pekmez şırası oldukca derin olmayan kaplara konur ve güneşe bırakılır. İçerisine böcek vs girmemesi için kapların üstü bir tülbent ile örtülebilir.

Kuru Duttan Dut Pekmezi Tarifi

İstenen Oranda Kuru Dut

Her bir kilo kuru duta 2,5-3  litre su

Kuru Duttan Dut Pekmezi Yapımı

Su ve kuru dutlar birbirine karıştırılır ve bir gece bekletilir. Ertesi gün uygun büyüklükte bir tencere yada kazan içine alınır ve kısık ateşte kaynatılır. Şıra kıvamını alıncaya kadar işleme devam edilir. Arkasından şıra uygun sıkı bir süzgeçle bir kap içine süzülür. Peşinden yukarıda ilk tarifte olduğu benzer biçimde  kaplara alınarak güneşe bırakılır.

Bir önceki yazımız olan Varis Ameliyatı Sonrası Varis Çorabı başlıklı makalemizde dikkat, Edilmesi ve gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekşi Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir ? Tesla Tarafından İnsansız Elektrikli Tırlar Üretildi Koşmanın Faydaları Ve Zararları En Çok Oynanan E-Spor Oyunları 11 Farklı Trend Olmuş Örgü Saç Modelleri Mürver Şurubu Nerede Satılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır