Eklem Yerlerinde Kaşıntı Neden Olur ?

Ana Sayfa » Güncel » Eklem Yerlerinde Kaşıntı Neden Olur ?

Ellerimiz ve ayaklarımız bizlerin yaşamsal fonksiyonlarının yerine getirilmesine destek olan en mühim organlardandır. Bu organların herhangi bir halde işlevini yitirmesine engel olan durum kişinin sağlığını ve hareketlerinin kısıtlanmasını etkisinde bırakır. El ve ayak eklemlerinde oluşan kaşınmalar da buna dahildir. El ve ayak eklemlerinde kaşınmalara dair tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntının Sebepleri Nedir?

El ve ayak eklemlerinde kaşıntıya yol açan birçok sebep bulunabilir. Bu bir hastalık değil hastalık emaresidir. Bu nedenden dolayı tedavi edilmeden ilkin teşhisin koyulması önemlidir. El ve atak eklemlerinde kaşıntıya yol açan en yaygın sebeplerden biri alerjik durumlardır. Bilhassa mevsim geçişlerinde bu durumu yaşayan kişilerin sayısı da artar. El ve ayak eklemleri dahil olmak suretiyle cildin tümünü negatif etkileyen alerjik maddeler hem de yediğimiz içtiğimiz besinlerin içinde de yer alabilir. Ek olarak kişinin giydirilmiş olduğu kıyafetin kumaşı, kumaşın darlığı bununla beraber hangi deterjanla yıkandığı dahil olmak suretiyle birçok faklı alerjik durumlar söz mevzusu olabilir. Kaşınmayla beraber kızarıklıklar devamında da döküntüler de oluşabilir.

Cildin aşırı kuru olması cildin fazlaca gerilmesine niçin olur. Bu da batma hissine bağlı olarak kaşıntıya niçin olur. Kaşıdıkça rahatladığını düşünen kişilerde kaşınma durumu daha da artar ve çekilmez bir hale gelir. Bu durumdan en fazlaca etkilenen organlarda el ve ayaklardır. Bu sebeple kaşıntının bununla beraber yaralanmalar da söz mevzusu olabilir.

Eklem kaşıntıları denilince ilk akla gelen durum kurdeşendir. Alerjik maddelere ve şartlara bağlı olarak vücudumuzun salgıladığı bir salgı vardır. Bu müdafa mekanizmamızın bir parçasıdır. Sadece bu salgı fazla salgılanırsa kurdeşen oluşur ve bu da el ve ayak eklemlerinde kaşınmaya niçin olur. Akut ve kronik olmak suretiyle iki çeşidi bulunan kurdeşenin akut türü genel anlamda bir böcek tarafınca ısırılmayla beraber ortaya çıkar. Eğer altı haftadan uzun bir süre kurdeşen problemi yaşıyorsanız bu kronik kurdeşene girer.

Kullanılan penisilin antibiyotik şeklinde ilaçlar kişiler üstünde değişik yan etkisinde bırakır izah edebilir. Bunlar da bilhassa el ve ayak eklemlerinde görülür. En yaygın yan etkisinde bırakır içinde da kaşıntılar bulunur. Bu durum karşısında kesinlikle doktorunuza haber vermelisiniz.

El ve ayaklarda oluşan cilt sorunları da kaşıntıya sebebiyet verebilirler. Bunlardan ilk akla geleni mantardır. Mantarın niçin olduğu kaşıntılar genel anlamda acı vericidir. Bununla birlikte kaşıdıkça yayılmış olduğu alan da artar.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı Iyi mi Geçer?

El ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntıların sebebine bağlı olarak tedavi yöntemi geliştirilmelidir. Hastalığa bağlı olarak uygulanan tedavi sonucunda el ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntılar kısa süre içinde geçecektir. Eğer alerjik sebeplerden dolayı bu durumu yaşıyorsanız cildinizle temas eden alerjik ürünlerden olabildiğince korunmanız gerekir. Bunun yanı sıra yediğiniz gıdalara davranışlarında ölçülü olabilmeniz adına öncesinde bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Bu şekilde kontrol sonucunda çıkan maddelerin olmadığı bir beslenme alışkanlığı edinmeniz daha kolay olur.

Eğer el ve ayak eklemlerinde oluşan kaşıntıya cildin kuru olması niçin oluyorsa şahıs bunu kendi teşhis edebilir. Derinin kaşıdığınız süre beyazlaşması ve sertleşmesi öteki yan belirtilerdendir. Bu durumun önüne su içerek geçebilir, bununla birlikte cildinizi besleyen cilt tipinize uygun losyonlar da kullanabilirsiniz.

Kurdeşen tedavisi akut ya da kronik olup olmadığına karar verildikten sonrasında doktorunuz tarafınca gerek kremle gerekse ilaçlarla uygulanır. Bu şekilde kurdeşenin niçin olduğu kaşıntılardan kurtulmanız mümkün.

Kullanılan ilaçların sizlerde el ve ayak eklemi kaşıntısına niçin olduğu tespit ettiyseniz bu durumu ne olursa olsun doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu şekilde bir durum karşısında ya ilacın dozunu düşürecek ya da değişik bir ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bununla beraber burada bulunan damarların kan akışını hızlandırabilmek adına her sabah ve gece soğuk suyla yıkamanız kan akışını hızlandırarak kaşıntıların oluşumuna engel olabilir. Eğer bu süreçte kaşıntılar öteki eklemlere de yansıyorsa kesinlikle bir tabip tarafınca muayene edilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler başlıklı makalemizde Çıkan, Geçer ve Kızarıklıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Eklem Yerlerinde Kaşıntı Neden Olur ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dolgun Dudaklar İçin Ne Yapılmalı Apple’ın Otonom Sistemler Üzerindeki Çalışmaları Akıllara Zarar Yemek Yemeyi Unutmak İstiyorum Facebook Watch ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açıldı Obeziteye Karşı Doğru Beslenme Teknikleri Çörek Otunun Yağının Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır