Duvardan Teyemmüm Nasıl Alınır ?

Ana Sayfa » Güncel » Duvardan Teyemmüm Nasıl Alınır ?

Teyemmüm Nedir?

Suyun bulunmadığı ortamlarda ve durumlarda kum yada toprak ile abdest almaya teyemmüm denir.

Teyemmüm Abdesti Iyi mi Alınır?

Abdest alacak su bulamadığımız hallerde kullanılan bir yöntemdir. Temiz bir toprakta abdest almaktır.

  1. Ilkin kollar sıvanır. Eûzü Besmele çekilir. Niyet edilir ”Tanrı’ım! namaz kılmak için su yokluğundan teyemmüm etmeye niyet ettim” deyip başlıya bilirsiniz.
  2. Parmaklar açılır ve ellerin iç kısımları temiz toprağa yada kum‘un üstüne hafifçe vurularak, ilkin ileri sonrasında geri çekilerek sürülür.Ilkin elleri sürtmek, sonrasında da geri çekmek. Eller kaldırılıp hafifçe birbirine vurularak silkelenir.Yüzümüzün her yeri bu iki elin iç kısımları ile meshedilir.
  3. Sonrasında yine elimizi aynı şekilde yine toprağa vurulur. Sol elin baş ve işaret parmakları ayrılır > kalan üç parmağımızın içiyle sağ kolun iç yüzü parmak uçlarından dirseklerle birlikte güzelce meshedilir. Sol elin iç kısmıyla sağ kolun iç yüzü meshedilir. Arkasından sağ kolun dış tarafı da gene sol elin ayrılan baş ve işaret parmağıyla meshedilir.
  4. Aynı şekilde bu kez da sağ el kullanılarak sol kol meshedilir.
  5. Böylece farzlarına ve sünnetlerine uygun bir teyemmüm yapılmış olur.

Teyemmüm Farzları Nedir?

Teyemmüm abdestinin farzları 2 tanedir.

  1. Niyet etmek.
  2. Elleri temiz toprağa iki kere vurarak, yüzümüzü ve kolların tamamını meshetmek. Birinci vuruşta yüz bölgemiz ikincisinde de ise kollar meshedilir.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemizde Altı, Geçmesi ve Göz hakkında bilgiler verilmektedir.

Duvardan Teyemmüm Nasıl Alınır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mercedes-Benz Müşterilerine 1 yıllık Tidal HiFi Aboneliği Hediye Edecek Yüzüme Lazer Yaptırdım Sivilce Çıktı iPhone | iOs | Asphalt Xtreme İncelemesi Enginarın Faydaları Ve Zararları Metabolik Sendrom Beslenme Tedavisi Araç Takip Sisteminin Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır