Bisiklet gezileri, keşfetmenin en sürükleyici ve en keyifli yolunu sunar. Eğlenerek keşfetmenin, kimi vakit sıkıntılı yollarda dağ bisikletinizin sınırlarını zorlamanın, kimi zamansa soluk kesecek manzaralar önünde sakince sürüş yapmanın verdiği haz unutulmazdır.

Karl Drais’in 1817’de gidonlu bisikleti buluş etiğinde, bisikletli tatiller hakkında düşünmediği, üstünde güvenle oynanabilir bir bahis olsa gerek. Drais muhtemelen Provence’deki çığır açan lavanta tarlalarını, Burma’daki yaldızlı mabedi yada Cenup Afrika‘daki asma çizgili tepeler içinde bisikletle dolaşmanın hayalini kurmamıştı. Gene de iki yüzyıl ve bir çift pedal sonrasında bisiklet kuşkusuz keşfetmenin en sürükleyici ve en keyifli yolunu sunuyor.

Bisikletle çıkılan bir tatilin birçok pozitif yanları bulunmakta. Mesela enfes çiçek kokularını engellemiş olan bir vasıta penceresi yok; keşişlerin okudukları ilahileri ya da penguen seslerini bastıran motor gürültüsü yok; buharda pişirilen makarna çorbası yada paellanın leziz kokusunu maskeleyen dumanlar yok. Ve bir bonus olarak, kendi nefesinizle dolaşırken, karşılaştığınız her durakta durup yeni şeyler keşfetmek için devamlı bir bahaneniz var. Yerlilerle buluşmak için bir bisiklet gezisinde birçok konuşma fırsatınız olur ve bu asla bisiklet kullanmaya başladığınız zamandan daha kolay olmayacaktır. Kısacası bisiklet gezileri canlandırıcı, aydınlatıcı ve en önemlisi eğlencelidir.

1.Dere Gezintisi, Çek Cumhuriyeti ve Almanya

Alman nehirlerinde dolaşırken muhakkak en oldukça bulacağınız şeylerden iki tanesi: kaleler ve bisiklet yolları. Bu kale ve yollar Elbe ve onun kolu Vltava süresince, Çek Cumhuriyeti sınırını çember oyası benzer biçimde süslemektedir. Chapters Experience Holidays’in Elbe Nehri süresince sekiz günlük bisiklet gezisi, bu formülden o kadar da uzak değildir. Prag’ı keşfetmek için bigün geçirdikten sonrasında, şehrin içindeki -kralın içindeki kuvvetli şehri-, bohem bağları, geçmiş zamana uzanan harabe burçları, Rönesans sarayları ve Sakson’un garip kaya oluşumları süresince kolaylıkla dere kıyısındaki yolları izleyecek;  Litomerice ve Decin benzer biçimde şirin kasabalarda pedal çevirecek; son durak olarak da Dresden. Saksonya’nın “Mücevher Kutusu” başkentinde rokoko ve barok esanslarla kaplı eşi olmayan sokaklarında kent bisikleti sürmenin keyfini çıkaracaksınız.

Nehir etrafında şehir bisikleti kullanmakÇek Cumhuriyeti ve Almanya‘daki nehirler çevresinde bisiklet sürmenin tadını çıkarın.

2.Winelands ve Balinalar, Cenup Afrika

Boş yollar, soluk kesecek sahiller ve Karoo bölgesinin geniş sema ile Cenup Afrika’nın Batısı bisikletle keşfedilmeyi bekliyor. Masa dağının göz kamaştırıcı ihtişamı, kıvılcımlı Cape Town ve Boulders Plajı penguenleri ile selenizde size hususi 12 unutulmaz dağ bisikleti tatili gününüz var. KE Adventure’ın Cape Town ve Winelands turu yarı çöl Karoo’nun (düşük) geçişleriyle uğraşmadan ilkin Stellenbosh’un üzüm bağları içinde gezinmek ve Herasmanus’taki sempatik balinaları seyretmek için kafi zamanı bırakmakta. 70 km’yi aşan mesafeler yeni başlayanlar için zorlayıcı olmakla beraber yokuşlar tertipli biniciler için kolaylıkla ulaşılabilir bir parkur sunmakta.

Winelands'de dağ bisikleti kullanmakWinelands‘de boş bir yol ve manzaraya karşı dağ bisikleti sürmek.

3.İngiliz Adalarının En İyi Bisiklet Rotaları

Dünyaya pedallı bisikleti veren bir İskoçtu: Kirkpatrick Macmillan. 1839’da ayak kollarından ve kranklarından Drais‘in embriyonik iki tekerleğine bağlanan bir bisiklet buluş etti. Onun kuyuya attığı bu taş sonucu bugün dünyada birçok insan bisiklet kullanmakta ve gene birçoğu bisikletli tatillere çıkmakta. Dağ bisikleti tatiliniz için  Keir Mill’in mezarı, İngiliz Adaları‘nin en unutulmaz manzarası eşliğinde Wilderness Scotland‘ın 12 günlük Beş Ülke Turu için mükemmel bir final sunmakta. 2014’teki Tur de France rotası dahil olmak suretiyle Yorkshire Dales’te pedal çevirip Holyhead‘den Dublin‘e ve uğursuz Wicklow Dağlarına atlayarak Lancashire’ın Bowland Ormanını, Snowdonia ve Anglesey‘yi geçin. Gidonlarınızı Şimal Donegal kıyılarına ve Antik Giant’s Causeway‘ye doğru çevirip, peşinden Dumfries ve Galloway‘ın boş yollarını dolaşmak ve büyüleyici tabiat manzarasında kent yaşantısının yıprattığı ruhunuzu rahatlatmak için İskoçya‘ya geçebilirsiniz. Gün sonunda konaklayacağınız güzel oteller ve misafirhaneler, sıkıntılı tırmanışlar ve uzun günlerin yorgunluğunu alacaktır.

Wiclow Dağlarındaki eşşsiz manzarayı bisikletle keşif.Wiclow Dağlarındaki eşi olmayan manzarayı dağ bisikletinizle keşfedin.

4.Burma’nın sırt yolları

Myanmar, bir avuç övünülesi özelliğe haiz bir şehir. Yangon’un Shwedagon Paya Pagodasının yaldızlı görüntüsü, Bagan‘ın geniş stupa süslemeli düzlüğü, Inle Gölünde yüzen köyler… Sadece, bu uzun süredir gözlerden uzak kalan Güneydoğu Asya ulusunun gerçek mücevheri ihtişamına rağmen, sıcak ve misafirperver insanlarıdır.” Ve yerlilerle tanışmanın en iyi yolu nedir?” sorusunun cevabı emsalsiz bisiklettir. Intrepid‘in 13 günlük bisikletli tatili Myanmar turnesi büyük rakipleri içine alır sadece yoldaki kasaba ve köylerden geçerken arasına yeni bacaklar da ekler. Tik ağacından yapılmış sıradışı U Bein köprüsünden ve yüce palmiye bahçelerinden geçtikten sonrasında Bein köprüsünü aşarak yorucu palmiye bahçeleri süresince yol kenarındaki toddy üreticilerinin sallanan palmiyelerin özsuyunu almak için tırmanışlarına tanık olmak için büyük bir fırsat sunar.

U Bein'de bisikletli yürüyüş.U Bein Köprüsünde gün batımında sepetli bisiklet kullanmak.

5.Kışın Finlandiya

Kar, bisiklet sürmek için engel değildir; en azından doğru kiti alırsanız. Exodus’un Finlandiya‘daki 8 Günlük Yağ Bisikleti turunda, atın altındaki Arctik tundrayı yönlendirmek için bisikletler tıknaz lastiklerle donatıldı. Oulanka Ulusal Parkı‘ndaki yenilenmiş konforlu günlükçü kulübesinde Rus sınırına yakın bir arazide iki gece yırtıcı yaşam kabininde konaklayıp, tayga ormanından başlayıp, elk ve ren geyiği yosunlarına ve likenlere göz gezdirecek, yörenin besleyici doyumsuz geleneksel mutfağını tadacak ve gece saunalarınının keyfini çıkaracaksınız. Mesafeler mütevazi olmakla beraber günde 25km’den fazla değil olmaması yeni başlayanlar için de büyük bir avantaj. Bu  turun en çekici yanı ise emsalsiz minimum ışık kirliliği ile, Şimal Işıkları‘nın görsel görkeminden keyif almanız için iyi bir talih sunması.

Karda bisiklet sürmek.Kışın Finlandiya‘da biskletle dolaşmak.

6.Provence, Fransa’daki bisikletler ve mavnalar

Romalılar Provence’i fethedince bir şeyi iyi biliyordu: Şehrin benzeri olmayan güzelliği. Böylece 14. yüzyılda bir papa yedi septisini bulundurdu. Ve nedenini görmek hiç de zor olmasa gerek. Rhône nehrinin altındaki Provence, Camargue‘nin flamingo renkli sulak alanlarından Avignon‘un ortaçağ harikalarına kadar, bisikletlilerin düşmanı Mont Ventoux‘tan görülebilecek kadar iyi. Saddle Skedaddle‘nin sekiz günlük Aigues-Mortes to Avignon tatilinde Camargue Doğa Parkı, güzel Les Alpilles köyleri, görkemli Roma Pont du Gard, Avignon’un sarayları ve Châteauneuf-du-Pape‘deki papa onaylı üzüm bağları pedal çevirmek için en uygun bölgeler. Uygun hız ve kilometreli mesafe sürüşleri sonrası konaklama için suda yüzerek iz bırakan geleneksel bir mavnayı tercih edip otel odası klişesinden uzak sıradışı bir konaklama deneyiminde bulunabilirsiniz.

Göz alıcı rekler içinde bisiklet sürmek.Alımlı flamingo renkli sulak alanlar.

7,Nepal tapınakları ve kaplanları

Dünyanın çatısına dokunmanın göz korkutması gerekmiyor. Mountain Kingdom‘un 10 günlük Nepal Klasik Bisiklet Turu, kesinlikle bir cakewalk değildir sadece tesiri altında kalacağınız tırmanışlarda ve uzun özgür dönüş inişlerinde heyecanla bakmak gerekirken enerjinin azalması şeklinde bir durumda atlamak için herhangi bir destek aracıdan söz etmemek gerekirse ölçülü olarak derecelendirilebilir tur denilecektir. Sadece,  Katmandu’nun ve Dünya Mirası sıralamasınde yer edinen Bhaktapur’un ortaçağ tapınaklarının ötesinde, Nagarkot, Dhulikhel ve Namo Buddha’nın tepe yerleşim merkezinde kalan bölgeler, Everest de dahil olmak suretiyle tepelerin epik Himalaya panaromalarını  sunmak için eşssiz bir görünüm sunmaktadır. Son olarak Treai bölgesinde bulunan Chitwan Ulusal Parkı’ndaki gergedan, timsah ve etkisi altına alan kaplanı görme şansıyla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Nepal'de tapınaklar arasında bisiklet sürüşü.Nepal‘de dünya harikası zamanı tapınaklar içinde bisikletinizle dolaşın.

8.Sevilla’dan Porto’ya

Sevilla sınır bölgesinde bulunduğundan zannedildiği kadar Portekizli olamamış 1139 senesinde krallık duyuru edildiğinden beri, İspanya ile sınırı aynı kalmıştır. Süre tanımayan peyzajlarıyla beraber, İber domuzlarının kendine özgü seslerinin kuşattığı mantar meşesi ormanlarını, şirin badanalı tepe köylerini, Roma tapınaklarını ve Mağribi saraylarını kapsayan denizi olmamasına karşın dere kenarında olması dolaysıyla denizi varmış hissi uyandıran soft kent Sevilla şehrini bisikletle dolaşmak ve mükemmel bigün geçirmek için en ideal yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Explore’ın sekiz günlük Sevilla’dan Porto’ya bisiklet tatili ufak gezinsel İspanyol Extremadura bölgesi ve Portekizli komşusu Alentejo’nun bulunmuş olduğu sınır üstünde Sevilla’nın Mağribi harikaları ve Douro Vadisi ve onun şarap mahzenleriyle meşhur ikiz şehirleri Porto ve  Vila Nova de Gaia‘nın üzüm tabanlı lezzetleri ile inişli çıkışlı fakat çoğunlukla rahat bir rota oluşturuyor. Sevilla‘da unutulmaz bir bisiklet tatili geçirebilir, akşam bolca baharatlı İspanyol tatlarıyla beraber anavatanında izleyeceğiniz Flamenko ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Sevilla'da şehir bisikleti kullanmak.Kent bisikletiniz için en ideal rota: Sevilla

9.Klasik Galler

Galler, görkemli, yemyeşil, geleneksel, leziz… Düz? Pek sayılmaz. Sadece The Carter Company‘nin sekiz günlük Galler Macerası, kısa mesafelerde, çoğunlukla off-road binicilik ve azca sayıdaki ciddi tırmanışlarla beraber karakteristik misafirhane konaklama imkânı sunan, bir takım oyun ile, dağlar dahil olmak suretiyle günlük kısa mesafeleri içeriyor. Tatilinize Brecon Sinyalleri‘ndeki etkisi altına alan manzaralarla başlayarak, Wye‘deki kitap kasabası Hay‘da gezinip, pırıl pırıl Pembrokeshire kıyılarında dolanıp, St David‘in gizli saklı katedraline fanatik duracak ve Ramsey Adası‘na tekne turu yaparak puffins’i izleyeceksiniz. Ve Snowdonia‘nın tepelerinden geriye çekilerek, Caernarvon Kalesine doğru pedal çevirmeden ilkin, Porteirion’un İtalyan fantezisini keşfedeceksiniz.

Snodonianın eşsiz manzarasıyla dağ bisikleti sürmek.Galler dağ bisikletli dinlenceinizde benzeri olmayan manzaralarıyla size eşlik edecek bir yer.

10.Uçtan Uca Vietnam

Bu Indo-Çin fıstığı ulusu çok büyük manzaralarıyla bisikletçiler için pedallarıyla keyifli zaman geçirebilecekleri uçtan uca bir rüya şeklinde bir yer. Yemyeşil dere deltasından yüksek dağlık alanlara, palmiyelerin o eşi olmayan saçaklarıyla süslenmiş karst oluşumlu plajlarından antik imparatorluk şehirlerine ve kalabalık Fransız sömürge mahallelerine kadar Vietnam’da bisikletinizin sizi götüreceği bölgeler baştan sona rüya şeklinde. Vietnam’da keyifli bir bisiklet turu için Freedom Trek’in 17 günlük turu Ho Minh City’den başlayarak güneyden kuzeye doğru sürüyor. Hanoi turu sıkıntılı bir 1000 kilometreyi kapsamasına karşın Viet Chong’un Cu Chi Tünelleri’ni keşfetmek için kafi zamana haiz. Hoi An’daki çok büyük liman kentinde pedal çevirmekten yorulan topuklarınızı dalgalarla serinletebilir, Vietnam’ın eğer olmazsa olmazı dragon fruit olarak malum ejder meyvesini tadabilir, Cuc Phuong Ulusal Parkı’ndaki maymunlarla keyifli dakikalar geçirebilir ve Halong Körfezi’inin sarp kireçtaşı adaları içinde seyahat ederek Hanoi’inin eski semtinde bisikletinizle kaybolabilirsiniz.

Hoi A n'da şehir bisikleti sürmek.Kent bisikletinizle Hoi An‘ın kendine özgü atmosferini keşfe çıkın.