Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır?

Ana Sayfa » Güncel » Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır?

Dünya Turu için Vizeler! dünya turuna çıktığım günden bugüne dek (2 yıl oldu) istisnasız en oldukca sorulan sorulardan birisi. Vize işlerini iyi mi yapıyorsun? Hadi gelin iyi mi yaptığımı tek tek anlatayım. Merak etmeyin sandığınızdan daha kolay işler! Bazıları birazcık uzun hepsi o denli. Hadi başlamış olalım!

En başta talebe olduğum için parasız harçsız talebe pasaportu çıkarttım. Sonrasında onu 10 senelik ile değiştirdim doğal olarak böylesi uzun bir gezi için daha iyi oldu.

Dünya turuna çıkarken kaba taslak bir rota belirledim. Bu rota Fas’tan başlıyor Avrupa oradan uzak doğuya kadar gidiyordu. Sonrasında baktım bu rota üstünde hangi ülkeler Türkiye’den doğrusu Türk vatandadaşından vize istiyor. Bu rota üstünde ortalama 30 tane ülke için almam ihtiyaç duyulan vize 2 tane idi. Kısaca geri kalan ülkelerin hepsi vizesizdi.

Vizesiz Ülkeler Sıralaması 2017

Bu yazımda tüm vizesiz ülkeleri görebilirsiniz. Siz de vizelerle uğraşmak istemiyorsanız kendinize buradan bir rota çıkartabilirsiniz. Vize almak isterim fakat uğraşmak istemiyordum derseniz gene bir çözüm var. Aracı bir vize şirketi ile çalışabilirsiniz. Benim araştırdığım kadarı ile bu işi en iyi meydana getiren şirket Hızlıvizeal şirketi. %90 a varan vize alma oranları var 10 yıldan beri yapıyorlar. Hızlıvizeal‘ın ofisleri Mecidiyeköy’de Sezai beyi bulursanız sizin için tüm vizeleri halleder. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz bu şekilde oldukca daha süratli ilerlersiniz. Doğal olarak bunun bir komisyonu da olacaktır.
İletişim: +90549 515 1005  Sezai Bey – Süratli vize al

Dünya Turu için Vizeler Iyi mi Alınır?

Dünya turu vizelerDünya Turu için Vizeler

Ben dünya turuna başlarken ilk almam ihtiyaç duyulan vize Avrupa vizesi idi. Şu demek oluyor ki Schengen vizesi. Peki Schengen vizesini iyi mi aldım?

Schengen vizesi iyi mi alınır?

Schengen vizesi tüm avrupa ülkelerine girebileceğiniz vizenin adı. Herhangi bir avrupa ülkesinin konsolosluğuna Schengen vizesi için müracaat yapabilirsiniz.

Ben Schengen vizemi İtalya’dan aldım. Siz istediğiniz ülkeden alabilirsiniz tavsiyem ilk gideceğiniz ülkeden bu vizeyi almanız/başvurmanız yönünde olur.

Schengen vizesinin fiyatı ben  alırken 60 Euro idi. İtalya’dan aldığım için İtalya bu başvuruları İdeta aracı kurumu ile yürütüyor. Bende İdeta’nın sitesinde öğrenciler ve interrail yapacaklar için lüzumlu evrakların olduğu listeyi okudum ve bu tarz şeyleri toplamaya başladım. Bu her insana bakılırsa değişen bir sıralama. Şu demek oluyor ki ben talebe olduğum için ona bakılırsa listeyi topladım. Peki bu evraklar nelerdi?

Öğrenciler için Schengen Vizesi Belgeleri

1- Talebe belgesi

2- Nüfus kayıt örneği

3- Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi

4- Nüfus cüzdanın fotokopisi

5- İnterrail biletinin fotokopisi

6- İnterrail ile gideceğimiz ülkelerin olduğu rota ve kaç gün olduğu ve ne vakit başlamış olacağı (A4 kağıdı suretiyle elle yazdım)

7- Scehegen vizesi için fotoğraf

8- Minimum 1 yıl süresi kalmış bir geçişlik

9- Tayyare rezervasyonu

10- Otel rezervasyonları

11- Banka hesap dökümü son 3 aylık

12- Sponsorluk kağıdı (Aile tarafınca yazılmış tüm harcamalar tarafıma aittir yazısı)

13- Sponsorun belgeleri (Bu kişiden kişiye değişmiş olur, benim babam emekli idi onun emekli kağıdını ve belgelerini aldım)

Belgeler genel bu şekilde. Otel rezervasyonu ve tayyare biletim yoktu heralde onları parasız rezervasyon yapmış olup çıktılarını aldım sonrasında iptal etmiştim. Sizin var ise direk onları koyabilirsiniz. Ek olarak belgeleri alacağınız vizenin konsolosluğuna giderek tam olarak neye ihtiyacınız var öğrenebilirsiniz. Vizem 10 gün içinde onaylandı.

2 aydan fazla devam eden Fas ve Avrupa gezimden sonrasında Türkiye’den İran’a geçerken Hindistan vizesi almaya karar verdim. Bu vizeyi bigün içinde alabiliyorsunuz. Alması fazlaca kolay bir vize lüzumlu evrakları tamamlayın yeter. Bir de blog yazarıyım, fotoğrafçıyım demeyin! Fazla vize tutarı ödersiniz. Ayrıntıları bu yazımda görebilirsiniz.

Hindistan Vizesi Iyi mi Alınır?

Hindistan vizemi de İstanbul Hindistan konsolosluğundan aldıktan sonrasında Otostopla İrana koyulduk İran bizlerden vize istemiyor. Aylarca gezdik sonrasında Sri Lanka’ya geçtik.

Sri Lanka Vizesi Iyi mi Alınır? –

Sri Lanka’da kapıda vize tatbik eden bir ülke. Ülkeye varınca havaalanında vize ücretini verip vizeni alıyorsun ve ülkeye giriş yapıyorsun o yüzden bu ülke dert etmenize gerek yok. Yanınızda her ihtimale karşı otel rezervasyonu ve dönüş tayyare bileti olması işininizi kolaylaştırır. Averaj 30 dolar vize tutarı vardı.

45 gün devam eden Hindistan macerasından sonrasında Endonezya’nın Bali adasına geçtim. Benim gittiğim zamanda vize istemiyordu şu demek oluyor ki pasaportuma damgayı bastılar geçtim. Şimdi durum iyi mi bilmiyorum. Bali ve Endonezya’yı ayrı düşünebilirsiniz şu sebeple Gezim’den gelir etme adına Bali özerk bir yer duyuru edilmiş şeklinde fakat dış içlerinde hala Endonezya olarak geçiyor.

Bundan sonraki rotamda olan ülkeler Singapur, Malezya, Tayland Türkiye’den vize istemiyor. Fakat yinede ülkelere girerken bilmenizde fayda olacak bazı şeyler var. Onlarıda uzun uzun bu yazımda anlattım.

Vizesiz Ülkelere Giderken Bilmeniz Gerekenler

Tayland gezimden sonrasında Kamboçya’ya geçtim. Kamboçya kapıda her gelene geçene vize veren bir ülke. 35 dolar 1 aylık vizeyi kapıda alabiliyorsunuz. Aşağıda ki yazımda Tayland’dan iyi mi Kamboçya’ya geçtiğimi okuyabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Iyi mi Alınır? – Dünya Turu için Vizeler

Kamboçya, Angkor Wat

2 aylık Kamboçya maceramdan sonrasında sırayla Hong Kong, Japonya ve Cenup Kore’ye gittim. Bu ülkelerin asla birisi bizlerden vize istemiyor.

Cenup Kore gezimden Türkiye’ye kısa süreliğine döndüğümde ise ABD vizemi ve Küba vizemi aldım.

ABD Vizesi Iyi mi Alınır? – Dünya Turu için Vizeler

ABD Gezgin vizesi almak öteki ülkelere gore değişik. Adamlar senin getirdiğin evraklarla felan ilgilenmiyorlar. Senin kim bulunduğunu aslına bakarsan sen daha müracaat yaptığında 7 ceddinin belgeleri oluyor ellerinde. O yüzden ABD vizesi kişiye bakılırsa vize veriyor diyebilirim. Fakat olurda hususi bir durumunuz olur. Konuşma için gidiyor olmuş olursunuz, Talebe olarak gidiyor olmuş olursunuz o süre belgelerinizi sunarsınız.

Ben ABD vize başvurumu HızlıVizeAl şirketinin yardımıyla yaptım. Bu sebeple şansa bırakmak istemiyordum. Araştırdığım kadarı ile bu işi en iyi icra eden vize şirketi bunlar. Bende gittim Sezai beyle tanıştım ve bana ne gerekiyorsa destek olacağınız söylemiş oldu. Onunla birlikte lüzumlu evrakları topladık. O yüzden ABD vizesi dahil öteki tüm vize işlerimleri için bu şirketi kesinlikle tavsiye ederim. 10 yıldan fazla süredir almadıkları vize türü yok.

Her neyse biz mevzumuza gelelim. Ben ABD vizesine iyi mi başvurdum.

ABD Vizesi İçin Lüzumlu Evraklar

Ben Türkiye’ye geldiğimde Si dergisinde fotoğrafçı olarak sigortalı çalışan olarak gözüküyordum. O yüzden derginin belgeleri ile kendi belgelerimi toparladım.

1- Bir yıldan fazla süresi olan geçişlik ve fotokopisi

2- Nüfus cüzdanı fotokopisi

3- ABD vizesi  için fotoğraf

4- Blog yazarı ve fotoğrafı olduğum için bunların belgeleri blogun ekran görüntüsü ve toplumsal medya hesaplarım

5- ABD tayyare bileti rezervasyonu (parasız yapılıyor)

6- Nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden)

7- Talebe belgesi (E-devletten hala çıkıyor)

8- Çalıştığım dergiye şu demek oluyor ki şirkete ilişkin evraklar (İmza sirküleri, SGK belgesi, maaş bodrosu)

9- ABD vizesi müracaat formu ve buluşma numarası

Belgeler genel olarak bu şekilde idi. Fakat kati güvenilir olmak için hızlıvizeal’dan destek alabilirsiniz yada konsolosluğun sayfasına bakabilirsiniz.

Küba Vizesi Iyi mi Alınır?

Bundan sonrasında rotamı Cenup ABD’ya çevirdiğim için bu topraklarda neredeyse hiçbir ülke vize istemiyor. Orta ABD’da Küba vize istiyor onu da esasen parasını veren hepimiz alıyor. Kapıda vize uygulaması var. Ek olarak Hızlıvizeal şirketinden de Küba vizenizi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hyundai i30 Fastback Tanıtıldı başlıklı makalemizde Fastback, Hyundai ve Tanıtıldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

aykut özdemir06 Ekim 2017

dünya turu yapmak isteyenler için oldukça kapsamlı bir rehber olmuş teşekkür ederim. vize derdi olmadan da dünya turu yapılabileceğini hatırlatmak isterim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kart Kullanım Ücreti İadesi Dilekçesi Saç Dökülmesine Doğal Çözümler Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? 2017 Gaye Turgut Saç Rengi ve Modelleri Boyun Düzleşmesi Nedir? Düz Bir Karın İçin Yapılması Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır