Düğme İlikleme İncelikleri

Ana Sayfa » Güncel » Düğme İlikleme İncelikleri

Prof. Dr. Mehmet Alp, eklem hastalıkları ile ilgili mühim bilgiler verdi.

Yaşlanma, travmalar ya da spor yaralanmaları eklem ağrılarının en mühim nedenleridir. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kısmı’nden Prof. Dr. Mehmet Alp, diyabet, hipotiroit (tiroidin azca emek vermesi) ve romatizma da bu ağrılara yol açabildiğini belirtti.

SPOR YAPAYIM DERKEN SAKATLANMAYIN

Kemik yoğunluğundaki azalma sebebiyle ileri yaşlarda yaşanmış olan düşmeler, eklem kırıklarına niçin olabilmektedir. Bilinçsiz meydana getirilen spor, her yaşta yaralanma riskini artırmaktadır. Spor alanlarında düşmeye bağlı şoku azaltmak için, zemin malzemesi uygun olan mekanlar tercih edilmelidir. Ergonomik büyüklükte spor aletleri kullanmak ve kask, apolet, kalça koruyucu yastık şeklinde hususi koruyucu aksesuvarların kullanılması, yaralanma oranlarını düşürmektedir. Vücudun korunaklı bölgelerinin üstüne yada baş ve göğüs korunacak şekilde düşme mevzusunda lüzumlu eğitimler verilmelidir. Oyun oynarken yaşanmış olan yaralanmaların tüm yaralanmalar içinde yüzde 10-25 oranında olduğu düşünülürse, evlatların oyun alanlarının hususi olarak düzenlenmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.

EL BİLEKLERİNİZDE AĞRI VARSA…

Çoğu zaman geceleri ellerde uyuşma ve sabah şişkinlik ile emare veren karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması); diyabet, tiroid ve gut hastalarında ortaya çıkabilmektedir. Metabolik hastalıklar sonucu sinirde yapısal bozulma yaşanmasıyla ileti sisteminde yaşanmış olan yavaşlama bu hastalığı tetikleyebilmektedir. Bunun yanında hipertansiyon hastaları ve hamilelerde vücutta su tutulumu artığından bilekte sıkışma riski yükselmektedir. Hamilelerde doğum sonrası hormonal denge sağlanınca şikayetler ortadan kalksa da, el bileğinin fazlaca kullanıldığı mesleklerde ve ev hanımlarında hastalık tekrarlayabilmektedir. Bu hastalıkların kontrolünün yanında istirahat ve iş yükünün azaltılmasıyla şikayetlerde azalma sağlanmaktadır.

DÜĞME İLİKLERKEN ZORLANIYOR MUSUNUZ?

Alışveriş sonrası ağır poşetleri taşırken, uzun süre telefonla konuşurken ya da gazete okurken parmaklarınız uyuşuyorsa bunlar karpal tünel emaresi olabilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise his ve kuvvet azalması sonucu elindeki bardağı düşürme, düğme iliklerken zorlanma benzer biçimde el becerilerinde kötüleşme gözlemlenmektedir. İlk aşamada el bileği, hareketi engellemiş olan “atel” adındaki hususi malzemelerle dinlendirilir. El bileğinin uykuda bükülmesini engellemiş olan atel, gece yatarken de kullanılmalıdır. İstirahat, atel kullanımı ve fizik tedaviye karşın düzelmeyen karpal tünel sendromunda cerrahi tedavi seçeneğine başvurulur.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eklem sağlığınız için…
**Emek verme ortamı aydınlık ve ferah olmalı, iyi havalandırılmalıdır.
**Belli süre dilimleri içinde çalışılmalı, belirli aralıklarla mola verilmelidir.
**İşe başlamadan ilkin germe egzersizleri yapmalıdır. El bileğini aşağı ve yukarı hareket ettirmek, elleri yumruk yapmış olup sıkmak ve açmak şeklinde çalışılmalıdır.
**Çoğu zaman oturulacak sandalyede bir bel desteği bulunmalı ve dizler açık, 90 dereceden azca ve 70-80 aşama pozisyonda olmalıdır.
**Dirsek 90 aşama bükülmeli ve mouse mümkün olmasıyla birlikte avuç içini kavramalıdır. **Avuca destek olmalı ve parmak uçlarıyla hareket etmelidir.
**Ekran göz seviyesinde, klavye de gözün görüş alanı içinde olmalıdır. Devasa yükseklikte yada fazlaca alçak olmamalıdır.

ÖNEMLİ BİR UYARI

Eklem ağrılarınız uzun sürerse, nedenini anlayamadığınız kadar şiddetli ağrınız var ise vakit kaybetmeden doktora başvurun.

EV KADINLARINA ÖNEMLİ BİR UYARI

Şuursuzca spor yapanlar yada işçilerde çoğunlukla yaşanmış olan bağ yaralanmaları, ev hanımlarında da görülebilmektedir. Ev işleri esnasında boyun, omuz, dirsek, el bileği ve parmak eklemlerinin uzun süre aynı şekilde yanlış pozisyonda kalması, ev hanımlarında bağ yaralanmaları riskini artırmaktadır. Kaslarda yada örülerde sertleşme ve tutulma şikayetleriyle ortaya çıkan bağ yaralanmaları, ruhsal streslerle daha da artmaktadır. Ev işi yapılırken 2 saatte bir 30 dakika ya da saat başı 15 dakika ara verilmesi uygundur. Yoğun iş temposu sonrası elde şişme oluşması halinde, bölgeye buz uygulaması yapılması ve süre kaybetmeden bir uzmana başvurulması oldukça önemlidir.

ROMATİZMA HABERCİSİ DE OLABİLİR

Bir romatizma türü olan, daha oldukça orta yaşta görülen ve bir otoimmün hastalık olan ‘romatoid artrit’ (iltihaplı eklem romatizması) genel olarak elleri, ayakları, omuzları, dizleri ve kalçaları etkisinde bırakır. Bağışıklık sistemi eklemleri hedef alan maddeler üretir. Netice olarak eklem ağrısı, yüksek seviyede hareket kaybı ve biçim bozukluklarına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığı Gidermenin En Hızlı Yolu başlıklı makalemizde Başetmenin, kabızlığa anında etki ve kabızlığa çözüm kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

Düğme İlikleme İncelikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Karaciğer Dostu Besinler İbrahim Saraçoğlu iPhone | iOs | Asphalt Xtreme İncelemesi Hoverboard Fiyatları En Ucuz Ameliyatsız Yüz Germe Fiyatları Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Berlin Gezilecek Yerler Alışveriş

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır