Dövizler Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Dövizler Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

En oldukca yatırım meydana getirilen şeyler altın, dolar ve euro’dur. Bu üçüne meydana getirilen yatırımlarla milyonlarca insan kar elde etmektedir. Bu mevzuda işin püf noktalarını çözmek büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kıymetli madenler ve dolar arasındaki ilişki genel anlamda zıt yönlüdür. Bu durumun sebebi altın fiyatının dolar kuru üstünden hesaplanmasıdır. Bu yüzden bu ikili içinde bir cenk mevcuttur. Biri kıymet kazandıkça diğeri kıymet kaybeder. Fakat bu durum sürekli bir durum değildir. İstisnaları vardır. Bu durum hakkında yorum yapabilmek için altının fiyatını etkileyen faktörleri bilmeniz gerekir. Peşinden doların yükselme ve düşmesine sebep olan tesirleri bilmelisiniz. Böylece dalgalanma yönü hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz.

Euro-Altın İlişkisi

 Altın ile euro arasındaki ilişki dolar benzer biçimde net bir doğrultu izlemez. Şu sebeple ikisinin de fiyat bandı neredeyse sabittir. Bu yüzden aynı doğrultuda ya da zıt doğrultuda ilerler şeklinde kati bir şey söylenemez. Eğer yatırımızı bu banda yatırmak isterseniz süratli ve etkili şekilde yapmalısınız. Her ne kadar dolarla euro zıt bir doğrultu çizse de altınla euro hakkında net yorum yapılamaz. Euronun fiyat bandı sabittir. Genel anlamda piyasa kıymeti yükseliş eğilimindedir. Bu yüzden yatırımcıların bir çok euro’yu tercih eder. Aynı bu durum benzer biçimde altın da yatırımcılarının çoğunun güvenilmiş olduğu bir limandır. Genel anlamda iktisat piyasası muntazam ilerlediğinde yatırımcıları seçimlerini dövizden yana kullanırken, tam tersi durumda ise altına sarılırlar.

Euro-Dolar İlişkisi

Uzun solukta ABD doları karşısında işlem meydana getiren bir çok para birimi, %50’nin üstünde bir korelasyona haizdir. ABD doları, tüm para birimi işlemlerinin %90’ında yer edinen baskın bir para birimi olduğundan durum bu şekilde. Dahası, ABD ekonomisi dünyanın en büyük ekonomisidir; bu da ABD ekonomisinin birçok başka ülkenin üstünde bir tesiri olduğu anlamına gelmektedir. Euro ve dolar arasındaki kuvvetli ilişki kısmen iki para birimi çiftindeki ortak dolar faktörüne bağlı olmasına karşın, birlikteliğin öteki döviz çiftlerinden fazlaca daha kuvvetli olduğu gerçeği, avro bölgesi arasındaki yakın ilişkiden meydana gelmektedir. Avro bölgesinde dolar kullanımı ortak para birimine geçince büyük oranda azaldı. ABD ekonomisinin bundan zarar görmesi yeni politikalar izlemesine sebep oldu. Fakat hala bir çok ülke dış anlaşmalarda dolar kullanmaktadır. Euro’nun zamanı dolar kadar eski değildir. İlk piyasaya çıkmış olduğu günden beri dolarla çekişme halindedir. Doların kıymet kaybetmesi için piyasaya çıkmıştır. Euro’nun piyasaya çıkışıyla Sterlin ve Dolar ekonomileri kıymet yitirmiştir. Fiyatlarda düşmelere sebep olmuştur. Bunun sonucunda Euro’ya olan talep arttı. O günden sonrasında bandını oldukca bozmayan euro ticaretinde temelinde yer almaya başladı. Türkiye’de de yoğun şekilde kullanılan dolar ve euro zıt bir doğrultu çizmektedir. Bazı zamanlarda ise kural dışı olarak birlikte düşüp yükselmektedirler. Bu yüzden uzman analizlerini takip etmeniz tavsiye olunur.

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Dövizler Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kozalak Reçeli Nerede Bulunur ? 2017 2018 Sonbahar Kış Modası Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ? Ayakta Su İçmenin Zararları Bilimsel Ağız Kokusu Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir ? Botoks Nasıl Yapılır Uzman Tv

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır