Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2018

Ana Sayfa » Güncel » Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2018

Dolmabahçe Sarayı İstanbul

Osmanlı Devleti’nin Batı Mimarisine Oluşturulan Kapısı: Dolmabahçe Sarayı

İstanbul, Osmanlı Devleti’nin tarihsel sürecini saf açıyla gözlemlememize büyük olanak elde eden bir kent. Osmanlı Devleti’nin değişik dönemlerinde inşa edilen kasırlar, camiler, köşkler, hanlar devletin zamanı,sosyo-kültürel, ekonomik vb. oldukça sayıda unsuru yansıtmaktadır. Osmanlı Devleti‘nde inşa edilen oldukca sayıda alımlı saraylar ise tüm bu unsurları bir arada görebileceğimiz bir atmosfer yaratmada oldukca başarı göstermiş.Sultan 1. Abdülmecid‘in direktifiyle 13 Haziran 1843-7 Haziran 1856 tarihleri içinde devrin mimari yapılarına damgasını vurmuş Ermeni mimarlar Garabet Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafınca inşa edilen Dolmabahçe Sarayı İtalyan Rönesansından başlayarak Alman Rokokosu, İngiliz Neeoklasizmi ve Fransız  Baroku şeklinde Klasik Osmanlı Mimarisinden değişik fazlaca sayıda mimari dokuyu içinde barındırmasıyla büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Gelin Dolmabahçe Sarayı hakkında data edinelim ve Dolmabahçe Sarayı zamanıne giriş yapalım…

Dolmabahçe Sarayı İstanbul
Dolmabahçe Sarayı manzarası

Klasik Osmanlı Sarayı Algısında Büyük Bir Değişimin Merkezi- Dolmabahçe Sarayı Hakkında Data

Dolmabahçe Sarayı Müzesi, kullanıma başlandığı 1856 senesinden halifeliğin kaldırıldığı 1924 yılına kadar 6 padişaha ve Osmanlı Devleti’nin son halifesi Abdülmecid Efendi‘ye ev sahipliği yapmış. 1924-1938 yılları aralığında ise yüce önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk‘e ev sahipliği icra eden Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı’nın son dönemleri hem de Cumhuriyetin ilk zamanlarına şahit olmasıyla büyük ehemmiyet taşımaktadır. Gelin beraber Dolmabahçe Sarayı‘nı keşfedelim:

 • Dolmabahçe Sarayı denildiğinde dikkat çeken ilk unsur Topkapı Sarayı’nda görmeye alışkın olduğumuz mimari anlayışın oldukca haricinde, Batı seçimi mimari bir anlayışın var olduğu. Dolmabahçe Sarayı‘nın mimari duruşunda Batı tarzını görmemizin sebebi ise sarayın inşasını emreden Sultan 1. Abdülmecid’in Batı düşüncesine açık bir sultan olması. Hatta 1. Abdülmecid‘in sarayı yaptırırken  ‘ Fenalık ve çirkinlikler burada yasaktır, burada yalnız güzel olan şeyler bulunsun.’ söylediğine dair bir söylenti mevcuttur.
 • Dolmabahçe Sarayı’nın bulunmuş olduğu yer olan Beşiktaş- Kabataş arasındaki bölge eskiden denizcilerin gemilerini boğazın serin sularından, engin dalgalarından korumak için sığındıkları bir koymuş. Akıntının olmadığı bu bölgede süre içinde derelerin getirmiş olduğu birikintiler bölgeyi bataklık bir alana çevirmiş. Sultan 1. Ahmed‘in padişahlığı döneminde doldurulmaya başlanan bu bataklık alan vakit içinde padişahların sayfiye amaçlı kullandığı bir ‘hasbahçe’ formuna dönüştürülmüş. Bataklık alanın doldurulmasıyla elde edilmiş bu yeni hasbahçe saraya adını vermiş.
 • 285 oda ve 43 salona haiz olan Dolmabahçe Sarayı‘nın ısıtılmasında ve aydınlatılmasında bugün Vodafone Arena‘nın bulunmuş olduğu yerdeki Gazhane kullanılmıştır. Gazhane üstünden meydana gelen Havagazı sistemiyle aydınlatma yalnız sarayda değil İstanbul‘un çeşitli semtlerinde de kullanılmıştır. Bununla beraber Muayede Salonu‘nun ısıtılması salonun bodrumunda ısıtılan havanın sütunlara verilmesiyle sağlanmış. Sultan Reşad döneminde ise sarayın aydınlatılmasında gaz lambaları yerine elektrik, ısıtılmasında ise kalorifer sistemi kullanılmış.
 • Dolmabahçe Sarayı‘nın bir tek kendisi değil hasbahçesi de Batı seçimi mimarinin örneklerini bizlere sunmakta. Hasbahçenin çevresinde yer edinen çeşitli heykeller ( bilhassa aslan heykelleri), fenerler, vazolar bahçe süslemesinde de Batı tesirinde kalındığını bizlere göstermekte. Bununla beraber Dolmabahçe Sarayı‘nın hasbahçesini dikkatle incelerseniz Avrupa ve Asya kökenli çiçeklerin, bitkilerin kullanıldığını görebilirsiniz.
 • Dolmabahçe Sarayı‘nın süslemelerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen oldukca sayıda eseri görmemiz mümkün. Sarayda bulunan 280 vazodan bir tek 46 tanesi Yıldız porselenidir. Geriye kalan porselenlerden 59’u Çin, 26’sı Japonya, 29’u Fransa’dan getirilmiştir. Geriye kalan 166 çiçeklik ise çeşitli  Avrupa ülkelerinden Dolmabahçe Sarayı‘na getirilmiştir. Türk ve yabancı ressamların yapmış olduğu 600’e yakın tablo sarayın duvarlarını süslemekte. Bilhassa sarayın baş ressamı oryantalist ressam Zonaro (1854-1929)’nun İstanbul’un Fetih edilmesi, Atak, Ertuğrul Süvari Alayı vb. tabloları Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken kesinlikle görülmeli.
 • Dünyadaki tüm saraylar içinde en büyük balo salonuna haiz olan saray Dolmabahçe Sarayı‘dır. Muayede Salonu adındaki bu balo salonu 56 sütundan oluşmaktadır. Salonun içinde yer edinen 4.5 tonluk İngiliz yapımı kristal avize ise yerli yabancı her insanın dikkatini çekmekte.
 • Sarayın derhal her yerinde büyük bir görkem söz mevzusudur. Kristal avizeler, şamdanlar, şömineler bunun en büyük örneği. Bununla beraber dikkat çeken bir öteki detay mühim salon ve odalarda kullanılan her şeyin aynı yada benzer renk tonlarına haiz olması. Bu kadar ihtişamın içinde ahengi yakalamamızı elde eden bu uyum saraya duyulan hayranlığı bir kat daha arttırmakta.

Dolmabahçe Sarayı Nerede ? Dolmabahçe Sarayı Haritası

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul‘un incisi diyebileceğimiz, büyüleyici bir atmosfere haiz Beşiktaş‘ta yer verilmiştir. Vodafone Arena‘nın karşısında yer edinen Dolmabahçe Sarayı zamanı duruşu ve göze çarpan mimarisiyle İstanbul gezilecek bölgeler listenizde unutulmaması ihtiyaç duyulan bir yer.

Dolmabahçe Sarayı Iyi mi Gidilir ?

Dolmabahçe Sarayı iyi mi gidilir?

Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz Beşiktaş‘a giden vapurlara binip Kabataş yönüne doğru kısa bir yürüyüşle Dolmabahçe Sarayı‘na ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber Beşiktaş’tan kalkan 28 ve 28T otobüsleriyle de Dolmabahçe Sarayı‘na ulaşabilirsiniz.Yol üstünde yer edinen Deniz Müzesi, Bezmialem Valide Sultan Camii ( Dolmabahçe Camii) ve Dolmabahçe Sarayı‘na girmeden sizi karşılayacak olan görkemli Dolmabahçe Saat Kulesi İstanbul görülecek bölgeler listenizde kesinlikle yer almalı.

Eminönü tarafınca gelecekseniz 70KE, 26 ve 26A otobüslerine binip Kabataş durağında indikten sonrasında kısa bir yürüyüşle Dolmabahçe Sarayı‘na ulaşabilirsiniz. 41E, 43R, 58UL, 26B, 70KE, 58N şeklinde oldukça sayıda otobüsle Dolmabahçe Sarayı‘na gelebilirsiniz.

Bölme ve Maçka’ya 15-20 dakika adım atma mesafesinde yer edinen Dolmabahçe Sarayı İstanbul gezilecek bölgeler listenizde yer almalı.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Günleri-Dolmabahçe Sarayı Ne kadara Kadar Açık ?

İstanbul Dolmabahçe Sarayı ziyaret günleri,Dolmabahçe Sarayı ne kadara kadar açık ? Dolmabahçe Sarayı Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde haftanın her günü saat 09:00-16:00 saatleri içinde ziyaretçilerini bekliyor. Bununla beraber sarayın son ziyaret saati ziyaretçi sayısının yoğunluğuna nazaran öne alınabilmekte. Gişeden biletinizi aldıktan sonrasında isterseniz sarayın girişinde verilen kulaklıklarla bir taraftan sarayı gezerken öteki bir taraftan da Dolmabahçe Sarayı Zamanı‘nde soluksuz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Saray içinde fotoğraf ve video çekimine ise izin verilmemektedir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Tutarı

Dolmabahçe Sarayı giriş tutarı ne kadar ? Dolmabahçe Sarayı giriş tutarı müzenin değişik bölümleri için  değişim göstermektedir. Tam biletlerde bir tek selamlık bölümünün tutarı 40 TL, harem-camlı köşk- saat kulesi bölümlerine girişler 30 TL, selamlık-harem-camlı köşk-saat kulesi girişleri 60 TL ve Dolmabahçe Sarayı‘nın içinde yer edinen Saray Koleksiyonları Müzesi‘ne giriş 10 TL dir. İndirimli biletlerde ise yalnız selamlık bölümünün tutarı 20 TL , harem-camlı köşk-saat müzesi bölümlerine girişler 15 TL, selamlık-harem-camlı köşk- saat müzesi giriş tutarı 30 TL ve Saray Koleksiyonları Müzesi giriş tutarı 5 TL dir.  Bununla beraber Dolmabahçe Sarayı talebe seyahat bileti sistemi öğrencilerin sarayı gezip görmesine büyük olanak tanıyor. Bilet gişesinde öğrenciler talebe kartlarını görevliye gösterdikten sonrasında bir tek 5 TL vererek sarayın ziyarete açık tüm bölümlerini gezebiliyor. Öğrenciler için Saray Koleksiyonları Müzesi’ne giriş tutarı ise 2.5 TL. Öteki Ulusal Saraylarda olduğu benzer biçimde Dolmabahçe Sarayı’nda da müze kart sistemi geçerli değil. Bununla beraber 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılım gösteren tüm ziyaretçiler için saraya giriş tutarı alınmamaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

1856-1924 yıllarına kadar 6 Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmış Dolmabahçe Sarayı, batı seçimi inşa edilen Osmanlı eserlerinin en güzel örneğini oluşturmaktadır. Sarayın birbirinden alımlı salonları, daireleri, eserleri ise tüm turistlerin dikkatini çekmekte. Gelin sarayın bölümlerini beraber keşfedelim:

1. Muayede Salonu

Dolmabahçe Sarayı‘nın çeşitli balo, etkinlik ve törenlere ev sahipliği icra eden bu kısmı sarayın en dikkat çekici noktasını oluşturmakta. Muayede Salonu‘na ilk adımınızı attığınızda 4.5 tonluk göze çarpan kristal avizeden gözünüzü alamayacaksınız. İngiliz yapımı, 750 ışıkla salonu aydınlatan bu kristal avize sizi zamanda yolculuğa çıkaracak. Kendinizi neşeli bir balo ortamının içinde hissedebilirsiniz. Bununla beraber Ramazan ve Kurban Bayramlarında Topkapı Sarayı’ndaki 250 kiloluk altın taht saraya getirilip bayram kutlamaları bu sarayda gerçekleştirilmiş. Yabancı ülkelerin elçileri ise meydana getirilen bu bayramlaşma törenlerini salonun üst katından izlermiş.

Dolmabahçe Sarayı hall
Dolmabahçe Sarayı’nda derhal girişte bulunan büyük toplantı ve balonu salonudur.

2. Zülvecheyn Salonu

Padişahın kendi hususi alanını oluşturan bu salon iç ve dış mabeyne bağlantı sağlamış olduğu için Zülvecheyn ( iki cepheli) adını almış. Padişahın emek harcama ve kabul alanı olan Zülvecheyn Salonu, haremdeki hanımefendilerin Selamlıkta yer alabildikleri tek yermiş. Zülvecheyn Salonu‘nu incelediğimizde ayaklarında çeşitli mitolojik hayvanların figürlerinin bulunmuş olduğu, salonun tam ortasında yer edinen büyük bir masa dikkat çekiyor. Bu masanın üstünde yer edinen lacivert renkli Sevres vazosu ise altın rengin hakim olduğu salona değişik bir doku katmış.  Çoğu zaman mühim gün ve tarihlerde ve de dini törenlerde kullanıldığı malum Zülvecheyn Salonu nikahların kıyıldığı, mevlidlerin okunduğu bir salon olmasıyla Osmanlı saray yaşamı hakkında bizlere mühim bilgiler vermekte. Zülvecheyn Salonu‘ndaki açık yeşil lakelere haiz Playel marka Fransız piyanosu da ziyaretçinin ilgisini çekmekte.

3. Mavi Salon

Mavi Salon, padişahın harem üyeleriyle bayramlaştığı, onların tebriklerini kabul etmiş olduğu merasim salonudur. Mavi salon dokuma, seramik ve süsleme örneklerinde mavinin ve mavinin dikkat çekici tonlarını barındırmasıyla dikkat çekiyor. Haremin en heybetli salonu olan Mavi Salon hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel dairesi olarak da kullanılmış.

4. Pembe Salon

Valide Sultan Dairesi ve Balkonlu Sofa isimleriyle de malum Pembe Salon, Dolmabahçe Sarayı‘nın valide sultana ayrılan bölümüdür. Valide sultan ve hanım efendilerin hususi konuklarının ağırlandığı bu bölümde ara sıra padişah ta davetlere katılırmış. Salonun en dikkat çeken detayı ise zemini bütünüyle kaplayan Hereke Halısı. Salonun duvarlarda yer edinen ve haremin ruhunu yansıtan hanım portleri salona ayrı bir hava katmış. Charles Chaplin’in Mayıs Gülleri ve Pierre D’esire Guillement’e ilişkin İki Saraylı hanım portreleri salonda dikkat çeken portreler içinde içeriyor.

5. Süfera Salonu

Yabancı elçi ve konukların kabul edilmiş olduğu Süfera Salonu’nun dekorasyonu ve mimarisi elçilerin ve konukların beğenisini toplayacak oldukça sayıda detaya ev sahipliği yapıyor. Altın varaklarla süslü tavanı, kristalden yapılmış şamdanları ve gözalıcı kristan avizesiyle sarayın ihtişamını yansıtan Süfera Salonu bununla beraber Mustafa Kemal Atatürk’ün Harf Devrimi ile ilgili ilk uygulamalarına da ev sahipliği yapmış.

6. Elçi Kabul Odası

Sefirler Odası ismiyle de malum Elçi Kabul Odası, Osmanlı siyasal zamanı süresince fazlaca sayıda vakaya şahitlik etmiş. Salonun dikkat çeken dekorasyon ayrıntılarını incelediğimizde kumaş dokusu hissini veren duvar kaplama süsleri, altın varaklarla süslü tavanı, 19 yy. modasını yansıtan porselen süslemeli sehpalar salonun ihtişamına görkem katıyor.

7. Kırmızı Oda ( Özgü Oda)

Kırmızının her tonunu görebileceğiniz, haremin kabul odası olarak malum Kırmızı Oda harem dairesinin en görkemli odası olarak kabul ediliyor.Odayı dikkatle incelediğinizde tavanın kubbe biçiminde inşa edilmiş olduğu dikkatinizden kaçmayacak.  Kırmızı kristal avizeler, dünya haritası işleme örnekleri,altın ve lake kaplı kapıların üstünde yer edinen hilal deseni salonun alımlı bilgileri içinde yer almakta.

8. Sedefli Oda

Salonun içinde yer edinen sedef dokulu birbirinden güzel eşyalardan adını alan bu Sedefli Oda Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken güzel duyu dokusuyla sizi oldukça etkileyecek.

9. Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefat Etmiş olduğu Oda

Yüce önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk‘ün hastalığı süresinde kalmış olduğu bu oda Harem dairesinin denize bakan 4. odası olan 71 numaralı odadır. 10 Kasım 1938 saat 09:05’ ten günümüze olduğu şeklinde korunan sarayın bu odası her 10 Kasım’da ziyaretçi akınına uğramaktadır.  Odanın içinde Mustafa Kemal Atatürk’e arkadaşı Nuri Conker tarafınca armağan edilen saat, o devrin Moskova Büyükelçisi Zekai Apaydın’ın hediyesi olan Dört Mevsim adlı tablo odanın görülmesi ihtiyaç duyulan detaylarından bir tek birkaçı. Bununla beraber odanın banyosunun girişinde yer edinen dolapta, Mustafa Kemal Atatürk’ün tedavisi süresince kullandığı ilaçları da görebilirsiniz. Hem de 1937 senesinde Mustafa Kemal Atatürk için Mavi Salonun içine meydana getirilen asansör hala kullanılır durumdadır.

Dolmabahçe Sarayı Atatürk
Dolmabahçe Sarayı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat etmiş olduğu oda

10. Saat Müzesi

Saatlere karşı hususi bir ilginiz var ise Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde yer edinen Saat Müzesini kesinlikle gezmelisiniz. İçeriye adımınızı attığınızda İngiliz, Fransız ve Osmanlı yapımı toplam 71 saatten oluşan bir müze yolculuğu sizi bekliyor olacak. Meşhur İngiliz saat ustası George Prior’un müzikli otomatları sizi 18.-19. yy. arası bir yolculuğa çıkarırken, Fransız yapılı altın kaplamalı konsol saatleri ise zarafete ışık tutuyor. Bununla beraber  es-Seyyid Süleyman Leziz’in astronomik saati ve Osman Nuri’nin Decimal Saati şeklinde dünyaca meşhur mekanik saatler de Dolmabahçe Sarayı Saat Müzesi içinde sergilenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Kulesi
Dolmabahçe Sarayı bahçesinde Saat Kulesi’nin tepesine çıkılamıyor ya da içine girilemiyor.

Ergonomik Bilgiler

 • Dolmabahçe Sarayı giriş ücretleri sarayın her bir kısmı için farklılık göstermektedir. Bu sebeple müzenin hangi bölümünü dolaşmak istediğinize karar vermelisiniz. Bununla beraber 10 Kasım ( Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılanlar), 23 Nisan (Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları) ve 19 Mayıs‘ta tüm ziyaretçiler için müzeye girişler parasızdır.
 • Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş‘ın stadyumu Vodafone Arena‘nın tam karşısında yer almıştır. Maç günleri yoğunluğun oldukça yüksek olduğu bu bölgede trafik sıkıntısından kurtulmak için maç saatlerinden ilkin Dolmabahçe Sarayı‘na gelmenizde yarar var.

Yapmadan Dönmeyin

 • Dolmabahçe Sarayı’nın göz kamaştırıcı özgü bahçesinde yer edinen aslan heykellerini incelemeden, sarayın tam önünde yer edinen görkemli havuzun içindeki ördeklerin dansını izlemeden,
 • Sarayın çeşitli balolara, bayramlaşmalara kucak açan Muayede Salonunu, salonun içindeki 4.5 tonluk İngiliz yapımı kristal avizeyi görmeden,
 • Dolmabahçe Sarayı‘nın baş ressamı Zonaro’nun tablolarında tarihsel bir yolculuğa çıkmadan,
 • Kırmızı kristal avizeleriyle görkemine görkem katan Kırmızı Oda ( Özgü Oda)’yı gezmeden,
 • Sarayın hasbahçesinde yer edinen aslan heykellerini görmeden,
 • Dolmabahçe Sarayı‘nın sahil kenarında yer edinen banklarda oturup zamanda yolculuğa çıkmadan,
 • Mustafa Kemal Atatürk‘ün sonsuz yolculuğa adım attığı 71 numaralı odayı ve odanın içindeki saati ve Dört Mevsim tablosunu görmeden,
 • Dünyaca meşhur saatlerin sergilendiği Dolmabahçe Sarayı Saat Müzesi‘ni gezmeden,
 • Camlı Köşk‘ün bahçesindeki tavus kuşlarını görmeden,

Bir önceki yazımız olan Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde cevap, Dair ve migren ağrısı nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2018 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2017 2018 Sonbahar Kış Modası Türk Yapımı Bilim Kurgu “Geçit” 2117’ye Uzanacak Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video İzle LG V30 MWC Özellikleri Ve Türkiye Fiyatı Kadınlarda Genç Görünmenin Yolları Salih Mirzabeyoğlu vefat etti

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır