Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğum Lekelerindeki Tehlikeye Dikkat Edin

Ana Sayfa » Sağlık » Doğum Lekelerindeki Tehlikeye Dikkat Edin

Çocukluk döneminde görülen doğum lekeleri kimi zaman ilk seneler içinde kaybolurken, bazı durumlarda da kişinin yaşamı süresince vücudunda taşıyacağı bir iz olarak kalabiliyor. Bilhassa kanama ve enfeksiyon riskine açık lekelere dikkat edilmesi gerekirken, yanlış müdahaleler negatif sonuçlara niçin olabiliyor. 

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kısmı’nden Doç. Dr. Ercan Tutak, doğum lekeleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında data verdi.

Doğum lekelerinin bir çok 5 yaşa kadar kayboluyor
Doğum lekeleri, ailelerin doğum sonrası çocuk doktorlarına en sık sordurulmuş olduğu sorular içinde yer almıştır. Bu lekeler naturel olarak aileleri tedirgin etmektedir. Bu lekelerden en sık rastlanan halk içinde “leylek ısırığı” olarak malum lekedir. Genel anlamda göz kapakları, iki kaşın arası ve ensede olur. Kabarık olmayan bu lekeler, ince kan damarlarının genişlemesi ile oluşmaktadır. Sağlığı tehdit etmediği şeklinde çoğunlukla 6 ay- 1 yıl içinde kaybolmaktadır. Kimi zaman bu süreç uzayabilir. Bilhassa de ensedeki lekeler kalıcı olabilmektedir. Lekelerin yüzde 90’ı ciltten kabarık değilse ilk 5 yaş içinde kaybolmaktadır.

Kalıcı lekeler lazer tedavisi ile yok edilebiliyor
Bebeklerde görülen doğum lekelerinden bir diğeri “port şarabı” olarak adlandırılır. Bu lekeler çoğu zaman bebeğin yüz kısmında görülür. Yeni doğan bebekte pek fark edilmeyecek kadar açık renkteyken, giderek koyulaşır. Cilde oldukca yakın olan kılcal kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Bu lekeler de ciltten kabarık değildir sadece kalıcıdır. İlerleyen yıllarda güzel duyu açıdan mesele oluşturabilecek olan bu lekeler, 4-5 yaş sonrası gerek görülürse lazer tedavisi ile yok edilebilir.

Bazı lekeler kanama ve enfeksiyon riski taşıyor
Damarsal kaynaklı bir öteki cilt lekesi “çilek hemanjiyomu” adını taşımaktadır. Bu, kanama, enfeksiyon ve iz bırakma şeklinde nedenlerle güzel duyu açıdan en fazla soruna yol açan kir türüdür. Bebeklik döneminde hızla büyümeyi elde eden hormonal faktörler, bu tür damarsal şişkinliklerin de büyümesine niçin olur. 2-5 yaş arası bu gelişme hız keser ve buluğluk dönemine doğru kaybolmaya adım atar. Bu tür hemanjiyomların beta bloker grubu ilaçlarla tedavisi, son zamanlarda başarıya ulaşmış sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Kir göz, burun ya da dudak bölgesinde ise…
Çilek hemanjiyomu güzel duyu açıdan problem oluşturmasının yanı sıra göz kapağına yerleşmesi durumunda görme problemlerine, burun kanadına yerleşirse de tıkanıklığa yol açabilmektedir. Ek olarak bebeklerde dudak bölgesine yerleşmesi durumunda bebeğin beslenmesini önleyebilir. Bu yüzden çilek hemanjiyomların beklenilmeden küçülmesini hızlandırmak için kalp atımını ve kan basıncını düşüren ilaçların kullanımı lüzumlu olabilmektedir.

İlaç kullanımı kesinlikle tabip kontrolünde olmalı
Bebeklerde doğum lekeleri için kullanılan ilaçların tabip kontrolünde alınması gerekmektedir. Bilhassa tansiyon, kan şekeri ve kalp atımları ilk dozlar verilirken bebek doğru bir halde izlenmelidir. Kalpte herhangi bir yapısal yada fonksiyonel bir anormalliğin olup olmadığının denetim edilmesi için çocuk kardiyoloji uzmanına danışılmalıdır.

Kanama olan lekeler ciltte iz bırakabilir
Çilek hemanjiyomu tedavisi öncesi yada tedavi esnasında çilek benzer biçimde kabarık anormal damar yumağında kanama olabilir. Kanayan ve dökülen dokunun yerini anormal bir yara dokusu alarak ciltte iz bırakabilir. Bu açıdan plastik cerrahi uzmanı ile beraber izlenmelidir. Bu damarsal yapının ilerlemesinin tamamen durduğundan güvenli olduktan sonrasında, var ise geriye kalan izlerin tedavisi plastik cerrahi uzmanları tarafınca yapılmalıdır.

Mongol lekesi 6 yaşa kadar görülebilir
Mongol lekesi, bebeklerde görülebilen doğum lekeleri arasındadır. Bu lekeler genel anlamda bebeğin sırtında, kalçalarında, geniş alanlara yayılmış şekilde, deriden kabarık olmayan bir morartı olarak görülür. Bebeklik döneminden 4-6 yaşa kadar kalıcı olabilir. Sağlığı tehdit eden bir kir değildir ve zaman içinde tamamen kaybolur.

Doğum esnasında da lekeler oluşabilir
Doğumsal lekelerin yanı sıra doğum esnasında bebeğin basınca maruz kalan çıkıntılı yerlerinde yada doğum kanalından çıkarılırken tutulan kol ve bacak kısımlarında doğum travmasına bağlı cilt altı kanama sonucu morluklar oluşabilir. Bu görünümün en geç yedi gün içinde kaybolması beklenmektedir.

Sırttaki benler detaylı olarak muayene edilmeli
Bebeklerde daha ender rastlanan bir öteki doğum lekesi ise geniş alan kaplayan, kimi zaman üstü kıllı olabilen benlerdir. Bu benlerin sırtta yer alması bilhassa omurilik anormalliklerine işaret edebileceğinden ne olursa olsun mevzu ile ilgili ileri tetkikler yapılmalıdır. Deriden hafifçe kabarık, koyu siyah renkli benlerin de kanserleşme riski açısından sıkı takip edeni önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yüzünüzde Şişme Ve Pembeleşme Mi Var ? başlıklı makalemizde habercisi, Hangi ve hastalığın hakkında bilgiler verilmektedir.

Doğum Lekelerindeki Tehlikeye Dikkat Edin - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Emzirirken Göğüs Ağrısı Neden Olur? Audi’nin A8’in Bu Özelliğine Yok Artık Dedirtiyor ! Evde Nem ve Nem Kokusu Nasıl Giderilir? Uçakla Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler  Gri Saç Renkleri Ve Modelleri 2018 Erken Kalkmak İçin Birbirinden Değerli Tavsiyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: