Doğal Oda Kokusu Yapımı Erkan Şamcı

Ana Sayfa » Güncel » Doğal Oda Kokusu Yapımı Erkan Şamcı


Oda kokuları, ilk haliyle tütsüler bir tek ortamın kokusunu gidermek yada güzelleştirmek için değil hem de çeşitli dini ritüller ve bazı hastalıkların iyileşmesi için kullanılırdı. Bundan dolayı; günümüz oda kokuları kimyasal bileşikleri ve suni kokuları ile yalnız oda kokularını gidermek ve oda kokusunu güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Vereceğimiz oda parfümü yapımlarında fena kokuların giderilmesi yanında birazda aromaterapik tesir yaratmak amacıyla kullanılabilecek bitkileri seçtik.

Ev Yapımı Oda Parfümü Yapımı İçin Malzemeler:

Bir tane çiçek sulamak için kullanılan fısfıs

Yarım litre temiz su

1 çay kaşığının ucu kadar karbonat

4-5 damla limon suyu

2-3 damla portakal yağı, 2-3 damla biberiye yağı yada istediğimiz başka yağ ( yalnız portakal yağı yada biberiye yağı da kullanılabilir)

Ev Yapımı Oda Parfümü Yapılışı:

Bir tane nebat sulama fısfısının içine yarım litre su ilave edilir ve su içine bir çay kaşığının ucuyla karbonat ilave edilir. 4-5 damla limon suyu ve 3-4 damla portakal yağı ile beraber isterseniz öteki yağlarda eklenmiş olur. İsteğinize gore değişik şekillerde de deneyebilirsiniz. Kısaca portakal yağı yerine öteki kokulu yağlarda olabilir. Ev yapımı oda parfümü hazır.

Biberiye yağı ile hazırlanan oda kokusu konsantrasyon arttırıcı olarak tesir edebilir. Biberiyenin bu tesiri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı kullanımında ise böcek kovucu oda parfümü elde edilmiş olacaktır.

Böcek Kovucu Oda Parfümü Yapımı

Bunun için evlerde bulunan kolay malzemelerden böcek kovucu spreyler yapmak mümkün. Tarifi kendi sevdiğiniz bitkilerle yada yağlarla değiştirebilirsiniz. Eğer nebat yağı evde yoksa direk bu bitkileri su içinde bekleterek de yapmak mümkün.

Malzemeler:

Bir tane çiçek sulamak için kullanılan fısfıs

1 demet nane yada 2-3 damla nane yağı ( fesleğen, kekik, biberiye, adaçayı, defne da olabilir var ise bunların yağı da kullanılabilir hepsi aynı etkiyi gösteren bitkilerdir.)

5-6 damla çay ağacı yağı

15-20 tane karanfil

Yarım litre temiz su

Birazcık karbonat

Böcek Kovucu Oda Spreyi Yapılışı

Yarım litre su kaynatılır. Ocak kapatılır ve içine 15-20 tane karanfil ve 1 demet nane eklenmiş olur ve soğuyana kadar bekletilir. Ara ara karıştırılarak nane ve karanfilin içindeki maddelerin suya geçişi sağlanır. Hemen hemen süzmeden 5-6 damla çay ağacı yağı katılır ve karışım iyice karıştırılır. Arkasından süzülür. Bir fiske karbonat eklenmiş olur ve karışım fısfıs içine eklenmiş olur.

Not: Böcek kovucu oda parfümü yapımı için başka yağlarda kullanabilirsiniz. Genel olarak; tarçın ve tarçın yağı, rezene, okaliptus benzer biçimde bitkiler de böcek kovucu bitkilerdir. Naturel Oda Parfümü yapacaksanız alerjinizin olmadığı yağları ve bitkileri tercih etmeniz gerekmektedir. Böcek kovucu oda parfümü bilhassa sinek, sivri sinek ve üvez benzer biçimde böceklere karşı tesir gösterir. Ev yapımı böcek kovucu yaparken kullanılacak yağlar, çiçek yağları olmamalıdır. Sebebi arı benzer biçimde böcekler bu kokuları oldukça sevdiklerinden mesele oluşturabilir. Daha oldukca yaprak, odun, yada tohum yağları tercih edilmelidir.

Naturel Banyo ve Lavabo Kokusu Yapma

Kimyasal hela kokuları ( ernet ) derhal her evde kullanılmaktadır.  Bu kokuların   muhteviyatında Paradiklorobenzen isminde bir kimyasal zehir mevcuttur. Naftalinin içinde de bu zehirden bulunmaktadır.  5 gramın üstü yada bir tabletten fazla alınması durumunda toksik etkiye niçin olmaktadır. Oral alımlarda ise bulantı, kusma görülür. Buharları ise göz ve burunda irritasyona neden olur. Devasa yükseklikte dozlarda ise santral sinir sistemi bozukluklarına ( depresyon şeklinde ) neden olur. Ek olarak ciltle teması halinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Aşırı solumalarda ise akciğere ve karaciğere ciddi zararlar verebilmekte, uzun süre kullanılmaları durumunda kanserojen tesir yapabilmektedir.

Naturel Banyo ve Lavabo Kokusu için Malzemeler:

Bir tane kavanoz

İki-üç yiyecek kaşığı karbonat,

Lavanta yağı

İsteğe bakılırsa bir avuç lavanta kurusu

Kağıt muffin kalıbı yada alüminyum folyo

Organik Banyo ve Lavabo Kokusu Yapımı: Kavanozun içine karbonatı ekleyip içine 10 damla kadar lavanta yağı ekliyoruz. İsteğe bakılırsa evinizde var ise biberiye yağı yada çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz. Ondan sonra bir elin avucu kadar lavantayı ekliyoruz. Muffin kağıdını yada alüminyum folyoyu kapak yerine kavanozun ağzına geçirip sabitliyoruz. Koku çıkışını sağlamak için 8-10 tane delik açıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Basur Tedavisi Ahmet Maranki başlıklı makalemizde basur nasıl iyileşir, basur tedavisi ahmet maranki ve basur tedavisi patlıcan hakkında bilgiler verilmektedir.

Doğal Oda Kokusu Yapımı Erkan Şamcı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İyi Yemek Yapmanın Püf Noktaları Oturma Odasında Renk Uyumu Nasıl Yakalanır ? Diz Ağrısını Geçirecek Tavsiyeler Yıllarca Biriken Paralarınızı Nasıl Değerlendirmelisiniz ? 6 Ayda Vücut Geliştirme Fotoğrafları Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır