Diyetten Sonra Form Nasıl Korunur ?

Ana Sayfa » Güncel » Diyetten Sonra Form Nasıl Korunur ?

Aşırı kiloluluk cerrahisi kilo kaybının sağlanmasında ve sürdürülmesinde tek başına rejimden daha başarı göstermiş olmasına karşın, kaybedilen kiloların korunması beslenme davranışının değiştirilmesine bağlı. Aksi halde verilen kiloların yüzde 10-20’si geri alınabilir.

Peki beslenme davranışımızı iyi mi değiştirmeliyiz?

BariatrikLab Aşırı kiloluluk ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nden Bariatrik Beslenme Uzmanı Nida Yıldız, bu mevzuda şu detayları verdi:

AMELİYAT “SİHİRLİ BİR DEĞNEK” DEĞİLDİR
“Beslenme davranışının değiştirilmesi ameliyattan sonrasında başarı göstermiş kilo kaybı için en mühim adımdır. Aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası hastaların beslenme takip edeni hususi eğitim sürecinden geçen ‘bariatrik beslenme uzmanları’ tarafınca yapılması son aşama önemlidir.

Aşırı kiloluluk cerrahisi öncesi hastalar, birçok beslenme danışmanlığı almış ve rejim tedavisi denemişlerdir. Daha önceki zayıflama başarısızlıklarından dolayı hayal kırıklığına uğramış olarak bariatrik beslenme uzmanına gelirler ve çoğu zaman ameliyat sonrası beslenme tedavisini kabul etmeye isteksizdirler. Bu aşamada ameliyatın “büyülü bir sopa” olmadığı kilo kaybı ve metabolik hastalıklar için fazlaca etkili bir vasıta bulunduğunu unutmamak gerekir. Ameliyattan ilkin bariatrik beslenme uzmanıyla olan görüşmelerde daha önceki rejim tedavilerinin niçin başarısızlıkla sonuçlandığı, nerelerde besleme hataları yapıldığı bariatrik beslenme uzmanı tarafınca belirlenir. Ameliyat sonrasında da hastaları beslenme açısından nelerin beklediği, sıhhatli kilo kaybı için iyi mi bir beslenme tedavisi uygulanacağının bilgilendirilmesi bariatrik beslenme takibinin parçasını oluşturur.

BESLENME TAKİBİ ALAN HASTALARIN VÜCUT KİTLE İNDEKSİ AZALDI
İsrail Meccabi Sıhhat Hizmetleri’nde meydana getirilen bir araştırmada, aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası beslenme takip edeni alan ve beslenme takip edeni almayan kişilerin kilo kaybı başarısı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda beslenme takip edeni alan hastaların vücut kitle indeksinde (VKİ) yüzde 5 oranında azalma görülmüştür. Ameliyat sonrası zayıflama yüzdelerine bakıldığında yüzde 5’lik bir azalma oldukça ufak bir oran benzer biçimde görülse de diyabet, kardiyovasküler hastalıklar şeklinde metabolik hastalıkların risk faktörlerinin azaltılması için mühim bir orandır. Araştırma, ameliyat sonrası hastanın beslenme takip edeni için bariatrik beslenme uzmanıyla sık görüşmesinin kilo kaybını destekleyeceğini göstermektedir. Aksine, ameliyat sonrası beslenme takibine katılmayan hastaların ameliyat sonrası beslenmeye bağlı komplikasyon yaşama riskini de arttırabileceği bildirilmiştir.

5 YILA KADAR TAKİP EDİLMELİ
Amerikan Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği, ameliyat sonrası beslenme takibinin 5 yıla kadar olması icap ettiğini önerir. Uzun soluklu beslenme takibinde üç mühim unsura dikkat etmek gerekir.
Ihtimaller içinde uzun dönem beslenme yetersizlikleri
Geri kilo alımı
Beslenmeye bağlı komplikasyonlar (ender)
Geri kilo alımı sebepleri de 2 geniş faktörde değerlendirilir.
Cerrahi faktörler
Beslenme ve davranış değişikliği

Aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası zayıflama periyotları süresince rejim ve gıda takviyelerinde izlem ve düzenlemeler gerekebilir. Aşırı kiloluluk cerrahisinin uzun dönem başarısı, hastaların beslenme ve fizyolojik aktivite benzer biçimde yaşam seçimi değişimleri yapma kabiliyetine dayanır. Bu durum aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası uzun dönem beslenme takibini lüzumlu kılar.

BARİATRİK BESLENME YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİLMELİ
Geri kilo alımında beslenme ve davranış değişikliği en sık karşılaşılan nedendir. Aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası süratli kilo kaybının olduğu balayı döneminde bariatrik beslenmeyi yaşam seçimi haline getirmeyen hastalar süratli kilo kaybı sürecinde olduklarından kilo vereceklerdir fakat balayı döneminden kısa bir süre sonrasında ağırlık kazanma eğiliminde olacaktır. Bariatrik beslenme uzmanlarından destek almak hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası dönemde devam eden tıbbi beslenme tedavisi ve kilo kaybını sağlamaları için fazlaca önemlidir.

Bariatrik beslenme takibinin, tıbbi beslenme tedavisinin başarısına ve kilo yitirilmesine mühim seviyede katkı sağlamış olduğu bununla beraber hastaların bu tür tedavilere bağlılığının artmasının uzun vadeli neticeleri pozitif etkileyebileceğini göstermektedir.”

Bir önceki yazımız olan Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları başlıklı makalemizde Değil, Gün ve sıcak suyun yüze faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyetten Sonra Form Nasıl Korunur ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pozitif Düşünce Gücüyle Mutlu Yaşamın Sırları Sadece 10 Adımda Depresyona Son Kaz Yağının İltihaplı Romatizmaya Faydası Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir Ünlü Diyetisyenlerden Zayıflama Sırları Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır