Çocuğun Para Yutması Uzman Tv

Ana Sayfa » Güncel » Çocuğun Para Yutması Uzman Tv

Bebekler ve minik çocuklar, hemen hemen kafi bilince erişemediklerinden ve haiz oldukları meraklı yapıları yüzünden, etraflarındaki objeleri inceleyip onların tadına bakmak isteyip, yabancı cisimleri ağızlarına götürüp yutma eğiliminde olabiliyorlar. Çoğu zaman bebeklerde ve 2 ile 5 yaş arası çocuklarda bu alışkanlık daha çok görülür. Evlatların ağızlarına soktukları ve yuttukları yabancı maddelerin başlangıcında ise madeni paralar yer alır.

Evlatların Para Yutması

Evlatların ve bebeklerin en sık yuttukları madde bozuk paralardır. El altında kolaylıkla bulunan bu bozuk paralar, yuvarlak şekilleri yardımıyla kolaylıkla yutularak yiyecek borusuna geçebilir. Bu yabancı maddeler yutulduktan sonrasında iki şekilde ilerleyebilir. Çoğunluğu bir problem yaratmadan bağırsağa geçebilir. Fakat bağırsağa geçmeden nefes borusunda takılan maddeler ciddi problemler yaratırlar. Yabancı madde bağırsağa geçerken yiyecek borusu, mide ve son olarak olarak da bağırsak yolunu izleyerek hareket eder. Solunum sistemine kaçan cisimlere acil müdahale edilmesi gerekir.

Çocuğun Para Yuttuğu Iyi mi Anlaşılır?

Mideye giden madeni cisimler mide asidinin ve enzimlerinin etkisine girerler. Bu cisimler ani olarak tesir göstermese bile zaman içinde ciddi sorunlara yol açabilirler. Madeni paranın midenin takıldığı bölgesine gore gösterdiği etkisinde bırakır ve emareler değişebilir. Çoğu zaman bu emareler içinde, öksürük başta olmak suretiyle, minik bebeklerde ağızdan devamlı tükürük gelmesi, yutma güçlüğü yaşanması, kusma benzer biçimde emareler görülür. Eğer çocuğun yabancı madde yuttuğu fark edilmez ve madde orada kalmaya devam ederse ileriki zamanlarda karın ağrısı, beslenmede azalma, yutma güçlüğü, süratli nefes alma, akciğerde sorun, ses kısıklığı, kilo kaybı, kusma, göğüs ve boğaz ağrısı benzer biçimde problemler görülebilir. Bu cisim ek olarak çevresindeki dokulara hasar verebilir ve iltihaplanmaya yol açarak organın delinmesi ve ateş benzer biçimde sorunlara yol açabilir. Farkedilen en kısa sürede o madde mideden çıkarılmalıdır. Bazı durumlarda ise bu bozuk para, bağırsaktan geçerek dışkı ile beraber mideyi kendiliğinden terk edebilir. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında, madde vücuttan çıkana kadar çocuğun dışkısı devamlı olarak denetim edilmelidir.

Solunum yoluna giden maddelerde ise, nefes almada güçlük çekme ve morarma şeklinde emareler görülebilir. Bu durum çocuğun nefes almasına engel teşkil edeceğinden ani ölümlerle bile karşılaşılabilir. Bu şekilde bir ailelerin bilgili olması oldukça ehemmiyet arz eder. Bazı durumlarda ise bağırsak düğümlenmesi benzer biçimde mühim rahatsızlıklar da görülebilir. Evlatların yabancı madde yuttuğu bu şekilde durumlarda, çocuğun korkuya ve heyecana kapılması engellenmelidir. Aksi taktirde madde derinde değilse bile daha derine gidebilir yada çocuğun nefes almasını daha fazlaca engelleyebilir.

Çocuklar Para Yuttuğunda Neler Yapılmalı?

Çocuğun madeni parayı yuttuğundan şüpheleniliyorsa ve çocukta ani bir morarma, öksürme ve solunumda sorun şeklinde durumlar söz konusuysa paranın bir an ilkin çıkartılmasını tecrübe etmek, olmuyorsa en yakın sıhhat kuruluşuna giderek uzman biri tarafınca çıkartılmasını sağlamak gerekir. Ilk olarak paranın, çocuğun nefes borusuna mı yoksa bağırsağına mı gittiği fark edilmelidir. Bağırsağa giden maddenin dışkı kontrolü yapılarak çıkmasını beklemek ya da yutulduğu anda fark edilip müdahale ederek el yardımı ile çıkartmaya çalışmak uygulanacak yöntemlerdendir. Çocuğun parayı yutmasının üstünden uzun süre geçmesi beklenmemelidir. Meydana getirilen denetim sonucu bozuk para dışkı ile çıkmıyorsa uzman bir hekime gösterilerek maddenin çıkartılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde bu madde çocukta kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu şekilde bir durumda asla çocuk kusturulmaya çalışılmamalıdır. Bozuk para, çocuğun nefes borusunun derinlerine kaçmışsa ve çocukta nefes alamama, morarma şeklinde durumlar görülüyorsa acil olarak hastaneye başvurulmalıdır. Hastanede yapılacak olan tetkikler sonrasında cerrahi müdahale ile paranın çıkartılması sağlanabilir. Bu şekilde bir mesele yaşandığında vaka ne kadar erken fark edilirse çocuğun kurtulma olasılığı o denli artacak ve hatta çocukta kalıcı mühim hasarlar olması engellenecektir. Radyolojik araştırma doğrusu röntgen ile cismin hangi bölgede olduğu görülüp, cismin mideye itilmesi yöntemi uygulanır. Peşinden endoskop denilen aygıt ile anestezi altında bronkoskopi isminde olan cerrahi müdahale uygulanarak çocuğun bu yabancı cisimden sorunsuzca kurtulması sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer ? başlıklı makalemizde ayak parmağında iltihap nasıl geçer, ayak tırnak iltihabı ve Durumunda hakkında bilgiler verilmektedir.

Çocuğun Para Yutması Uzman Tv - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

100 Yıl Sonra Teknoloji Nasıl Olacak ? Kürtajdan Sonra Çamur Gibi Akıntı Köpüklü İshal Sebebi Nedir ? Köpüklü İshal Nasıl Geçer ? Etil Alkol İle Metil Alkol Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ? Halı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir ? Yumurtanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır