Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ?

Ana Sayfa » Sağlık » Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ?


Yosun lekesi yazları en sık karşılaşılaşılan lekelerdendir. Bu kir ile evinizin her yerinde karşılaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla deniz kenarında otururken pantolonunuza bulaşabildiği şeklinde pantolonunuzdan koltuğunuza geçebilir. Bu kir canınızı sıkan ve çıkarılması oldukca zor bir lekedir. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazıyı okuyarak yosun lekesini çıkarmak için lüzumlu püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Yosun Lekesi Iyi mi Çıkarılır?

1. Giysilerden Yosun Lekesi Iyi mi Çıkar?


Giysilerdeki yosun lekesinin birçok sebebi olabilir. Yosun lekesi giyside kurumamışken müdahalede bulunmak işinizi kolaylaştırır. Yosun lekesi kuruduysa, çıkarırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta giysinin kumaş türüne gore yıkama işlemi olacaktır.

  • Pamuklu ve Beyaz Giysiler için

Uygulamanız ihtiyaç duyulan yöntem yıkama suyu oldukça sıcak olmalı. Düzgüsel deterjan ve çamaşır suyu ile giysinizi sudan geçirin. Durulama işlemi için giysinizi 2 yiyecek kaşığı sirkeyi 2 litreye yakın suya ilave edin. Bu karşım ile giysinizi durulayın. Bu işlem sonucunda pamuklu ve beyaz giysilerinizde ki yosun lekesi büyük olasılıkla çıkmış olacaktır.

  • Yünlü Giysiler için

Yünlü kumaşlı giysiler için, yünlü kumaştaki yosun lekesini çıkarmak için çamaşır makinenizin deterjan gözüne deterjanla birlikte bir çorba kaşığı oksijenli su ve bir çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Makinenizi 45 aşama 1000 devirde ortalama olarak bir saat süresince sudan geçirin. Makinenizden çıkardığınız giysileri bolca güneş altında kurumaya bırakın. Kuruma işlemi bittikten sonrasında lekeden büyük olasılıkla kurtulmuş olacaksınız.

  • Renkli Giysiler için

Renkli giysileriniz için kullanmanız ihtiyaç duyulan yöntem oksijenli su olacaktır 5 litre suya 5 çorba kaşığı oksijenli su katın. Suyun ısının fazlaca sıcak olmasına dikkat edin. Sonrasında karışımın içine giysinizi koyun ve beklemeye alın. Ondan sonra sıcak suya renkliler için üretilen deterjan ekleyip çırpın. Giysinizdeki lekeli alanı, kabın içinde çitileyin. Çitileme işleminden sonrasında giysinizi bolca güneşli bir alanda kurumaya bırakın. Kurayan kumaştaki lekeli alanı deneyin. Kir çıkmadıysa yaptığınız işlemleri tekrarlayın.

  • Flanel Giysiler için

Flanel giysiden yosun lekesi çıkarmak için ise tuz ve tartarik asiti kullanmamız gerekiyor. Bu malzemeleri lekeli alana sürün ve 10 dakika belletin. Lekenin üstünde bekleyen karışımı fırçalayın bu işlem sonucunda kir kumaşınızdan çıkacaktır.

  • Bileşik Giysiler için

Bileşik giysiden yosun lekesini çıkarmak en öteki işlemlere gore en zoru diyebiliriz. Saf hela ispirtosuna ihtiyacınız var. Bu ispirtonun derecesinin 90 olmasına dikkat edin. Hemen sonra ispirto ile lekeli alanı silin. İspirto ile sildiğiniz bölgeyi temiz bir bez yardımıyla deterjan ile sudan geçirin. Yıkadığınız kısmı bolca su ile durulayın. Durulama işlemini dikkatli şekilde yapmalısınız.

2. Cam Yüzeyden Yosun Lekesi Iyi mi Çıkar?


Oldukca uzun süre bekleyen cam şişlerin alt kısımlarında bazı yeşillenmeler olabilir. Bu yeşillenmeler yosun olarak adlandırılır. Yosun oluşan cam hijyenliğini kaybeder ve temizlenmesi gerekir. Yosunlu camı temizlemek için yazımızdaki bazı kolay şekilleri kullanabilirsiniz.

  • Kağıt ya da gazete parçalarını şişenin içine parçalayarak koyun. Şişenin içine sıcak su doldurun. Sıcak su ile dolu olan şişeyi 1-2 saat beklemeye alın. Beklettiğiniz şişenin ağzını kapatarak şişeyi çalkalamaya başlayın. Hemen sonra şişenin içindeki suyu boşaltın. Tekrarda şişenin içine sıcak, kaynar su doldurup paklayın. Böylelikle şişenin dibindeki yosun izlerinden kurtulabilirsiniz. Eğer bu işlem ile çıkmayan sıkıntılı yosun lekeleri ile karşı karşıya iseniz öteki alternatif şekilleri uygulayabilirsiniz.
  • Dar şişelerin dibindeki lekeleri çıkarmak için şişenin içine sıcak ya da kaynar su koyun. Bu suyun içine 5-6 damla limon sıkıp bir gece kadar şişeyi beklemeye alın. Sabah şişeyi durulayıp güzelce temizlediğiniz de şişenin dibindeki yosun izlerinden kurtulduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.
  • Öteki alternatif çözüm ise kömür tozu kullanmak olacaktır. Yarıya kadar şişenin içine su doldurun. Su doldurduğunuz şişeye bir avuç kömür tozu atın. Şişeyi çalkalayın. Çalkalama işlemi bittiğinde şişedeki yosunun temizlediğini gözlemleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Lekeleri İçin Kesin Çözüm başlıklı makalemizde 1 haftada sivilce izlerinden kurtulma, için ve İzleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yaz Diyeti 2018

Yaz Diyeti 2018 14 Haziran 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri En İyi Güzellik Maskesi Tarifleri Geçmeyen Cilt Lekeleri İçin Formül Adsense Onayı Almakta Zorlanıyor Musunuz ? Zerovita Çayı İçindekiler Erkeklerin Kadınlarda Vazgeçemediği 10 Özellik

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır