Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir ?

Türkiye’de ortalama 2 milyon hanımı etkileyen çikolata kisti hastalığı (endometriozis), yol açmış olduğu şiddetli tane karın ve kasık ağrıları benzer biçimde etkenlerle yaşam standardını oldukça düşürebiliyor, daha da kötüsü anne olmayı engelleyebiliyor. Peki, çikolata kistinin emareleri nedir? Sizlere çikolata kisti hakkında mühim bilgiler sunuyoruz.

Çikolata kisti çeşitli hastalıkların emareleriyle ortak emarelere haiz olması sebebiyle tanı konulması 6- 10 yılı bile bulabiliyor. Tanıdaki gecikmenin önüne geçmek için de ilk olarak bu hastalığın sinyallerini iyi tanımak ve zamanında hekime başvurmak büyük ehemmiyet taşıyor.

Endometriozis, halk arasındaki yaygın ismiyle çikolata kisti hastalığı, rahmin içini dolduran doku tabakasına ilişik hücrelerin rahim dışına yerleşip büyümesiyle oluşuyor. Rahim haricinde çoğu zaman de alt karın boşluğunda ve buradaki yumurtalıklar, bağırsaklar ile mesane benzer biçimde organlarda görülüyor. Vatanımızda her 10 hanımdan 1’inde rastlanan çikolata kisti hastalığı çoğunlukla 18 ila 45 yaş arasındaki asla hamile kalmamış hanımefendileri tehdit ediyor. Ağrılı ve yoğun adetler, cinsel ilişkide ağrı şeklinde problemler oluşturarak yaşam standardını oldukça düşürebiliyor. Bununla birlikte kısırlığa niçin olabiliyor. O şekilde ki meydana getirilen araştırmalar çikolata kisti hastalarının yüzde 30-50’sinin hamile kalmakta güçlük çektiklerini ortaya koyuyor. Sadece hastalığa tanı konması 6-10 yılı bulabiliyor. Tanıdaki bu gecikmenin sebebi ise bazı hastalarda hiçbir emare vermezken, bazılarında da karın ve kasık ağrısı, bağırsak problemleri benzer biçimde başka hastalıklarla ortak belirtilerinin olması. Ek olarak genç kızlarda ağrılı adetin olağan görülmesi de tanıyı geciktiren bir başka mühim sebebi oluşturuyor. Peki, fakat hangi emareler çikolata kisti hastalığı habercisi olabiliyor? Acıbadem Fulya Hastanesi Endometriozis Merkezi Sorumlusu Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu çikolata kisti hastalığının sinyali olabilen emareleri söyledi, mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Çikolata kisti emareleri

Çikolata kisti hastalığı belirtilerinin nitelikleri ve sertliği, hastalığın yerleşmiş olduğu bölge ve yayılma durumuna bakılırsa farklılık gösteriyor. Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu aşağıdaki belirtilerden biri bile var ise süre kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerektiği uyarısında bulunuyor.

Ağrılı ve/yada yoğun adetler

Bayanların tane zamanlarında bel ve karın bölgelerinde hissettikleri ağrı adetin ilk birkaç günüyle sınırı olan olmalı. Hem ağrının uzun sürmesi, hem de kanamanın yoğun olup devam etmesi, çikolata kisti hastalığının habercisi olabiliyor. Tane periyodu öncesindeki kasık ağrısı ve kramplar da bu hastalıkta sertlik ve süre olarak oldukca daha çok olabiliyor.

Cinsel ilişki esnasında ağrı

Çoğu zaman hastalığın ileri evrelerinde görülebilen cinsel ilişki esnasında ağrı da bir başka emaresini oluşturuyor. Çikolata kisti hastalığının oluşturduğu, adına “nodül” denilen ve ağrı ile hassasiyeti oluşturan, ortalama 1-4 santimetre’lik nohut büyüklüğünde olabilen yapılar, bu durumu daha da ağrılı ve sıkıntılı bir hale getiriyor.

Hamile kalmada güçlük ve infertilite

Hamileliğin sağlanması için yumurtanın yumurtalıktan salınması, tüp doğrultusunda ilerlemesi, bir sperm tarafınca döllenmesi ve kendini rahim duvarına yerleştirmesi gerekiyor. Çikolata kisti hastalığı (endometriozis), kısırlığa yol açması, yumurtalık ve tüplere zarar verebilen hastalıklı dokuların bu bölgeleri etkilemesinden kaynaklanıyor. Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu “Çikolata kisti hastalığı, ek olarak yumurtaya yada sperme zarar vererek de hamile kalmayı engelleyebiliyor” diyor.

Bağırsak alışkanlıklarında değişmeler

Çikolata kistlerinin karın içi organlarda yaygın olarak görüldüğü hanımlarda dışkılamada zorlanma, aşırı ağrı hissetme, kabızlık ve ishal benzer biçimde bağırsak alışkanlıklarının değişmesi problemi gelişebiliyor. Bu durum tane zamanı daha da artabiliyor.

Uzun soluklu kasık ve karın ağrısı

Pelvik (kasık) ağrı; alt karın bölgesinde ya da pelvik bölgesinde hissedilen her türlü ağrı olarak nitelendiriliyor. Uzun soluklu pelvik ağrı oldukça sık görülen bir durum. Neredeyse her 6 hanımdan 1‘i 6 aydan uzun devam eden pelvik ağrıdan şikayetçi oluyor. Pek oldukca hanım ise tanı konana kadar uzun seneler süresince bu ağrıyı çekiyor. Tanıdaki bu gecikmenin bir sebebi, ise pelvik ağrının pek oldukça nedenden kaynaklanabiliyor olması.

Çikolata kisti niçin olur?

Çikolata kisti hastalığının oluşum sebebi hala bilinmemekle beraber pek fazlaca kuram öne sürülüyor. Yaygın bir kuram tane kanının bu dönem esnasında rahimden geçerek kadının tüplerine ve buradan karın ve kasık içine sızması. Bu dokunun sonradan karın ve kasık boşluğunun içine doğru büyüyerek yerleştiği düşünülüyor. Bu teoriye ’geriye doğru tane görme’ denebilir. Başka teoriler de öne sürülüyor ve bu durumun sebebi ile alakalı araştırmalar devam ediyor.

Çikolata kisti riskini artıran faktörler

Bazı faktörler çikolata kisti hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

  • Doğum yapmamış olmak,
  • Tane görmeye erken yaşta adım atmak,
  • Menopoza geç yaşta girmek,
  • Vücutta daha yüksek östrojen oranına haiz olmak yada vücudun yaşam boyu üretilen östrojene daha oldukça maruz kalması,
  • Düşük vücut kütle indeksi,
  • Alkol tüketimi,
  • Çikolata kisti hastalığına haiz olan bir yada daha çok akrabaya haiz olmak (anne, hala/teyze yada kız kardeş)
  • Tane kanının vücuttan düzgüsel atılım yolunu engellemiş olan herhangi bir durum.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığı Gidermenin En Hızlı Yolu başlıklı makalemizde Başetmenin, kabızlığa anında etki ve kabızlığa çözüm kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pubg Güncelleme Ne Zaman ? Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video İzle Sudocrem Faydaları Nelerdir ? Demet Akalın da Kullandı ! Dudaklara Bitkisel Bakım Nasıl Yapılır ? Bu Ay Sinemada Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler | Mayıs 2017 Tarçın Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır