CIA ile FBI Arasındaki Farklar

Ana Sayfa » Güncel » CIA ile FBI Arasındaki Farklar

CIA ile FBI Arasındaki Farklar

Dünyanın en saygı kıymet danışma kurumlarından olan FBI ile CIA, ABD’ya bağlı olarak toplumlararası faaliyette bulunan 2 değişik oluşumdur. Adlarını oldukça sık duyduğumuz bu iki ajansın birbiri içinde oldukca büyük farklar bulunur. İnsanlar filmlerden de fazlasıyla etkilenerek, bu iki kelimeyi devamlı olarak karıştırıyor. Bu kargaşanın arkasında oldukca meşhur olması ve bu 2 örgütün de ABD merkezli olması insanların kafalarını karıştırıyor. Her 2 kurumda birbirinden fazlaca ayrıdır.

FBI, ‘Federal Soruşturma Bürosu’ açılımına haizdir ve ABD’nın Hakkaniyet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir devlet kurumudur. CIA Merkezi İstihbarat Teşkilatı ise, ABD devleti ile bağlantısı bulunmayan sivil cemiyet kuruluşudur. Ek olarak CIA, devlet kurumuna bağlı olmamasına karşın eş güdümlü çalışmak zorundadır. Örnek olarak, uzay ajansı NASA’nın bir vakıf olması şeklinde… Bu her 2 kurumun devamlı karıştırılmasında en mühim sebeplerinden bir de sivil toplumdaki örgütlenme bilinci ile devlet kurumları kadar mühim olan örgütlenmelerdir.

Bu 2 örgütün ortak noktaları ABD’yi suçlara, tehditlere ve yasadışı durumlara karşı korumaktır. Aralarında bulunan farkları da emek harcama şekilleri olarak görülüyor. FBI, Hakkaniyet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışır ve ABD vatandaşlarını ülke sınırları içinde korumakla görevlidir. FBI, ülke içinde istihbarattan mesuldür ve cezai işlem soruşturma kuruludur. Öteki bir ifade ile ceza verme yetkisi bulunur.

CIA ise, ABD’nın ülke sınırları içinde değil dışarısında faaliyette bulunur. CIA’nın görevi, toplumlararası haber alma toplamak ve internasyonal siyaset ile anlaşmalarda etken rol oynar. Devletin Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’ne tüm detayları iletmek zorundadır ve ilk kez 2. Dünya Savaşı esnasında Stratejik Hizmetler Ofisi isminde kurulmuştur. CIA, ABD’nın güvenliğini tehdit edecek detayları açığa çıkarabilmek için gizli saklı casusluk yapar. Ek olarak dünyanın her yerinde sayısız ofisleri bulunur. CIA’nın emek harcamaları, devletler içinde yürütülmekte olan dış politikaları mühim bir halde etkisinde bırakır. Bazı zamanlarda CIA ajanları, 2 ülkeye de yarar sağlayacak detayları bulabilmek için öteki istihbaratlar ile de çalışır. Sadece ilk olarak devamlı ABD olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Basur Tedavisi Ahmet Maranki başlıklı makalemizde basur nasıl iyileşir, basur tedavisi ahmet maranki ve basur tedavisi patlıcan hakkında bilgiler verilmektedir.

CIA ile FBI Arasındaki Farklar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Estetikte Mağduriyet Yaşamamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Portakal İle Hazırlanabilecek Yiyecekler Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları Abdest Nasıl Alınır ? Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir ? Kanıtlanmış Gerçek : Ablanız Ya Da Abiniz Sizden Daha Zeki Hamilelikte Beslenme Önerileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır