Çemen Otu Gögüslerde Nasıl Kullanılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Çemen Otu Gögüslerde Nasıl Kullanılır ?

Çemen otu, buyotu, çaman otu ve boy otu şeklinde isimlerle de bilinir. İç Anadolu bölgesinde bilhassa Yozgat ve Kayseri’de malum ve çeşitli amaçlar için kullanılan bir bitkidir.Bilimsel adı trigonella goenum graecum olan bu nebat baklagiller ailesine mensuptur. İngilizce’de Fenugreek olarak bilinir. Devletimizde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Asya topraklarıdır. Ortadoğu ve Hindistan mutfaklarında baharat olarak kullanılır. Tohumları ve yaprakları besin olarak tüketilebilmektedir. Devletimizde kahvaltılık çaman sosu ve pastırma yapımında çemen tohumu kullanılmaktadır. Ek olarak; turşu, çorba, sos ve bazı et yemeklerine katılarak da tüketilir.

Çemen Otu Iyi mi Kullanılır? Çemen Tohumu Çayı Iyi mi Yapılır?

Çemen otunun tohumları ve yaprakları bir ekip amaçlar için kullanılır.  Çemen otu yaprakları, ıspanak benzer biçimde değerlendirilebilir. Çemen otu çayı ise çemenin tohumundan meydana getirilen bir  çaydır.  Bir çay kaşığı çaman tohumu  bir bardak kaynar su içine atılır ve 15-20 dakika düzgüsel çay benzer biçimde demlenir. Günde 1 fincan tüketilmesi idealdir. Çay tüketiliyorsa, çemenden meydana getirilen öteki ürünleri tüketmemek gerekebilir.

Çemen Sosu Iyi mi Yapılır?

Çemen tohumları, kurutularak öğütülerek çemen tozu elde edilir.Elde edilmiş bu toz, çemen sosu yapımında kullanılır.

Uzun uzun tariflerden ziyade bu sos isteğe ve arzuya nazaran şekillenir. Kuvvetli baharatlarla yapmak sıhhat açısından yararlı olmayabilir. Bundan dolayı yapacağımız sosta baharatları minimum tutmak gerekir. En kolay tabirle 1 tatlı kaşığı çemen tozu, 6 yiyecek kaşığı salça ( biber, domates yada biber+domates salçası olabilir), 2 yiyecek kaşığı galeta unu, 1 tatlı kaşığı pul biber, 3-4 diş dövülmüş sarımsak, 3 yiyecek kaşığı zeytinyağı birbirine karıştırılır. Tanım bu kadar, isteğe gore içine  bir fiskeyi geçmeyecek şekilde karabiber, hardal, kimyon benzer biçimde baharatlardan atılabilir.

Çemenin Yararları Nedir?

* Geleneksel Çin Tıbbında afrodizyak besinler içinde sayılmıştır.

* Bağırsak gazları ve mide şişkinliğine iyi geldiği bilinir. Tohumlarında bulunan zamk mide içinde şişerek jelatin halini alır. Bu sayede bağırsakların temizlenmesini sağlar.

* Balgam söktürücü tesiri bulunur

* Kolesterol düşürücü tesiri bulunuyor. Ek olarak damar tıkanıklığına karşı yarar sağlayabilir.

* Rahatlatıcı ve uykusuzluğa iyi gelici tesiri vardır.

* Solunum sistemini rahatlatır.

* Grip ve nezleye iyi gelir

* Çemen tohumları, demir, magnezyum, manganez ve bakırın yanı sıra B6 vitamini, protein ve rejim lifi de dahil olmak suretiyle çeşitli yararlı besinler ihtiva eder. Ek olarak kolin, trigonellin, yamogenin, gitogenin, diosgenin, tigogenin ve neotigogenler dahil olmak suretiyle bir takım kuvvetli fito besinler ihtiva eder.

* Emziren annelerde süt arttırıcı tesiri bulunur. Sadece kan sulandırıcı tesiri olduğu unutulmamalıdır.

* Menstruasyon sürecini kolaylaştıran ve ilişkili semptomları hafifleten kuvvetli bir madde olarak kabul edilir. Bu bir emmenagogdur, doğrusu en kadınsı süreçleri muntazam ve rahat bir halde işleyebilmek için tane düzenleyici tesiri bulunur.

* İçerdiği bir organik lif çeşidi olan galaktomannan sebebiyle vücutta şekerin kana karışma hızını yavaşlatır. Ek olarak 4-hidroksisolösin adında olan bir aminoasit sebebiyle insülün mekanizmasına da tesir eder. Bu yüzden çemenin yararları içinde kan şekerinin düzenlenmesine tesiri önemlidir.

*  Uygulamada, göğüs büyütücü olarak da kullanılmıştır. Çaman Tozu, zeytinyağı yadfa çemen yağı ile karıştırılır ve göğüs bölgesine masaj yaparak sürülür. 5 dakikalık masaj arkasından ilgili bölge temizlenir. Haftada bir uygulanabilir. Hekim tavsiyesi ve onayı ile yapmak gerekebilir.

* Çemen Otu, geleneksel olarak boy uzatma kürlerinde de kullanılmıştır.

Çemen Otu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla tüketilmesi, bayanlarda östrojen hormonu salgılanmasına niçin olabilir. Bu bazı durumlarda pozitif olsa da bazı durumlarda negatif olabilir. Kan sulandırıcı tesiri sebebiyle hamile bayanların, ameliyat olacak olanların yada kanama riski bulunanların tüketmemesi gerekebilir. Emziren bayanların dikkatle tüketmesinde yarar vardır. Östrojen hormonunu arttırması bazı sıhhat problemlerine tesir edebilir. Ölçülü ve azca oranda tüketilmesi tavsiye edilir. Yazılanlar tıbbi tavsiye durumunda olmayıp botanik ve geleneksel kullanımına ilişkin bilgilendirme amaçlıdır. Çaman otuna karşı alerji yada duyarlılık olanlarda, aşırı ishal, gaz ve hazımsızlığa niçin olabilir. Düşük dozlarda güvenilir bir bitkidir sadece yüksek dozlarda bazı sorunlara niçin olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Ve Mutlu Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ? başlıklı makalemizde Doğru, götürsün ve Gün hakkında bilgiler verilmektedir.

Çemen Otu Gögüslerde Nasıl Kullanılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Karnın Sol Tarafında Ağrı Nasıl Geçer ? Victoria Beckham Saç Modeli Kimlere Yakışır 2018 Bankada Unutulan Para Sorgulama 2018 6 – 10 Eylül Çocuk Etkinlikleri Tiflis Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi | Yeme-İçme Önerileri | Konaklama Rehberi Vietnam Gezi Tavsiyeleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır