Çanakkale Assos Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Foto Galeri » Çanakkale Assos Gezi Rehberi

Assos Behramkale Köyü

Çanakkale’yi şanlı tarihiyle bilsek de aslen İstanbul’a birkaç saat uzaklıktaki ili hafta sonu kaçaklarınıza dahil etmeyi asla düşündünüz mü? Hepimiz güneye kaçarken siz bir değişim yapın ve bakir koylarını gezmeye tarihle harmanlanmış masmavi sularına dalmaya, daracık yollarını arşınlamaya çıkın. Çanakkale seyahat planı bizden, gezmesi sizden olsun o halde!

Çanakkale denince çoğumuzun aklına ilk gelen şeyler 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü, Şehitlik, Gelibolu, Çanakkale Boğazı, Çanakkale Assos, Truva Atı ve çevresindeki antik şehir… Hâlbuki kıyısında o denli fazlaca gezecek yer var ki, bu bölgede yalnız Assos ve Behramkale’ye gittiyseniz, bizce güzel bir rota planına ihtiyacınız var. Bu 2 yer haricinde da gezilecek o denli koy var ki…Bu yıl uygun olduğunuz bir aralıkta dinlence günlerinizi değerlendirerek – bilhassa de İstanbul ya da İzmir’de yaşayanlar için yakın rota olması sebebiyle – güzel bir Çanakkale gezisi yapabilirsiniz.

Hadi o vakit hem yüzmeye hem de bolca keşifli zamanı bir geziye çıkmaya ne dersiniz? Çanakkale -17- sizi keşfetmeniz için bekliyor. Çanakkale için başlangıç rotası Assos. Bu noktadan başlayarak sizler için 5 günlük Assos Canakkale seyahat planı hazırladık. Assos rotası için aşağıdaki haritaya da tıklayabilirsiniz. Siz alın, okuyun, 1 günlük ya da hafta sonu için, olmadı 1 haftalık plan yapın.
Assos Gezilecek Bölgeler Haritası – İlgili yeri görmek için numaralara tıklayınız.

1.Gün: Assos – Behramkale

Assos, Behramkale, Assos Antik Liman ve Assos Antik Şehir birbirine karışıyor olabilir:
Antik Liman + Behramkale Köyü = Assos Antik Kenti
Assos Çanakkale, hem deniz tatili, hem de mitolojiye mevzu olmuş zamanı bölgeleri açısından kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir yer. Üstelik İstanbul’dan aracınızla birkaç saatte ulaşabiliyorsunuz. O yüzden burada çeşitli önerilerde bulunacağız. Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olup, antik çağlardan beridir yerleşim devam etmiş olduğu için o zamanlara ilişkin kalıntıları görebilir ve şimdiki yaşantısıyla antik son zamanların birleşiminin yakaladığı mozaiğe fanatik kalabilirsiniz. Sahilde güneşlenirken Midilli manzarasıyla hayallere dalabilir, denize girdiğinizde zeytin ağaçları manzarasını seyrederek yüzebilirsiniz. Volkanik tepenin eteğinde, Andezit kayalıkları üstünde kurulu olduğundan irili ufaklı köylerini gezerken görmüş olacaksınız ki her yer taş ve zeytin ağaçlarıyla birleşik görüntüsü ise inanılmaz. Kendinizi volkanik dağda hissettirdiği için de antik çağlara ışınlanıyorsunuz. Bundan dolayı de, Assos ta gezilecek bölgeler içinde antik şehirler, ören bölgeleri, Yunan mitolojisine mevzu olmuş efsaneleşmiş bölgeler ve benzeri olmayan naturel güzellikler var.
Assos Çanakkale Kadırga Koyu
Assos Kadırga Koyu
Ilıman Akdeniz ikliminin görüldüğü Assos’ta aşırı bunaltıcı bir sıcak yok. Bu yüzden Assos dinlence açısından bakılırsa bir tek yazın değil ilkbahar ve sonbaharda da gezilebilecek bir yer. Doğal olarak yaz akşamları gene de tedbiri elden bırakmamak adına bir hırka almak gerekebilir. Deniz suyu da yazın ne sıcak ne de üşütecek derecede soğuk. Tam karar diyebiliriz.
Zeytincilik ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu bölgede, geçim deposu tarıma dayalı denebilir. Zeytinyağı, zeytinyağı sabunları ve türevleri de ek iş alanları olarak türemiş, yazın gezgin kaynadığı için satışlardan memnun köylüler fakat kışın in cin top oynadığı için meydan kendilerine kalıyormuş. Bir nevi yazın çalış, kışın ye mantığı.

Assos nerede?

Assos, Çanakkale’de aslına bakarsak fakat merkeze oldukça uzak olduğundan Ayvacık ilçesine bağlı diyebiliriz. Buraya 17 km uzaklıktadır.

Çanakkale Assos arası, merkezden 80 kilometre ve ortalama 1 saat 11 dakika,
Balıkesir Assos  arası 152 kilometre ve ortalama 2 saat 18 dakika,
İzmir Assos arası 254 kilomete ve ortalama 3 saat 53 dakika,
İstanbul Assos arası Beşiktaş’tan 442 kilometre ve ortalama 5 saat 33 dakika sürüyor.

Assos haritasıAssos nerede? Assos haritası

Assos iyi mi gidilir?

İstanbul-Tekirdağ üstünden 400 km. mesafe kat ederek Assos’a ulaşabilirsiniz.
ARAÇLA: Eğer İstanbul’dan kendi arabanızla gidecekseniz; Lâpseki’den Ayvacık’a giden yolu takip ederek Assos yönüne saptıktan sonrasında dar ve virajlı bir yola giriyorsunuz. Bu yolda dikkatli olmalısınız. Üç yol ağzına ulaşınca sol tarafa yönlendiren Kadırga Koyu tabelasını görmüş olacaksınız.

Feribot kullanmadan İstanbul-Assos arası 462 kilometre ve ortalama 6 saat 34 dakika şeklinde uzun bir süre alıyor.Eğer feribot kullanıp yolunuzu birazcık kısaltmak isterseniz kullanabileceğiniz 3 tane feribot ve 1 tane de süratli feribot seçeneğiniz var.Gelibolu-Lapseki arası feribot 20 dakika, Eceabat-Çanakkale arası feribot 15 dakika, Kilitbahir-Çanakkale arasındaki feribot da 7 dakika sürüyor.Buradan son tanım bilgilerini edinebilirsiniz: www.gdu.com.tr

Yenikapı-Bandırma arası günde 2 tane sefer var. Bu da işinizi kolaylaştıracaktır. Data için: www.ido.com.tr/trDiğer şehirlerden geliyorsanız:

 • İzmir Assos arası 252 kilometre ve ortalama 3 saat 53 dakika,
 • Balıkesir Assos arası 150 kilometre ve ortalama 2 saat 18 dakika,
 • Çanakkale merkezden Assos 86 kilometre ve ortalama 1 saat 11 dakika sürüyor.

OTOBÜSLE: Eğer otobüsle gidecekseniz Assos’a direk otobüs seçeneği yok; gidebileceğiniz kent ve ilçeler Çanakkale, Ayvalık, Küçükkuyu, Edremit yada Ayvacık şeklinde bölgelere gidebilirsiniz. Aktarmayla Assos’a gelebilirsiniz.

 • Edremit Otogarı’ndan Assos, 66 kilometre ve otomobille ortalama 1 saat 15 dakika,
 • Küçükkuyu’dan Assos, 27 kilometre ve otomobille ortalama 36 dakika,
 • Ayvacık Otogarı’ndan Assos, 18 kilometre ve otomobille ortalama 19 dakika sürüyor.
 • Ayvalık Otogarı’ndan Assos, 103 kilometre ve otomobille ortalama 1 saat 53 dakika,

UÇAKLA: Uçakla gitmeyi tercih ediyorsanız iki havalimanı seçeneğiniz var. Biri Çanakkale Havalimanı diğeri de Balıkesir Havalimanı. Buralardan Assos’a gelebilmek için birkaç seçeneğiniz var: otobüs, minibüs, taksi ya da vasıta kiralamak

 • Balıkesir Havalimanı’ndan Assos ise 71 kilometre ve otomobille ortalama 1 saat 23 dakika sürüyor.
 • Çanakkale Havalimanı’ndan Assos 83 kilometre ve otomobille ortalama 1 saat 7 dakika,

Assos’un Hikayesi

M.Ö. 3000 yıllarında yerleşim yeri olarak kullanılmış bölge’ye ilk olarak Midilli Adası’nda şu demek oluyor ki Lesvos’tan gelen Aiol isminde koloniler yerleşmiş. M.Ö. 6.yy’da ilkin Lidya Krallığı, sonrasında da sırasıyla Persler, Galatlar, Pergamon Krallığı, Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş. Roma zamanında ziraat alanları verimli olarak kullanıldığı için bölge daha da bilinir olmuş. Ondan sonra 1080 senesinde Selçuklular ve 1330’da Karesioğulları Beyliği‘ne geçmiş. 1359’da Çanakkale ve civarındaki topraklar 1.Murad’a satılarak Osmanlı Egemenliği’ndeki hikayesi adım atmıştır.

Aristo zamanında Assos

Aristotales, Assos’a burada bir felsefe okulu kurması için Assos Kralı Hermias tarafınca çağrı edilir. Aristo, burada 3 yıl yaşar ve kralın üvey kızı Pythias ile birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Aristo, Büyük İskender’e  ders vermek suretiyle Assos’tan ayrılır, bu sırada Assos Persler tarafınca istilaya uğramıştır. Aristo’nun verdiği gazla Büyük İskender  buraya girer ve Assos’u geri alır.

Assos gezilecek bölgeler

 Assos Çanakkale gezilecek bölgeler listesini aşağıda aktarmaya çalıştık. Assos da gezilecek bölgeler listesine saat saat ne yapmanız icap ettiğini yazdık ki 1 gün için ya da bir tek hafta sonu gelenler zamanını verimli geçirebilsinler.
1. Assos Kadırga Koyunda sabahtan akşam üstü 15:00’e kadar yüzün
Uzun, mavi bayraklı fakat taşlık bir plajı olan koyda boylu süresince yer edinmiş motel, barıncak ve butik otel görebilirsiniz. Denize girdiğinizde belli bir süre taşların üstünde yürümeniz lazım. Uzun kumsalı ve arkasındaki dağlarla bütünleşmiş bakir sayılabilecek kafa dinleme yeri. Kadırga koyu Assos un denizi cam şeklinde saydam, temiz, denizin dibindeki taşları tek tek sayabilirsiniz.
Assos Çanakkale Kadırga Koyu
Assos Kadırga Koyu
2. Behramkale Köyü’ne günü batırmaya çıkın, gün batımından 3-4 saat ilkin gelin
 Behramkale, Assos‘un tepedeki gözcüsü şeklinde. Assos’tan 3 km’lik dar bir yol ile ulaşabileceğiniz Behramkale, ulaşılması zor, giderken sağ tarafı yar olan ve dikkatli gidilmesi ihtiyaç duyulan bir yola, tepesinde Assos Antik Şehir’in olduğu zamanı açıdan mühim bir yer. Girişinde Aristo Heykeli’ni görebilirsiniz. Yukarı çıktıkça eğimi artan bir yokuştan çıkarak köyün giriş kısmına aracınızı bırakıp keşfe çıkabilirsiniz. Yürürken içinize çektiğiniz oksijen, zamanı köy evleri, sıcacık içinizi ısıtan güneş ve tabiat ve yolun sonunda köyün en tepesinde konumlanmış Assos Antik kenti sizi zamanı bir atmosferin içinde rahatlatmayı garantiliyor.Eski taş evler birer tarih mirası ve koruma altında, çivi bile çakamazsınız buraya, zira seneler ilkin sit alanı olarak duyuru edilmiş.
Köylü satıcıları görmek kaçınılmaz; çeşit çeşit renkte ve ebatta bandana, zeytinyağı sabunu, envai çeşit nebat reçelleri, kekik, muhtemelen adını ilk kez duyacağınız otlar, bulgur, tarhana, adaçayı ve hediyelik eşya satıcıları var. Bir tek Türk değil, yabancı birçok turiste rastlamanız mümkün. “Backpacker” gezgin yoğunluğu oldukça çok burada.
Köyün merkezinde bulunan köy kahvesinde soluklanıp höşmerim eşliğinde damla sakızlı köy kahvesi içebilirsiniz.
Assos Behramkale otelleri için arama yapmış olursanız karşısınıza birçok tal butik otel çıkacaktır. İzmir’de Alaçatı her neyse burası da Çanakkale için odur diyoruz.
Assos Çanakkale
Assos Behramkale Köyü
Assos Çanakkale

Behramkale Köyü mantı ve tarhana çorbası
Behramkale Köyü kedileri
3. Hülya Sanat Evi
Behramkale Köyü‘nde eski bir Assos evinin içinde, ortamın doğallığı korunarak oluşturulmuş sanat odaları olan bu yerde Ebru emekleri, cam atölyesi benzer biçimde emekler da bulunabilirsiniz.
4. Hüdavendigar Camii
Behramkale Köyü‘nün en tepesine ulaştığında görebileceğiniz zamanı bir yapıdır. Hüdavendigar Devri’nden gelen, klasik bir Osmanlı mimarisine ilişkin bulunduğunu derhal belli eden, kale duvarına benzeyen bir cami.
Behramkale’de Köyüm restorana muhakkak gidin, mantısına ve otlu salatasına bayılacaksınız.
Ayrıca her yerde olduğu şeklinde burada da köy kedilerinden bahsetmemek olmaz, köy sakinleri tarafınca beslenen ve insanlara alışık olan birçok kedi ve kedi yavrusu görmeniz mümkün.
Assos Behramkale Köyü
Assos Hüdavendigar Cami
5. Assos Antik Kentine günü batırmak için gelin
Behramkale Köyünü keşfetmek kolay değil demiştik, birazcık yorulmanız gerekiyor fakat buna değiyor. En tepesinde, Hüdavendigar Cami’nin tam karşı çaprazında bulunan ve M.Ö. 6.yy’a kadar dayanan tarihe haiz Antik Şehir’in içinde neler görebilirsiniz peki?
Athena Tapınağı: Kentin koruyucu tanrıçasının tapınağı
Agora: Şehir merkezi
Gymnasium: Spor meydana getirilen yer
Meclis: Mühim kararların alındığı yapı
Tiyatro: Athena Tapınağı’nın cenup yamacında, çeşitli gösterilerin sergilendiği sahne
Nekropol: Mezarlık
Stoa: Merasim meydana getirilen yer
Buraya müze kart ile girebilirsiniz; eğer yoksa 10 TL vererek giriş yapabilirsiniz. Sönmüş bir yanardağın üstüne kurulmuş ve andezit taşı da sönmüş volkandan geri kalan oldukça dayanıklı bir taş ve antik çağlarda da bayağı meşhurmuş.
Gelelim manzarasına, denizden 236 metre yüksekliğe haiz Antik Şehir’in manzarası karşısında büyülenmemeniz imkânsız.
Assos Antik Kenti

Assos Athena Tapınağı
Assos Antik Kentinden Görünüm
6. Assos Antik Liman’a gece gezmesi için gelin, gündüz gelirseniz denize de girebilirsiniz
Antik liman, Assos‘un deniz tarafındaki yeri. Buraya Behramkale’den direkt gelmek isterseniz, aracınızla daracık bir yokuştan (sağınıza uçurumu alarak) dikkatlice inmeniz gerekiyor. Tek şeritlik bir yolsa mesele değil doğal olarak fakat normalde çift yön için yapılmış olan yolda inerken ödünüz kopabilir karşıdan otomobil gelecek diye. İşte tam da bu adrenalini yaşarken ve hedefe an be an yaklaşırken içinizdeki o korku mutluluğa dönüşecek. Akşamüstü için önereceğimiz Antik Liman, hem zamanı ve korunmuş taş butik otelleriyle, şirin balıkçı restoranlarıyla, hem de deniziyle büyüleyici. Ayrıca, yolun sonuna dek inmeyip aracınızı otoparka da bırakabilirsiniz. Yol üstünde göreceğiniz Rıhtım Büfe’de atıştırmalık bir şeyler alıp manzaranın keyfini yukarıdan çıkarabilir, kucak kucak fotoğraf çekebilirsiniz.
Aşağıya indiğinizde kum bir plaj beklemeyin; denize gündüz plaj tesis konseptindeki tahta iskelelerden girip gene bu iskelelerde güneşlenebilirsiniz.
Taş butik oteller gece restoran olarak hizmet veriyorlar ve gündüzse önünden denize girebileceğiniz iskeleye sahipler. (deniz kenarındakiler)
Burada da Assos Kadırga Koyu’ndaki şeklinde dondurmacılar görebilirsiniz.
Assos Koyları
Assos Antik Liman
Assos Antik Limanda gece

Assos Antik Liman sokakları akşamları bambaşka olur

Assos Konaklama

Assos otelleri diye Google’da aratırsanız irili, ufaklı birçok barıncak görebilirsiniz. Assos barıncak seçenekleri haricinde, Assos Kadırga Koyu otelleri içinde yalnız pansiyonlar değil, lüks kategoride sayılabilecek oteller de mevcut.
Assos Kadırga koyunda konaklama önerisi olarak Assos Nazlıhan SPA Hotel, Assos Park Hotel, Assos Eden Gardens HotelAssos Dove Hotelİdasos Taş Odalar, Assos Hunter Hotel, Kayalar Terrace Boutique Otel tavsiye ettiğimiz otellerdir ve Assos butik otel seçenekleri arasındadır. Assos Antik Liman’da ise Assos Kervansaray Otel tercih edilebilir, manzarası ve sunmuş olduğu konfor sizi etkisi altında bırakacak.

2.Gün: Assos Koyları ve Assos civarı gezilecek bölgeler

Assos Koruoba Koyu: Assos’tan çıktıktan sonrasında Korubaşı köyü’nden sola saparak ulaşabileceğiniz bir koy. Koy sessiz, sakin sayılabilecek derecede tenha, denizi berrak cam şeklinde.
Assos Sivrice Koyu: Assos’tan yola çıkıp Korubaşı-Bektaş üstünden ulaşabileceğiniz bir koy olan Sivrice Koyu’na giderken dar yolda fotoğraf molası verebilirsiniz. Oksijen ve refah dolu bir yoldan dimdik aşağıya inen yokuşun sonunda varacağınız Sivrice Koyu’nu gördüğünüzde bunca zahmetli yolu aşmaya çalıştığınıza değdiğini anlayacaksınız. Ayrıca yolda giderken sağda ve solda, etrafı da zeytin ağaçlarıyla kaplı birçok volkanik andezit taşı görebilirsiniz. Assos ve civarı hep bu görüntüyle dolu. Koyun denizi tertemiz, berrak, ılık ve en önemlisi de tenha. Denizi taşlık, kum neredeyse asla göremeyeceğiniz bir yer. Naturel güzellikleriyle bütünde rahatlık ve sakinlik arayanlar için doğru adres Assos’ta burası olabilir. Elinizi uzatsanız Midilli’ye değebilirsiniz. Sivrice Koyu’nun tahta iskele ve güneşlenme kısmında birazcık daha kalabalık görebilirsiniz fakat doğal olarak gene tenha olduğu gerçeğini değiştirmez.
Burada, Sivrice Feneri’ni de görebilirsiniz. 10 yıllığına kiralanarak kütüphaneye dönüştürülmüş.
Assos Çanakkale Sivrice Koyu
Assos Sivrice Koyu
Assos Sokakağzı Koyu: Sivrice Koyu’ndan ilerleyerek sahilden ulaşabilirsiniz buraya. Sivrice’ye oranla daha kalabalık. Otomobille ulaştığınız yolun sağ tarafında tesisler, sol tarafında ise deniz var. Sivrice’ye nazaran daha güzel, taşlık değil aksine kum plajı olan koyda daha rahat zaman geçireceğiniz kati. Denizi cam benzer biçimde berrak. Ayrıca Assos’taki tüm koylarda olduğu şeklinde Sokakağzı’nda da el emeğiyle yapılmış bandana satıcısı teyze görebilirsiniz.
Assos Çanakkale Sokakağzı Koyu
Assos Sokakağzı Koyu

3.Gün: Gülpınar (Apollon Smintheus)

Sokakağzı plajından çıktıktan sonrasında Koyunevi-Bademli istikametini takip ederek ulaşabileceğiniz Gülpınar Ayvacık ilçesine bağlı bir belde belediyesi olup şirin bir köydür. Burayı es geçmemenizi tavsiye ederiz, zira Apollon Smintheus Tapınağı’nı görmek için nedeniniz oldukça. Daracık köy yollarından geçerek erişilen köyde bulunan antik şehir kalıntıları, dev sütunlar ve mabet seneler ilkin keşfedilmiş.
Troya’daki Athena Tapınağı’ndan sonrasında 2.mukaddes alandır. Önemi, Apollon kültleri içinde fare simgesiyle karşımıza çıkan tek örnek olmasıdır.
Apollon Smintheus, çiftçileri farelerden sakınan bir Tanrı olarak Troas bölgesinde ortaya çıkar. Kültün kökeni Girit’e kadar uzanır. M.Ö. 2000’de Girit’ten Anadolu’ya göç edenlerin getirmiş olduğu antik kaynaklarda yazmaktadır.
Tapınağın en öne çıkan kısmı ise, kabartma anlatımlar… Homeros’un İlyada destanında anlatılan betimlemeler var kabartmalarda, 120 metrelik kısmın bir tek 24 metrelik kısmı ortaya çıkarılmış.
Apollon Smintehus 1785 senesinde Jean Baptista Le Chevalier tarafınca keşfedilmiş.
1980 sonrası Prof Dr Coşkun Özgünel ekibiyle bu bölgede çalışmaya devam etmiş. Mabet, çağdaş yapılardan temizlenerek orijinalliği ortaya çıkmış.

Çanakkale Gülpınar Apollon

Gülpınar Apollon Tapınağı

Apollon Ören Yeri’nin bulunmuş olduğu yerde birazcık soluklanmak isterseniz ufak bir köy bakkalı görebilirsiniz, daha fazlasını aramayın. Aslına bakarsanız buraya 1-2 saat yetecektir. Eğer zamanınız var ise, yol üstünde gördüğünüz Bademli köyü’nü gezebilir, hatta burada konaklayabilirsiniz de.

4.Gün: Akliman

Gülpınar’dan ayrıldıktan sonrasında güneye otuz dakika kadar bir yolculuktan sonrasında ulaşabileceğiniz ve görkemli bir denize haiz, sanki elle devasa bir vadinin ortasına koyulmuş bir havaya haiz bir koy. Denizi oldukca sığ, metrelerce de gitseniz asla yükselmiyor, bu açıdan çocuklu aileler için paha biçilemez.
Etrafta buranın seneler ilkin müdavimi olmuş ve buraya yazlık ev yaptırmış site sakinlerini görebilirsiniz. Doğrusu tam olarak “yazlıkçılar” diyebileceğimiz insanoğlu var. Ortam oldukca güzel, rahatsız edecek bir şey yok. Yalnız kalabalığın olabileceği bayram zamanında giderseniz şezlong ve şemsiye bulamayabilirsiniz (ayrıca burada 2 tane plaj tesisi görebilirsiniz) bizlerden söylemesi. Yazlıkçıların – seneler ilkin modaydı yazlık alıp durağan(durgun) bir yerde dinlence yapmak-  ve bilhassa orta yaş üstü insanların daha oldukça bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz burada. Eğer Gülpınar’a yolunuz düşerse, otuz dakika daha giderek günün geri kalan kısmını harcayabileceğiniz bir yer. Kesinlikle kaçırmayın, ılık ve sığ denizine girip metrelerce korkmadan yüzmenin tadını çıkarın. Kuru gürültü yok.
Çanakkale Assos Akliman
Çanakkale Akliman Plajı

5. Gün: Babakale

Akliman’dan yola çıkarak güneye yarım saatlik bir yolculukla varacağınız Babakale balığıyla, karidesiyle, gün batımı ve gün doğumuyla, havası ve bolca oksijeniyle ve görkemli kale manzarasıyla 1 gün konaklamanızı önereceğimiz ufak bir balıkçı kasabası. Adını kalesinden alan Babakale kalesiyle adeta özdeşlemiştir. Buraya geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şeyler aşağıdaki liman manzarası ve kalesidir.
Babakale, Asya kıtasının batıdaki en uç kısmı, Bababurnu da en uçtaki burun.
Not olarak belirtelim, eğer Bademli köyünden geliyorsanız dar, taşlık bir patikadan kıvrıla kıvrıla, gene bu patikadan yokuş aşağıya inerek ve yolun durumuna bakılırsa kimi zaman sağınızda kimi zaman de solunuzda uçurumla beraber aşağıya ulaşıyorsunuz. En yukarıdan görünüm görkemli. Benzetmek gerekirse, Behramkale’den Asos Antik Liman’a iniş şeklinde oldukca zor bir inişi var buranın.
Tarih demişken, küçük bir zamanı informasyon de geçelim burada.

Ayvacık Babakale

Çanakkale Ayvacık Babakale

Babakale’nin evveliyatına ilişkin tüm kayıtlar 1723 yılını gösterir. Bir deniz seferinden dönerken fırtınaya yakalanan III. Ahmet köyün organik koyuna sığınır. Bunu fırsat bilen yöre halkı padişaha yaşadıkları sıkıntıları anlatarak korsanlardan oldukça çektiklerini buna bir deva bulmasını isterler. Halkı dinleyen padişah III. Ahmet Veziri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’ ya yönerge verir.Vezir Damat İbrahim Paşa da Kaptan-ı Derya Mustafa Paşa’yı görevlendirir. Derhal bir buyrultu çıkarılarak, ülkenin dört bir tarafındaki hapis olan mahkûmların burada yapılacak kalenin inşaatından sonrasında çalışmalarının karşılığında özgür kalacakları buyrulur.Osmanlının son kalesi inşa edilirken beş km künk döşenerek çeşme, cami ve evler inşa edilmiştir. Kalenin inşaatı bitince tüm mahkûmlar özgürlüklerine kavuşurken Babakale’de de yerleşik yaşam başlamış olur.

Babakale İlkokulu, Babakale Camii göreceğiniz öteki bölgeler arasındadır.

Konaklama Önerileri

Eğer Babakale’de konaklamayı düşünürseniz beldenin tek oteli Karayel Otel‘de konaklayabilirsiniz. Sessiz, sakin bir köy olduğu ve Assos benzer biçimde koylara da yakın olduğundan tercih edilebilir.

Yeme-İçme Önerileri

Deniz kenarı yerlerde balık ve meze yemeden dönmeyin deriz. İşte size derlediğimiz mekanlar, buralarda yemeden içmeden dönmeyin.

 • Assos Antik Liman-Kervansaray Restoran’da balık yiyin kesinlikle
 • Babakale Köy kahvesinde çay için.
 • Babakale- Karayel Restoran karides, midye tencere ve kalamar yiyin.

Assos’ta Yapmadan Dönmeyin

? Kadırga Koyu’nda kendinizi berrak sulara bırakmadan ve upuzun plajında yürümeden,
? Meşhur Assos Dondurmacısından sakızlı, yaban mersinli, böğürtlenli dondurma yemeden,
? Assos Ören Yerini gezmeden,
? Hüdavendigar Camii’yi görmeden,
? Köylülerden bandana, zeytinyağı ve kekik almadan,
? Behramkale meydanındaki köy kahvesinde sakızlı köy Türk kahvesi içmeden,
? Behramkale Köprüsü’ne gitmeden,
? Behramkale’deki taş evlerde kalmadan,
? Kadırga ve öteki koyları gezmeden,
? Assos Antik Liman’da taş evleri görmeden ve sokaklarını gezmeden (oldukça küçük bir bölge),
? Assos Antik Liman konaklaması bilhassa hususi bir günde geldiyseniz (doğum günü, sevgililer günü, evlilik yıl dönümü vb. şeklinde) kesinlikle gece gece konaklamadan,
? Assos Antik Liman’da deniz kenarında akşam yemeği yemeden dönmeyin.
? Ayrıca, buraya nereden geldiğinize göre değişiklik gösterir bu tavsiyem, bizim şeklinde Assos yönünden geliyorsanız yol üstündeki Bademli köyü’ne de uğrayın.
? Babakale’de kaleyi tamamen gezin ve liman tarafının tam ters yönü olan arka tarafında bilhassa, bol miktarda fotoğraf çekinin, manzarayı seyredin.
? Kafa dinleme, sessizlik, naturel güzellik arayanlar için tam dört dörtlük bir ikili bu 2 rota.
? Babakale’de Kalamar ve kalamar tatlısı yemeden dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs'a Yolunuz Düşerse Buraları Görmeden Gelmeyin | Kıbrıs Gezilecek Yerler Rehberi başlıklı makalemizde beylerbeyi, Gezilecek ve girne kıbrıs hakkında bilgiler verilmektedir.

Çanakkale Assos Gezi Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Meyve Detoksu Tarifleri

Meyve Detoksu Tarifleri 22 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Far Cry Primal Türkçe Yama Pirinç Pilavının Mideye Zararları Fantazi Külotlar ile Kendinizi Şımartın Murat Özer İnşaat Selam Rezidans’ın Dikkat Çeken Özellikleri Trençkot Nasıl Kombinlenir ? Teknoloji Bağımlılığı Zararları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır