Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Ana Sayfa » Güncel » Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Buzdolabına Konmaması Ihtiyaç duyulan Besinler Nedir? Besinler Iyi mi Saklanmalıdır?

Avokado

Avokadolar, serin ve ışık almayan bir yerde kendi kendine olgunlaştırılmalıdır. Buzdolabına konduklarında buruşmaya başlarlar. Eğer gereksinim fazlası avokado alınmışsa bu avokadolar bir peçeteye sarılmış olur ve meyve kabında buzdolabına konabilir.

Patates

Patatesler asla soğuğu sevmezler ve soğukta tatları bozulur. Patateslerin en iyi saklanma şekli serin bir yerde mesela bir kasa içinde saklamaktır. Patatesler asla poşet içinde saklanmamalıdır. Sebebi ise nemli ortamda yada poşey içinde kalan patateslerde filizlenme meydana gelmesidir. Filizlenmiş patates ise insan sağlığı için öldürücü derecede zehirli olabilmektedir.

Soğan

Soğan da buzdolabında saklanmaması ihtiyaç duyulan besinler içinde yer alır. Buzdolabında daha kolay küflenme ve yumuşama görülür. Soğanlar havadar ve serin bir yerde saklanmalı mümkünse yanında başka sebze yada meyve bulundurulmamalıdır.

Ekmek

Ekmekleri buzdolabına koymak doğru bir davranış olarak kabul edilmemektedir. Buzdolabına konan ekmekler dolap içindeki nemi hızla çekerler ve tatları değişebilir yada üstünde küf haricinde başka bakterilerde üreyebilir. Ekmekleri saklamanın en iyi yolu ekmekleri fırınlamaktır.

Bunlar haricinde; domates, patlıcan, muz, bazı tropikal meyveler,  yeşil fasulye, sarımsak benzer biçimde besinler de buzdolabına konmaması ihtiyaç duyulan besinlerdendir. Kahve, bal, ananas, çikolata şeklinde besinler de buzdolabında saklanmaması ihtiyaç duyulan besinler içinde yer ediniyor.  Ek olarak gevrekler, makarna ve buğday şeklinde tahıl ürünleri de ağzı açık şekilde buzdolabına kesinlikle konmaması ihtiyaç duyulan besinler içinde içeriyor.

Ek olarak meyveleri ve sebzeleri yıkadıktan derhal sonrasında kurulamadan buzdolabına koymakta acele bozulmaya niçin olur. Bunun haricinde ister buzdolabında isterse dışarıda meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler yan yana konmamalıdır. Yeşil yapraklı sebzeleri saklamanın en iyi yolu, bu tarz şeyleri güzelce yıkayıp kağıt havlu ile kuruttuktan sonrasında gene kağıt bir havluya sarıp poşet içine koyduktan sonrasında buzdolabından saklamaktır. Yeşil yapraklı sebzeler bu şekilde fazla rutubet ve oksijenden yoksun kalmış olarak soğuk ortamda 10 güne kadar dayanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo verdim, beslenme ve clean bulk beslenme programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Monosodyum Glutamat İçeren Gıdalar Bu Mekanları Mutlaka Görün ! Tüyleriniz Ürperecek Vietnam Gezi Tavsiyeleri Sağlıklı Yaşam Koçunuz Geldi | Sağlık Yaşam İçin Önemli Tavsiyeler Keşfedilmesi Gereken Efsane Filmler Kuşağı Erkek Ortaokul Mezuniyet Kıyafetleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır