Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Burun Törpüleme Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Burun Törpüleme Nasıl Yapılır ?

Günümüzde güzel duyu ameliyatların popülerliği artmıştır. En sık meydana getirilen güzel duyu ameliyatların başlangıcında da burun estetiği ameliyatları gelir. Vatanımızda bir çok kişinin burun yapısı kemerli ve geniştir. Bunun sebebi genetik yada ırk ile alakalıdır. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin genel amacı burnun daha güzel duyu görünmesi ve burnun uç kısmını tekrardan şekillendirmek istemeleridir. Burun üst kısmında bulunan kemeri uzaklaştırmak ve burun ile üst dudak arasındaki açıyı ilişkilendirmek de amaçlar içinde yer alır. Gelişen teknoloji ile güzel duyu ameliyatlar daha kolay ve ağrısız olmuştur. Buruna biçim veren en kolay yöntemlerden önde gelen burun törpüleme ile burnunuz daha güzel duyu bir görünüme kavuşacağından güvenilir olabilirsiniz. Yazının muhteviyatında burun törpüleme ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Burun Törpüleme Nedir ?

Burundaki biçim bozukluklarını düzeltmek ve daha güzel duyu bir görünüm sağlamak için rinoplasti denilen burun estetiği ameliyatları yapılır. Bu güzel duyu ameliyatlar esnasında burun törpüleme işlemi uygulanır. Burun törpüleme işlemi burun kemiğinin kırılması yerine cerrahların kullandığı hususi aletlerle burun kemiklerinin tıraşlanması ve kesilmesi anlamına gelir. Burun törpüleme ameliyatı hem daha kolay ve öteki ameliyatlara bakılırsa daha azca riskli bir ameliyattır. Burun sırtındaki kemerin ufak görünmesini sağlamak için meydana getirilen bu operasyona burun törpüleme denir. Bu işlem yapılırken burun sırtındaki kemerin boyutu ne olursa olsun meydana getirilen işlem değişmeyecektir. Güzel duyu ameliyatlar içinde en başarıya ulaşmış ve en rahatı olan burun törpüleme ameliyatı yardımıyla burnunuz daha ufak ve güzel duyu bir görünüme kavuşarak gene her zamanki şeklinde mükemmelliği yakalayacaksınız.

Burun Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun törpüleme ameliyatı burnun kıkırdak ve kemik yapısında değişim yapmadan yalnız burnun sırt kısmındaki kemerin tıraşlanması ile genel anestezi altında meydana getirilen bir ameliyattır. Bunların yanında burnun daha minik görünmesi için burun ucunda ve kanatlarında daraltma işlemleri yapılır. Burun ucu isteğe nazaran kaldırılır.

Burun törpüleme ameliyatı esnasında hususi askılama ipleri, burna kesimi yapılmadan cerrahın müdahalesi ile hususi bir halde deri altına yerleştirilir. Bu ipler oldukça yumuşak olduğundan deri altında elle hissedilmez. Burun kemiğindeki fazla olan kısım törpü ya da ultrasonik cihazla küçültülür. Burun törpüleme ameliyatında kemik ve kıkırdakla tasarlanan modelin şekli verilir. Hastanın hekim yardımı ile tercih etmiş olduğu modele bakılırsa kemik ve kıkırdaktaki parçalar törpülenir. Bu törpüleme operasyonun en mühim özelliği kemiklerin kırılmadan yapılmasıdır. Burun kemiklerine adeta heykeltıraş şeklinde duyarlı bir halde işlem uygulanır. Burun törpüleme ameliyatı 30-40 dakika sürer.

Burun Törpüleme Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Burun törpüleme ameliyatı sıkça meydana getirilen ve çoğu zaman başarı göstermiş sonuçlar elde edilmiş bir ameliyat olmasına karşın gene de ameliyat esnasında hastaya bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Bunun için ameliyat ilkin doktorunuzdan data alabilirsiniz.
 • Burun törpüleme ameliyatı burun düzeltme işlemi olduğundan ameliyat sonrası enfeksiyon oldukca ender görülür. Enfeksiyon oluştuğu takdirde ikinci bir ameliyat gerebilir.
 • Burun güzel duyu ameliyatlarının tutarları yaptıracağınız ameliyatın niteliğine ve kuruma göre farklılık gösterir. Operasyon geçirmeden ilkin fiyat ve ameliyat hakkında doktorunuz tarafınca bilgilendirilmeyi unutmayınız.
 • Tertipli olarak kullandığınız ilaçlar var ise bunu ameliyat öncesi doktorunuzla paylaşınız.
 • Ameliyat gününe karar verilirken hanımefendilerin regl tarihlerine gelmemesine dikkat ediniz.
 • Burnunuzda olması ihtiyaç duyulan değişikliği ve beklentilerinizi rahatça doktorunuzla paylaşın.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız ameliyattan en 3 hafta ilkin bırakmalısınız.
 • Ameliyat öncesi aspirin benzer biçimde kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanmayınız.
 • Ameliyattan bigün ilkin gece 00:00’dan itibaren yiyecek yemeyiniz ve su içmeyiniz.
 • Ameliyat öncesi hastaya stres yapmaması için sakinleştirici ilaçlar verilecektir.
 • Burun törpüleme ameliyatı öncesi geniz akıntısı, boğazda yanma şeklinde şikayetleriniz var ise bu tarz şeyleri doktorunuzla paylaşınız.

Burun Törpüleme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Burun törpüleme ameliyatı sonrası azca da olsa ağrılar olacaktır. Bunlar için doktorunuz size ihtiyaç duyulan ağrı kesiciyi verecektir.
 • Ameliyat sonrası başınız yukarı yönde yatmaya itina gösteriniz.
 • Güzel duyu operasyondan sonrasında 2-3 gün devam eden bir şişlik olur. Şişliğin daha acele iyileşmesi için hususi bir bant yapıştırılır yada gözlerinizin üstüne soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası takılan splint ve alçı 10 gün içinde çıkarılmaz.
 • Burun törpüleme burun içinde olduğundan iz kalmaz.
 • Ameliyattan sonrasında ikinci gün hasta ayağa kalkabilir. Evinizde sağlığınız açısından yedi gün dinlenmelisiniz. İşe adım atmak için doktorunuz size uygun zamanı söyleyecektir.
 • Ameliyat meydana getirilen burun bölgesi tamamen iyileşene kadar kan basıncını artıracak koşma, yüzme şeklinde egzersizlerden kaçınmalısınız.
 • Burun törpüleme işleminden sonrasında ilk 3 ay süresince güneşe çıktığınızda ameliyat bölgesine koruyucu krem uygulamaya dikkat ediniz. Şundan dolayı ameliyat sonrası güneşin zararı olan ışınları ameliyat bölgesini tahriş edebilir.
 • Makyaj yaparken burnunuza fazla baskı hayata geçirmeye itina gösteriniz.
 • Ameliyat sonrası ilk 6 ay hekim kontrolü altında kalmalısınız.

Burun Törpüleme Ameliyatı Riskleri

 • Burun törpüleme ameliyatı burnun gelişimini tam olarak tamamlamadan yapılması ön görülür. Çoğu zaman erkeklerde ve hanımlarda ideal yaşın 18 olduğu belirtilmiştir.
 • Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar geçici bir durumdur. Geçmediği takdirde doktorunuza başvurunuz.
 • Ameliyat sonrası ve öncesi doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde oluşabilecek komplikasyonları önlemiş olmuş olursunuz.
 • Burun törpüleme işlemi olması gerekenden fazla yapılırsa burun kemiğinin ön kısmı açılır ve açık çatı defarmitesi ortaya çıkar. Cerrahın bu mevzuda oldukca dikkatli olması gerekir.
 • Ameliyat sonrası kanama ve enfeksiyon riski yok denilecek kadar azdır.

Bir önceki yazımız olan Su İçmenin Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde su içmek zayıflatırmı, su içmenin cilde faydaları ve su içmenin cilde faydaları kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

Burun Törpüleme Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır? Burun Estetiği İçin En Doğru Zaman Nedir ? 26 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları WhatsApp’ı Kaç Kişi Kullanıyor Hiç Merak Ettiniz Mi ? Caner Erkin’den Fenerbahçe Taraftarına Şok Hareket

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: