Bursa Gölyazı Köyü Gezilecek Yerler – Uluabat Gölü

Ana Sayfa » Seyahat » Bursa Gölyazı Köyü Gezilecek Yerler – Uluabat Gölü

Tan ağarırken balıkçılar…

Tan ağırırken inceden inceye ufukta beliren kızıllık, bitkin ellerin ağ hazırlığına başlaması, eski mi eski çatılara tünemiş leyleklerin mahmurluğu ve şırıldayan ve tembelliğe dem vuran bir göl: Apolyont ve öteki adıyla Gölyazı ya da öteki adıyla Uluabat Gölü. Bu sessizliği bozan tek şeyse balıkçıların, teknelerinin motorlarını çalıştırıp bir an ilkin göldeki balıkları tutmak istemeleri.

Gölyazı balık ağları

Gölyazı’da, tan ağarırken baıkçılar ağlarını denize tarlar ve fotoğrafçılar da bu unutulmaz anlarını kamerlarına alırlar

İşte bu şekilde bir atmosferde güne adım atmak ise bizim şeklinde İstanbullu fotoğraf severlere nasip olduysa anlat anlat bitmez hikayeler de çıkıyor. Atmosfer bu şekilde, sokaklarında bayanlar ve amcalar ağ örüyor balıkçılar için. Turna ve gösterim bolluğu var, deniz oldukça varlıklı olduğundan rahat gelişiyor 2 balık türü fakat kerevit oldukça avlanılmaktan azalmış. Gölyazı Bursa iyi mi bir yerdir, nerededir, niye hep fotoğrafçılar gidiyor ve Bursa Gölyazı‘ya iyi mi ulaşılır? İşte tüm detaylarıyla ilkin Gölyazı hakkında birazcık data edinmeye ne dersiniz? Gölyazı gezilecek bölgeler, Gölyazı kahvaltı ve Gölyazı konaklama sıralaması öncesinde birazcık data edinelim.

Gölyazı hatırası dsada

Gölyazı hatırası

Gölyazı Hakkında Kısa Kısa

Gölyazı Köyü, küçük bir taş köprüyle ana karaya bağlanan bir yarımadacık şeklinde. Yukarıda balıkçılardan bahsettik, balık bolca olur da kuş olmaz mı… Leylek dahil olmak suretiyle birçok değişik kuş türüne de rastlayabilirsiniz. İnsanların geçimi kadar kuşların gıdası açısından da balıklar mühim bir yere haiz. Bunu değişik bir yazıda anlatalım fakat yakınlarda “Leylek Köy” var, burada gördüğünüz leylekler oradan geliyorlar.

Gölyazı leylek görseli

Gölyazı’da elektrik direklerinin teepsinde leylek görebilirsiniz. Göçmen kuşların rotası burası bundan dolayı.

Gölyazı, İstanbul‘da haftasonu gezilecek bölgeler sıralamasında eğer olmazsa olmaz yerlerden birisi. Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla İstanbul Bursa arası harcanan süre azaldı ve feribot tutarları da aşağıya fikir Bursa’da gezilecek bölgeler sıralaması de kabarmaya başladı. Gölyazı Köyü, İstanbul’a yakın gezilecek bölgeler sıralamasında başı çeken naturel ve sit alanlardan birisidir. Bursa Uluabat Gölü, 250 senelik zamanı Rum evleri, 700 yaşındaki Ağlayan Çınarı, büyüleyici atmosferi ve sempatik leylekleriyle görülesi bir köydür. Aman fotoğraf makinelerinizin ayarlarıyla oynayın (süratli mod, yüksek enstantane ve netice görkemli bigün doğumunda ağlarını denize atan balıkçılar) ve yanınıza almayı ihmal etmeyin!

2006 yılından beridir “Zamanı Metropoller Birliği”ne üye Gölyazı,  1.aşama sit alanıdır, çivi bile çakamazsınız. Aşağıda öyküsünü okuyunca efsaneleşmiş de olsa anlayacaksınız iyi mi oluştuğunu.

Güzel fakat korunamamış

Maalesef ülkemizin gerçeği, bu repliklerle oldukça karşılaşıyoruz. Güzelmiş fakat keşke korunsaymış…

Göl çevresinde, bilhassa gün doğumu için ağ atan balıkçıları kameraya aldığımız yerde yere atılan çöpler balçık olmuş, çamura batmış. Rezil bir halde. Hala öyleki mi acaba?

Gezinsel getirisi oldukca azca, aslına bakarsan bu şekilde giderse de bir şey olmaz, şu demek oluyor ki işletmecilik sıfır durumda.

Zamanı doku esasen yok, tarih kalmamış ortada.

Hak etmiş olduğu kıymeti bulur umarız diyelim…

Bursa Gölyazı nerede?

Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan, taş köprü ile anakaraya bağlı bir adacıktan oluşan, Ulubat Gölü ve çevresindeki yerleşimi içeren bir köydür.

İstanbul’dan 190 km uzaklıktadır ve ulaşım Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla daha da kolaylaşmıştır.

Bursa Gölyazı kaç kam ? Bursa‘ya 40 km, 1 saat uzaklıktadır. Bursa’nın öteki gezinsel yerlerine uzaklıklarına bakacak olursa:

  • Cumalıkızık‘a 63 km, 1 saat
  • İznik‘e 135 km, 1 saat 50 dk
  • Trilye‘ye 41 km, 50 dk mesafededir

Gölyazı’ya iyi mi gidilir?

Araçla

İstanbul – Osmangazi Köprüsü – Bursa Nilüfer – Gölyazı istikametinde ulaşılabilir. Eğer geç gelirseniz, köyde aracınızı park edecek yer bulamayabilirsiniz.

Feribot + Araçla

Eskihisar-Topçular feribotuyla Yalova-Bursa Nilüfer -Gölyazı istikametinde ulaşılabilir.

Otobüsle

Bursa otogara gelip oradan Nilüfer’e ve tekrardan minibüs ya da 5G otobüsüyle Gölyazı‘ya ulaşabilirsiniz. Gölyazı otobüs ulaşımında Burulaş 5G no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Toplu Taşımayla

İDO ya da BUDO seferleriyle Mudanya‘ya ulaşıp oradan Burulaş‘ın otobüsleriyle Gölyazı‘ya gelebilirsiniz.

Apolyont’ta Geçmişe Seyahat – Gölyazı Köyü Zamanı

Eski adıyla Apolyont, orjinal adıyla Apollonia ad Ryndacum ve yeni adıyla Gölyazı olan antik köyde yerleşim oldukça eskilere dayanıyor. Adının isim hikayesi de Bergama Kralı 2.Attalos’un Kraliçe Apollonis‘e ithaf etmiş olduğu düşünülüyor.

Roma İmparatorluğu dönemine ilişkin eserlerden antik su kemeri ve gömüt taşı benzer biçimde yapılara rastlanmış; çıkarılmış olanları da esasen Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Daha yakın geçmiş – 19.yy’dan kalma – St Panteleimon Kilisesi de restore edilip kültür merkezine dönüştürülmüş.

19. yüzyıldan kalma Aziz Panteleimon Kilisesi de sonradan restore edilerek kültür merkezine dönüştürülmüş.

Gölyazı tekneler foto

Gölyazı’daki tekneler

Peki nedir o meşhur efsaneleşmiş?

Bugünkü Uluabat Gölü‘nün bulunmuş olduğu yerde Apollonia Krallığı, bugünkü Bandırma yakınlarındaysa ise Melde Krallığı varmış. Melde Kralı, Apollonia Kralı’nın kızını oğluna ister. Fakat kızın babası bu eşiyle olan evliliği istemez. Kızını korumak için Apolyon Gölü kıyısında bulunan bir tepeye saray yaptırıp kızını buraya senelerce saklamayı düşünmüş Fakat Melde kralı buna fazlaca kızıp Mustafakemalpaşa Nehri’nin yatağını değiştirtip Apollonia’nın sular altında kalmasına niçin olmuş. Gölyazı, aşk hikayesi sonucu oluşmuş desek de aslen ortada aşk yerine kin, nefret ve hiddet varmış.

Gölyazı Hava Durumu

Genel anlamda Mayıs’ta bence en güzel zamanını yaşıyor Gölyazı. Ne sıcak ne soğuk, ne yağmur ne balçık. Mis benzer biçimde hava. Aman diyelim yanınıza yedek kıyafetlerinizin olacağı bir sırt çantası alın, göl kenarı birazcık bataklık şeklinde ve bilhassa fotoğraf çekeceklere önerimiz bir tane yağmur ve çamura dayanıklı bot alın fakat sakın en cici ayakkabılarınızı giymeyin. Malum birazcık balçık var. Bunun haricinde hava durumuna da evvelde bakarak gitmenizi tavsiye ederiz.

Ağlayan Çınar Dizeleri

Aşağıda da detaylıca bahsettik fakat buranın kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan, 4 ayak üstünde duran bir canlı benzer biçimde, fantastik ve esrarengiz bir ağaç sanki.

Mehmet Okatan ‘ın dizeleri ağacın kenarına da koyulmuş: “Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış yüce bir çınar… Lakin, yaşamaktan umudunu kesmemiş, uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün, içi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül, önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl.”

Ağlayan çınar fotoğrafı

Gölyazı’daki Ağlayan çınar

Gölyazı Gezilecek Bölgeler

Aşağıdaki maddeleri ve daha fazlasını, yapılacak aktiviteler kısmında da detaylıca yazıyor olacağız. Gölyazı gezilecek bölgeler nerelerdir diye sorarsanız, alın size Gezitta’nın sıralaması:

1. Ağlayan Çınar

744 yaşlarında koca çınar. (2017 verileriyle)

Hikayesi ise şu şekilde: Türklerle Rumlar’ın birlikte yaşamış olduğu  bu eski Rum köyünde Kurtuluş Savaşı sonrasındaki mübadelede buradaki Rumlar Selanik’e gitmiş, Selanik’teki Türkler de buraya gelmiş. Gölyazı’da birbirine aşık 2 genç -Eleni ve Mehmet – ayrılmak zorunda kalır. Eleni’nin abisi, “biz düşmanız artık gelme” der. fakat Mehmet dinlemez, Eleni’nin abisi Mehmet’i yaralar. Zor bela da olsa çınarın altında görüşürler ve Mehmet burada ölür. Acısına dayanamayan Eleni de burada intihar eder. O gün bugündür çınar da ağlar. Bu yüzden adı da Ağlayan Çınar olmuş.

Bu adı, şiirinde Mehmet Okutan vermiş, dizileri ise şöyleki:

“Tarihin verdiği yorgunlukla yan yatmış yüce bir çınar… Lakin, yaşamaktan umudunu kesmemiş, uzanmış öylesine bağrı yanık, yaprakları hüzün, içi kan ağlarcasına, savaşlara, acılara, kara sevdalara tercüman olurcasına ardında sevgi bahçesi, açamayan gonca bir gül, önünde, oluk oluk gözyaşlarının eseri koca bir göl.”

Ağlayan çınar fotoğrafı

Gölyazı’daki Ağlayan çınar

2. Aziz Panteleimon Kilisesi

19.yy’da inşa edilmiş, Rum Ortodoks Kilisesidir. Mübadeleye kadar Rumlar tarafınca kullanılmış olsa da ondan sonra bakımsızlık, yangın ve depo şeklinde amaçlarla da kullanılınca bayağı ziyan olmuş. Nilüfer Belediyesi işe el atıp burayı kültür merkezine dönüştürmüş ve şu anda Gölyazı Kültürevi olarak kullanılıyor. Giriş parasızdır.

Aziz Panteleimon Kilisesi Bursa

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi

3. Zamanı Rum Evleri

Köyün içindeki zamanı evleri görebilirsiniz. Fakat korunmadıkları için harabeye dönmüşler, vaktiniz var ise köy sokaklarında gezebilirsiniz.

Bursa Gölyazı sokakları

Zamanı Gölyazı sokakları

4. Uluabat Gölü

Balıkçılarıyla, balıklarla, balık ağlarıyla, kuş çeşitleriyle ve durgun haliyle görülesi, seyre dalınası bir güzellik…E Gölyazı’ya da bu göl için gelmemiş miydik aslolan?

Uluabat gölü tan vakti

Uluabat Gölündeki yansımalar, fotoğrafçılara mükemmel bir ortam sunuyor

6. Gölyazı Çay Bahçesi

Ağlayan çınarın dibindeki çay bahçesinde oturup Uluabat Gölü’nün güzelliğini seyre dalabilirsiniz.

Gölyazı köy kahvesi Uluabat kenarında

Gölyazı’daki köy kahvesinde köylülerle söyleşi edebilirsiniz. Gerçi siz bir şey demeseniz de esasen muhabbeti açıyorlar.

8. Zamanı Hamam

Hamam şu anda “Kahve Alâ” adıyla işletiliyor. Hamamı da gezip görebilirsiniz. Burada dip not belirtelim, İstanbul’daki Hürrem Sultan Hamamı’nı da kafe işletmesine vermiş ve gezilemiyor maalesef. Tam bir facia. Keşke ilk günkü haliyle kalsa da bu şekilde saçma sapan şeyler için rant uğruna harcanmasa. Mübadele öncesi, Perşembe ve Cuma günleri Müslümanlar, Cumartesi ve pazar günleri de Rumlar kullanıyormuş..

9. Zambak Tepe

Gelelim sonuncu maddeye,  günü kesinlikle buradan batırmanız gerektiği için en sona koyduk, doğal olarak günün ilk ışıklarında gelip de gün batımına kadar kalamayabilirsiniz fakat o süre da tüm adaya hakim olacağınız bir bölge de diyebiliriz. Zambak Tepesi’ne çıkıp, gün batımını ve şahane bir ada manzarasını çekebilirsiniz.

Gölyazı’da Ne Yapılabilir?

1. Tan ağarmadan gelin, makinenizi getirin ve şahane fotoğraflar çekin

İstanbu’dan birçok fotoğraf Gölyazı’ya yalnız gün doğumunu çekmek için geliyor. Bir de balıkçıların ağlarını göle atarkenki hallerini kadraja alıyorlar yüksek enstantaneyle. Balıkçılar, fotoğrafçılara modellik yapıyorlar, durgun su ve yansıyan tesiri yardımıyla şahane fotoğraflar ortaya çıkıyor. Balığa çıkmak ve sandal tadı yapmak için de balıkçılarla iletişme geçmeniz gerekiyor.

Gölyazı gündoğumu fotoğrafı

Gölyazı’da gündoğumunda efsaneleşmiş fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Gölyazı kahvaltı için de gelinesi bir köy

Gölyazı kahvaltı bölgeleri diye ayrı bir başlık açmaya gerek yok, burada öyleki süslü püslü masalar, organik kahvaltılar, süt reçeli beklemeyin. Gölyazı camii’nin derhal yanında küçük bir bakkal ve küçük bir çay bahçesi kıvamında (2-3 sandalyenin olduğu) mekan var. Fotoğraf çekmek için geldiğimiz saatin aşırı erken olmasından dolayı burada tost ve çay 2’lisiyle, nefis bir köy omletiyle karnımızı doyurmuştuk. Açlıktan mı kim bilir, tadı damağımızda kaldı. Burası haricinde Gölyazı’ya sırf kahvaltı ve gezme için gelirseniz şahane bir göl manzarasına karşı serpme kahvaltı ve gözleme ile gölün kenarında bulunan aile işletmesinde – ufak fakat salaş ve samimi – nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.

3. Gölyazı sokaklarını keşfe çıkın, adanın etrafını turlayın

Gölyazı’yı hep iyi olarak anlattık, fakat bir de korunmamış yönü var maalesef. Bazı evler harabeye dönmüş ve restore edilmiyor. Evler beton, eski, yanyana bitişik düzen olduğundan fazlaca görüntü kirliliği yaratıyor. “E neyini gezeceğim o süre?” derseniz de arada taş evler de yok değil. Eski Rum evleri bildiğiniz klasik tarzda…

Gölden artan vakitte, keşfetmek, sokak fotoğrafçılığına dalmak, koşturan evlatları çekmek, yaşlılarla selamlaşmak ve informasyon almak için şahane bir fırsat. 1-2 saat sürmez bile.

Adanın etrafını turlamak bir ihtimal vaktinizi alabilir ve hatta gün içinde başka planınız da olabilir fakat tüm şerit 1,5 km ve 15 dakika kadar sürüyor bu yol. Şu demek oluyor ki denemeye kıymet.

4. Gölde sandal tadı yapın

Gölün derhal kenarında yanyana dizili birçok sandal görebilirsiniz. Hatta kiralık yazısı dikkatinizi çekmiş de olabilir. Sandal kiralayarak yakındaki adacıklara gidebilir (toplam 11 ada varmış), manastır kalıntıları ve nilüferlerin olduğu adaya giderek değişik bigün geçirebilirsiniz. Mayıs-Kasım arası 9-15 arası çiçekleri açık nilüfer görmeniz mümkün, bilhassa manastır adasına çıkmak yasak şundan dolayı defineciler yüzünden yasaklanmış adaya çıkmak.

Göl çevresinde sandal keyfini tekne başına 15-20 TL’ye yapabilirsiniz. Kaptanlardan da hususi bilgiler almanız mümkün.

Gölyazı tekne turu fotoğrafı

Gölyazı’da tekne turu yapabilir, civardaki adaları keşfe çıkabilirsiniz

5. Zambak tepesi’nde gün batımı tadı yaşayın, görünüm fotoğrafları çekin

Zambak Tepesi’nde tüm Gölyazı ve Uluabat Gölü’ne hakim oluyorsunuz. İnanılmaz bir tecrübe. Meydandaki çay bahçesinden 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Eski bu tepe bir Rum mezarlığıymış ve gömüt başına zambak dikme benzer biçimde bir özellikleri varmış. O yüzden adı da Zambak Tepesi olmuş. Burada bir de anfi tiyatro kalıntıları da görebilirsiniz.

6. Leylek Köye gidin

Pek de alışkın değiliz leylek görmeye. Fakat Uluabat gölü, tam da leyleklerin göç yolu üstünde ve o yüzden de dibindeki birçok canlıya yaşam olanağı sunan gölün içindeki balıklar da leyleklere yem olmaya devam ediyor. Elektrik direği, baca şeklinde uzantılarda leylekleri görebilirsiniz. (doğal olarak mevsimindeyseniz)

Buraya gitmişken, 6 km uzaklıkta bulunan leylek köye de gitmiştik, hatta bir evin çatısına çıkıp (sahibinden rica ettik ve izin aldık), şahane elektrik direkli leylek fotoları çektik. Yavrularını da görseniz, acaip şirinler. Burası Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise 11.Leylek Köyü ünvanına haiz yeri. Leylek Şenlikleri de düzenleniyor burada. Leylek Köyü’nün internet sayfası:

Leylek Köyü internet sayfası: http://leylekkoyu.com/ 

Leylek Köy Bursa

Leylek Köy, Gölyazı’ya 6 km uzaklıktadır. Fotoğrafı da orada çekmiştik.

7. En tazesinden balık yiyin

Yazının başından beridir balık da balık diyoruz, e balık yenecek doğal olarak burada, simit değil. Gösterim, turna ve azca da olsa kerevit çıkıyormuş. Göl kenarındaki restoranların çoğunda balık var. Sabahın adam saatlerinde binbir emekle tutulan balıkların tadına erme hazzı gitmişken denenmeli.

8. Gölyazı’ya gelmişken…

Tam güne yayayım derseniz rahat rahat aktiviteli bir seyahat yapabilirsiniz. Başka bölgeleri de gezeyim derseniz Tirilye, Cumalıkızık, Bursa merkez de gezilebilir.

Gölyazı’da Yeme İçme Önerileri

Köy kahvesinde kahvaltı yapabilir ve aşağıda mekanlarda da oturabilirsiniz:

  • Gönül Sofrası
  • Hamam Cafe
  • Gölyazı Balık Evi

Gölyazı Konaklama Önerileri

Gölyazı’y günübirlik gidebilirsiniz, barıncak seçenekleri mevcut. Daha oldukça günübirlik gidip kalınabilir ya da örnek olarak Cumalıkızık’ta kalıp (mesela) buraya erkenden sabahın ilk ışıklarında gelebilirsiniz. Faik Bey Konağı burada öne çıkıyor. Butik bir barıncak, restoranı da var. Göl kenarında ve manzaras da oldukca iyi. Üç odası var. Isterseniz Bursa merkezde de seçenek oldukça.

Bir önceki yazımız olan Galata Kulesi Giriş Saatleri Ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde galata kulesi giriş saatleri, galata kulesi giriş ücreti 2016 ve galata kulesi giriş ücreti 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bursa Gölyazı Köyü Gezilecek Yerler – Uluabat Gölü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Trileçe Nefis Yemek Tarifleri Video HAKMAR 11 OCAK 2018 AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU Sezona Hızlı Giriş Yapıp Erken Final Yapan Diziler | 2017 Facebook’tan Eşinizi Hemen Silin Yoksa … Nar Suyunun Saça Faydaları Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır