Budapeşte Gezilecek Noktalar

Ana Sayfa » Güncel » Budapeşte Gezilecek Noktalar

Budapeşte gece hayatı görseli

Işıl ışıl bir gece hayatına hazır mısınız?

Avrupa’da gece yaşamı denildiğinde akla ilk olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte geliyor! Budapeşte Gece Yaşamı, Avrupa’nın öteki şehirleri içinde oldukça nam salmış. 1873’ten ilkin Buda ve Peşte olarak iki ayrı kent olan ve Zincirli Köprü’nün (Chain Bridge) yapılması ile birleşerek bir kent halini alan kent, birçok değişik zevke hitap etmesiyle benzeri olmayan ve Avrupa’nın her yerinden yalnız gece yaşamı için bile haftasonları ziyaretçi çekiyor!

Budapeşte gece yaşamı bünyesinde birkaç günde deneyimlenemeyecek kadar oldukca fazla şey barındırıyor. Budapeşte’ye özgü ruin (harabe) barlar, dekorasyonlarıyla hayranlık uyandıran bahçeler, hamam partileri, açık hava diskoları, gece açık havada havuz partileri ve dahası… Hamam partileri Osmanlı mirası olan korunmuş hamamlarda ve termal havuzlarda, yazları Cumartesi akşamları yapılıyor. Aslına bakarsan Sziget Müzik Festivali’ne ev sahipliği icra eden kent, bu konudaki iddiasını açıkça festivalle taçlandırmış. Tüm bunların yanında Avrupa’nın birçok şehrine gore ekonomik oluşu da Budapeşte’nin en kuvvetli kozlarından.

Bilhassa haiz olduğu ruin barlar ile dikkat çeken kent büyük bir kültürü bünyesinde barındırıyor. Daha fazlaca Old Jewish District (Eski Yahudi Mahallesi) tarafında bu barların yoğunlaştığını görüyoruz. Ruin bar kültürü; komünizmden çıkan Macaristan’da senelerce ekonomik ve siyasal nedenlerle baskılanmış arzuların ve bastırılan sanatın açığa çıkışıyla oluşmuş. İmkanların yetersizliği insanların yaratıcılığını tetikleyerek terk edilmiş ya da istenmeyen binaları değerlendirmeye itmiş. Bu mekanları eski yada biryerlerden bulunan eşyalarla dekore ederek değiştirmiş ve güzelleştirmişler. Gündüzleri ayrı, geceleri ayrı bir kimliğe büründürmüşler. Bazıları gündüz pazar alanı olurken, bazıları kahve içip saatlerce söyleşi edebileceğiniz bahçeler olarak değerlendiriliyor. Geceleri ise içki ve müzikle renkleniyor. Ruin barların listesini, dekorasyonunu, yorum ve önerileri keşfedebileceğiniz bir internet sayfası bile var; www.ruinpubs.com . Siteye nazaran şehirde 20-25 ruin bar var ve bu siteden rezervasyon yaparak tüm gece ruin barları gezdiren turlara bile katılabiliyorsunuz.

Harabe barlara bakarsanız en tepede Szimpla Kert yer ediniyor.

Ruin Barlar

Szimpla Kert (Budapeşte Gece Yaşamı)

Ruin barların en popüler olanı Szimpla Kert. “Avrupa’nın en sıcak ortamı” diyenler haklılar. Burası tam da bira eşliğinde görkemli bir pizza yiyip, rahat ve sakin bigün geçirmek isteyenlerin mekanı. Girişin parasız olduğu bu ruin barın konsepti ve tasarımı görülmeye kıymet. Damsız girilmez sorunsalı da yok burada. Pazar sabahları ise içine bir pazar kuruluyor. Gece gündüz açık bulunduğunu da unutmayalım. Geceleri oldukça hareketli. Her köşesi ayrı bir fotoğraf karesi olan bu görkemli ruin bar kesinlikle görülmeli!

Instant

Ruin bar kültürünün ilk akla gelenlerinden bir diğeri ise Instant. Her katında değişik oda, değişik müzik/DJ ve değişik konseptlerin olduğu, bir gecede birkaç değişik bar gezmiş hissi veren bir mekan. Erasmus öğrencilerinin çoğunlukla takıldığı, oldukça düşük bütçeli ve kredi kartının da geçmediği bir yer.  Gene burası da gündüz sakin bir cafe fakat akşam hareketli bir gece yaşamı var. Budapeşte’nin en büyük ruin barı diyebiliriz buraya. Görülmeye kıymet hayvan figürlü dekorasyonu olan bu bar kimi zaman açık hava sineması, konser, sergi şeklinde etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Giriş parasız

Corvintetö

Techno müzik sevenler için doğru adres.

AnKER’T

Şehirdeki en geniş bahçeli ruin bar. Dekorasyonu plajı anımsatan bu bar sonbahar-kış sezonunda maalesef açık değil.

Fogaz Ház

Fogaz Ház’a erişince; dişçi muayenehanesi teması ile dekore edilmiş, ucuz içki, parti, güzel bahçe ve sanat etkinlikleri ile malum en popüler ruin barlardan.

Doboz

Ben retro severim diyenler için ise kutu şeklinde tasarlanmış, adını bu tasarımdan almış Doboz’u önermeden olmaz. Retro ve eski malzemelerin yaratıcı kullanımı ile dekore edilmiş bu mekanda her detay dikkat çekici. Sanata ve tasarımcılara bol miktarda yer veren mekan ek olarak kiralanılarak hususi gecelerde “house party” konsepti düzenlemenize olanak veriyor. Giriş parasız.

Budapeşte Gece Klüpleri

Innio Wine Bar

Şarap sevenler için Innio Wine Bar 300’ün üstünde şarap seçeneği ile en mühim adres.

A38

Dans kulüplerinin en önde geleni ise A38. Tutarları ortalamanın birazcık üstünde sadece bir geceyi Tuna Nehri’nin ortasındaki bu gemi-barda geçirmek mükemmel olacaktır. A38, eski bir Ukrayna yük gemisinin gece klübüne dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış bir kulüp. Şehrin en orijinal konser ve etkinlik alanı haline gelmiş barda kutu kutu odalar mevcut. Dünyaca meşhur birçok DJ ve sanatçının sahne almış olduğu mekanda kim bilir bir konsere denk gelirsiniz…

Studio

Budapeşte’nin en iyi kulüplerinden biri ise Studio, Tuna Nehri üstündeki Hajogyari Adası’nda, yaz ayları kapalı olan ve oldukça büyük bir club. Dünyanın en büyük üçüncü gece kulübü olan Studio, elektronik müzik sevenler için ne olursa olsun gidilmesi ihtiyaç duyulan bir durak.

Budapeşte gece yaşamı hakkaten birkaç güne sığmayacak kadar çeşitli. Her mevsimde gidilmesi ihtiyaç duyulan başka konseptlerle size kucak açıyor!

Havuz partileri

Budapeşte gezilecek bölgeler sıralamasında de belirttiğimiz Széchenyi Thermal Bath, buranın en büyük ve gezinsel termal havuzuna haiz tesisidir. Avrupa’nın en büyük naturel su deposu olarak geçiyor burası. Aslına bakarsak hamamdır. hamam geleneği de Osmanlı mirası aslına bakarsak Budapeşte’de. Bu hamamlar osmanlı’dan günümüze asla bozulmadan gelmiştir.

Széchenyi haricinde da başka hamamlar var: Kiraly, Veli Bej, Gellért ve Lukács, Rudas. Dünyanın dört bir yanından bir tek bu hamamları görmeye gelenler var. Partiye gelmeseniz de kesinlikle görmeye kıymet.

Hamam partileri bir tek yazın Cumartesi 22:00 – Pazar 03:00 içinde oluyor. Biletinizi evvel alın bu sebeple oldukça fazla talep görüyor.

Bir önceki yazımız olan Formda Kalmak İçin Yapılması Gereken Egzersizler başlıklı makalemizde fit kalmak için ne yemeli, Formda ve formda kalmak için kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Budapeşte Gezilecek Noktalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Bir Duş Almanın Faydalarını Duyunca Hayret Edeceksiniz Kot Gömlek Çeşitleri Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri Oturma Odasında Renk Uyumu Nasıl Yakalanır ? En İyi Romantik Komedi Filmleri | 14 Adet Süper Liste Sağlıklı Yaşam İçin Kişisel Temizliğin Önemi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır