Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bu Pirana Balığı Türkiye’de Bakın Nerede Çıktı

Ana Sayfa » Güncel » Bu Pirana Balığı Türkiye’de Bakın Nerede Çıktı

En korkulu balıklar denildiğinde akıllara ilk olarak hacimlerinden dolayı balina, köpek balığı, kılıç balığı benzer biçimde ürkütücü deniz canlıları gelmektedir. Sadece denizin içinde yaşamakta olan pek oldukca canlı et ile beslenmekte ve insanlarla karşılaştığında büyük yaralar açabilmektedir.

Gene insanoğlu için en korkulu olarak malum bir balık türü de Pirana balığıdır. Bilinmiş olduğu suretiyle pek oldukça filme ve diziye mevzu olan Pirana balıkları insanları sert ve kuvvetli dişleri ile kemirmesiyle bilinmektedir. Şimdi sizlere birazcık ürkütücü ve birazcık informasyon dolu bir haberimiz var. Türkiye’nin neredeyse pek oldukca ilinden geçen Kızılırmak’ta 3 tane Pirana balığı yakalandı. Sivas ilinde yaşanmış olan bu vaka bir amatör kamera ile de kayıt edildi. Son 20 gün içinde Kızılırmak’ta toplam 3 Pirana balığının yakalandığı açıklandı.

Şimdi akıllara ilk gelen sual şu oldu? Türkiye’de Pirana balığı var mı? Ülkemize Pirana balıkları göç mü etti? Pirana balıkları insanlara ne kadar zarar veriyor. İşte bu akıllara gelen tüm soruların cevapları.

Cumhuriyet Üniversitesinden Pirana Balıkları Açıklaması

Sivas ilinde 20 günde yakalanan 3 Pirana balığı incelenmesi için illerinde bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Zooloji Anabilim Dalı Başkanlığına götürüldü. Pek oldukca testlerden geçen Pirana balıkları hakkında meydana getirilen araştırmaların tamamlanması ile beraber Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, Sivas ilinde son 20 günde yakalanan 3 Pirana balığı hakkında izahat yapmış oldu.

Meydana getirilen açıklamaya nazaran Piranaların Türkiye’ye göçünün söz mevzusu olmadığı ve bu balıkların petshoplardan alınarak bir süre bakılmış olduğu ondan sonra bakımının zor olmasından dolayı Kızılırmak’a atılmış olduğu ifade edildi. Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım’ın açıklamasına gore Pirana balıklarının büyük olasılık ile öğrenciler tarafınca alındığı ve memlekete giderken balıkların ölmemesi için Kızılırmak’a atılmış olduğu açıklandı. Peki Kızılırmak’a atılan Pirana balıkları üreyebilir mi? Ürerse tüm Türkiye geneli Pirana balıkları yayılır ve denizlere kadar ulaşır mı?

Türkiye’de Pirana Balıklarının Üremesi ve Yaşaması

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, Pirana balıklarının Türkiye’de üremesi ve yaşaması hakkında da bir izahat yaparak adeta içimize su serpti. Petshoplardan ya da değişik yerlerden alınarak Kızılırmak’a atılan Pirana balıklarının uzun süre vatanımızda yaşayamayacağı açıklandı. Buna nazaran soğuk havalara alışkın olmayan Pirana balıklarının genel olarak Cenup ABD’da yaşamış olduğu açıklandı.

Kızılırmak’a atılan Pirana balıklarından şu ana kadar 3 tanesinin yakalandığı incelenen tüm Pirana balıklarının aynı türden olduğu açıklandı. Kısaca Pirana balıkları aynı şahıs tarafınca atıldı yada değişik süre dilimlerinde üreyebileceği düşüncesi ile Kızılırmak’a atılmış olduğu tahmin edilmektedir.

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım tarafınca meydana getirilen izahat ile Pirana balıklarının vatanımızda yaşayamayacağı öğrenildi. Soğuk havalara dayanamayan Pirana balıklarından yüzlerce hatta binlercesi dahi Kızılırmak’a ya da Türkiye’de bulunan değişik akarsulara, göllere, denizlere atılması halinde balıkların Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber öleceği açıklandı.

Piranalar İnsan Yer Mi?

Filmlerde ve dizilerde sahne olan Pirana saldırılarına bakıldığında genel olarak bu balıkların insanlara saldırdıkları ve keskin dişleri ile insanları kemirdikleri görülmektedir. Peki hakikaten Pirana balıkları insan yer mi? Meydana getirilen araştırmalara nazaran Pirana balıklarının kısmi şekilde insan yediği belirtiliyor. Sadece filmlerdeki benzer biçimde değil. Doğrusu Pirana balığının olduğu akarsuya ya denize girdiğinizde Pirana balığı ”aha insan derhal saldırıp yemeliyim” düşüncesi ile size yaklaşarak etinizi kemirmiyor.

Sadece Pirana balığının aç olması ve etobur olması gerekmektedir. Şu demek oluyor ki etobur olmayan Pirana balıkları dahi var. Eğer akarsuda karşınıza otobur bir Pirana balığı çıkarsa oldukca aç dahi olsa size hiçbir şekilde zarar vermez. Bu yüzden Pirana balıklarından öleceğim korkusu ile uzak durmanıza gerek kalmamıştır. Sadece yinede dikkatli olmanız gerekiyor bundan dolayı Pirana balıklarının bir kısmı etobur olduğundan dolayı aç olmalarıyla beraber sizleri kemirme ihtimalleri bulunmaktadır. Pirana balıklarının insanı kemirmesi ve suya yayılan kan kokusunun öteki aç Pirana balıkları tarafınca da koklanması halinde sizin için daha büyük çekince anlamına gelebilir.

Kızılırmak’ta yakalanan Pirana balığı şu ana kadar 3 tane ve ilerleyen günlerde daha çok Pirana balığının yakalanması beklenmektedir. Bu sebepten dolayı Kızılırmak civarlarında ya da Sivas ilinde yaşayanların bu mevzu hakkında informasyon sahibi olması, Kızılırmak’a serinlemek ya da yüzmek için girmemeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bir Test İle Mükemmel Çift Misiniz Öğrenin başlıklı makalemizde aşk uyumluluk testi, Çift ve çift uyum analizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Pirana Balığı Türkiye’de Bakın Nerede Çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2017’nin En İyi Android Uygulamaları Çamlıca Tepesi Gezi Rehberi Sonbaharda Kilo Verme Yöntemleri 26 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları Dünyanın En Zenginleri Listesi | Aralarında Türk Var Mı Acaba ? Puma ve Rihanna 2018 İlkbahar – Yaz Koleksiyonu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: