Bronşit Nasıl Tedavi Edilir ?

Ana Sayfa » Güncel » Bronşit Nasıl Tedavi Edilir ?

Bronşit Nedir?

Akciğerlerimizde hava bronş tüpleri ile ulaşır. Bu bronş tüplerin de iltihaplanmalar meydana ulaştığında bronşit hastalığı karşımıza çıkar iki tür bronşit hastalığı vardır. Akut Bronşit ve Kronik bronşit olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit ansızın başlangıç gösterip, kısa devam eden bir hastalıktır. Kronik bronşit ise oldukca sık tekrarlayıp tedavisi uzun devam eden hastalıktır. Kronik bronşit (Obstrüktif) dediğimiz akçicer rahatsızlığı şu demek oluyor ki KOAH diye malum hastalığın emaresi olabilir.

Bronşit Hastalığının Emareleri Nedir.

Bronşit hastalığı nefes borusundan itibaren tüm solunum sistemini ciğerlerin ve bronşların etkilendiği bir hastalıktır. Bu hastalık en fazla güz ve kışın görülmekte olup, erkeklerde daha sık görülür. Akut bronşit geçiren hastalarda ödemler oluşur muskus tabakası (balgam tabakası) fazlaca fazla meydana gelir. Bronşit hastalığı tedavi edilmezse kronik bronşitte kadar ilerler. Bronşit hastalığının en belirgin özelliği Muskus ( Balgam ) renginde ( koyu yeşil yada gridir) değişmeler görülür.kuru ve devamlı bir öksürük durumu görülür.Nefes darlığı rahat nefes alıp verememek.

Bronşit Hastalığının tedavisi?

Hastalığın tedavisi muayene bulgularına bakılırsa yapılmaktadır. Akut yada kronik bronşit bulguları öksürük, muskus, doğrusu balgam ve salgı üretimi. Akut bronşit hastalığı emareleri var ise birkaç hafta rahatsız edici öksürük ile beraber devam eder. Kronik bronşit hastalığında öksürük birkaç ay devam eder. Sigaranın zararları denilince akla gelen hastalık kronik bronşit ise daha çok sigara içenlerde görülen hastalıktır Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar ateş düşürücü, öksürük şurubu ve ağrı kesiciler kullanılır. Antibiyotik kullanılmaz zira virüslere tesir etmez. Bolca, bolca su içmek balgam atımını kolaylaştıracaktır. Hava kirliliği, toksin gazların ve tozların çevrede bulunması bu hastalığa niçin olabilir.

Bronşit Hastalığına Ne iyi gelir?

Sarımsak: Sarımsak bakteriyel ve viral enfeksiyonları geçirmek için kullanılabilecek organik bir antibiyotiktir.

Sarımsakta bulunan “quercetin” isminde olan kimyasal madde akciğer dokusu iltihabına yol açan enzimleri baskılar.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını en aza indirerek akciğerlerin iyileşmesine destek olabilir.

Nane: Nane içinde bulunan mentol akciğerlerdeki mukus birikimi söküp, öksürük kanalıyla vücuttan atılmasın da etkili olur.

Zencefil: irin önleyici özelliği ile bilhassa akut bronşit tedavisinde kullanılabilir. Bilhassa kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil çayı ve nane çayı önerilir.

C Vitamini: Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini bronşitten daha kısa sürede iyileşmemize destek verir.

C vitamini yönünden varlıklı kırmızıbiber, maydanoz, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli çorbası, Brüksel lahanası, kivi, portakal ve çilek benzer biçimde gıdaları hastalık döneminde daha çok tüketebilirsiniz.

Bronşit bulaşıcı mı ?

Zararı olan maddeleri soluma yada sigara içmeyle oluşan bronşit bulaşıcı değildir, yalnız mikroorganizmaların yol açmış olduğu bronşit hastalığı oldukça bulaşıcıdır.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu 14 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları Microsoft Outlook’un Android Ve iOS İşletim Sisteminde Takvim Paylaşma Özelliği KYK 1220 Kişiyi İşe Alacak Erkek Saç Modelleri Kataloğu 2018 Botoks Nasıl Yapılır Uzman Tv

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır