Beyaz Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Beyaz Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır ?

Tokat Zile Pekmezi Nedir?

Kökeni Tokat’ın Zile ilçesine dayandığı için bu pekmeze Zile Pekmezi adı verilmiştir. Yumurta akı ve üzüm kullanılarak elde edilmiş bir pekmezdir. Besleyici kıymeti bakımında oldukça varlıklı bir bileşime haizdir. İyi bir karbonhidrat ve enerji deposudur. Organik şeker bakımından da varlıklı bir kaynaktır. 100 gram zile pekmezinde ortalama 4 gram kalsiyum bulunur ve bu oldukca mühim bir miktardır. Ek olarak magnezyum, potasyum ve demir açısından da varlıklı bir besindir. Bilhassa demir eksikliği problemi yaşayanlara tavsiye edilir. Zile pekmezi mineral ihtiyacı fazla olan hamile bayanlar için, anne sütünü arttırdığı için emziren bayanlara, sporcular, tüberküloz hastaları ve öteki bazı hastalıklarda tavsiye edilen bir besindir. Cinsel gücü artırıcı tesiri de vardır.

Zile Pekmezi Iyi mi Yapılır?

Zile pekmezi evde yapılmaya pek uygun bir pekmez değildir. Geleneksel üretimde bölgeye özgü siyah üzümler kullanılır. Üzümlerin suyu çıkarılır ve arkasından PH dengelemesi yapmak için pekmez toprağı ile karıştırılır. Bu işlem durulama işlemidir. Sonrasında karışım büyük kazanlara alınır ve kaynatılır. Kaynatma işleminde oluşan köpük atılır. Pekmez koyulaşınca ve rengi kahverengiye dönünce başka bir kapta yumurta akı ve pudra şekeri ( her 50 kilo için 10-15 yumurta akı ve 300 gram pudra şekeri) beraber çırpılır arkasından pekmeze yavaş yavaş ilave edilir. Zile pekmezine kendine özgü rengi ve kıvamı veren işleme geçilir. Bu işleme sopalama adı verilir. Zelve adında olan sopalarla iyice çırpılır. Çağdaş tesislerde bu işlemler elektrikli mikserler ile yapılmaktadır.

Not: Şeker oranı yüksek bir besindir. Kilo aldırıcı özelliği vardır. Diabet problemi olanların ve yumurta alerjisi bulunanların dikkat etmesi gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Dilde Çıkan Kızarıklık Neyin Belirtisi başlıklı makalemizde bebeklerde dil ucu kızarıklığı, bebeklerde dilde kırmızı noktalar ve dil kızarıklığı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Beyaz Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kış Kombinleri Bayan 2018 Babalar Günü Hediye Fikirleri – Ne Alabilirim ? Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim 2018 Parmak Boyası Kot Gömlek Çeşitleri Ender Saraç 10 Günde 5 Kilo

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır