Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Berlin’e Yolunuz Düştüyse Bu Rehberi Mutlaka Okuyun

Ana Sayfa » Seyahat » Berlin’e Yolunuz Düştüyse Bu Rehberi Mutlaka Okuyun

Berlin Seyahat Rehberi

Almanya denilince akla ilk gelen şehirlerden biridir Berlin. Peki Berlin’de gezilecek bölgeler hakkında bir fikriniz var mı? Ben Almanya ile ilgili hep bir önyargı içinde olanlardan ve Almanya’nın hiçbir şehrini merak etmeyenlerdendim. Bu sebeple Almanya bana fazla soğuk, ve türk nüfusun yoğun olarak yaşamış olduğu bir endüstri ülkesi benzer biçimde gelirdi hep. Fakat dost çevremin de baskısı ile aslen Almanya’nın pek de bu denli soğuk, kasvetli bir ülke olmadığını bazı illerine giderek anladım.

berlinde gezilecek yerler

Bunlardan ilki Dresden olmuştu benim için. Prag seyahatime bir dost grubu ile gitmiştim ve onlar Dresden’i görmeye geçeceklerdi Prag’dan bir günlüğüne. Ben istemedim. Söylediğim şeklinde bir Almanya şehri asla fakat asla ilgimi çekmiyordu. Sadece eşim oldukca görmek istediğini söyleyince onu kıramadım ve ikimiz de plana dahil olduk. Dresden’e gittiğimde ise şehri neredeyse en oldukça beğenen ben olmuştum ve adeta aşık olmuştum. Ondan sonrasında Almanya’ya önyargı ile bakmayı bıraktım. Aslına bakarsak hala tam bıraktım denilemez fakat bir fazlaca şehrine karşı artık daha ilgiliyim.

Berlin Gezi Rehberi

Almanya denilince aklıma hep hitler, fabrikalar, insanlara meydana getirilen eziyetler, ülkesine hep özlem duyan türkler gelirdi. Fakat aslına bakarsak bunlar artık zaman içinde yok olmuş gitmiş ve yerine görkemli güzelliklere haiz olan Almanya şehirleri gelmiş.

Şimdi gelelim Berlin seyahat rehberi mevzusuna. Ilk olarak Berlin’de hakkaten gezilecek oldukca fazla yer var. Bundan dolayı buraya bence 3, 4 gün ayırmalısınız dolaşmak için.

Berlin’e ne süre gidilir?

Avrupa’da en rahatsız olduğum mevzu mevsimi. Bir fazlaca Avrupa şehri yaşadığım yere oranla hep daha soğuk ve hep daha çok yağmurlu. Bundan dolayı ben genel anlamda dinlence planı eğer Avrupa’ya yapacaksam devamlı yaz aylarını tercih etmeye çalışırım. Size de şiddetle Avrupa için yaz aylarını tavsiye ederim. Aynı durum Berlin de ilgilendiriyor. Berlin bizlere nazaran haritada daha kuzeyde olduğundan daha serin bir iklime haiz. Eğer serin hava ve yağışlı hava sevmiyorsanız risk almamak adına Berlin’e yazları gitmeniz daha yerinde olur.

Berlin'de gezip görülecek yerler

Berlin’de yer Alan Müzeler – Berlin müze adası

Tarih kokan Berlin’de gezip görülecek bölgeler oldukça fazla, fakat açıkçası burada müzelerin tadı bir başka. Eğer tarihe meraklıysanız ve müze gezmeyi de sevenlerdensenz Berlin sizi oldukca mutlu edecektir. Almanya zamanı bildiğiniz benzer biçimde oldukça hususi ve faklıdır. Hem de da hep bir merak uyandırmıştır. Dünyaya damgasını vuran bir zamanı vardır. Bundan dolayı de kendi tarihlerinden bahseden müzeleri bilhassa oldukca ilgi çekici diyebilirim.

Berlin'e ne zaman gidilir

Berlin müze adası – Berlin museum island

Berlin’e gitmeden ilkin Berlin’de gezilecek bölgelere baktığımda Berlin müze adası, adını duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. Müze adası adı oldukca ilgimi çekti. Ilkin bu adadan size bahsedeyim. Berlin müze adası şehrin tam ortasında Spree nehri üstünde oluşturulmuş ve üstünde tam 5 tane müzenin bulunmuş olduğu minik bir adacık. Açıkçası bu düşünce benim oldukca hoşuma gitti. Kesinlikle oldukca zekice. Gelelim adada yer edinen müzelere.

Berlin'de yer Alan Müzeler - Berlin müze adası

Altes museum ( Eski müze )

Bu müze Karl Friedrich Schinkel’in siparişi üstüne 1830 senesinde tamamlanmış. Sadece bina 2. Dünya cenginde fazlaca fazla ziyan olmuş. Bundan dolayı bir süre kullanılamamış. Sonrasında geçirdiği restorasyonla birlikte yine kullanıma açılmış. Şu an müzede antik eserler sergileniyor.

Neues museum ( Yeni müze )

Burası da 1859 senesinde tamamlanmış. Sadece 2. Dünya harbinde yıkılmış ve David Chipperfield tarafınca tekrardan inşa edilmiş. Burada da antik mısır medeniyetlerine ilişik eserler sergileniyor.

Alte Nationalgalerie müzesi

Bu müzede ise banker Joachim H. W. Wagener adlı bir banker tarafınca bağışlanan 19. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor.

Bode müzesi

1904 senesinde oluşturulan bu müze adanın şimal ucunda yer ediniyor. Müzede Anadolu’da arkeolojik kazılar sonucu bulunan bir oldukça yaratı, madeni paralar, madalyalar, Bizans sanatı ve pek fazlaca heykeller sergileniyor.

Pergamonmuseum müzesi ( Bergama müzesi )

130 senesinde inşa edilen Pergamonmuseum müzesi ise buranın son müzesidir. Adada yer edinen ve bizlerden en oldukça eserin yer almış olduğu müzedir hem de kendisi. Oldukça kapsamlı bir müze. Müze 3 bölüme ayrılmış. Eski Yakın Doğu Müzesi, Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu ve İslam Sanatı Müzesi şeklinde. Müzede Hititler, Sümerler, Persler, Suriye, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma bir fazlaca zamanı yapıt sergileniyor. Bizlere ilişik olan kısımlar en fazlaca ilgimizi çeken oluyor.

Müzeyi gezerken parasız ve türkçe seslendirme icra eden bir audioguide veriyorlar ve bu sayede müzede gezerken her eseri tanıyor ve anlayarak geziyorsunuz. Açıkçası adadaki öteki müzeleri gezmeseniz de bu müzeye muhakkak zaman ayırın derim.

Berlin Bergama müzesi

Berlin Brandenburg Kapısı

Berlin’in en oldukca gezgin çeken yerlerinden biri asla şüphesiz Brandenburg Kapısı. Berlin’in imparatorluk dönemlerinde kullanılan bir kapıymış bu. Kapının önünde kendimizi o tarihlerde hissediyoruz. Genel anlamda şehirde meydana gelen kutlamalar yılbaşı kutlaması benzer biçimde, burada yapılıyor. Kapının yer almış olduğu cadde bir oldukça sokağa paralel ve bu sokaklar da dolaşmak için son aşama keyifli. Ek olarak size önerim bir fazlaca zamanı yapıda olduğu şeklinde burayı da hava karadıktan sonrasında gezmeniz. Şu sebeple ışıklandırması inanılmaz güzel.

Kafanızı kaldırdığınızda mahşerin dört atlısını simgeleyen bir heykel görmüş olacaksınız. Napolyon, Berlin’i işgal ettiğinde kapıyı oldukça beğenmiş ve söküp götürmek istemiş. Sadece normal olarak bu mümkün olmamış ve o da kapının tepesinde yer edinen bronz heykeli almış. Sonrasında ise Almanya, Fransa’yı işgal edince heykeli geri almış ve yine yerine yerleştirmiş.

Berlin Brandenburg Kapısı

Berlin Alexanderplatz meydanı

Berlin’in en meşhur yerlerinden hatta insanların buluşma noktalarından biri diyebiliriz burası için. Burayı görmek için hususi bir çaba harcamanız gerekmiyor. Bu sebeple her şekilde buraya yolunuz düşecektir. Meydanda bir tane Tv kulesi var. Bu kulenin tepesine çıkabiliyorsunuz. Böylece Berlini yukarıdan gözlemliyorsunuz. Meydanın öteki bir özelliği ise Berlin ulaşımının kalbi olması. Metro ve otobüslerin ilk durağı burada.

Berlin Alexanderplatz meydanı

Berlin Katedrali ( Berliner Dom )

Berlin’de görülmesi ihtiyaç duyulan oldukça heybetli bir katedral. Katedral 1700 senesinde inşa edilmiş. Sadece 1854 senesinde Alman imparatoru tarafınca yıktırılmış ve neo klasik şekilde yeniden inşa ettirilmiş. 2. Dünya cenginde büyük hasar görse de onarılarak günümüze kadar görünümü korunmuş. Katedralin dış görünümü oldukça güzel. Sadece içini dolaşmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer ücretini öder ve dolaşmak isterseniz, katedralin en üzerine çıkmayı ihmal etmeyin. Berlin’i tepeden görme şansı yakalıyorsunuz.

Berlin Katedrali ( Berliner Dom )

Checkpoint Charlie ve Berlin Duvarı

2. Dünya savaşından sonrasında Berlin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD şeklinde ülkelerin yönetimine girmiş. Her ülkenin burada kendine ilişik bir alanı varmış. Checkpoint Charlie ise C denetim noktası anlamına geliyor. Burası Rusya ile Amerikan bölgesini birbirinden ayırıyor. Sonrasında da Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birbirinden ayrılmış olduğu yer oluyor.

Burada Berlin duvarı müzesini ziyaret edebilirsiniz. Checkpoint Charlie noktasının derhal aşağısında ise tarihin acımasız yüzü olan nazi kampı ve Berlin duvarı kalıntıları var. Bu utanç abidelerini de gezip fotoğraflayabilirsiniz.

Checkpoint Charlie ve Berlin Duvarı

Postdamer Platz

Berlin’de yer edinen son aşama meşhur bir meydan burası. Meydan son aşama keyifli ve keyifli. Gece geç saatlere kadar açık mekanlar var ve değişik tatlar deneyebileceğiniz restaurantlar var. Hem de Berlin duvarına ilişkin öteki öteki kalıntılar burada.

Berlin Holocaust Memorial

Almanya denilince aklıma hep harp, naziler ve katledilen onca Yahudi gelir hep. Bunu kanıtlar benzer biçimde şehirde bu yapı var. Holocaust Memorial harp esnasında yaşamını kaybeden yahudilere adanmış bir anıt. Anıt oldukça geniş bir alana konumlanmış durumda ve son aşama etkisi altına alan. Size adeta savaşın o iğrenç yüzünü gözünüze gözünüze sokuyor.

Berlin Holocaust Memorial - Berlin yahudi anıtı

 

Bir önceki yazımız olan Dünyada Bisiklet Turu Yapılabilecek En Güzel Yerler Rehberi başlıklı makalemizde 2017’de, bisiklet yolu hollanda ve Bisikleti hakkında bilgiler verilmektedir.

Berlin’e Yolunuz Düştüyse Bu Rehberi Mutlaka Okuyun - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? İzlenmesi Gereken Filmlerden Biri : Split (Parçalanmış) Bu Köpekbalığı Hiç Görmediğiniz Cinsten | Çok Şaşıracaksınız Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulabilirim ? Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: