Berlin Gezilecek Yerler Alışveriş

Ana Sayfa » Seyahat » Berlin Gezilecek Yerler Alışveriş

Berlin kuşbakışı manzarası

Çağdaş ve birazcık da bohem bir kent – Berlin Duvarı ile tanışalım mı?

Berlin; tüm yaşanmışlıklara karşın ayakta kalmış, hatta canlanıp sanat, gastronomi, graffiti, inovasyon mevzusunda Avrupa’ya yol gösterici olmuş bir kültürel ikon, Almanya’da gezilecek bölgelerin başlangıcında gelen kent. Almanya’nın başkenti Berlin, tarihin göbeğine düşmüş şeklinde hissettirecek, hem de kültürel olarak da size oldukca şey katacaktır. Tüm bunların ötesinde Almanya’nın en kozmopolit, en keyifli, en görülesi şehri…

Ortalama 4 milyonluk nüfusuyla birçok değişik kültürden gelen insana ev sahipliği yapıyor. Her türlü zevke hitap eden bu şehirde ister gezinsel ve zamanı bölgeleri gezin, ister güzel mekanları keşfedip şehrin bohem havasını tadın, isterseniz de dünyaca meşhur gece yaşamını deneyimleyin… Eve döndüğünüzde ne olursa olsun özlemini hissettirecek ve yeniden gitmek için yollar arayacaksınız!

Berlin kuşbakışı
Berlin manzarasına bir de yukarıdan bakalım mı?

Berlin’e gelmek için bahane fazlaca

1. Yakın geçmişi ve 2.Dünya Savaşı’nı fazlaca daha iyi anlamamızı sağlayacak bir kent, tarihle dolup taşıyor.

2. Tam bir sosyolojik laboratuvar! Hesap “gönlünüzden ne koparsa” ödenen kafeler, yemeği bir Berlinli’nin evinde yiyecek, işgal evleri sinemalarında film seyretmek… Daha niceleri….

3. Bu şehrin alternatif kültürü hiçbir yerde yok.

4. Her zevke yönelik, fazlaca çeşitli etkinlik ve aktivitelere haiz.

5. Sanat, galeriler, festivaller, graffitiler.

6. Gece hayatına diyecek yok! Üstelik yelpazesi her tarza uygun yer bulunacak kadar geniş.

7. Normal olarak ki bira seviyorsanız en doğru adreslerden birisi de burası. Biergartenları oldukça oldukca meşhur.

8. Avrupa’nın birçok şehrine bakılırsa daha düşük bütçeyle gezebilirsiniz.

9. Doğu Almanya yapımı nostaljik trabantlarla bir Berlin turu da yapılabilir.

10. İnanılmaz geniş bir metro ağına haiz bir kent ve tüm şehri yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ederiz.

11. Berlin pahalı bir kent değil. Doğal olarak Euro ile alışveriş yaptığınızı saymazsak. Metro bileti, kahve, birazcık, yiyecek şeklinde birçok şeye Türkiye’deki karşılığından aza haiz oluyorsunuz. Türkiye’de tek yön bilet 4 TL iken Berlin’de 2,7 Euro; yiyecek 20 TL’den başlarken Berlin’de 8 Euro’ya da karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz.

12. Berlin’de Venedik’ten daha çok köprü var. Toplam köprü sayısı 1700.

13. Bergama Müzesi ile aklınızda sual işaretleri bırakabilir. Zeus Sunağı, Milet Kapısı ile eserlerimizi çalmışlar mı acaba sual işaretlerini kafanızda bırakıyorlar.

14. Hatırı saylır derecede Türk olan şehirde bol miktarda kebapçı ve dönerci var. Berlin’e gittiğinizde dönersiz, kebapsız kalacağınızı sanmayın.

15. Adeta bir müze cenneti şehirde 175 tane müze bulunuyor.

16. Hitler’i sevmiyorlar ve onları anımsatacak hiçbirşeye de rastlamanız mümkün değil.

Helmholtzplatz'da bir park
Helmholtzplatz,

Berlin City Pass

Her seyahat rehberinde asla es geçmediğimiz bir şey var ise o da şehri rahat rahat gezebileceğiniz, birçok indirim ve avantaj elde eden bir kent kartıdır.

Alternatif olarak müzeleri gezmeyi isterseniz de Museum Pass da alabilirsiniz.

Seyahat planınıza ve nereleri gezeceğinize bir bakın öncesinden, ona nazaran karar verin.

Berlin Nerede? Berlin haritası

Almanya Berlin nerede? Berlin, Almanya’nın kuzeydoğusunda içeriyor. Polonya sınırına oldukca yakın bir kent. En yakın öteki görülecek şehirler ise Potsdam, Hamburg ve Dresden. Türkiye ile Berlin saat farkı ise yazın 1, kışın 2 saat.

Berlin’e Iyi mi Gidilir?

Berlin’e iyi mi giderim diye merak edenler için müjde! Birçok havayolu şirketinin Berlin’e direkt uçuşu var. THY, Pegasus, Onur Air Berlin’e direkt uçuyor. Borajet’in haftada bir kez Ankara’dan direkt uçuşu mevcut. İzmir’den ise SunExpress direkt uçuyor. Antalya’dan Sunexpress, Onur Air ve Condor’un direkt uçuşları var. Seyahat ortalama 2.5 saat sürüyor. Anlayacağınız Berlin’e birçok şehirden gidiş oldukça kolay.

Berlin havaalanlarının ilki şehrin doğusundaki Schönefeld Havaalanı, ikincisi ise şehrin kuzeybatısındaki Tegel Havaalanı. Tegel Havaalanı’ndan Berlin kent merkezine ulaşmak otobüslerle mümkün.

Berlin’e Ne Süre Gitmeli? Berlin Hava Durumu

Gelelim Berlin’in hava durumuna… “Berlin’e ne vakit gidilir?” diye sormuş olacaktır olursanız, hava şartları Türkiye’ye bakılırsa oldukça sıkıntılı. Şimal Avrupa’da bulunduğunu düşünürsek Aralık ayından Mart ayına kadar yağacak kara hazırlıklı olmalısınız. Yazları ise en yüksek sıcaklıklar Temmuz ayında görülse de, yaşanacak en yüksek ısı 25 aşama olacaktır. Temmuz ve Ağustos aylarında gidecekseniz bilhassa yağmurluk ve şemsiyelerinizi ihmal etmeyin!

İlkbahar aylarından en sevdiğimiz ve en gezilesi ay olan Mayıs ayı tam da gezmelik aslına bakarsak. Fakat doğal olarak gezgin yoğunluğunu da göz önüne alarak, bütçenizi birkaç kat daha zorlayacak tayyare biletlerini de aldınız mı eksiğiniz kalmadı sanırsak.

Eylül, Ekim ayları da gezilecek alternatif aylardan. Ilık bir havada şehri keşfetmek gibisi yok.

Berlin’de Ulaşım

Berlin‘i iyi mi keşfedersiniz demiş meşhur düşünür? Doğal ki de yürüyerek keşfetmelisiniz. Fakat her yerine yürüyerek ulaşamazsınız. Bölgenin kendi içinde yürüyebilirsiniz sözgelişi. Bölgeler arası ulaşımı da aynen bir örümcek ağı şeklinde her yerini kaplayan metro ile sağlayabilirsiniz.

A,B ve C bölgelerinin bulunduğunu ve C’nin de Berlin gezilecek bölgeler listesinin birazcık daha haricinde bulunduğunu belirtelim. Günlük bilet alarak da oldukça avantajlı şekilde gezebilirsiniz.

Metro yerine taksi de kullanabilirsiniz fakat genel olarak pahalı bir kent olmadığını da bu bölümde de söylmiş olalım.

Berlin metro map
Berlin metro map, Berlin’de metro ağının ne kadar da iyi ve karmaşık düzeyde bulunduğunu gösteriyor.

Berlin’de Gezilecek Bölgeler – Berlin Seyahat Rehberi

Berlin de gezilecek bölgeler maddelerine geçmeden ilkin bilmelisiniz ki Berlin, kim bilir birçok Avrupa şehrinin yanında görsel bir şölen şeklinde gelmeyecek size. Sadece tarihiyle ve alternatif kültürüyle görenleri tesiri altında bıraktığı da bir gerçek. Bilhassa inovasyon, sanat, graffiti ve müzik alanlarında eşi olmayan ve tam bir kültür şehri. Ziyaretçilerini gece yaşamı, butikleri, üçüncü nesil kahvecileri, tatlı kafeleri ile bir tek zamanı bir seyahat yapmamaya ikna ediyor ve büyülüyor.
Berlin gezilecek noktalar nerelerdir diye merak ediyorsanız o denli fazla yer var ki açıkçası 1 hafta kalsanız bile tam olarak bitmeyebilir. Eğer ilk kere Berlin’e gezi ediyorsanız; hem kültürel, hem gezinsel, hem zamanı bir oldukca görülecek nokta var! Berlin gezilecek bölgeler sıralaması aynen aşağıdaki benzer biçimde:

1. Brandenburger Tor

Brandenburg Kapısı (Berlin Kapısı) herhalde Berlin’in en oldukca malum simgesi. 17. Yüzyılda inşa edilen ve şehrin giriş kapısı; hem Berlin’in ikonu, tekrardan dirilişinin simgesi, hem de 2.Dünya Savaşı’ndan yıkılmadan çıkabilmiş olmasıyla adeta “yıkılmadım, ayaktayım” diyen yapı. Berlin’in birleşmesinin adeta bir simgesi, bir sulh elçisi de diyebiliriz. Berlin’in görmeye giderseniz ne olursa olsun burayı da listenizin en tepesine koyun, aşırı gezinsel bir yer. Önünde de ne olursa olsun fotoğraf çektirin. Gece ise görkemli oluyor.

Brandenburg Gate görseli
Brandenburger Tor önünde, gün batımında fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

2. Reichstag

Almanya hükümetine ev sahipliği meydana getiren Parlamento Binası, 1894’te inşa edilmiş ve 1933’e kadar etken olarak kullanılmış. Yangın bahanesiyle 1933’ten sonrasında kullanılmamış. Berlin bölününce de Nazi yönetiminde kullanılmayan yapı, 1999’da parlamento binası olarak kullanılmaya başlanmış.

1999’dan sonrasında tepesine cam bir kubbe eklenmiş, Berlin manzarası ayaklarınızın altında tabiri caizse…

Internet sayfasıne girerek rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz, bundan dolayı inanılmaz bir halde upuzun bir kuyruk oluşuyor bilhassa hafta sonu. Bu kubbeden gün batımını seyretmek de ayrı bir keyif aktivitesi olabilir.

Cam kubbeyi üstüne düşen yağmur suyunu arıtmak, panellerle elektrik enerjisi üretmek ve üstündeki aynaları da güneş ışığı ve öteki ışıkları yansıtarak parlamentoyu aydınlatsın diye inşa edilmiş.

Ulaşım için U-Bahn’ı kullanarak Brandenburger Tor ya da Bundestag durağında inebilirsiniz.

Reichstag gece
Berlin Reichstag şu demek oluyor ki Parlamento binası, görkemli haliyle ve gece ışıklandırmasıyla büyülüyor

3. Alexanderplatz

Berlin’in en meşhur meydanı olan Alexanderplatz her insanın yolunun ne olursa olsun düşmüş olduğu hatta buluşma noktası olan yer. Adeta bir Bölme Meydanı, Kızılay ya da Alsancak Luk. Burası da Berlinliler için “Alex”. Bir fazlaca kafe, dükkan ya da sokak lezzetine ulaşabileceğiniz bir yer. Bu meydanı da görmenizi tavsiye ederiz, hem meşhur Berlin Tv Kulesi de bu meydanda.

Alexanderplatz manzarası
Alexanderplatz, Berlin’in ne meşhur ve kalabalık meydanlarından bir tanesi

4. Beliner Dom

Berlin Katedrali Almanya’daki Protestan kiliselerinin başı olmasıyla dini turiste de hitap ediyor. Bunun haricinde oldukça sayıda konser ve etkinliğe ev sahipliği meydana getiren katedral Berlin‘de en fazlaca ziyaret edilen yerlerden. Birçok mimari seçimi bünyesinde toplamış olmasının sebebi ise 1700’lü yıllarda inşa edildikten sonrasında fazlaca sayıda değişime maruz kalması. Katedralin içine girip tepeye çıktığınızda ise sizi enfes bir Berlin manzarası karşılayacak. Bir tek bunun için bile görülmeye kıymet. Girişi 7 Euro, indirimli 5 Euro, rehberli turla gelirseniz extra 3 Euro veriyorsunuz.

Berlin Katedrali görseli
Berlin Katedrali, çok önemli bir görüntüye haiz.

5. Checkpoint Charlie

Burası Batı Berlin ile Doğu Berlin arasındaki sınır geçiş noktası. Checkpoint C Denetim Noktası Berlin Duvarı’ndaki üç geçiş noktasından biri. Batı Berlin kısmında ABD, Doğu Berlin kısmında ise Sovyet askerlerinin nöbet tuttuğu bu geçiş noktasının gerçeği şu an Allied Museum’da. Sadece Checkpoint Charlie gezinsel olarak bayağı fazla ziyaret almış olduğu için burada sahneye koyma bir kulübe ve batıda ABD bayraklarıyla iki asker, doğuda ise Sovyet askeri tabelası duruyor. Buraya giderek 2.Dünya Savaşı’nı daha iyi anlayabilirsiniz…

6. Kurfürstendamm ve Friedrichstrasse

Berlin’e gelmişken birazcık değişik yapılar görmek ya da alışveriş yapmak isterseniz sizin için doğru adresler; Kurfürstendamm ve Friedrichstrasse. Bu caddeler hem alışveriş için fazlaca keyifli hem de görsel olarak da sizi doyum edecektir.

7. Tiergarten

Her şehre bir park gerek… Burası da Berlin’in kent parkı. Kolay ulaşılabilir, temiz, sessiz, sakin ve rahat… Berlin’in tam ortasında dev gibi bir alana yayılmış bu parkta bisiklet sürenler, mevsime gore güneşlenenler görebilirsiniz. Yaşlı ağaçlar ve göl kenarında oturup dinlenebilirsiniz. İlgilenenler için Berlin Hayvanat Bahçesi de burada. Alın kahvenizi, yiyeceklerinizi göl kenarında piknik yapın… Doğal olarak ki çöpleri çöp kutusuna atmayı unutmayalım. He bir de, Brandenburger Tor da derhal yakında sayılır.

8. TV Kulesi

Almanya adıyla Berliner Fernsehturn olan TV Kulesi, Berlin’in sembollerinden birisidir. Tepesine çıkarak Berlin’i 360 dereceden izleyebilir, şahane bir akşam yemeği yiyebilir, bilhassa sevgilinizle mükemmel bir zaman geçirebilirsiniz. Bununla birlikte gözlem terası da var burada. 203-207 metre yüksekliğinde kulede fiyatların yüksek bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Kasım-Şubat içinde her gün 10.00-24.00, Mart-Ekim arasındaysa her gün 09.00-24.00 saatleri içinde açık. Restorana girişi 23.00’e kadar, gözlem kısmıysa 23.30’a kadar açık. Websitesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Alexanderplatz manzarası
Alexanderplatz, TV kulesini oldukça yakından görebileceğiniz bir meydan

8. East Side Gallery

Soğuk Cenk sonrasında yıkılan Berlin Duvarı’nın bir kısmı hala burada. 1,3 km’lik bu kalan kısım dünyadan çeşitli sanatçıların sulh ve özgürlükle ilgili yaptıkları duvar resimleriyle, graffitilerle süslenmiş. Bir açık hava anıtı ya da sanat galerisi de demek mümkün. Kesinlikle gitmenizi önerdiğimiz bu açık hava galerisinde, tüm dünyadan sanatçıların barışı ve cenk karşıtlığını resmettiği (her insanın önünde fotoğraf çekmiş olduğu öpüşen devlet adamlarının resmi de dahil ) 101 duvar resmi görebilirsiniz.

9. Stalin Allee

Dikkat! Kendinizi bu zamanı bulvarda aniden Rusya’da zannedebilirsiniz. Aslen “Große Frankfurter Straße” diye de malum bulvar, 1949’ta “Stalinallee” adını almıştır. Normalde rehberlerde bulunmayan bu bulvarı ne olursa olsun görmelisiniz.

10. Berlin Müze Adası

Spree nehri üstünde, Berlin’in tam ortasında 5 müzeden oluşan bir ada. Berlin Müze Adası’nda; Pergamonmuseum (Bergama Müzesi), Bode-Museum, Neues Museum (Yeni Müze), Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) ve Altes Museum (Eski Müze) bulunuyor. Müze Adası’ndaki tüm müzelere girecekseniz indirimli Museum Pass alabiliyorsunuz. Şuradan alabilirsiniz.

10.1. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)

Bodestrasse’de yer edinen müze sanatseverler için ilk adres. Pazartesi günleri kapalı olan galeride 19.yüzyıla ilişik birçok eseri ve dünyaca meşhur sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Müzenin giriş tutarı düzgüsel 10 €, indirimli ise 5 €.

10.2. Altes Museum (Eski Müze)

Berlin Katedrali’ne adım atma mesafesinde olan müze Prusya Kraliyet Ailesi’ne ilişkin sanat eserlerini sergilemek için 1830’da inşa edilmiş. Pazatesi günleri kapalı olan müzenin ilk adı Kraliyet Müzesi iken 1845’te Altes Museum olarak değişmiş.  Müzenin giriş tutarı düzgüsel 10 €, indirimli ise 5 €.

10.3. Pergamonmuseum (Bergama Müzesi)

Berlin’in en oldukça ziyaret edilen müzesi Bergama Müzesi 1910 senesinde kurulmuş. Türkiye’den giden meşhur eserler Zeus Sunağı ve Babil’in meşhur İştar Kapısının da içinde bulunmuş olduğu müze; her gün açık. Yalnızca yenileme emekleri sebebiyle bu eserlerin bulunmuş olduğu bölüm tahminen 2024-2025’e kadar kapalı. Giriş ise 12 €.

10.4. Bode-Museum

1900’lerin başlangıcında kurulan müze; çoğunlukla Bizans periyodu eserleri, döneme ilişik kalıntılar ve sanat eserleri, İtalya’dan ve Anadolu’da meydana getirilen kazılarda çıkarılmış eserlere ev sahipliği yapıyor. Müze Pazartesi günleri kapalı. Ek olarak girerken kesinlikle İngilizce audio-guide’lardan almalısınız. Zira içeride pek İngilizce bir şey bulamayabilirsiniz.

10.5. Neues Museum (Yeni Müze)

Her gün açık olan müzede; meşhur Kraliçe Nefertiti’nin Büstü de dahil birçok milletin sanat eserleri sergileniyor. Giriş düzgüsel 12 €, indirimli 6 €.
Müzede Çin-Mısır kısmı ayrı ve bu bölümde ise düzgüsel bilet 14  €, indirimli 7 €.

11. Sachsenhausen

Burası 200.000’den fazla kişinin tutsak tutulduğu bir Nazi toplama kampı. Berlin’e ortalama 30 km. Toplu taşıma ile ulaşımı birazcık zor fakat araçla 45 dk şeklinde bir sürede varıyorsunuz. Toplu taşımada ise; Wannsee -Oranienburg (S1 hattı) kullanılarak son durak olan Oranienburg’da inerek 20 dk kadar yürüdükten sonrasında varabilirsiniz. Tren yolculuğu ortalama 40 dk sürüyor. Giriş parasız. Sadece rehber eşliğinde gezecekseniz 15 € benzer biçimde bir tutarı oluyor. Burayı görmek sizi oldukça üzebilir sadece zamanı oldukca daha iyi anlamanızı elde edecektir. Sadece baştan uyarmak gerekebilir, sonrasında toparlanması birazcık zor oluyor… Tüm o filmler, belgeseller, kitaplar sanki canlanıyor… Bilhassa tarihe merakınız var ise ne olursa olsun görmnizi tavsiye ederiz.

12. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche / Yıkık Kilise

2.Dünya Savaşı’nda, 1943 senesinde isabet eden bombalarla tepesi ciddi şekilde ziyan olan ve hala restorasyonu tamamlanmamış olan kiliseyi yıkmak yerine savaşın kirli yüzünü gösteren bir simge olarak tutulmasına karar verilmiş.  İçine girmeseniz de Berlin’in neler yaşadığını görmek için ne olursa olsun görmelisiniz. Sadece biz içine girmenizi tavsiye ederiz. Yıkık kubbesinin yanında içinde mozaiklerle kaplı duvarlarındaki mermi izlerini de görmelisiniz.

13. DDR Museum

Berlin Katedrali’nin karşısındaki, şehrin merkezindeki bu müzede cenk döneminde Doğu Berlin’de yaşayan insanların yaşamı ve maruz kaldıkları şeyler gözler önüne seriliyor. Adeta sosyalizm müzesi… Doğu Almanya’ya dair birçok objenin bulunmuş olduğu müze averaj bir Doğu Almanya vatandaşının günlük hayatına dahil olmanızı sağlıyor. İnteraktif bir müze. Birazcık dar bir alanda müzeyi geziyorsunuz ve sıkışık hissediyorsunuz. Bu da Doğu Almanya vatandaşlarının hayatlarını daha iyi anlamanızı sağlıyor… Kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Müzenin girişi ise 7 €.

14. Berlin Yahudi Müzesi

Alman tarihinde mühim rol oynamış Yahudilere ve soykırıma dair fazlaca fazla şey öğrenebileceğiniz bir müze. Döneme ilişik mektuplar, resimler, nesneler görebileceğiniz müzede hangi ülkenin kaç göçmen kabul ettiğini gösteren harita da dahil olmak suretiyle fazlaca sayıda harita var. İki yapıdan oluşan müzenin birinci yapısı, 1800’lerden kalan eski bir mahkeme binası, diğeri ise müze için tasarlanmış 1999’da tamamlanmış ve birçok ödül almış bir yapı. Hergün açık olan müzenin giriş tutarı 8 €.

15. Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)

2.Dünya Savaşı’nda yaşamını yitirmiş 6 milyona yakın Avrupalı Yahudi için 2006 senesinde oluşturulan, labirent benzer biçimde bir anıt. Peter Eisenman’ın soykırımı unutturmamak adına yapmış olduğu, 19.000 metrekarelik bir alanda, 2711 irili ufaklı gri bloktan oluşan bu anıtı günün her saati gidebilirsiniz. Yer altı katında ise katledilen insanoğlu ve soykırım hakkında detaylı data edinmek için buradaki sergiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Holocaust Memorial fotoğrafı
Holocaust Memorial, 2.Dünya Savaşı’nda yaşamını yitirmiş Yahudilere ilişkin bir mezardır.

16. Potsdamer Platz (Potsdamer Meydanı)

Şehrin merkezinde bulunan ve şehrin mühim meydanlarından önde gelen bu meydan, Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla ehemmiyet kazanmıştır. Meşhur Sony Center’a, Film Müzesi‘ne ve Berlin Duvarı’ndan parçalara da rastlayabileceğiniz meydanda; alışveriş, sokak performansları, açık sergiler benzer biçimde oldukça çeşitli aktivite, restaurant, bar ve dükkanlara ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın ilk trafik ışıklarının da burada bulunduğunu söylemeden geçmeyelim. Berlin Kapısı, Soykırım Anıtı benzer biçimde görülecek bölgelere de yakın, gitmişken ne olursa olsun görün deriz.

Potsdamer Platz gece
Potsdamer Platz, şehrin en mühim meydanlarından birisi

17. Charlottenburg Sarayı

Berlin’deki en büyük saray olan Charlottenburg Sarayı, müze haline dönüştürülmüş ve birbirinden güzel sanat eserlerine, Romantizm Galerisi’ne ev sahipliği ediyor. Çeşitli desen ve renklerle yapılmış iç dekorasyonu görülmeye kıymet. 17. yüzyılda inşa edilmiş bu saray, 2.Dünya Savaşı’nda görmüş olduğu hasarlara karşın hem içeride hem bahçesinde ziyaretçilerini görsel şölenle karşılıyor. Saray bahçesinde fazlaca güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ek olarak Kraliçe Luise’in mezarının bulunmuş olduğu anıt gömüt da bahçede yer almakta. Bilhassa bahçesini görmenizi tavsiye ederiz.

Tüm bu ikonların haricinde Berlin’in aktivitelerle dolu alternatif kültürünü ve her birinin birbirinden ayrı havası olan semtlerini keşfetmeli, graffiti dolu sokaklarında yürüyerek şehri yaşamalı, aktiviteleri ve gece yaşamını da es geçmemelisiniz.

Bu şehirde kimi semtler oldukça lüks, kimi semtler oldukca salaş, kimi semtler ise tarih kokuyor. Her zevke hitap ediyor ve aradığınız bir oldukça şeyi bünyesinde barındırıyor. Semtlerin hepsinin atmosferi birbirinden ayrı…

Charlottenburg Sarayı uzaktan
Charlottenburg Sarayı, büyüleyici bir görüntüye haiz

Semt semt Berlin

1. Prenzlauer Berg

Gününüze Prenzlauer Berg‘de başlayabilirsiniz. Bu semtte bir fazlaca tatlı cafe ve butik var. Kahvaltıdan sonrasında Mauerpark’a yürüyüp her pazar günü kurulan bit pazarını karıştırabilirsiniz. Hatta diyebilirim ki muhteşem bir Pazar günü geçirmek için Berlin’de en keyifli semt Prenzlauer Berg. Cafe Anna Blume’da kahvaltı yapmış olup pasta yiyebilir, The Barn’da üçüncü nesil kahvenin tadına varabilirsiniz. The Barn’ın cortadosunu bilhassa tavsiye ederim. Hava güzelse biranızı Prater Garten’de içebilirsiniz. 3.dalga kahvecilerle ve popüler mekanların artışıyla gözde bölge olmaya devam ediyor. Fakat gene de oldukça sakin bir bölge.

Prenzlauer Berg mekanları

Cafe Butter– Kahvaltı için – Pappelallee 73

Cafe Anna Blume – Kahvaltı ve pastaları – Kollwitzstraße 83

Betty n’ Caty – Bir öteki güzel kahvaltı adresi – Knaackstraße 8

The Barn – 3. dalga kahveci. Cortado’su enfes – Schönhauser Allee 7

Kulturbrauerei – Pazar günleri StreetFood pazarı oluyor – Schönhauser Allee 36

Cafe Stockholm – Şirin bir cafe – Kollwitzstraße 74

Mauerpark – Bit pazarı har Pazar günü kuruluyor

Nothaft Seidel Cafe – Kahve ve kek molası için – Schönhauser Allee 43A

Beakers – Keyifli kahvaltı – Dunckerstraße 69

Bonanza Coffee Heroes – 3. dalga kahveci – Oderberger Str. 35

Cecconis – Soho House’un altındaki Italyan – Torstraße 1

Fleischerei – Etobur cenneti – Schönhauser Allee 8

The Bird – Akşam kirli birşeyler yiyecek isterseniz – Am Falkpl. 5

Blackbeards – BBQ sevenler için bir aden – Pappelallee 55

Prater Garten – Güzel havada bir bira içmek için – Kastanienallee 7-9

Konnopkes Imbiss – Berlin’in en iyi Currywurst’u burada – Schönhauser Allee 44B

Maria Bonita – Meksika mutfağı sevenler için – Danziger Str. 33

2. Mitte

Prenzlauer Berg’e komşu semt Mitte, merkez anlamına geliyor. Mitte’de hem alışveriş, keyifli restoranlar ve gece yaşamı var hem de Berlin’in gezinsel aktiviteleri ve müzeler burada. Mitte’de ne olursa olsun Hakescher Markt’a uğrayın. Hackescher Markt yan yana birkaç avludan oluşuyor. İçinde butikler ve cafeler içeriyor. Berliner Dom‘u ve Müze Adası’nı karşınıza alıp Monbijou Park yada James Simon Park‘ta şezlonglarda bira içmeyi dikkatsizlik etmeyin. Berlin’deki oldukça güzel mekanların bir çok da bu bölgede.
Meşhur Brandenburger Tor, Fernsehturm, Holokost Anıtı, Berliner Dom ve Checkpoint Charlie de Mitte’de yer ediniyor. Vaktiniz olursa Nikolaiviertel‘e de kesinlikle uğrayın. Alışveriş için Schönhauser Strasse, Münzstrasse ve çevresi ve Friedrichsstrasse. Ek olarak Mall Of Berlin, Potzdamer Platz Arcaden yada Alexa AVM’leri alışveriş için iyi bir tercih.
Kaffeemitte’de sandviç ve tatlı yiyebilirsiniz. Bir Corn Flakes delisi iseniz Flakes Corner sizin için biçilmiş kaftan! Yüzlerce çeşit var. Brunch için ise House of Small Wonder görkemli bir adres ve mekan tasarımı size kendine fanatik bırakacak. Öğlen yemeği için The Klub Kitchen, keyifli bir akşam yemeği için de Madchenitaliener’e gitmelisiniz.

Berlin Potsdam fotoğrafı
Berlin Potsdam (Potsdamer Platz), alışveriş için fazlaca uygun bir meydan.

Mitte mekanları 

Hakescher Markt – Rosenthaler Straße 40-41

Kaffeemitte Fazlaca keyifli, sandviç ve tatlılar oldukca iyi.  – Weinmeisterstraße 9A

House Of Small Wonder Mekan tasarımı oldukca güzel, Brunch adresi – Johannisstraße 20

Flakes Corner Yüzlerce Corn Flakes çeşidi – Neue Promenade 8

Barcomi’s Deli İç avlusu oldukça keyifli – Sophienstraße 21

Madchenitaliener Keyifli bir akşam yemeği için – Alte Schönhauser Str. 12

The Barn 3. dalga kahveci. Cortado’su enfes – Auguststraße 58

Five Elephant İyi kahve – Alte Schönhauser Str. 14

Father Carpenter Coffee Brewers Daha oldukca kahve – Münzstraße 21

Mogg Sandviçleri bayağı iyi – Auguststraße 11-13

Ben Rahim Bir öteki iyi kahveci – Sophienstraße 7

The Klub Kitchen Bilhassa öğlenleri keyifli – Mulackstraße 15

Clärchens Ballhaus Bu mekanı kaçırmayın – Auguststraße 24

Curry 61 Berlin’de Currywurst denemeden olmaz – Oranienburger Str. 6

The Bird Express İyi bir hamburgerci – Kleine Präsidentenstraße 3

Makoto Japon mutfağı – Alte Schönhauser Str. 13

Zeit für Brot Süratli bir kahvaltı için, ekmek çeşitleri oldukca iyi – Alte Schönhauser Str. 4

Al Contadino Sotto le Stelle Mozzarela bar – Auguststraße 34

Factory Girl Hem mekanın kendisi hem de kahvaltısı oldukça keyifli – Auguststraße 29C

Good Bank Direkt saksıdan salatatanızı alır mıydınız? – Rosa-Luxemburg-Straße 5

Bondi Cafe Kahvaltı – Schlegelstraße 6

Type Hype Hem mağaza hem cafe. – Rosa-Luxemburg-Straße 9-13

Spreegold Öğle ve akşam yemeği için – Rosa-Luxemburg-Straße 2

Dolores Burrito Cenneti – Rosa-Luxemburg-Straße 7

Schnitzelei Mitte Berlin’in en iyi schnitzelcisi – Chausseestraße 8

Borchardt Schnitzel!!! – Französische Straße 47

Entrecote Paris’teki Relais Entrecote’un Berlin versiyonu – Schützenstraße 5

Rose Garden Keyifli öğle/akşam yemeği – Alte Schönhauser Str. 61

Strandbar Kıyıda Berliner Dom manzaralı keyif – Monbijoustraße 3B

 

3. Kreuzberg

Berlin’e gidip Kreuzberg’e uğramadan olmaz. Şehrin en enteresan semti bence. Checkpoint Charlie‘den itibaren Kreuzberg semti başlıyor. Biz genel anlamda Türk mahallesi olarak biliriz, sadece son yıllarda Berlin’in en popüler semtlerinden biri olmuş, gençlerin eğlence merkezi haline dönüşmüş. Kreuzberg’e komşu Neukölln semti de keyifli. Spree nehrinin diğer tarafına geçtiğinizde ise Friedrichshain semti başlıyor. Berlin‘deki Startup’ların en oldukça tercih etmiş olduğu semt olmuş. Bununla beraber bir fazlaca keyifli cafe ve restoran bu bölgeye gelmiş. Ek olarak mimarisi görmeye kıymet. Kendinizi Moskova’da hissedeceğiniz Stalin Allee diye geçen cadde de burada.
Kreuzberg’de ne yer ne içerim diyecek olursanız kahvaltıda Cabslam, kahve için Bonanza Coffee Roasters, yiyecek için ise sunumu enfes olan Roamers ya da teras keyfiyle Sage’i tavsiye ederim. Dere kıyısında bir akşam yemeği isterseniz de Spindler & Klatt’a gidebilirsiniz. Badeschiff ise yazın beach club, kışın üstü kapanarak sauna hazzı eşliğinde partileyebileceğiniz bir mekan.

Kreuzberg/Neukölln mekanları

Ora – Günün her saati keyifli, kahvaltısı favorim – Oranienpl. 14

Bastard Brunch hazzı – Reichenberger Str. 122

Hallesches Haus Ah işte burası oldukca keyifli bir mekan – Tempelhofer Ufer 1

Schönes Cafe Kahvaltı için güzel – Dieffenbachstraße 54

Bonanza Coffee Roasters İyi bir kahveci – Adalbertstraße 70

19 Grams Bir öteki iyi kaveci – Schlesische Str. 38

Five Elephant Bu da oldukca iyi kahveci ? – Reichenberger Str. 101

Roamers Sunum süper ötesi ki yemeye kıyamıyorsunuz – Pannierstraße 64

Cabslam Kahvaltı için kesinlikle gidin – Innstraße 47

Sage Akşam yemeği için tavsiye ederim, güzel havada terası keyifli – Köpenicker Str. 18-20

Santa Maria Taco Tuesday kaçmaz – Oranienstraße 170

Luzia Birşeyler içmek için – Oranienstraße 34

Ivy Oldukça keyifli bir cafe – Weserstraße 44

Burgermeister Oturmadan hamburger, baya iyi – Oberbaumstraße 8

Spindler & Klatt Dere kıyısında keyifli bir akşam yemeği için – Köpenicker Str. 16-17

Klunkerkranich Rooftop tadı, her gün canlı müzik yada DJ programı oluyor – Karl-Marx-Straße 66

Badeschiff Spree nehrinin üstünde havuz tadı – Eichenstraße 4

Markthalle 9 – Perşembe akşamları ne olursa olsun gidilmeli!! – Eisenbahnstraße 42-43

Freischwimmer Gene güzel havada tercih edilmesi ihtiyaç duyulan restoran – Vor dem Schlesischen Tor 2a

4. Charlottenburg

Charlottenburg, Berlin’in ‘varlıklı’ semti olarak geçiyor. Lüks otel ve mağazaların sıralı olduğu Kurfürstendamm ve Charlottenburg Sarayı da burada. Hipster mekanlardan sıkılıp daha şık takılmak isterseniz sizi Charlottenburg’a alalım… Tiergarten ise Berlin’in Central Park’ı. Eğer hava güzelse bu parkı da gezmenizi tavsiye ederim. Burada kayık kiralama imkanı da var.
Kahvaltı için bu semtte en iyisi bence Benedict. Hamburger can alıcıları için ise The Butcher mükemmel olacaktır. Schnitzel seviyorsanız bir de Ottenthal’i deneyin, Viyana’dakilerden bile leziz! Tekrar hiçbir schnitzeli beğenmeyebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Kaiser Wilhelm Kilisesi de kesinlikle görülmelidir.

Charlottenburg mekanları

Einstein Cafe Keyifli bir kahvaltı için – Kurfürstendamm

Benedict En iyi kahvaltı için – Uhlandstraße 49

Schwarzes Cafe – Kahvaltı için gidebilirsiniz – Kantstraße 148

The Barn – Berlin’in en iyi kahvecisi bana nazaran. Terası pek keyifli – Kurfürstendamm 18

A Never Ending Love Story Tatlı mı tatlı kahve ve kahvaltı mekanı – Kantstraße 25

House of Weekend Keyifli bir club. Roof’u oldukça güzel. – Alexanderstraße 7

Schnitzelei Fazlaca iyi schnitzelci. Ne olursa olsun rezervasyon yapın – Röntgenstraße 7

The Butcher – Amsterdam’dan tanıdığımız enfes hamburgerci – Kantstraße 144

Ottenthal Schnitzel’i efsaneleşmiş, Viyana’da yediklerimden bile leziz – Kantstr 153

Bikini Keyifli bir AVM – Budapester Str. 38-50

5.Friedrichshain

Kreuzberg ile iç içe ve gece yaşamının tam da kalbinin attığı, 3.dalga kahvecilerin, gece mekanlarının yoğunlaştığı, Berlin Duvarı ile turistlerin daha da uğrak nokta haline getirmiş olduğu bölgedir. Kreuzberg bölgesinden Spre nehrinin karşı tarafına geçerken Oberbaumbrücke‘yi kullanabilirsiniz.

Friedrichshain mekanları

East Side Gallery Berlin duvarından kalan 1.3km’lik kısım grafittilerle süslenmiş – Mühlenstraße

Silo Coffee Kahve molası ve kahvaltı için – Gabriel-Max-Straße 4

Happy Barsitas Oldukca keyifli bir kaveci – Neue Bahnhofstraße 32

Neumanns Cafe Daha oldukca kahve – Gabriel-Max-Straße 18

Cupcake Cupcake molası – Krossener Str. 12

Burgeramt – Hamburgerleri başarıya ulaşmış – Krossener Str. 21-22

Il Ritrovo İyi ve hesaplı pizzacı – Gabriel-Max-Straße 2

Santa Maria Eastside – Taco Tuesday kaçmaz – Krossener Str. 18

Szimpla – Budapeste’den tanıdığımız, sevdiğimiz mekanın Berlin şubesi – Gärtnerstraße 15

Pirates Dere kenarında bira ve pizza tadı – Mühlenstraße 78-80

6. Neukölln

Sokak sanatıyla, 3.dalga kahvecileriyle, gece hayatıyla ve popüler barlarıyla öne çıkan,hippilerin konut tuttuğu, Türk gençlerinin de yoğunlaştığı bölge. Kalabalık olmaya ve daha da popülerleşmeye aday bir yer.

Berlin Gece Yaşamı

Berlin gece yaşamı anlatılmaz, yaşanır. Bilhassa Cuma gece başlayıp Pazar gününe kadar devam eden partiler meşhur. Dünyaca meşhur DJ’leri dinlemek için ve ağırlıklı elektronik müziksevenler Berlin’e akın ediyor. Daha hafifçe ve sakin bir gece yaşamı arayanlar için de yeterince alternatif mevcut merak etmeyin.

 • Monkey Bar

Tiergarten manzaralı, günbatımı seyretmek için keyifli roofbar. (Budapester Str. 40)

Meşhur Berghain, içeri girebilmek için minimum 1 saat umut ediliyor, girme ihtimaliniz düşük fakat denemeye kıymet. Bir nevi gezinsel aktivite. (Am Wriezener Bahnhof)

Müthiş keyifli yazlık bir mekan. (Holzmarktstraße 19-30)

 • Kater Blau

Tam bir Berlin gece kulübü. Burayı kesinlikle gidip görün derim. (Holzmarktstraße 25)

Elektronik müzik seviyorsanız kaçırmayın. (Falckensteinstraße 49)

 • Club der Visionare

Sıcak havada aşırı keyifli mekan. (Am Flutgraben 2)

Konaklama Önerileri

Berlin’de nerede kalınır? Berlin otellerinde konaklama Almanya’da öteki Avrupa şehirlerine nazaran daha uygun. 60-70 €’ya muntazam oteller bulmak mümkün. Biz Berlin’de iki değişik otelde kaldık. Biri Elegia Hotel diğeri ise Tryp by Wyndham. Elegia direkt Kudamm’da içeriyor ve yeri oldukça keyifli. Tryp by Wyndham ise birazcık daha kent haricinde kalıyor. Otomobil kiraladığımız için problem olmadı fakat tavsiyem daha merkezi bir otelde kalmanız olur. Motel One, Melia, Novotel güzel alternatifler olabilir. AirBnB Berlin’de malesef kısa dönem kiralama hizmeti veremiyor.

Ergonomik İpuçları

 • Ilk olarak bir Berlin gezisinden beklediğiniz ne karar vererek bir plan çıkarın.
 • Berlin seyahat rehberimizden gitmek istediğiniz bölgeleri not ederek planınızı oluşturun.
 • Mahalli turlar, müze ve gezinsel bölgelere öncesinden bilet alın.
 • Berlin’i kısa sürede dolaşmak ve özümsemek isterseniz parasız Berlin turlarından birisine katılın. Tur sonunda rehbere 8-10 Euro kadar bir para veriyorsunuz. Data için buraya bakabilirsiniz.
 • Berlin’de ne yapılır, Berlin’de ne yenir , nerelerde kalınır, Berlin gezilecek noktalar açısından kaç gününüzü alır araştırarak gezi gününüzü planlayın. Gezi sırasına bırakmayın, zaman kaybetmeyin.
 • Berlin Duvarı nerede bilin. Hatta Berlin Duvarı haritasını inceleyin. Gezilecek noktalar ve müzeler daha anlamlı gelecektir…
 • Ulaşım için güzel havada bisiklet kiralayıp her yere rahatça ulaşabilirsiniz. Bisikletliler için ayrı şeritler mevcut ve tehlikeli değil. Günlük bisiklet kiraları 12 €. Elinize bir Berlin haritası alıp bisikletle keşfe çıkın.
 •  Pazar günleri tüm dükkanlar kapalıdır. Sadece müzeler açık. Müze dolaşmak istiyorsanız Pazar gününe bırakın. Doğal olarak biletlerinizi evvel almayı ihmal etmeyin.
 • Üstünüzde nakit para bulundurun. Artık bir çok yerde kredi kartı geçse de hala kart kabul etmeyen bir fazlaca mekan var.
 • Binaların avlularına dalın. Bir çok güzel cafe bu avlularda saklı.
 • Müzelerin birkaçına girmek istiyorsanız Müze Adası’ndan Museum Pass almanız daha avantajlı olacaktır.  Şuradan alabilirsiniz.
 • Berlin Pass adındaki kent kartı da oldukça iyi fakat pahalı da gelebilir. Bergama Müzesi, Checkpoint Charlie Müzesi, Bode Müzesi şeklinde müze adasındaki müzelerle beraber 50’den fazla müze ve tura katılma hakkı, parasız kent rehberi şeklinde içinde ne olduğu var. Açıkçası kaç gün konaklayacağınıza ve nereleri dolaşmak istediğinize bağlı olarak karar verebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin 

 • Berlin’in zamanı dokusunu keşfedip gezinsel bölgeleri görmeden,
 • Şehrin bohem ve alternatif kültürünün bir parçası olmadan,
 • Berlin’in parklarından birinde bira tadı yapmadan,
 • Farklılıklarıyla meşhur Berlin gece yaşamını minimum bir kere görün.
 • Graffitili sokakları keşfetmeden, zamanınız var ise graffiti workshoplarına katılmadan,
 • Eğer bir vintage aşığıysanız vintage pazarlarını (Mauerpark, Revaler benzer biçimde) görmeden ve 2.el eşya almadan,
 • Berlin’in sayısız üçüncü nesil kahvecilerinde kahve içmeden,
 • İşgal evleri” beyazperde salonlarında bir film izlemeden,
 • Weinerei’de şarap içmeden,
 • Mauerpark’ta 09:00-18:00 içinde kurulan bit pazarına uğramadan,
 • Currywurst yemeden,
 • Berlin’de Berlinli benzer biçimde olmadan, mesela bir Berlinli’nin evinde yiyecek yeme keyfine varmadan (Detaylar için buraya bakın)
 • İlkbahar-yaz aylarında gidecekseniz Berlin bira kültürünün parçası olmadan ve biergarten olarak malum publarda bira içmeden,
 • Doğu Almanya’dan miras, nostaljik Trabant ile Berlin turu yapmadan,
 • Spree Nehri’nde eski bir dubanın beach cluba dönüşmüş halini görmeden, (Budapeşte’nin ruin bar kültürünü anımsatan bir yaratıcılık daha! Üstelik Badeschiff kışın da sauna keyfiyle parti devam ediyor.
 • Bergama Müzesi’ni (Pergamonmuseum) görmeden,
 • Spree Nehri kıyısında manzaraya karşı bir şeyler atıştırıp, meşhur Alman birasıyla keyif yapmadan, (Avrupa denince akla gelen dere kıyısı ritüelini tamamlayın)
 • Schlachtensee’de takılın.
 • Berlin’de birçok açık hava etkinliğini bir arada bulabileceğiniz yerlerden YAAM (Young African Art Market)’ı ziyaret etmeden,
 • Eğer bir emek verme alanına gerekseme duyarsanız Betahaus’a gitmeden, (Paylaşımlı ofis kültürü ile birazcık daha Berlinli olmaya ne dersiniz?)
 • Bir nostalji hayranıysanız Chärchens Ballhaus’a gitmeden,
 • Berlin suadası Badeschiff’e gitmeden,
 • “Türkiye’yi bir de Almanya’da yaşayayım” diyorsanız Cuma ve Salı günleri Neukolln’deki Türk Pazarı’nı görmeden,
 • Gene aradığınız birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz, hipsterların mekanı Friedrichshain’da bulunan Urban Spree’yi keşfetmeden, (Uygar sanat, graffiti, workshoplar, etkinlik, kulüp… Ne ararsanız var, hem de günün her saati çeşitli alternatifler sunuyor. )
 • “Berlin’e gelmişken zamanı iliklerime kadar hissedeyim, kenarda köşede müze kalmasın “ diyorsanız Berliner Unterwelten Müzesi’ni ve sığınaklarını görmeden dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan İnterrail Yapmak İçin Şartlar | İnterrail Fiyatları 2018 başlıklı makalemizde 10 günlük interrail bileti, 10 günlük interrail rotası ve 15 günlük interrail maliyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Berlin Gezilecek Yerler Alışveriş - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Kullanılır ? Microsoft Outlook’un Android Ve iOS İşletim Sisteminde Takvim Paylaşma Özelliği Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı? Faizsiz Kredi Veren Bankalar? Günlük Lif İhtiyacı Nasıl Karşılanır ? Günlük Lif İhtiyacını Hesaplama Diş Apsesi Patlarsa Ne Olur Ne Yapılmalı Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır