Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ana Sayfa » Güncel » Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Toplumda sık görülen bir sıhhat problemi olan bel fıtığı, her 10 kişiden sekizinde görülüyor. 

Her ağrının bel fıtığı olmadığına dikkat çeken Liv Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, “Bel kaslarının gerginliği, omurga kemiklerini bağlayan bağlardaki zorlanmalar, omurgada kaymalar bel ağrılarına sebep oluyor. Bundan dolayı hepimiz bel fıtığı olma riski taşıyor” dedi. Uzm. Dr. Hilal Yıldız bel fıtığı ile ilgili doğru malum yanlışlara dikkat çekiyor.

BEL FITIĞI AĞIR KALDIRANLARDA OLUR: YANLIŞ
Ağır kaldırmak bir risk faktörüdür. Şu sebeple ağır olan bir cismi kontrolsüz kaldırdığınız vakit bel omurgasının belli yerlerinde tazyik artışı olur. Bu da diskin içindeki çekirdeğin yer değiştirmesi ve basınca dayanamayıp dışarı çıkmasına neden olur. Fakat bel fıtığı devamlı oturan bireylerde de görülebilir.

BEL FITIĞI OLANLAR SERT YERDE YATMALIDIR: YANLIŞ
Aslına bakarsak fazlaca sert zemin, omurga için rahatsız edici olabilir. Yarı sert ortopedik bir yatak bel fıtığı rahatsızlığı olan kişiler için oldukça daha ideal. Sadece ağrılı dönemde, bilhassa yatış pozisyonuna dikkat etmek gerekiyor.

BEL FITIĞI AMELİYATINDAN SONRA SÜREKLİ KORSE TAKILMALIDIR: YANLIŞ
Korse bel kaslarının görevini almış olduğu için zayıflatıyor. İdeal olansa bel kaslarının kuvvetli olmasıdır. Sadece kas ağrısının yoğun olduğu dönemlerde, uzun saatler ayakta kalma, seyahat şeklinde durumlarda iki haftayı geçmeyecek şekilde korse takılabilir.

TUVALET İHTİYACI DIŞINDA KALKMADAN KESİN YATAK İSTİRAHATİ GEREKİR: YANLIŞ
Hasta neredeyse ameliyattan derhal sonrasında bile ayağa kaldırılıyor. Ameliyattan sonraki bir ay içinde, aşırı bel hareketi yapmak, öne-arkaya eğilmek, dönmek ve uzun süre oturmak önerilmiyor. Yavaş yavaş hareket ve egzersizler adım atar. Hasta kısa sürede günlük yaşama dönebilir.

BEL FITIĞI AMELİYATINDA FELÇ KALMA RİSKİ YÜKSEK: YANLIŞ
Günümüzde değişik ameliyat şekilleri var artık. Nüzul kalma benzer biçimde durumlara oldukça azca şahit oluyoruz. Ameliyat noktasına gelen kişinin rahatça ameliyat olması öneriliyor. Mühim olan hasta için ameliyat gerekliliğinin titizlikle değerlendirilmesidir.

SPOR BEL FITIĞINI ÖNLÜYOR: YANLIŞ
Bel fıtığının sebeplerinden biri de uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak. Vücut ağırlığı alt kısımdaki sekmenlere biniyor ve disk, olması gerektiğinden daha çok yük taşıyor. Kasların kuvvetli olması için hareket koşul. Tertipli meydana getirilen yüzme, pilates ve yoga şeklinde sporlar, tüm kasları eşit çalıştırarak güçlendiriyor. Bu da bel fıtığını büyük seviyede engelliyor.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatmak için Ne Yapılabilir? başlıklı makalemizde Akıllı, için ve Ömrünü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? İzlenmesi Gereken Filmlerden Biri : Split (Parçalanmış) Bu Köpekbalığı Hiç Görmediğiniz Cinsten | Çok Şaşıracaksınız Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulabilirim ? Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: