Bebeklerde Doğum Lekesi Ne Zaman Geçer ?

Ana Sayfa » Güncel » Bebeklerde Doğum Lekesi Ne Zaman Geçer ?

Çocukluk döneminde görülen doğum lekeleri kimi zaman ilk seneler içinde kaybolurken, bazı durumlarda da kişinin yaşamı süresince vücudunda taşıyacağı bir iz olarak kalabiliyor. Bilhassa kanama ve enfeksiyon riskine açık lekelere dikkat edilmesi gerekirken, yanlış müdahaleler negatif sonuçlara niçin olabiliyor. 

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kısmı’nden Doç. Dr. Ercan Tutak, doğum lekeleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında data verdi.

Doğum lekelerinin bir çok 5 yaşa kadar kayboluyor
Doğum lekeleri, ailelerin doğum sonrası çocuk doktorlarına en sık sordurulmuş olduğu sorular içinde yer verilmiştir. Bu lekeler organik olarak aileleri tedirgin etmektedir. Bu lekelerden en sık rastlanan halk içinde “leylek ısırığı” olarak malum lekedir. Genel anlamda göz kapakları, iki kaşın arası ve ensede olur. Kabarık olmayan bu lekeler, ince kan damarlarının genişlemesi ile oluşmaktadır. Sağlığı tehdit etmediği şeklinde çoğunlukla 6 ay- 1 yıl içinde kaybolmaktadır. Kimi zaman bu süreç uzayabilir. Bilhassa de ensedeki lekeler kalıcı olabilmektedir. Lekelerin yüzde 90’ı ciltten kabarık değilse ilk 5 yaş içinde kaybolmaktadır.

Kalıcı lekeler lazer tedavisi ile yok edilebiliyor
Bebeklerde görülen doğum lekelerinden bir diğeri “port şarabı” olarak adlandırılır. Bu lekeler çoğu zaman bebeğin yüz kısmında görülür. Yeni doğan bebekte pek fark edilmeyecek kadar açık renkteyken, giderek koyulaşır. Cilde oldukca yakın olan kılcal kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Bu lekeler de ciltten kabarık değildir sadece kalıcıdır. İlerleyen yıllarda güzel duyu açıdan problem oluşturabilecek olan bu lekeler, 4-5 yaş sonrası gerek görülürse lazer tedavisi ile yok edilebilir.

Bazı lekeler kanama ve enfeksiyon riski taşıyor
Damarsal kaynaklı bir öteki cilt lekesi “çilek hemanjiyomu” adını taşımaktadır. Bu, kanama, enfeksiyon ve iz bırakma şeklinde nedenlerle güzel duyu açıdan en fazla soruna yol açan kir türüdür. Bebeklik döneminde hızla büyümeyi elde eden hormonal faktörler, bu tür damarsal şişkinliklerin de büyümesine niçin olur. 2-5 yaş arası bu gelişme hız keser ve buluğluk dönemine doğru kaybolmaya adım atar. Bu tür hemanjiyomların beta bloker grubu ilaçlarla tedavisi, son zamanlarda başarıya ulaşmış sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Kir göz, burun ya da dudak bölgesinde ise…
Çilek hemanjiyomu güzel duyu açıdan problem oluşturmasının yanı sıra göz kapağına yerleşmesi durumunda görme problemlerine, burun kanadına yerleşirse de tıkanıklığa yol açabilmektedir. Ek olarak bebeklerde dudak bölgesine yerleşmesi durumunda bebeğin beslenmesini önleyebilir. Bu yüzden çilek hemanjiyomların beklenilmeden küçülmesini hızlandırmak için kalp atımını ve kan basıncını düşüren ilaçların kullanımı lüzumlu olabilmektedir.

İlaç kullanımı kesinlikle tabip kontrolünde olmalı
Bebeklerde doğum lekeleri için kullanılan ilaçların tabip kontrolünde alınması gerekmektedir. Bilhassa tansiyon, kan şekeri ve kalp atımları ilk dozlar verilirken bebek doğru bir halde izlenmelidir. Kalpte herhangi bir yapısal yada fonksiyonel bir anormalliğin olup olmadığının denetim edilmesi için çocuk kardiyoloji uzmanına danışılmalıdır.

Kanama olan lekeler ciltte iz bırakabilir
Çilek hemanjiyomu tedavisi öncesi yada tedavi esnasında çilek şeklinde kabarık anormal damar yumağında kanama olabilir. Kanayan ve dökülen dokunun yerini anormal bir yara dokusu alarak ciltte iz bırakabilir. Bu açıdan plastik cerrahi uzmanı ile beraber izlenmelidir. Bu damarsal yapının ilerlemesinin tamamen durduğundan güvenli olduktan sonrasında, var ise geriye kalan izlerin tedavisi plastik cerrahi uzmanları tarafınca yapılmalıdır.

Mongol lekesi 6 yaşa kadar görülebilir
Mongol lekesi, bebeklerde görülebilen doğum lekeleri arasındadır. Bu lekeler genel anlamda bebeğin sırtında, kalçalarında, geniş alanlara yayılmış şekilde, deriden kabarık olmayan bir morartı olarak görülür. Bebeklik döneminden 4-6 yaşa kadar kalıcı olabilir. Sağlığı tehdit eden bir kir değildir ve zaman içinde tamamen kaybolur.

Doğum esnasında da lekeler oluşabilir
Doğumsal lekelerin yanı sıra doğum esnasında bebeğin basınca maruz kalan çıkıntılı yerlerinde yada doğum kanalından çıkarılırken tutulan kol ve bacak kısımlarında doğum travmasına bağlı cilt altı kanama sonucu morluklar oluşabilir. Bu görünümün en geç yedi gün içinde kaybolması beklenmektedir.

Sırttaki benler detaylı olarak muayene edilmeli
Bebeklerde daha ender rastlanan bir öteki doğum lekesi ise geniş alan kaplayan, kimi zaman üstü kıllı olabilen benlerdir. Bu benlerin sırtta yer alması bilhassa omurilik anormalliklerine işaret edebileceğinden kesinlikle mevzu ile ilgili ileri tetkikler yapılmalıdır. Deriden hafifçe kabarık, koyu siyah renkli benlerin de kanserleşme riski açısından sıkı takip edeni önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bebeklerde Doğum Lekesi Ne Zaman Geçer ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer ? Efsane Dizi Çılgın Bediş’te Yer Almış 15 Oyuncunun Şimdiki Halleri Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışları 2018 Selülite Kahve Ve Zeytinyağlı Çözüm Tiflis Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi | Yeme-İçme Önerileri | Konaklama Rehberi Instagram Hakkında Bunları Duyunca Çok Şaşıracaksınız

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır