Bali’de Gezilmesi Gereken Yerler

Ana Sayfa » Güncel » Bali’de Gezilmesi Gereken Yerler

Bali Pura Ulun Danu Bratan

Uzakdoğu’da Bir Balayı Adası

Evet doğru tahmin ettiniz, ne süre “uzakdoğuda balayı” düşüncesi aklınıza gelse inanırım ilk aklınıza düşen ada Endonezya Bali adasi oluyordur. Bali balayı adası olarak bilinse de artık son zamanlarda seyyahların da yanından geçmiş olduğu, etrafını gezdirilmiş olduğu bir uzakdoğu destinasyonu artık. Endonezya Bali, konseptli lüks otelleriyle meşhur olmuşken fiyatların da bu doğrultuda yükseldiğini bilmeniz gerekiyor. Doğal olarak ki gittiğiniz ve konakladığınız yere gore de değişebiliyor fiyat.

“Rahatlık Adası”, “Tanrıların Adası”, “Sevgi Adası”, “Binler Tapınağı Adası” ve “Tanrıların Adası” şeklinde isimlerle de anılan Endonezya Bali adasi, Sanskrit dilinde ‘rahatlık ve sulh’ anlamına geliyor ve hakkaten de isminin hakkını veriyor. Masmavi bir sema, palmiyeler, bambular, hindistan cevizi ağaçları, banyan ağaçları ve sarmaşıklar ile kaplı terasları, altın rengi sahilleri, mutlu, kibar ve yardımsever halkı yardımıyla refah ve barışı bulabileceğiniz eşi olmayan bir yer…

Bali Endonezya’da gezilecek bölgeler içinde en bilindik olan Bali adası seyahat rehberi ile sizlere Bali adasına ne süre gidilmeliBali adası gezilecek bölgeler, Bali adası plajları, Bali adasındaki tüm organik oluşumlar, tapınaklar hakkında informasyon vermeye çalıştık. Bali adasi‘nda nerelere gidilir, nerelere gidilmez, ergonomik ip uçları ve daha fazlası aşağıda. Hazır mısınız şimdi detaylı bir Bali seyahat rehberi okumaya?

Batur Dağı manzarası
Volkanik Batur Dağı, zirvesindeki manzarasıyla büyüleyici. Hususi trekking turlarına katılabilir, şahane bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Ah o eski Bali nerede şimdi?!

Bir taraftan da “Bali” kelimesini duyduğunuzda öööğk geldi dediğinizi duyar gibiyim. Son yıllarda adanın oldukca fazla gezgin ağırladığı, ruhunu kaybetmiş olduğu yönünde o denli oldukça yorum duyuyoruz ki insan kaygı duymadan edemiyor. “Acaba o mistik havayı gittiğimde ben de beğenecek miyim?”, “oldukça kalabalık mıdır?”, “havası temiz midir?” benzer biçimde sorular gitmeden ilkin beyninizi kemiriyor olabilir.

Ilk olarak Endonezya Bali’nin büyük bir ada ve birbirinden değişik birçok kısmı bulunduğunu belirtmekte yarar var. Bulunduğunuz bölgeye gore ortam oldukça değişiyor ve mesafeler yakın şeklinde gözükse de aslına bakarsak birbirinden oldukça uzak.  Zamanınız var ise minimum 2 haftanızı buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

Bali’ye gitmeden şunları da bilin

Adanın ekonomisi her ne kadar eskiden ziraat üstüne kurulsa da, günümüzde neredeyse tamamı gezim üstüne dayanmaktadır. 4 milyona yaklaşan nüfusunun %90’ından fazlası Hindu olup, geri kalanını ise Müslümanlar oluşturmaktadır. Adaya mistik havasını veren durum da budur esasen. Her köşede bir Hindu Tanrıyla karşılaşıyorsunuz. Hinduların eğer olmazsa olmazı dini görevlerini yerine getirmek olduğundan, kendileri aç kalsa bile tanrılarına adakta bulunmaktan asla çekinmiyorlar. 25.000 tapınağın olduğu adada hepimiz devamlı tanrılarına ve atalarının ruhlarına yakarış ediyorlar. Doğada, sokaklarda, yollarda, evlerin kapılarının önünde yüzlerce el yapımı tanrı heykeli ve sunaklara rastlamanız kaçınılmaz. Her sabah ve öğlen buralar, yapraklar, çiçekler, pirinç ve meyvelerden oluşan sunular ile renkleniyor.

Bali para birimi

Bali para birimi olarak Rupiah kullanıyor. 100.000 Rupiah(IDR) 25 TL civarına denk geliyor. Doğrusu ülkemize bakılırsa oldukça değersiz bir para birimi var. Ne alırsanız alın fiyatı Türk Lirasına çevirdiğinizde, ödediğiniz paranın size ne kadar azca geldiğini görmüş olacaksınız.Bu da demek oluyor ki, tayyare biletlerine döktüğünüz paralar, ülkedeki yapacağınız oldukça hesaplı harcamalarınızla dengelenecek. Şimdiden müjdeyi verelim.

Bali pirinç tarlaları fotosu
Bali pirinç tarlalarında çalışan bir Endonezyalı işçi

Bali dönüşü sen aynı sen olmayacaksın, niçin mi?

1. Naturel zenginliklerine fanatik kalacaksın. Dalga seslerinden çağıldayan şelalelere tırmanışlara kadar herşey seni etkisi altında bırakacak. Ikimiz de aşağıda “Bali gezilecek bölgeler” kapsamında bu organik güzelliklerden bahsettik kucak kucak.

2. Kucak dolusu hareket ederek keşfedeceksin. Batur dağı tırmanışı, trekkingler, pirinç tarlaları derken kendini hep bir hareket içinde bulacaksın. Fakat dingin bir atmosferde. İşte tüm nokta burası.

3. Bu kadar hareket bir yere, havası nemli ve sıcak olduğundan yanında ne olursa olsun bir peçete bulundur. Terini sil, bir ağaç gölgesinde otur. Yanında mutlak su bulundur, dinlen.

4. Kişisel bakımda nirvana noktasında olacaksın. Bir ihtimal ebvindeken yüzüne krem bile sürmeyen, eli çatlamaktan mahvolan şahıs senken şu anda masajlara, spalara giden, smoothieler içen, bilmiyorum kaç meyvenin suyunun birleşiminden olan detoks içecekleri içen birisine dönüşeceksin.

5. Yerçekimini hissedeceksin

Canan sari adındaki, içinde onlarca çeşit çiçek, muz, pirinç, şeker benzer biçimde şeyler bulunan yaprakımsı sepetleri nereye baksan orada görebilirsin. Yol kenarında, heykellerin tepesinde asılmış, gelişigüzel yerlerde…Balili hanımefendilerin günde 3 kere tanrılarına şükretmek amaçlı bu sepetleri hazırlayıp koyuyorlar. Bir de tütsü yakıyorlar. Bu kokuyu aldıktan sonrasında, dünyanın neresine gidersen git, seyahatteyken aynı kokuyu duyarsa gizemli Bali Endonezya aklına gelecek.

Bali vize mevzusu

Vizesiz ülkeler ne kadar cansa işte Bali de bizim için onlardan birisi, bu sebeple evet buraya vize yok! Eskiden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 35 dolar karşılığında kapıda vize alınması isteniyordu. Artık Endonezya bu tutarı kaldırdı. Minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzla 30 gün süresince girişte ücretsiz bir şekilde vize alarak ülkede kalabilirsiniz.

Bali nerede?

Bali nerede? Bali Endonezya nerede? Bali Adası, Endonezya’nın 17.000 adasından en popüler ve en gezinsel olanıdır. Batısında Java ve Lombok, doğusunda ise Sumbawa, Flores, Sumba ve Timor adalarıyla komşudur. Adanın merkezi Denpasar’dır. Havalimanı da Denpasar’da bulunmaktadır. Çevresindeki adalar Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan, Serengan ve Menjangan ile beraber turistleri ağırlamaya ve her yıl binlerce gezgin çekmeye devam ediyor.  Toplam yüz ölçümü 5.632 km²’dir.

Bali’ye iyi mi gidilir?

İstanbul’dan Bali’ye direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile 14-17 saatlik bir uçuş süresi ile Kuala Lumpur aktarmalı olarak Bali’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Doha aktarmalı Qatar Airways ile uçuş süresi de 15-17 saat arasındadır. Katar Havayolları ile daha uygun fiyatlı uçuş bulabilirsiniz.

Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı olarak Bali’ye 15 saat uçuktan sonrasında ulaşabilirsiniz.

Emirates ise Dubai aktarmalı Bali ‘ye ulaşabilirsiniz. 20 saatlik bir uçuş süresi var.

Bali’de Denpasar Internasyonal Havalimanı‘na (Bali Ngurah Rai International Airport) iniyorsunuz. Şehrin merkezi yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde Denpasar’dır.

 Öteki uçuş süreleri

Jakarta – Bali uçuş süresi 1,5 saat

Kuala Lumpur – Bali uçuş süresi 3 saat

Singapur – Bali uçuş süresi 2.5 saat

*Türkiye’nin en büyük online bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com‘dan Online tayyare bileti ve hem de kredi kartına 9 taksit ile otobüs bileti temin edebilirsiniz.

Bali’ye ne süre gidilir – Bali hava durumu

Tropik bir uzakdoğu ülkesi olan Endonezya’da ve ister istemez ekvator ikliminin tesiri altında kalan Bali’de yağmur yağarken gezmeyi istemezsiniz sanırım. Ada, ekvatorun 8 aşama güneyindedir ve adada tropikal iklim hakimdir. Endonezya’da 2 mevsim bulunuyor; birisi yağışların olduğu mevsim, diğeriyse kuru sürem. Mayıs-Eylül içinde ve Aralık sonu Ocak ortası içinde yağışların sona erdiği kuru dönemde (yüksek sürem) gezebilirsiniz. Yağışlarsa Kasım-Mart ayında yoğun oluyor. Şu demek oluyor ki düşük sürem bu aylara denk geliyor.  Hem denize girip hem de terlemeden dolaşmak istiyorsanız Nisan-Eylül ayları arası en ideal zamandır.

Fakat ara sıra hava size sürprizler yaparak beklemediğiniz aniden da yağış olabilir.

Adaya Avustralya’dan Aralık ve Ocak aylarında ve şimal yarım küreden de yaz tatili için birçok gezgin gelmektedir.

Noel, yılbaşı, Çin yeni yılı, yaz tatili ve sömestr döneminde oldukça yoğun bir talep oluyor adaya.

Ucuz bir Bali tatili için düşük sezonda giderek yanınızda şemsiye bulundurabilirsiniz. Muson yağışlarından da korkmayın, yağmur sonrası ansızın güneş açacaktır ve masmavi gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

Bali’de kent içi ulaşım iyi mi?

Bali Adası alışageldiğimiz Avrupa düzeninden oldukça uzak. Elinize haritanızı alıp bir yerden bir yere yürümek, ya da metro, tren, otobüs benzer biçimde ulaşım ağları mümkün değil. Burada ulaşım işleri birazcık karışık.

1. Vasıta kiralama

Bali Adası’nda vasıta kiralamak bence düşüneceğiniz son olarak şey olmalı. Zira direksiyon sağ tarafta ve trafik soldan akıyor. Karşıdan karşıya bile geçerken yönümüzü şaşırırken, vasıta kiralamaya asla cesaret edemedik. Ek olarak oldukça fazla trafik sıkışıklığının olmasının üzerine alternatif yolların neredeyse asla olmaması da zorlukların başlangıcında geliyor. Mevcud trafik kurallarına kimsenin uymaması da gene vasıta kiralamamanız için bir geçerli sebep.

2. Motorsiklet kiralama

Adada hem yerli halkın, hem de turistin en oldukça kullandığı ulaşım aracı motosiklet. 10 yaşındaki çocuklardan 80 yaşındaki teyzeye kadar burada hepimiz motosiklet kullanmayı biliyor. Trafikteki en büyük tehlikenin motosiklet bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Kendinize güveniyorsanız günlük motosiklet kiraları 7 dolar civarında. Gezinsel yerlerde, karşıya geçmeden ilkin bulunduğunuz yerdeki restoran görevlileri ilkin trafiği durduruyor sonrasında siz karşıya geçiyorsunuz. Aksi türlüsü mümkün değil.

3. Blue Bird logolu taksiler

Bali’deki en güvenilir ulaşım araçlarından bir tanesi bu taksiler. Bu taksiler taksimetre açıyorlar. Bu yüzden kazıklanma ihtimaliniz yok. Öteki bir detay da Blue Bird taksiler Seminyak, Kuta, Uluwatu taraflarında oldukca yaygın iken, Ubud’da neredeyse bu taksilere denk gelmeniz zor.  Blue Bird taksileri yollarda kolaylıkla bulabileceğiniz şeklinde uygulamasını telefonunuza indirirseniz bu yolla da taksiyi çağırabilirsiniz.

4. Bağımsız taksiciler

Oldukca zorunda kalmadıkça kullanmamanız ihtiyaç duyulan bir yöntem olmalı. Bir yapışınca peşinizi bırakmıyorlar zira. Biz birkaç kere kullanmak durumunda kaldık. Oldukça sorun yaşamadık fakat binmeden ilkin güzel bir pazarlık yapın.

5. Uber yada Grab Taxi

Bence adada kullanmanız ihtiyaç duyulan başlıca ulaşım aracı olmalı. Şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdi ilk olarak bilmeyenler için aktaralım “Nedir Uber ya da Grab taxi?” Uber artık vatanımızda de var, duymayanlar için açıklayalım. Dünyanın birçok önde gelen şehrinde hizmet sunan bir taksi kiralama servisidir. Kullanıcı, daha yolculuğu başlamadan fiyatın nasıl sonuçlanacağını görüyor. Gene uygulama üstünden kredi kartıyla ödeme imkanı sunan Uber ve Grab taxi yardımıyla, kullanıcı yanında para taşıma zorunluluğundan da kurtuluyor. Daha oldukça mobil uygulaması üstünden kullanılan Uber yada Grab taksi uygulamasında konumunuzu ve hangi kategorideki taşıma seçeneğini kullanmak istediğinizi belirliyorsunuz. Tüm bu seçenekleri belirledikten sonrasında hususi aracınız harekete çıkıyor ve siz bu aracı isterseniz mobil uygulama üstünden takip ederek aracın size olan mesafesini, plakasını görebiliyorsunuz. Grab taxi programında ek olarak motor seçeneği de mevcut. Tek kişiyseniz motorla da gezi keyifli olacaktır. Bu programların taksiden fazlaca daha uygun bir fiyata gezi imkanı sunması, en güzel özelliği doğal olarak ki. Yalnız Ubud bölgesinde bu uygulamalar kullanılamıyor. O yüzden adanın batı bölgesinde uygulamayı kullanabildik bir tek. Fakat o bile fazlasıyla tutum yapmamızı sağlamış oldu.

6. Şoförlü Vasıta Kiralama

Adada keyif yapmanın ötesinde gezmeniz ve görmeniz ihtiyaç duyulan bölgeler olduğundan her yeri taksiye binerek gezmeniz sizi ekonomik açıdan fazlasıyla yoracağından bu aşamada devreye şoförlü vasıta kiralama hizmeti giriyor. Günlük şahıs başı ortalama 100 tl’ye anlaştığımız sürücü, bizi 8 saat süresince istediğimiz bölgelere götürdü.(Bu fiyata benzin fiyatı dahil). Yalnız gittiğiniz gezinsel yerlerin giriş ücretini siz ödüyorsunuz.Siz nereye istiyorsanız o sizi götürüyor. Oldukça memnun kaldık. Bilhassa Ubud bölgesinde Uber ve Grab Taxi olmadığı için tercih edeceğiniz yöntem bu olmalı. Biz kaldığımız oteldeki bir çalışanla mutabık kaldık ve bizi gün boyu gezdirdi. Otelinizde bir rehber bulamazsanız yollarda adım başı göreceğiniz seyahat şirketlerinden de rehberinizi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Doğal olarak pazarlık konusunu ihmal etmeyin.

Bali gezilecek bölgeler

İlk kaldığımız otelimiz Ubud’da olduğundan 4 gün süresince bu bölgeyi gezdik. Daha sonraki durağımız ise Seminyak’tı. Adada tek bir yerde değil de 2 yada daha çok bölgede kalmanızı tavsiye ederim. Şu sebeple mesafeler birbirinden oldukça uzak. Buraların giriş ücretleri 30.000 IDR civarında değişmektedir. Şu demek oluyor ki en pahalı yerin girişi 10 TL civarı. İlk 9 madde, Ubud bölgesinde ve çevresinde gezebileceğiniz bölgeler. Öteki maddelere ise adanın batı bölgelerinde kaldığınız süre gitmeniz daha mantıklı olur.

1. Mukaddes Maymun Ormanı – Ubud Monkey Forest – Sangeh Holly Monkey Forest – Bali gezilecek bölgeler

Bali’de ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde olan Holly Monkey Forest Bu ormanda onlarca koloniye mensup 600 kadar maymun yaşıyor. Buraya ulaşmadan önce dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, maymunların oldukça oyuncu ve parlak zeka hayvanlar olduğu! Mümkünse küpe (hele de sallanan,uzun küpe), gözlük ve şapka takmayın. Fotoğraf çektirirken de telefonunuzu sıkıca tutun. Elinizden kapıp kaçma ihtimalleri mevcut. Gitmeden ilkin maymunların hırsızlıklarıyla ilgili bir oldukca öykü duysam da, biz ordayken bir vakayla karşılaşmadık. Ormanın girişinde maymunları beslemeniz için muz satılıyor. Onlar omzunuzda güzel kareler yakalamak istiyorsanız, maymunları kandırmanın tek yolu yemektir ve bu muzlardan almanız gerekecektir. Biz muz satın almadık bundan dolayı yanımızda kuruyemiş vardı. Maymunlar onlara da baya ilgi gösterdiler ve fazlaca güzel kareler yakaladık..

Peki burada yalnız maymun mu var? Genel temamız maymun olsa da Ubud Maymun Ormanı hakikaten bir orman. Merdivenler eşliğinde aşağıya indiğiniz bir patika var, yolun bir kısmından sonrasını taşlara basarak ilerliyorsunuz. Ek olarak içinde 3 tane de Hindu tapınağı var. Gelmişken oraları da gezmelisiniz. Ormandan çıkışta ise isterseniz yan yana kafeler ve alışveriş yerlerinin olduğu Jalan Raya Ubud caddesine de uğrayın. 1-2 saat buraya yeter.

Bali maymunlar
Bali Mukaddes Maymun Ormanı

2. Tirta Empul Holy Water Tapınağı – Tampaksiring – Bali gezilecek bölgeler

Mukaddes su tapınağı anlamına gelen Tirta Empul’un en mühim özelliği, şifa getirdiğine inanılan kaynak suyunun akmış olduğu 12 çeşmesi. Buraya gelen Hindular bu çeşmelerde yıkanıp, dualarını ediyor. Mabet, upuzun tropik ağaçlarıyla yemyeşil bir bölgede yer ediniyor. Mabet içindeki su deposu M.S. 962 senesinde ortaya çıkarılmıştır. Deposu ise Pakerisan nehrinden gelmektedir. Mabet arka, ön ve merkez olmak suretiyle üç bölümden oluşmaktadır. Hindular buraya gelmiş olarak mukaddes suyun altına girip seromoniler gerçekleştirmektedir. Doğal olarak suya girmek için Hindu olma şartı yok. Sizler de gezgin olarak girebilirsiniz.  Tapınağa şortla yada etekle girmeniz yasak. Kendi uzun şalınızı belinize sarabilirsiniz. Fakat etek şeklinde olmalı netice olarak. Saçlarınız da toplu olmalı. Ya da kapıda dağıtılan şallardan alabilirsiniz.

Tirta Empul Tapınağı fotoğrafı
Bali Tirta Empul Tapınağı

3. Kopi Luwak Kahve Tadımı

Bali’de neredeyse her yerde görebileceğiniz ve dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak’ı tatmadan sakın fakat sakın dönmeyin. Bizi rehberimiz Tirta Empul’a giderken yol üstünde bir kahve tadım yerinde durdurdu. Adada yaşayan Misk kedileri (Bali dilinde Kopi Luwak) yardımıyla içtiğimiz bu kahvenin hikayesi birazcık garip. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği büyük ormanlarda yaşayan Misk kedileri, gece olduğunda bu kahve çekirdeklerinin en güzellerini seçerek yiyorlar, sonrasında sindirip doğaya geri bırakıyorlar. Sabah bu kedilerin bıraktığı çekirdekleri geri toplayan çiftçiler, toplananları steril ortamda ayıklayıp temizledikten sonrasında, çekirdekler dövülerek toz hale getiriliyor. El yapımı ilerleyen bu süreçte asla makine kullanılmadan kahveler elde ediliyor. Buralarda yalnız Kopi Luwak değil, Bali kahvesi ve birçok nebat çayı tadımı da yapıyorsunuz. Sonrasında satış ofisine geçerek istediğiniz kadar kahve alıyorsunuz. Bence oradan getirebileceğiniz en güzel armağan bu kahveler diye düşünüyorum. Yalnız Kopi Luwak’ın kilogram fiyatı 350 dolar kadar. Açıkçası ben Bali kahvesini daha oldukça beğendim ve daha hesaplı olduğundan hediyelik olarak onu da tercih edebilirsiniz.

Bali Kopi Luwak Kahvesi
Kopi Luwak Kahvesi

4. Tegallalang Pirinç Tarlaları – Bali gezilecek noktalar

Tegallalang,  Bali’de her yerde görebileceğiniz pirinç tarlaları içinde en heybetli olanı. Buranın farkı, bu tarlaların teras şeklinde alt alta üst üste olarak yapılmış olması. Hakkaten muhteşem doğallıkta olan bu yer kesinlikle görülmesi gerekmektedir. Burası bir tarafının Hindistan cevizi ağaçları ile çevrili olduğu, eğimli pirinç tarlalarından oluşan minik bir vadidir. Vadinin öteki tarafında ise minik kahve ağaçları bulunmaktadır. Serinlemek ve rahatlamak için fazlaca ideal bir yer. Ubud‘un en güzel yerlerinden birisi. Birazcık gezindikten sonrasında ucu koni şapkayla, muhteşem manzaraya karşı fotoğraf çektirmeyi de dikkatsizlik etmeyin. UNESCO Dünya Mirası Sıralaması‘ndedir. Gün doğumu ve gün batımında tarlalara yansıyan ışığın yarattığı görüntüler görkemli, yanınızda kesinlikle makinenizi bulundurun.

Tegallalang Pirinç Terasları manzarası
Bali Tegallalang Pirinç Terasları

5. Jatiluwih Pirinç Tarlaları – Bali adasi

Burası Tegallalang kadar kalabalık değil. Ganung Batukaru Bölgesinde içeriyor. Doğrusu tabiat ile baş başa kalmanız için muhteşem bir seçenek. “Eat Pray Love” filmimizde Julia Roberts‘ın bisikletle ortasından geçmiş olduğu pirinç tarlası burası. Boşuna UNESCO Dünya Mirası Sıralamasıne alınmamış olsa gerek ki, yolu birazcık meşakkatli fakat gittiğinize değecek ve asla unutamayacaklarınız içinde yerini alacak kadar esrarengiz bir yer.

6. Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı – Bedugul Ulundanu Beratan Temple & Lake Beratan

Burası, Bedugul bölgesinde Bratan gölü kenarında yer edinen 1633’te Bali’li su, göl ve dere tanrıçası Dewi Danu’ya dini merasim yapabilmek için inşa edilmiş oldukça mühim bir su ve Hindu-Budist tapınağıdır. Bali adasının en meşhur Hindu tapınağıdır. Bali’de ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde en üst sıralarda yer almış olduğu için Bali’de gezilecek bölgeler listesine aldık burayı.  Mabet, adeta su üstünde yüzüyor. Tapınağın en mühim yapısı ise, tanrı Vişnu ve tanrıça Dewi Danu’ya adanmış olan 12 katmanlı meru stili kule. Fotoğraflardaki kadar etkisi altına alan değil.

Bir de buraya gelmeden rehberimiz bizi yol üstünde Gobleg adlı gene Bratan gölü kenarında oldukca güzel manzarası olan bir yerde durdurdu. En güzel fotoğraflarımızı burada çektik. Burada bulunan salıncaklara merdivenler yardımıyla binerek eşi olmayan kareler yakaladık. Bilhassa bayanların ilgisini çekecektir.

Bali Pura Ulun Danu Bratan
Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı Gobleg söylediğim yer de burası: Pura Ulun Danu Bratan Tapınağına giderken yol üstünde bu enfes manzaraya karşı sallanmak fazlaca keyif verici.

7. Git- Git Şelalesi

Şelale, Bali’den uzakta ve şimal taraflarda olup merkezden oldukça uzaktadır.  Burası Ulan Danu’nun 17 km kuzeyinde ve 40 metre yükseklikte yer almıştır. Buradaki şelalede serinleyip, suyun altına girerek tüm negatif enerjinizi suyla atıp arınabilirsiniz. Burada kelebeklerin uçuştuğu ve şelale sesi ile rahatlık bulacağınız bir yer sizi beklemekte. Bali’ de birden fazla şelale bulunmaktadır. Ziyaret etmeden ilkin araştırıp yada rehberinize danışıp nereye gitmek istediğinize net karar vermelisiniz. Giriş yaptıktan sonrasında 15 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Bir de unutmadan, ustalaşmış makinenizi çantanıza koyun. Aksi halde extra çekim tutarı de alıyorlar.

8. Goa Gajah Tapınağı – Elephant Cave Temple

Bu mabet 1929’da bulunmuş olup ilk zikir törenlerinin yapılmaya başlandığı yerdir. Tarihinin 14. yüzyılda kadar dayandığı düşünülmektedir. Organik ya da insan yapımı olup olmadığına dair kati bir data yoktur. Tapınağın gerçek isminin anlamı Fil Nehri. Tapınağı dolaşmak için yüzlerce basamak çıkıyorsunuz, iniyorsunuz. Burasının olağanüstü tarafı, içerisinin tam bir aden olması. Yüzlerce senelik ağaçlar altında dinlenebilirsiniz. Fakat dikkat edin, kesinlikle kapalı giymeye itina gösterin, girişte bu mevzuya oldukca dikkat ediyorlar. Tüm tapınaklar için bu kaide geçerli. Uzak doğu seyahatlerini genç yaşlarda yapmak lazım, hakkaten yaşam kurtarıcı. Bir de, tapınağa orman içinden geçen güzel yollar kullanılarak gidiliyor ve tapınağın girişindeki şeytan kafası tüm fena düşüncelerinizi yutuyor. Tapınağı gezdikten sonrasında içerideki şelaleyi de ne olursa olsun görmelisiniz. 2016 yılı giriş tutarı ise 15.000 IDR.

Goa Gajah tapınağı
Goa Gajah tapınağı ya da öteki adıyla Fil Mağarası

9. Batur Dağı ve Batur Gölü – Penelokan The Viewing of Mount Batur & Lake Batur

Batur Dağı, 1717 metre yüksekliğinde etken volkanik bir dağdır. Bu dağın şimal noktasında ise  Batur Gölü bulunmaktadır. Merkeze uzak bir mesafede olsa da nefes kesici fotoğraflar çekmek isteyen ve dağ tırmanışlarını seven her insanın ne olursa olsun gelmesi gerekir. Buraya hususi trekking turları ve görünüm seyretme turları düzenleniyor. Bilhassa gün doğumu yürüyüşlerine katılmak ve dağların arasından süzülen sıcak tonları yüksek bir tepeden seyretmek oldukça keyifli.

Batur Dağı manzarası
Batur Dağı, 1717 metre yüksekliğiyle gelenleri soluk kesecek manzarasıyla büyülüyor.

10. Tanah Lot Temple Sunset

Tanah Lot, okyanusun ortasında kayaların üstüne inşa edilmiş bir Hindu tapınağıdır. Denpasar’a 20 kilometre uzaklıktadır. Okyanus suları yükseldiğinde tapınağın kara ile bağlantısı kesilir. Buraya kesinlikle güneşin batışından bir süre ilkin gidip manzarayı seyredebileceğiniz uygun bir yer bulun. Tapınağa gitmeden ilkin sanatla alakalı ürünlerin ve hediyelerin sergilendiği mahalli dükkanların önünden geçeceksiniz. Buradan pazarlığınızı dikkatsizlik etmeden gene güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Biz Tanah Lot’a Seminyak’taki otelimizden Uber ile gittik. Size tavsiyem şoförün siz çıkana kadar sizi beklemesi olacaktır. Lakin dönüşte taksi bulması zor oluyor.

Tanah Lot Temple görseli
Tanah Lot Tapınağı, bilhassa gün batımına doğru ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan naturel güzellikte bir yerdir. O saatlerde gezgin akınına uğruyor.

11. Uluwatu Tapınağı

Bu mabet, Bali Adası’nın cenup kısmında kalan bir uçurumda konumlanmıştır. Tapınağa gitmek için ilk olarak bacaklarınız kapalı olmalı ve bayanlar bellerine uzun şal bağlamalı. Gene kendiniz şalınızı getirebileceğiniz şeklinde girişte dağıtılan şalları da belinize bağlayabilirsiniz. Burada güzel gün batımı kareleri yakalayabilirsiniz. Ek olarak içinde maymunların olduğu bir ortam var. Fakat buradaki maymunların Monkey Forest’takiler kadar dost canlısı bulunduğunu söyleyemeyiz. Kendilerinden olabildiğince uzak durmanızda yarar var. Gözümün önünde bir bayanın kafasından gözlüğünü ve şapkasını alıp suya doğru fırlattıklarına tanık olduk. Benden söylemesi…

Uluwatu Temple görseli
Uluwatu Tapınağı Bali seyahat hatırası

12. Jimbaran Plajı ve Balık Restoranları

Jimbaran, Kuta’nın 10 km ve Denpasar Havalimanı’nın 5 km güneyinde yer edinen meşhur kumsallardan biridir. Kilometrelerce uzunlukta bembeyaz gün batımını seyretmek için fazlaca ideal bir sahli var. Kıyı süresince yan yana uzanmış  balık restoranları da buranın ününe ün katan etkenlerden en önemlisi. Burada otururken hem gün batımını, hem de havaalanına inip kalkan uçakları izleyebileceğiniz bir manzarası var. Bu restoranlarda balıktan ziyade kalamar, karides, ıstakoz şeklinde lezzetleri oldukça uygun fiyata tatmanızı tavsiye ederim.

Jimbaran Plajı
Jimbaran Plajı, uçsuz bucaksız bembeyaz kumuyla mükemmel bir deniz, güneş, kum 3’lüsü sunuyor Bali’de.

Bunların yanında Kuta, Seminyak, Canggu, Nusa Yakarış benzer biçimde dünyaca meşhur plajlarında sörfçüleri seyredip güneşin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Bali’de deniz oldukça dalgalı olduğundan girip girmeme kısmını size bırakıyorum. Fakat en azından gidip güneşlenin ve kokonat suyunuzun tadını çıkarın.

Yeme İçme Önerileri

Bali Adası’nın eğer olmazsa olmaz ana gıda deposu pirinçtir. Ada’da her yere görsel bir zenginlik katan pirinç tarlaları bunun en mühim göstergesi esasen. Pirinçten birçok değişik yiyecek meydana getirilen adada “Nasi Goreng” şu demek oluyor ki kızarmış pirinç anlamına gelen bu yiyecek, öğünlerde oldukca sık tercih edilmektedir ve damak tadımıza da oldukça uygundur. Nasi Goreng, omlet yada sahanda yumurta ile servis edilmektedir. Bunların yanında Gado Gado (Endonezya salatası), Ayam Goreng (kızartılmış tavuk) de tercihleriniz içinde olabilir.

Pirinçten sonrasında adada en sık tüketilen gıda deposu şüphesiz tropik meyveler. Bunlardan bilhassa tanışmanız gerekenlerden biri ‘snake fruit’. Bu meyve, egzotik tadıyla yerken ağızda mayhoş bir tat bırakıyor. Passion fruit, mangosteen, durian, rambutan, lychee ise tatmanız ihtiyaç duyulan öteki tropik tatlar içinde.

Bali’nin yiyecek kültürü Endonezya ile benzerlik gösteriyor fakat yemeklerinin içine kattıkları değişik sosları ve zencefil köklerini oldukça fazla kullanmaları yardımıyla Endonezya mutfağından ayrılıyorlar. Bilhassa “Balinese Spice Mix” adında olan 13 baharatın karışımı olan, yabani zencefil bir tek Bali’de  bulunmuş olduğu için değişik aromatik tatlarla bezenmiş olan Bali yiyeceklerini başka bir yerde bulabilme imkanınız yoktur. Ek olarak adada değişik bitkilerden meydana getirilen yemeklerin tadına bakabilirsiniz, bilhassa yemeklerde muz yaprağı benzer biçimde değişik tatlar kullanılır.

Soslarla yapılmış olan egzotik Bali yiyeceklerini beğenmemeniz halinde, doğal olarak ki her restoranlarda damak tadınıza uygun, alışık olduğunuz lezzetleri de bulabilirsiniz. Yalnız ne olursa olsun değişik ada yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin.

Son olarak demek istediğim şey, restoranlarda hesaba servis tutarı ve vergi de dahil edildikten sonrasında ödeme yapıyorsunuz. Direk menüde yazan fiyatlara aldanmayın ne olursa olsun %5-10 arası bir ücret daha kesiliyor. Hesap fazla gelirse kaygı etmenize gerek yok.

Bali konaklama önerileri – Bali’de nerede kalınır?

Bali’de konaklama için 4 değişik bölge seçeneğiniz mevcut. Bunlar Ubud, Kuta, Seminyak ve Nusa Yakarma-Jimbaran. Kalacağınız gün sayısı ve beklentilerinize bakılırsa minimum 2 bölgede kalmanızı tavsiye ederim. Ubud’da kesinlikle kalmanız gerekir. Öteki kalacağınız bölgeyi ise saydığım öteki 3 yerden seçebilirsiniz. Biz ilk 4 gün Ubud’da, öteki 6 gün ise Seminyak’ta kaldık. Adada her bütçeye nazaran oteller var ve personeller en iyi şekilde konaklamanız için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer geziye kalabalık bir grupla giderseniz uygun fiyata havuzlu güzel bir villa kiralayabilirsiniz. Tercih sizin.

1. Ubud

Bali’ye gelenlerin minimum birkaç gün kalması ihtiyaç duyulan bir yer bulunduğunu düşünüyorum. Burası tabiatın içinde sakin, rahatlık bulacağınız bir yer. Maymun ormanı, pirinç tarlalarına yakın olması da bir öteki pozitif yanları. Öteki bölgelere bakılırsa nispeten ucuz. Gece yaşamı yok denecek kadar azca ve adanın batı sahillerine minimun 2 saatte ulaşabileceğiniz bir uzaklıkta. Eğer kafa dinlemek isterseniz Ubud tam size nazaran.

2. Kuta

Burası gece yaşamının en yoğun olduğu bölge.  Sahil kısmı olsun Legian caddesi olsun, aradığınız her şeyi Kuta’da bulabilirsiniz. Hostellerden en lüks otellere kadar fazlaca değişik konaklama seçenekleri de mevcut.

3. Seminyak

Kuta’daki Legian caddesinin kuzeye doğru devamında, sahil kenarında bulunan bir bölgedir. Doğrusu Kuta’ya taksiyle 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Beach club ve gece yaşamı sevenlerin en sık tercih etmiş olduğu bölgelerden biri.

4. Nusa Yakarma- Jimbaran

Bu 2 bölge havaalanının güneyinde bulunuyor. Sörfçüler genel anlamda buraları tercih ediyorlar. Fiyatlar Kuta otelleriyle benzerlik gösteriyor. Gene Kuta ve Seminyak bölgelerine taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Uluwatu ve Padang- Padang plajlarına da oldukça yakınlar.

Bali gece yaşamı

Bali, gece yaşamı mevzusunda her insana hitap eden müzik ve eğlence anlayışına haiz. İnsanlar fazlaca rahat ve yazışma oluşturmak oldukça kolay. Biz 2 kız çıktığımız tatile, oralarda edindiğimiz birbirinden güzel dostluklarla kalabalık bir grup halinde devam ettik. Fakat Ubud bölgesinden bu mevzuda oldukça bir şey beklemeyin. En fazla biranızı yudumlayıp müziğinizi dinleyebileceğiniz barlarda oturabiliyorsunuz. Bu yüzden gece yaşamı seviyorsanız birkaç gün Ubud’da rahatlık depoladıktan sonrasında adanın batı bölgelerine geçmenizi tavsiye ederim. Buralarda doğal olarak ki çok çok fazla club ve bar var. Fakat isteğe bağlı olarak gündüz beach clublarda deniz ve havuz hazzı yapmış olup gece de aynı yerde eğlenceye devam edebilirsiniz. Aslına bakarsak Bali gece yaşamı 2 kısma ayrılıyor. Birincisi Kuta Legian Caddesi üstünde bulunan mekanlar, ikincisi ise Seminyak bölgesi.  Bunlardan en gözdeleri ise:

1. Legian Street Sky Garden

Legian Caddesi, Kuta Beach’e 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde uzun bir cadde. Burası yan yana dizilmiş gece kulüpleri ve barladan oluşuyor. Caddenin ve hatta Bali’nin en meşhur Club’ı ise Sky Garden. Mekan birkaç kattan oluşuyor. Bir katta yiyecek yeniliyor, bir katı dj eşliğinde gece kulübü, bir diğeri R&B ve hippop. Kısaca her bir katta her kesime hitapp eden değişik  konseptler var. Hafta içi giriş tutarı 150.000 IDR, haftasonu ise 200.000 IDR. Arzu ettiğiniz bir içki de parasız. Gece yaşamını seviyorsanız görmeden dönmemeniz ihtiyaç duyulan bir yer.

2. La Favela

Bali’de en oldukça eğlendiğim ve konsepti en güzel mekan burası. Girişte düzgüsel bir kulübe gidiyor benzer biçimde giriyorsunuz  arkasından sizi arka bahçeye oluşturulan başka bir alan karşılıyor. İçeride bayağı fazla gezgin var. Satın alan profilini daha oldukça 20-30 yaş arası gençler oluşturuyordu. Genç müşterilerin ağırlıkta olması mekanı daha da keyifli yapıyor. Ek olarak girişinde ücret alınmıyor. Alkol tutarları ise averaj.

La favela mekan
Bali La favela

3. Potato Head Beach Club

Otelimiz buraya oldukça yakın olduğundan nerede ise hergün bir uğramadan edemediğim beach club. Aslına bakarsan bence Bali’nin en iyisi desem yalan olmaz. Giriş tutarı yok fakat içerideki restoranlardan yararlanmanız için mekana yiyecek ve içecekle girmeniz yasak. İçeride büyük bir havuz, arkasında her insanın şemsiyelerin altında takıldığı bir alan, o alanın arkasında devasa bir bar ve barın iki yakasında da iki ayrı restoran bulunuyor. Havuzun çevresinde palmiye ağaçları var ve denize bir fazlaca yakın. Burada da gene güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Seminyak sahilinde bulunan bu kulüpte gündüz 10’dan itibaren başladığınız eğlenceye gece 2’ye kadar devam edebilirsiniz.

4. Ku De Ta

Gene Seminyak’ta bulunan Potato Head Beach Club’a yakın ve aynı konseptli bir mekan. Alternatif olarak denenebilir. Havuzu birazcık ufak olmasına karşın atmosferi, manzarası, ve içkileri güzel. Dj performansı eşliğinde sahil tarafındaki şezlonglarda içkinizi yudumlamak için tercih edilebilir. Sabah 8’den gece 2’ye kadar himet vermektedir.

5. Old Man’s

Canggu bölgesinde plaja yakın oldukca sempatik bir yer. Burayı hem  gündüz bir şeyler atıştırmak için hem de gece eğlenmek için tercih edebilirsiniz. Yaş averajı 20-30 civarı. Oldukça sıcak, samimi ve keyifli bir mekan. Gece 1’de kapandıktan sonrasında fazlaca yakın olan  plajında eğlenceye devam edebilirsiniz. Bir de gitmişken klasik Old Man’s yazısının önünde fotoğraf çektirin.

6. Single Fin

Uluwatu’nun Blue Point Beach bölgesinde kalan bu bar, gece eğlenmekten ziyade gün batımını ve sörfçüleri seyretmek için mükemmel bir yer. Yiyecekleri ve kokteylleri de oldukça güzel. Devamlı kalabalık olsa da, benzeri olmayan manzarasıyla oldukça keyifli bir mekan.

7. Dobble 6 Beach

Seminyak bölgesinde yer edinen bu plajda yan yana dizilmiş birçok yer var. Gündüz, ucunda boncuk sallanan adeta Seminyak’ın simgesi haline gelmiş rengarenk şemsiyelerin altında güneşlendikten sonrasında, güneş batarken hafifçe canlı müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz güzel mekanlar bu sahilde toplanmış.

8. Mirror Night Club

Seminyak’taki en kaliteli gece klüplerinden biri. Tasarımı ve atmosferi mükemmel. Giriş tutarı ve içkiler pahalı olsa da gece yaşamı sevenlerin gitmeden dönmemesi ihtiyaç duyulan mekan. Bilhassa belirtmeliyim ki burada ve La Favela’da girişte küçük bir sorunla karşılaştık. Adam arkadaşımızın sırt çantası var diye içeri almadılar. Çantayı bıraktı geldi, bu sefer üstündeki tshirt kolsuz diye problem oldu. Okuduğum yorumlarda şortla girmeye çalışan adam arkadaşları da almadıkları oluyormuş. Bu yüzden gece bir yere giderken bilhassa adam dostlar giyimlerine birazcık dikkat ederlerse iyi olur.

Ergonomik  ipuçları

 • Bali’ye gitmeden ilkin kesinlikle bir Bali haritası edinin. Bulamıyorsanız internetten çıktısını alıp “Bali gezilecek bölgeler” listesini haritada işaretleyip gün gün nereleri gezebileceğinizi ne olursa olsun planlayın. Bali’ye 1 haftadan fazla vakit ayırmalısınız ki en azından o noktaların çoğuna gidebilesiniz. O denli uzun yol gitmişken hiçbir yeri atlamadan gezmeniz sizin faydanıza olacaktır.
 • Uber ve Grab Taxi programlarını indirin. Taksi yerine bu tarz şeyleri kullanın.
 • Pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Bilhassa taksi kullanımı ve hediyelik eşya alımında pazarlık yapın. Satıcılar da minimum sizin kadar pazarlık yapmayı seviyorlar.
 • Adadan kendinize bir simcard alın. Bilhassa web sık kullanıyorsanız Türkiye’de kullandığınız hattı kullanmamanız icap ettiğini söylememe gerek kalmamıştır herhalde. Biz, Ubud’dan 10 GB web paketi olan hattı 90.000 IDR’ye aldık. Kuta’da sorduğumda bana 300.000 IDR diyen bile oldu. Doğrusu fiyatlara dikkat edin, onda bile pazarlık yapabilirsiniz.
 • Gerek mesafelerin uzunluğu olsun, gerek trafiğin karmaşası derken bir yerden bir yere gitmek sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden minimum 2 değişik yerde konaklamanızı tavsiye ederiz. Tek bir otelde kalıp da otele uzak bölgeleri gezeceğiniz vakit güçlük yaşamayın.
 • Yanınızda Amerikan Doları yada Euro götürebilirsiniz. Paranızı ne olursa olsun döviz bürosunda çevirin. Orada kıyafetçiler bile para çevirebiliyor. Döviz bürosuna bakılırsa oldukça daha ucuz bir fiyata çeviriyorlar şeklinde duruyorlar. Fakat ustalıkla kafanızı karıştırıp noksan para veriyorlar. Arkadaşımın başına geldi. Kar edeceğim diye bu şekilde işlere girmeyin. Fazlaca daha zararı dokunan çıkabilirsiniz.
 • Bir de arada yağmur bastırma ihtimaline karşı, yanınıza katlanabilir minik bir yağmurluk almayı ihmal etmeyin.

Yapmadan dönmeyin

 • Bali masajı yaptırmadan,
 • Mahalli bira Bintang’ı denemeden,
 • Luwak kahvesi tadımı yapmadan,
 • Plajlarında yüzmeden,
 • Tapınaklarına girmeden,
 • Bali’ye botla ortalama 1,5 saat uzaklıktaki Gili adalarına uğramadan,
 • Anı yaşamadan dönmeyin

Bir önceki yazımız olan 2017-2018 Saç Kesim Modelleri başlıklı makalemizde 2017 2018 saç kesim modelleri, 2018 ve 2018 kış saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bali’de Gezilmesi Gereken Yerler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi? En Yüksek Faizi Kim Veriyor? Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu Su Dalgası Saç Modelleri 2017 – 2018 Pratik Fönlü Saç Modelleri 2018 Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırmak Sağlıklı Mı ? Büyük Boy Valiz Myvalice

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır