Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin

Ana Sayfa » Sağlık » Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin

Bilhassa güz ve kış aylarına geçişte soğuk algınlığı, grip şeklinde viral enfeksiyonlara daha sık rastlanılıyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dahiliye Uzmanı Dr. Semiha Kaplan, doğru besinler tüketildiğinde besinlerle bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini belirtiyor.

Grip, soğuk algınlığı benzer biçimde viral enfeksiyonlar bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha çok görülüyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, direncimizi arttırarak bu hastalıklarla baş etmemiz mümkün. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren en mühim vitaminlerin içinde içeriyor.

A ve D vitamini magnezyum ve çinko da vücut direncini artırıyor. Sadece tüm bu vitamin ve mineralleri organik yollarla kısaca besinlerle de alabileceğimizi söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dahiliye Uzmanı Dr. Semiha Kaplan, bağışıklık sistemini güçlendiren 10 besini şöyleki sıralıyor:

Sarımsak: KANSERİ ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR
Organik antibakteriyel, antiviral ve antifungaldir (mantar önleyici). Sarımsak allicin içermekte olup kimyasal bir antikarsinojenik (kanser oluşumunu önleyici) tesiri vardır. Kolesterol ve kan basıncını düşürme tesiri de mevcuttur.

Yoğurt: İYİ BAKTERİLERİ VÜCUDA ALIR
Bağışıklık sistemimizin ortalama yüzde 70-80’ini bağırsak florası oluşturur. Bu dengeyi elde eden “iyi bakteriler” probiyotiklerle vücuda alınır. Probiyotiklerin en mühimleri yoğurt ve kefirdir. Sabahları yiyeceğimiz 1 kase yoğurt bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize destek sağlar. Ek olarak D vitamini açısından da bizlere destek olur.

Ispanak: HÜCRELERİ YENİLER
Folik asit, C vitamini, potasyum ve magnezyumdan zengindir ve hücre yenilenmesine destek sunar.

Brokoli: KARACİĞER İÇİN FAYDALI
Kalsiyum, A, C ve E vitamininden varlıklı olup karaciğer için faydalıdır. Antioksidan tesiri vardır.

Turunçgiller: C VİTAMİN AÇISINDAN ZENGİN
Greyfurt, portakal, limon, lime ve mandalina C vitamini açısından fazlaca zengindir. Kalp hastalığı olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların greyfurtu dikkatli tüketmeleri gerekir.

Tarçın: SİNDİRİME FAYDALI
Naturel antibakteriyel, antiviral ve antifungaldir. Sindirime faydalıdır, kan şekerinin dengelenmesinde pozitif yönde tesirleri vardır.

Karpuz: YÜKSEK MİKTARDA LİKOPEN İÇERİR
A ve C vitamini, yüksek oranda likopen ihtiva eder. Enfeksiyon, enflamasyon ve özgür radikallerde azalmaya destek sunar.

Kabuklu deniz ürünleri: GRİBE KARŞI ETKİLİ
İstiridye, ıstakoz, yengeç şeklinde deniz ürünleri bolca selenyum ihtiva eder ve grip virüslerine karşı beyaz kan hücrelerinin sitokin üretmesine destek sunar. Omega-3 yağ asitlerinden varlıklı somon, uskumru, ringa balığı soğuk algınlığı ve solunum sistemi enfeksiyonlarında akciğerleri korur ve enflamasyonu azaltarak destek sağlar.

Kırmızı biber: SAĞLIKLI BİR CİLDE YARDIMCI
C vitamini deposudur, beta-karotenden zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sıhhatli bir cilde ve gözlere haiz olmamızı sağlar.

Kivi: HIRILTILI SOLUMAYI ENGELLER
Folat, potasyum, K ve C vitamininden zengindir. Solunum sistemini bilhassa soğuk algınlığı sonrası oluşan öksürük, wheezing (hırıltılı soluma) benzer biçimde komplikasyonlardan korur.

Bir önceki yazımız olan Daha Gür Saçlarınız Olsun İster Misiniz ? başlıklı makalemizde gür saç erkek, gür saç nasıl azaltılır ve gür saç nasıl kesilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

En İyi Romantik Komedi Filmleri | 14 Adet Süper Liste Hindistan’ın İlginç Gelenekleri Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi Erkeklerin Giyinmesi Gerçekten Zor | Mezuniyet İçin Öneriler Grip Ve Nezleden Nasıl Kurtulurum ? Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligindeki Rakip Analizi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: