B12 Vitamini Nelerde Var İbrahim Saraçoğlu

Ana Sayfa » Güncel » B12 Vitamini Nelerde Var İbrahim Saraçoğlu

Tavuk eti; hem kaliteli protein, hem düşük yağ, hem de varlıklı vitamin-mineral içinde ne olduğu sebebiyle en iyi gıda kaynaklarının başlangıcında geliyor. Tavuk eti bilhassa B grubu vitaminlerinin iyi bir deposu olarak günlük hayatımızda sıhhatli ve dengeli beslenmenin en mühim besinlerinden biri olma hususi durumunu de taşıyor.

Gelişme, gelişme ve öteki vücut fonksiyonlarımız için mühim olan B vitaminleri; aldığımız gıdaları enerjiye ve ihtiyacımız olan öteki öğelere çevirmede büyük ehemmiyet taşıyan enzim aktiviteleri üstünde büyük rol oynar. B vitaminleri sıhhatli beslenmek ve hastalıklardan korunmak için gereklidir. Ek olarak, B grubu vitaminler kırmızı kan hücresi oluşumunu ve vücudun sinir sisteminin muntazam şekilde çalışmasını sağlarlar. B grubu vitaminler birkaç çeşittir ve suda çözünen vitaminlerdendir. Vücutta depolanmadıkları için günlük olarak alınmaları şarttır.

Öğünlerimizde olmasına dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan B vitaminleri tavuk etinde bol miktarda vardır. Vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niasin), vitamin B5 (pantotenik asit), vitamin B6 ve vitamin B12 dahil olmak suretiyle birçok B grubu vitamininin iyi bir deposu olan tavuk etini günlük beslenme programımıza kesinlikle dahil etmemiz gerekir.

Vitamin B1 (tiyamin): Doğada fazlaca yaygın olarak bulunur. Buğdaygillerve baklagiller, yeşil yapraklı bitkiler tiyamin bakımından zengindir.Ek olarak tavuk eti, yumurta sarısı, karaciğer ve böbrekte de bulunur. Vücutta enerji metabolizmasında mühim bir yeri vardır. Yetersizliğinde iştah kaybı, sinir sistemi fonksiyon bozukluğu, zayıflama ve beriberi hastalığı görülebilir.

Vitamin B2 (riboflavin): Tavuğun budunda B2 vitamini daha yüksek oranda bulunur. Tavuk eti, karaciğer, böbrek, kalp, süt şeklinde hayvansal gıdalar ile badem, mantar, tam tahıllar benzer biçimde bitkisel gıdalarda bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakta büyük rol oynar. Vücutta antioksidan özelliği gösterip antioksidan üretimine faydalıdır. Vücutta bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolizmasında vazife almakta ve büyük bir öneme haiz olmaktadır. B2 vitaminin eksikliğinde deride yaralar ve çatlaklar, dudak ve dilde yaralar, iltihaplar ve uçuk oluşabilir. Işığa duyarlılık ve görme keskinliğinde azalma, katarakt gelişimi, gözlerde yanma ve kaşıntı gelişir.

Vitamin B3 (niasin): Pişmiş tavuk göğsü B3 vitamini için muhteşem bir kaynaktır. Sindirim sistemi, sinir sistemi ve cilt sağlığı için mühim bir vitamindir. Sindirim sisteminin sıhhatli çalışmasına destek verir. Kan dolaşımına pozitif tesiri vardır Eksikliğinde dilin kırmızı renk alması, ağız ülseri, iştahsızlık, deride oluşan yaralar ve bulantı ile karakterize olan pellegra hastalığı görülebilir.

Vitamin B5 (pantotenikasit): Tavukta B5 vitamini de bol miktarda bulunur. Patates, domates, yumurta, brokoli, tam tahıllı besinlerde de yaygın bir halde vardır. Öteki B grubu vitaminler de olduğu şeklinde vitamin B5 vücutta bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolizmasında vazife alır. Hücre yapımında, düzgüsel büyümeyi sürdürmede ve merkezi sinir sisteminin geliştirilmesinde destek sağlar.

Vitamin B6 (Piridoksin) : Tavuk göğüs etinde daha çok bulunur. Kırmızı kan hücresi üretimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukca yararlıdır. Bu yüzden hamilelikte bebeğin anne karnındaki gelişimi ve sonrasında bebeğin düzgüsel gelişimi için fazlaca gereklidir. B6 vitamini ek olarak vücudun protein yararlanımında rol oynar. Öğünlerinizde tavuk eti tüketmek B6 vitamini almanın en kolay yollarından biridir.

Vitamin B12: Tavukta B12 en yoğun olarak karaciğerde, peşinden da bacak ve kalçadaki koyu etlerde bulunur. Sinir sistemini ve sıhhatli kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyen fazlaca mühim bir vitamindir. B12 vitamini düşük olduğunda, bitkinlik ve bilişsel sorunlara niçin olabilen fena bir tablo ortaya çıkabilir. Normal olarak bu durum doğru beslenme ile önlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Göbek Eritme Yolları Bitkisel başlıklı makalemizde 1 haftada göbek eritme yolları, 2 haftada göbek eritme ve Bölgesel hakkında bilgiler verilmektedir.

B12 Vitamini Nelerde Var İbrahim Saraçoğlu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kilo Dengesini Korumak İçin Altın Tavsiyeler Ombre Saç Fiyatları 2018 Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2018 Kilo Vermenizi Sağlayacak Yiyecekler Vietnam Gezi Tavsiyeleri Oyuncularını Trolleyen 7 Oyun

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır