Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Büyüyen ve gelişen Azerbaycan birçok ülkenin vatandaşına, kendi ülkesinde vatandaşlık elde etme imkânı tanımaktadır. Bu yazımızda Azerbaycan vatandaşlığı için ihtiyaç duyulan koşullar mevzusunda bilgiler vereceğiz.

Kimler Azerbaycan vatandaşlığını elde edebilir?

Vatandaşlık talebinde bulunmak isteyen şahıs Azerbaycan ülkesi sınırlarında dünyaya gelen ise, vatandaşlık talep edebilmektedir. Uzun süre Rusya içinde yer edinen ülke, vatandaşlık sınırlarının belirlenmesinde de eski Rusya sınırlarını kabul etmektedir. Buna nazaran ebeveyninden herhangi birinin eski Rusya imparatorluk sınırlarında dünyaya gelmesi müracaat için kafi kabul edilmektedir.

Doğum yolu ile kazanma

Azerbaycan ülkesinde dünyaya gelmiş olmanız, Azerbaycan vatandaşlığı kazanmanızın ilk yoludur. Doğum sonrası lüzumlu olan birkaç prosedürün yerine getirilmesi halinde vatandaşlığa kabul edilmemeniz için bir gerekçe bulunmamaktadır. Ilk olarak doğum meydana getirilen hastaneden doğum belgesinin alınması gerekmektedir. Sonrasında vatandaşlığı tercih ettiğinin, aile tarafınca nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Sonrasında kendi rızası ile vatandaşlıktan çıkmadıktan sonrasında çocuğun vatandaşlığı bakidir.

Kan yolu ile vatandaşlık

 Annenin ya da babanın herhangi biri ülke vatandaşı ise Azerbaycan vatandaşlığına kabul edilirsiniz. İç hukuk bu sayede herhangi bir ebeveynin yurttaş olmasını kafi olarak görmüştür. Başkaca herhangi bir şartı içermeyen bu durumda dil, din, ırk ayrımına gidilmemiştir. Sonrasında ise bir tek dilekçe ile müracaat yaparak yurttaşlıktan çıkabilmektedir. Doğal olarak ilkin 18 yaşına girmesi gerekmektedir.

Evlilik yolu ile vatandaşlık

Azerbaycan vatandaşı olan birisi ile yaptığınız evlilik yardımıyla, vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 2 husus vardır. İlki cinsiyet şartıdır. Buna nazaran bir tek Azeri erkekler ile evlenen hanımefendiler yurttaş olabilir. Azeri bayanlarla evlenen adamların vatandaşlık hakları bulunmamaktadır. Her ne kadar sıkı bir araştırma olmasa da formalite evliliklerin tespiti durumunda vatandaşlık hakkı iptal edilmektedir.

İkamet ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Uzun süreden beri Azerbaycan’da ikamet ediyor iseniz ya da uzun süredir çalışıyor iseniz, Azerbaycan vatandaşlığına kabul edilmeniz kolay olacaktır. Maddi olarak kendinize ve ailenize bakacak maddi duruma haiz iseniz, çoğu zaman başvurunuz reddedilmemektedir. Aksi durumda başvurunuz değerlendirmeye bile alınmayacaktır. Güzel bir mesleğe sahipseniz, bu sizin için büyük avantajdır.

Evlatlık yolu ile vatandaşlık

Pek fazlaca ülkenin iç hukukuna nazaran mümkün olmayan bir öteki yöntem evlat edinme yöntemidir. Ülkenin vatandaşı olan çiftler, ortak kararları ile evlat edinmeleri durumunda çocuğun milliyetine ve öteki hiçbir özelliğine bakılmaksızın vatandaşlığa alınırlar. Sadece bu çocuğun reşit olmaması gerekmektedir.

Yetkili makamların izni ile vatandaşlık

                Ülke iç hukukuna nazaran kabule yetkili makamların sonucu ile başka herhangi bir işleme gerek olmaksızın vatandaşlık kabul edilir. Dilekçe ile yapmış olunan başvurunun kabulü ile ilk olarak oturma izni çıkartılır. Sonrasında ise 2 yıl ikamet ederek aslen vatandaşlığa geçersiniz. Kültürel sanatla alakalı ve spor başarınız var ise, evlilik dışı Azeri anneden doğulmuşsa, yurttaş olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dövizler Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? başlıklı makalemizde Arasındaki, Dövizler ve Fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde Tentür Yapımı

Evde Tentür Yapımı 06 Ocak 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Erkek Ortaokul Mezuniyet Kıyafetleri Sol Bilek Ağrısı Neden Olur ? Dünyada Bisiklet Turu Yapılabilecek En Güzel Yerler Rehberi Türk Ünlülerin Yüzükleri Bronz Saç Rengi Modelleri Probiyotikler Stresi Azaltıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır