Artık Çok Fazla Su İçmenize Gerek Kalmayacak

Ana Sayfa » Sağlık » Artık Çok Fazla Su İçmenize Gerek Kalmayacak

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmada, insan vücudundaki sıvı alımını düzenleyen ve fazlaca fazla su içmemizi durduran bir sistem ilk kez ortaya çıktı. Emek harcama, sağlığımız için günde sekiz bardak su içilmesini öneren popüler fikre meydan okuyor.

Aşırı kiloluluk ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, araştırmanın bilgileri hakkında şu detayları verdi:

“Önceki çalışmalara bakarak, araştırmacılar katılımcılardan iki değişik koşul altında lüzumlu suyu yutabilmek için sarf ettikleri eforu oranlamalarını istedi; susadıklarında ve susuzluklarını giderdikten sonrasında içebilecekleri maksimum su miktarını almaya ikna edildiler. Hem de beyinin çeşitli kısımlarındaki aktivite görüntülendi.

BEYNİMİZİ ZORLUYOR

Sonuçlar, aşırı su içildikten sonrasında eforun üç kat arttığını gösterdi. Katılımcılar yüksek bir eforla yutkunmaya çalıştıklarında beyinin sağ ön frontal alanları oldukça daha çok aktifti. Araştırmacıların talimatlarına bakılırsa frontal beyin zarının aşırı hareketine sebep olmak ise yutkunma güçlüğünü ortaya çıkarabiliyordu.

Maratonlarda yarışan pek oldukça atlete vücutlarını su ile doldurmaları gerektiği söylendi. Körü körüne bu önerileri dinleyerek gereksinimlerinden oldukça fazlasını içen bazı sporcular hayatlarını yitirdi. Şundan dolayı aşırı su tüketimi, vücudu tehlikeye atarak su zehirlenmesine yada kanda sodyum azlığı olan hiponatremiaya sebep oluyor. Lüzumlu sodyum oranının kanda azalması anormal bir halde düşük potansiyelin sebep olduğu semptomları arttırarak uyuşukluk, mide bulantısı, gülme krizi hatta komaya dönüştürebiliyor.

SUSADIKÇA İÇMELİYİZ

Fazla sıvı tüketimi beyin tarafınca ‘yutkunma engeli’nin aktive edilmesine sebep olarak, vücuda ölçülü oranlarda lüzumlu suyun alınmasını sağlıyor.

Bu çalışmaya nazaran, eğer yalnızca vücudumuzun taleplerini yerine getirirsek, büyük olasılıkla doğru yapmış olacağız. Kısaca susuzluğumuza oranla su içmek daha isabetli.”

Prof. Dr. Halil Coşkun, gene de yaşlı insanların çoğunlukla yeteri kadar içmediğini ve sıvı alımlarına dikkat etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Artık Çok Fazla Su İçmenize Gerek Kalmayacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Meyve Detoksu Tarifleri

Meyve Detoksu Tarifleri 22 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Biber Dolması Tarifleri Dünyanın En Pahalı 10 Pickup Kamyonu Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ? Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ? Bağırsaklarımızın Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız Bankamatiklerden Komisyonsuz Daha Fazla Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır