Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Almanya’da Sürücüsüz Araçlar İçin Bulunan Çözüm Pes Dedirtti

Ana Sayfa » Güncel » Almanya’da Sürücüsüz Araçlar İçin Bulunan Çözüm Pes Dedirtti

Bir grup Alman uzmanın ortaya koyduğu veriler sürücüsüz araçların geleceğini şekillendirebilir. Ekip, sürücüsüz araçlar hakkında oldukça mühim soruların cevaplarını arayan ilk hükümet destekli emek vermeyi yürüttü.

Sürücüsüz araçlarla ilgili mevzular bir tek hızla gelişen teknolojinin iyi mi ve ne şekilde gelişeceği hakkında değil bununla beraber hayatımızın bir parçası olduğunda ortaya çıkacak fena durum senaryolarında iyi mi davranacağının da incelenmesi anlamına geliyor.

Karşınıza bir köpek çıkarsa

Diyelim ki otoyolda hızla gidiyorsunuz ve o sırada yola bir köpek atladı, sizi görmüş oldu ve donup kaldı. Direksiyonu sert bir halde kırıp yönünüzü değiştirmeyi deneyebilirsiniz fakat bu durumda aracınız takla atabilir. Köpeği ezip geçebilirsiniz, ki bu istediğiniz bir netice değil. Ya da frenlere ani bir halde basıp hem köpeği hem de kendinizi kurtarabilirsiniz fakat bu sefer de arkanızdan akan trafik sebebiyle zincirleme trafik kazasına sebep olabilirsiniz.

Sürücüsüz araçlar bu şekilde bir durumla karşılaştığında iyi mi tepki vermeliler? Sizin hayatınız mı yoksa karşınızdaki canlının yaşamı mı daha mühim olmalı? Ya da otomobile takla attırırsa canınız mı yoksa aracınız mı daha mühim olacak? Bu soruların cevapları şimdiden hesaplanmalı ve uzmanlar bu mevzularda uzun süreden beri çalışıyorlar.

Almanya’nın cevabı

Almanya’nın mevzuyla ilgili cevabı oldukça net: “insan canının korunması birinci öncelik olacaktır.”. Bu yanıt Alman Etik Komisyonu’nun sunmuş olduğu raporda yer alıyordu. Komisyon, trafik uzmanlarından felsefecilere, ilahiyatçılardan şirket temsilcilerine kadar birçok değişik uzmanlık alanından insanoğlu tarafınca oluşturulmuştu. Komisyonun bulgularından bazıları şu şekilde:

  • İnsan sürücülerden daha azca kaza yapacaklar ise sürücüsüz araçlar bir gerekliliktir.
  • Önlenemez kazalarda, sürücünün sınıflandırılması yasaktır. Bu yasak, yaş, cinsiyet ve akli durumunu da kapsamaktadır.
  • Herhangi bir kaza anında kazada hangi tarafın hatalı bulunduğunu tespit edebilmeliyiz. İnsan ya da bilgisayar hatası tahlil edilebilmeli.
  • Sürücünün lüzumlu belgelere ve yeterliliklere haiz olması gerekir.
  • Sürücü, aracının verilerinin kime ilişkin olacağına kendi karar vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Almanya’da Sürücüsüz Araçlar İçin Bulunan Çözüm Pes Dedirtti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Evde Kolayca Yapılabilecek Etkili Basen Eritme Hareketleri Apple iPhone X’in Özellikleri Neler? Türkiye’de Kaç Para ? Tığla Yapılan Anlatımlı Lif Modelleri Marulun Faydaları İbrahim Saraçoğlu Bebekler için Vitaminli Yoğurt Çorbası Tarifi Abiye Topuz Saç Modelleri 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır