Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Almanya Hamburg Gezi Rehberi | Seyahat Önerileri

Ana Sayfa » Güncel » Almanya Hamburg Gezi Rehberi | Seyahat Önerileri

Almanya Hamburg manzarası

Donmaya hazır mısınız? Hamburg seyahat rehberi azca sonrasında…

Yazlık desen yazlık değil (Alster Gölü manzaralı çok önemli ve dudak uçuklatan yazlıklar var), kışlık desen kışlık değil (inanılmaz kar yapıyor, dondurucu derecede soğuk ve kışlık evlerinin olduğu göl kenarında mükemmel bölgeler var); “yahu iyi mi bir memlekete geldim” ben dedirten bir kent Almanya Hamburg. Nedenini birazdan, Hamburg gezilecek bölgeler listesini anlatmadan ilkin açıklayacağız. O şekilde ortalarda da aramayın haritada, bayağı yukarılarda, Şimal Buz Denizi’nin dibinde ve hele ki kış mevsiminde gittiyseniz (biz Noel zamanı deneyimledik, ah denemez olsaydık!) soğuktan değil ellerinizi, vücudunuzun hiçbir yerini hissedemeyeceğiniz inanılmaz dondurucu bir etkiye haiz olan kent. Fakat onun haricinde, sokaklarında adım atması inanılmaz ferahlatıcı (havasından mıdır bilmiyorum fakat oldukca geniş ve ferah sokakları var), Venedik’i anımsatan su kanalları bohem bir tesir yaratıyor ve göl kenarındaki martı sesleriyle yarı balıkçı kasabası, yarı Orta çağdan fırlama, birazcık da bohem bir şehir.

İnsanlarını çözümleme edecek olursak, aslına bakarsanız Almanya‘da olduğunuzu tekrardan hatırlatmamıza gerek yok değil mi? Elinizi sallasanız bir Türk karşınıza çıkıyor. Kaybolma derdiniz yok, İngilizce ya da Almanca bilme derdiniz yok, iç içe bina tıkışıklığına haiz olmayan, çağdaş fakat eskinin de dudak uçurtacak seviyede korunduğu (Hamburg da gezilecek bölgeler listesini okuduğunuzda görmüş olacaksınız), hele ki marina tarafları mis şeklinde iyot kokan deniziyle refah kokan bir yer…

Hamburg gece yaşamı ile ilgili tüm detaylar yazının aşağısında.

Avrupa’nın en büyük 2.konteyner limanı

Zenginliğine ve gelişmişliğine diyecek sözümüz yok, Almanya’nın en büyük limanı ve Almanya Berlin’den sonrasında da 2. en kalabalığına haiz Elbe nehri üstündeki kanallar şehri Almanya Hamburg. Liman şehri olduğundan ticaretin de merkezi konumunda. Hamburg nüfusu 2016 verilerine bakılırsa 1.838.000. İnsanlara, araçlara, mağazalara ve şehrin mimari dokusuna bakmış olduğunuzda lüks ve şatafatlı yaşantıyı derhal anlayıveriyorsunuz. Elbe ve Alster ırmaklarının kesişim noktasında olan Hamburg, bir tek bugünün değil 1200 senelik zamanı süresince Avrupa’nın dünyaya oluşturulan ticari kapısı olmuştur.

Liman şehri hamburgSiz hiçbir şehrin limanında duygusal bigün batımı izlediniz mi?

Unutmadan, Hamburg‘da gözü bozan tek bir yapı ya da saçma sapan bir çakılmış bir çivi yok. Herşey o denli çok büyük yerleştirilmiş ki. Dünyanın en büyük metropollerinden birisi olması karşın yemyeşil parklarıyla, içinde su geçen kanallarıyla ve 2500 civarındaki köprüsü ile iyi mi da korunmuş, iyi mi şirin kalmış bu liman kenti dedirtiyor kendisine…

Hamburg Card

Hamburg‘da işlerinizi kolaylaştıracak, müzelere indirimli ve bazı bölgelere parasız girmenizi sağlayacak, toplu taşımada geçerli yaşam kurtaran bir kart var: Hamburg Card 9,9Euro’dan süregelen fiyatlarla…

Hamburg’a Ne Vakit Gitmeli? Hamburg Hava Durumu

İşten dananın kuyruğu burada kopuyor, biz kışın gidin dersek ve sizler de kışın giderseniz sövgü yiyebiliriz. O yüzden, şu şekilde özetleyelim bu mevzuyu: “Avrupa, kışın daha bir renkli ve daha bir gizemli oluyor, hele ki Noel zamanı paha biçilemez diyor ve Hamburg‘un kışını ve yılbaşısını ve hatta Noel’ini görmek isterim, soğuğu da pek bir severim” diyorsanız bizim de yaptığımız benzer biçimde kesinlikle 2-3 gününüzü bu mükemmel şehre ayırmalısınız. Siz gene de Hamburg hava durumu istatistiklerine bakın yılbaşı için de.

Fakat ben rahat rahat takılayım, öyleki donarak yürümek istemem, keyfimce istediğimi yapabileceğim diyorsanız, o süre buyurun senenin aylarından Nisan-Kasım ayları arası bizce Hamburg‘ta oldukca rahat gezilebilir. Siz gene de meteorolojiden genel ısı averajlarına bakın ve güvence olsun isterseniz de İlkbahar ve Yaz aylarına çekin seyahatinizi.

Hamburg’da Kaç Gün Kalmalı?

Aslen, bizim şeklinde her yerini gezeyim, fakat çok da fazla param gitmesin diyorsanız minimum 3 günde burası biter. Hamburg gezilecek bölgeler sıralamasında yapmanız ihtiyaç duyulan tüm bilgileri anlattık. Hamburg gezilecek noktaları aşağıda okuduğunuzda görmüş olacaksınız ki, aslen ne 3 gün ne 5 gün, “keşke 1 ay sürem olsa da sindire sindire yaşasam şu şehri” diyeceksiniz….

Hamburg Nerede? Hamburg Haritası

Berlin‘den sonrasında Almanya‘nın 2.büyük şehri olan Hamburg, liman şehri olduğundan Almanya‘nın tüm dünyaya oluşturulan kapısı gibidir. Almanya‘nın kuzeyinde, Şimal Buz Denizi‘ne kıyısı olan bir şehirdir. Haliyle, oldukça soğuktur ve liman şehri olması dolayısıyla tecim merkezi olmuştur yüzyıllardır. Hamburg Berlin arası kaç km? 289 km.

Almanya Hamburg’a Iyi mi Gidilir? Hamburg’ta Ulaşım nasıldır?

Başlangıç noktanızı referans alarak:

Uçakla Ulaşım

İstanbul’dan THY ya da Pegasus‘un direkt seferlerini kullanarak Hamburg Havalimanı‘na inebilirsiniz. Hamburg İstanbul arası toplam uçuş süresi 3 saat 15 dakika‘dır. Hamburg Havaalanı‘na indikten sonrasında trenle S1 hattına binerek Ohlsdorf durağında inip, buradan U1 hattına aktarma yaparak Farmsen istasyonuna gidebilirsiniz. Taksiye binerek ortalama 40 Euro’ya kent merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsle Route 606 no’yu kullanarak merkeze inebilirsiniz.

Trenle Ulaşım

Almanya‘nın herhangi bir şehrinden Hamburg‘a trenle gelebilmeniz mümkün. Şöyleki örnek verelim; 40 senenin başlangıcında Almanya‘ya vize aldınız ve bir tek Hamburg‘u değil, öteki şehirleri de görmek istiyorsunuz. O vakit sizi şuraya alalım. Size acil tren bileti lazım, ilk geleceğiniz şehre iniyorsunuz ve sonrasında trenle o şehirden sonraki şehirlere ulaşıyorsunuz.

Örnek: 1 haftalık Almanya tatilinde Köln, Bremen ve son olarak Hamburg seyahat planı yaptınız. Köln Havalimanı’na indikten sonrasında, Köln-Bremen ve Bremen-Hamburg içinde DB Bahn kullanabilirsiniz. Bu aşamada size tavsiyemiz; ne olursa olsun kalacağınız otele yakın bir tren istasyonu seçin ki trenden indikten sonrasında hem para hem de boşa süre harcamayın otelinize gitmek için. Hatta, istasyona yakın bir otel seçmeniz tüm sorunlarınızı çözecektir.

Hamburg‘ta ulaşım için kent içi otobüsleri, metro hattını kullanabilir, kent dışına çıkmak için S-Bahn, U-Bahn trenlerini kullanabilirsiniz. Ek olarak, bisikletle de gezebilirsiniz. Bisiklet ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hamburg’a gelmişken aşağıdaki bölgelere de gidebilirsiniz!

Hamburg Gezilecek Bölgeler ve Hamburg’ta Ne olursa olsun Yapılması Ihtiyaç duyulan Aktiviteler

Hamburg Gezilecek Bölgeler listesini hakkıyla tamamlayabilmeniz için minimum 3 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Daha rahat dolaşmak isterseniz de 4-5 gün daha kafi olacaktır. Listede yazın ve kışın yapılabilecek şeylerin hepsini toparladık, siz hangi mevsimde gelirseniz, size uygun olanları çıkarıp kendi planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Fakat şu da var ki seyyah olmak demek, bir şehrin yerini yağmur demeden, balçık demeden keşfetmek demek! Bizlerden söylemesi diyerek listeye yakından göz atalım:

1. Rathausmarkt ya da Rathaus (Belediye Binası)

Hamburg‘un çılgınlar şeklinde alışveriş meydana getirilen ve turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği old town merkezinde bulunan, şehrin en mühim zamanı binası, Neo-Rönesans mimari yapısı 1897’de Martin Luther tarafınca çizilen Belediye Binası kısaca orjinal adıyla Rathaus şehrin en mühim zamanı yeridir ve Hamburg gezilecek bölgeler listesinin en önderlik yapar. Rahtaus girişi parasız. Şunu da belirtelim, 1842’de büyük bir yangın geçmiş başından, sonrasında yeni bir bina mı yapsak diye düşünürlerken aradan geçen 50 yıl sonrasında yeni bina şu demek oluyor ki şimdi gördüğünüz Rathaus inşa edilir.

Binanın içine girdiğinizde, daha da büyüleniyorsunuz. Tavanlardaki tablolar, kristal avizeler, vitraylar, yüksek tavanların mimari yapısı, yontular…Tüm bu görkemin, devrin Prusya’sının zenginlik ve şatafatlı yaşantısını simgelediğini görebilirsiniz. 647 oda bulunan yapı halen devlet işler için kullanıldığı benzer biçimde hususi davetler, hususi toplantılar, konserler ve sergiler için de kullanılan odları bulunmaktadır.İç avluda bulunan çeşme, suyun saflığını ve enerjisini temsil etmesi amacıyla yapılmış. Bunun şeklinde onlarca sanat eserini de barındırmasıyla aklımıza ilk gelen “burası belediye binası değil, olsa olsa müze olur” oldu.

İçeri girdiğinizde her otuz dakikada bir başlamış olan rehberli turlara katılarak bilgileri keşfedebilirsiniz.

 

Hamburg Almanya RathausmarktAlmanya Hamburg Rathausmarkt

2. Alster Gölü

Alster Gölü, çevresinde görkemli villaların, yazlık evlerin ve kışlık malikanelerin olduğu, bununla birlikte yürüyüş ve bisiklet yollarına ayrılmış bölümünde mükemmel manzaralar eşliğinde çevresinde da gezebileceğiniz, ailenizle beraber mükemmel bir hata sonu geçirebileceğiniz bir yer. Açık ara Hamburg‘un en güzel mevkisi.

Alster Gölü’nde neler yapılabilir?

 • Aşağıdaki maddede de anlattığımız şeklinde Alster Gölü‘nde kanal gezintisini tekne turu ile yapabilirsiniz. Almanca anlatımla fakat hem de İngilizce kulaklık verilen rehberli turlarda göl ve etrafıyla ilgili kültürel ve zamanı bilgiler eşliğinde görkemli manzaralar görerek gezintiye çıkabilirsiniz. Detaylı informasyon için: Alstertouristik ve daha fazlaca detay için 3. maddeyi de okuyabilirsiniz.
 • Görkemli göl fotoğrafları çekebilirsiniz. Biz, kışın gitmemiz karşın güneş ışığı ve hemen hemen yağmış karın üstünde yapmış olduğu yansımalı efektlerle mükemmel fotoğraflar yakaladık.
 • Gölde yüzen kuğuları, ördekleri, çeşitli su kuşlarını, sincapları ve değişik türden hayvanları besleyebilirsiniz.
 • Gölün çevresinde bulunan yürüyüş yollarında yürüyebilirsiniz
 • Bisikletle göl çevresinde gezinti yapabilirsiniz.
 • Yoğun yeşile maruz kalmış olarak tabiat ananın içinde dinlenebilirsiniz. Bilhassa Hamburg‘ta sabahtan akşama kadar gezdikten sonrasında burada 1-2 saatlik bulgu ve dinlenme müthiş olacaktır. Bilhassa tekne turunu dinlenmek isteyenlere ve fazla zamanı olmayanlara tavsiye ederiz
 • Sabah sporu da oldukca iyi bir düşünce olabilir ya da ailenizle (eğer birkaç günden daha çok zamanınız var ise) piknik yapmak da keyifli gelebilir.
 • Son olarak gölde tekne turu yaparken göreceğiniz Almanya’nın meşhur heykeltraşı Stephan Balkenhol’nın heykelini, meşhur yapı Rathaus‘u ve şehrin 5 mühim kilisesini bilhassa Alster tekne turu esnasında görebilirsiniz.
 • Belli günlerde meydana getirilen kürek ve yelken yarışlarına da denk gelirseniz seyredebilirsiniz.

Alster Gölü Hamburg
Hamburg Alster Gölü

4. Alster Gölü Tekne turu

Alster Gölü‘nde iyi mi gezebilirim diye sorarsanız ne olursa olsun tekne turu yapmanızı tavsiye ederiz. Turla ilgili bilgilere  Alstertouristik ten ulaşabilirsiniz. 3 değişik tur opsiyonundan birisini seçebilirsiniz.

 1. Alster Gölü çevresi: 1 saat sürüyor gezinti. Erişkin 15 Euro 
 2. Alster kısa tur: İstediğiniz yerde inip binebilirsiniz. Hop on hop off tur 1 gün süresince hizmetinizde. Erişkin 15 Euro 
 3. Alster zamanı seyahat: Şehrin zamanı yapılarının, çağıl yerleşim yerlerinin, yeni meydana getirilen köprülerin, eski bir boş limanının keşfedildiği tur.  Erişkin 21 Euro 
 4. Alster kanal turu: Şahane villaların görkemli tabiat hayatına karıştığı görsel olarak gözünüzü doyurarak ve mükemmel fotoğraflar çekeceğiniz tur çeşidi. Biz kanal turuna katıldık ve size de tavsiye ederiz.  Erişkin 19 Euro 

Kanal turundan anlatmak gerekirse, tabiat ananın yemyeşil refah veren renginde mükemmel canlılar beraber kanalda hareket ediyorsunuz. Bir taraftan rehberin Almanca anlattığı şeyleri eğer Almanca biliyorsanız can kulağıyla dinleyebilir, öteki taraftan İngilizce bilenlerin de unutulmadığı ve audio guidelerin eşlik etmiş olduğu kanal turu 2 saate yakın sürüyor. Daracık köprülerin altında geçerek bambaşka bir yere açılıyorsunuz, rengarenk büyüleyici güzellikteki villalarla dolu koylara geldiğinizde de gözleriniz kamaşıyor. Manzaralar eşliğinde başlayıp biten tura kesinlikle hem dinlenmek, hem de Alster Gölü‘nü gezmiş olmak adına katılmanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak şehrin 5 mühim kilisesini, Rathaus kulesini ve oradan oraya koşturup duran ailelerin küçük yaramaz çocuklarını görebileceğiniz doyurucu bir tur sonunda mutlulukla sonraki rotanıza geçebilirsiniz.

Alster Gölü gezintisiAlster Gölü tekne turunda göl çevresinde bulunan birçok villa ve yazlık ev görebilirsiniz

6. Fischmarkt (Balık Pazarı)

300 yılı aşkın süredir devam eden ve adeta bir geleneğe dönüşmüş olan balık pazarında (Fischmarkt) kahvaltı yapma fikri hiç de kötü görünmüyor. Gitiğimiz yerlerde lokal adetleri öğrenmek ve hatta uygulamak mükemmel bir tecrübe de oluyor. Balık pazarının espirisi nedir derseniz:

 • Fischmarkt, St Pauli‘nin semti Reeperbahn Caddesi ile Malmaille Breite Caddesi içinde Altona’da bulunuyor.
 • Balık pazarının dışarıdan mimarisine bakarsanız depo şeklinde bir görüntüye haiz. Ortası boş 3 kattan oluşan yapı inanılmaz kalabalık oluyor.
 • İşte o yüzden, pazar sabahı erkenden gelin. Açılış saati kışın 07:00 yazın ise 05:00. açılır açılmaz buraya damlayın. Taptaze balıklardan, balık sandviç (fish brothchen) yaptırabilir, yemeseniz de olmadı yalnız buranın havasını solumak için gelebilirsiniz.
 • Aslolan mevzu, balık pazarının haricinde kurulan, sebze meyveden balık ve hediyelik eşyalara kadar envai çeşit şey alabileceğiniz yer.
 • Lokal Almanlar ne yapıyormuş, onu da izah edelim. Sabaha kadar eğlenip (açıkçası biz görmedik, hatta Almanlar’ın adeta tavuk misali hafta içi 09:00’da uyuduklarını düşünüyoruz:) günü burada bira ve balıkla sonlandırdıklarını duyduk. Ayrıca Almanlar, hakikaten hafta içi inanılmaz bir disiplinle çalışıp hafta sonu da bu içe dönük halin sanki acısını çıkartırcasına çılgınlar şeklinde eğlendiklerini ve hatta bayağı abarttıklarını gördük, tanık olduk. Ne diyelim, kültürel farklılık bu olsa gerek diyoruz!
 • İşte durum böyleyken, güne burada merhaba demek, dışarıdaki limanda denize karşı elinizde sandviçle gün doğumunu seyretmek sizce de muhteşem olmaz mıydı?
 • O süre, Hamburg gezilecek bölgeler listesinin en başlangıcında kesinlikle balık pazarı da olmalı!

Hamburg Fishcmarkt Fischmarkt Hamburg balıkpazarı

7. Hamburg Limanı

Hamburg Limanı, adeta vız vız arı şeklinde 7/24 çalışan vinçler, bu vinçlere yük yükleyen açık deniz gemileri ile ilkin ürkütücü gelebilir. Ne de olsa dinlence halletmeye ve dinlenmeye geldiniz Hamburg‘a…Bu büyük kaosun içinde size mükemmel bir önerimiz var: Hamburg Limanı‘nı en güzel iyi mi keşfedebilirim diye sorarsanız, şüphesiz cevabımız liman turları olacaktır. Alster Nehri turundan ayıran en mühim özelliği bu turda bindiğiniz nostaljik 1800’lü yıllardan gelen çarklı pervanesi ve içinin adeta Titanik şeklinde lüks bir halde dekore edilmiş olması.

Hamburg card indirimlerinin geçmiş olduğu liman turlarına günübirlik katılabilirsiniz. Alster tekne turu ile konsept olarak tamamen değişik olduğundan buna da katılmanızı isteriz. Burada, yük indirme ve bindirme yerlerini, limanın iç kısımlarını keşfedecek, anlatımlarla adeta tarihte yolculuğa çıkacak ve esrarengiz bir dünyanın içine gireceksiniz.

Bizim katıldığımız tur şirketi Hafenrundfahrt Hamburg idi ve şahıs başı erişkin fiyatı 2017 yılı için 14 Euro

Hamburg Limanı manzarasını en iyi nereden görebilir diye sorarsanız, cevabımız St. Micheal’in Kulesi olacak.

Tüm bunların haricinde bazı gemiler müze olarak gezilebiliyor. Meşhur yelkenli Rickmer Rickmers ziyaret edilebilir. Giriş 5 Euro. Biletleri buradan alabiliyorsunuz.

Hamburg liman resmiHamburg limanı, yüzyıllardır ciddi bir ticaretin kapılarını aralamış ve bugün de etken olarak kullanılıyor. Liman turu HamburgHamburg’da Liman turu öncesi, hava -25 aşama

8. Mönckebergstrasse’de gezin

Dünyaca meşhur sosyetik dükkanlar sizi cezbediyor mu? Tüm gün koşturdunuz, keşfettiniz, fotoğraf çektiniz ve artık dinlenmek mi istiyorsunuz? Bizdeki İstiklal caddesi kıvamında, sağlı sollu lüks markaların mağazalarıyla dolu dükkanların ve hususi butik cafe ve restoranların, hem de Starbucks benzer biçimde kurtarıcı bir dinlence dükkanının da olduğu caddede gece ya da gündüz zaman geçirebilir, Almanlar’ın ya da daha lokal olarak Hamburglular’ın alışveriş, toplumsal yaşam ve yeme-içme kültürü hakkında bir nebze de olsa data sahibi olabilir, hatta o senelerdir aradığınız kırmızı elbiseye (!) bu şirin dükkanlarda denk gelebilirsiniz.

Mönckebergstraße
Hamburg Mönckebergstraße

8. St. Michaelis Kilisesi

St Michael Kilisesi, Hamburg gezilecek bölgeler listesinin en tepesinde bulunuyor. St. Micheal Kilisesi giriş tutarı kuleye tırmanış dahil 7 Euro‘dur ve buranın en mühim özelliği kulesinden müthiş bir Hamburg manzarasına, Hamburg limanına hakim olmanız.

St Michael Kilisesine niçin gitmeliyim?

 • Hamburg‘un en büyük Protestan Kilisesi olması özelliğine haiz olup, direkt Lutheranolarak açılmış. Barok kilisenin yapım zamanı 1625’tir. Yıllara meydan okuyamayıp yıkılınca 1906’da tekrardan inşa edilmiş, 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmış ve şimdiki halini almıştır.
 • Buradaki konserlere ne olursa olsun gelmelisiniz. Konserler hakkında informasyon için kilisenin sitesine bakabilirsiniz. Saat 12:00’de konser bulunduğunu öğrendik sonrada.
 • Girişinde göreceğiniz 2425 mezarın olduğu yere de ne olursa olsun uğrayın. Dönemin önde gelenleri ve kiliseye bağış yapanlar buraya gömülmüşler. Bazı gömüt taşlarının üstündeki yazılar da silinmiş.
 • Kilisenin kulesinin tam 132 metre. Fakat biz 106 metre kadar yüksekliğe çıkabiliyoruz. Gittiğimiz mevsimde bu yükseklikte ısı -25 dereceydi. Soğuğa ve şiddetli rüzgara aman dikkat edin. Bir de manzaranın fotoğraflarını ne olursa olsun çekin.
 • Hamburg‘u gezmeden ilkin gelirseniz, kuşbakışı Hamburg hakkında data edinebilirsiniz.
 • Asansörle çıkılabildiği için her yaşta hiçbir mesele yaşamazsınız.
 • İçerisinde baş melek Mikail’in alt edişini tasvirleyen bir heykel de var
 • Bu kilisedeki kadar büyük bir org görmüş olabileceğinizi sanmıyorum.
 • İlginç bir halde, kilisenin bahçesinde mangal icra eden insanoğlu görebilirsiniz.
 • Kilisenin girişinde Martin Luther‘in heykelini görebilirsiniz.

Hamburg St Michael Kilisesi
Hamburg St Michael Kilisesi, 32 metre yüksekliğinde olup çan kulesi birçok yerden görülebiliyor

St Michael Kilisesi manzarasıSt Michael Kilisesinden kuşbakışı bir Hamburg

9. Kunsthalle 

Adından da anlaşılabileceği benzer biçimde sanat koleksiyonlarının sergilendiği Kunsthalle Hamburg, etkinlik takvimine bakarak programlara da katılabilirsiniz. Ortaçağ döneminden izler taşıyan müzede yüzlerce sanat eseri görebilirsiniz. Giriş tutarı haftasonu 14 Euro, hafta içi 12 Euro. Hamburg kent kartına ise bu fiyatlar 11 Euro ve 10 Euro indirimli satılıyor. Eski, çağıl ve modern olarak bölümlere ayrılmış sergileri gezebilirsiniz.

Hamburg Sanat MüzesiKunsthalle Hamburg

10. Museum für Kunst und Gewerbe (Sanat ve Endüstri Müzesi)

1877 senesinde faaliyete giren müzede 500.000’in üstünde ve zamanı 4000 yıl önceye kadar giden obje ve kültürel ve el yapımı eşyaları sergileniyor. Büyük markaların yüzyıllar öncesine giden tasarımları, İslam ve Avrupa kültürünün kaynaşmasıyla ortaya çıkan karma eşyalar ve sanat içerikli ürünler. Öyleki ki, hayranlık uyandıran bu müzeye hakkını vermek içi kim bilir tüm gününüzü ayırmanız gerekebilir. Girişi 12 Euro, doğal olarak 4 ile çarpıldığında el yakan cinsten. 18 yaş altına parasız. Pazartesiler kapalı. Haupthbahnhof’a yürüyüş mesafesinde olan müzede bazen hususi sergiler ve etkinlikler de düzenlenmektedir.

Her türlü gosteri ve etkinlik için MKG‘den informasyon alabilirsiniz.

Sanat ve sanayi müzesi Hamburg Hamburg Museum für Kunst und Gewerbe

11. Hamburg Denizcilik Müzesi (Internationales Maritimes Museum Hamburg)

3000 senelik denizcilik tarihini merak ediyor ve devasa 10 kattan oluşan bir müzede denizle ilgili aklınıza gelen şeylerin derhal hepsini görebileceğiniz bir koleksiyonu görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hamburg gezilecek bölgeler listesine orta yerden giren Hamburg Maritime Museum giriş tutarı 13 Euro fakat Hamburg kent kartına 9 Euro. Denizcilik tarihinin tozlu sayfalarında gezintiye çıkmak ve 40 binden fazla eseri görmek için kırmızı tuğlalarıyla dikkat çeken ve yapımı 1934’lerde süregelen bu garip mimarideki müzeyi ne olursa olsun ziyaret etmelisiniz.

10 kattan oluşan müzenin her katı bir temaya ayrılmış. Deniz altıların çeşitleri ve tarihten şimdiye dek kullanılan deniz altılar, deniz altındaki canlılar dünyası, buharlı gemiler ve daha neler neler. Hamburg‘un eskki binalarının olduğu bölge Speicherstadt’ta bulunuyor müze.

Müzeye iyi mi gidebilirim?

Hamburg ana tren istasyonundan 15 dk.da metro ya da otobüsle buraya ulaşabilirsiniz:

Metro
U4 hattı ile“Überseequartier” durağında inerek

Metrobüs
6 no’lu otobüsle “Bei St. Annen” istasyonunda inerek

Otobüs
111 no’lu otobüsle “Osakaallee” durağında inerek

Hop on Hop off (Maritime circle line)

Karadan değil de denizde hop on hop off yapmak isterseniz başlangıç noktası olarak “St. Pauli Landungsbrücken 10″da MARITIME CIRCLE LINE teknesine binerek limandan kalkıp Speicherstadt bölgesine ilerleyerek büyük kontenyer gemilerini geçip ulaşabileceğiniz yer. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yaz ve kış tarifeleri farklıdır.

Hamburg International Maritime Museum
Denizcilik Müzesi Hamburg
Hamburg International Maritime MuseumHamburg Denizcilik Müzesi

12. Planten un Blomen Park

Hamburg‘da bu kadar gezdikten sonrasında hakkını vermek gerekir yemyeşil parklarında da birazcık zaman geçirmenizi isteriz. Ya da oldukça zamanım fakat en azından göreyim de görgüm artsın kabul edebilirsiniz. Alın size mükemmel bir fırsat: Planten un Blomen Park ya da Plants and Flowers Park. 300’den fazla gül, yabani gül çeşitleri ve gül ailesinden birçok çiçeğe ev sahipliği meydana getiren, mis şeklinde çiçek kokan, gözünüze ve ruhunuza hitap eden park dinlenme, eğlence, su-ışık konserleri, tiyatrolar ve görkemli konserler benzer biçimde etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Nilüfer zamanına denk gelirseniz, suni havuzun adeta nilüfer havuzuna dönüşmesine bayılabilirsiniz. Havuzda yüzen ördekler, kuğular, tavşanlar, sincaplar, çiçek bahçeleri ve envai çeşit bitkilerle ruhunuzu dinlendireceğiniz, küçük çağlayanlarla da serinleyeceğiniz kati. Yeri, Hamburg’un merkezi

Planten un Blomen HamburgPlanten un Blomen parkında birçok gül çeşidinin olduğu gül bahçelerini görebilir, güzelce zaman geçirebilirsin.

13. Speicherstadt

Merkezden Elbe nehri tarafına doğru ilerlerseniz zamanında depo olarak kullanılan, lojistik açıdan güzel bir lokasyona haiz bölgeye ulaşırsınız: Burası Speicherstadt. Kırmızı kiremitli birçok yapı görebileceğiniz ve renovasyonla iş merkezi olarak da kullanılan binaların olduğu bölgede Miniatur Wunderland Hamburg Dungeon, Speicherstadt Kafferösterei, Speicherstadt Müzesi, Wasserschloss benzer biçimde ziyaret noktaları da bulunuyor.

Hamburg SpeicherstadtSpeicherstadt bölgesinde kanalları ve depoları görebilirsiniz.

14. Hamburg Zindanları

Hamburg‘un 600 yıl önceki evveliyatına götürmüş olan, İngilizce turlarının Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri olduğu ve şahıs başı 18 Euro’ya girebileceğiniz ve görkemli edinim elde edeceğiniz Hamburg Zindanları turu eğer 3 gününüz var ise son güne bırakılabilecek bir aktivitedir. Gruplara ve ailellere hususi aktivitelerin de olduğu eğlence yerinde, çeşitli gösteriler ve canlandırma şovlarla yüzyıllar öncesine gideceksiniz.

Hamburg ZindanlarıHamburg Dungeons, tarihte 600 yıl geri götürmüş olan şovlarıyla mükemmel bir tecrübe katıyor


15. Hafencity

Speicherstadt bölgesinden birazcık daha ilerledikten sonrasında, Avrupa’nın en geniş kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birisinin yapıldığı Hafen City bölgesine geleceksiniz. Devasa siteler, gökdelenler, apartman blokları görmüş olacaksınız. Örnek olarak bizim tamamen tesadüfen içine girdiğimiz bir site vardı. Mimarisi muazzamdı. Bunlar haricinde otel, restoran ve üniversitenin olduğu yer için new town bölgesi de diyebiliriz. Projenin 2015’te biteceği söyleniyor. Şimdiden içinde oturanlar var. Bakın ve siz düşünün gerisini. Türkiye’de kentsel dönüşüm icra eden firmalar birazcık buraya gelip de feyz alsın diyorum. Elbphilharmonie binası ile 155 hektarlık alanı kaplayan ve konser salonu olarak vazife meydana getirecek yapı Hafencity’nin öteki gururu. 110 metre yüksekliği Herzog&Meuron imzasını taşıyor.

Hafencity Hamburg Hafencity, kırmızı tuğlalı yapılarıyla dikkat çekiyor

16. Jungfernstieg

Hamburg‘un geleneksel alışveriş caddesi olarak malum Jungfernstieg, mağazaları ve kafeleri ile hem eğlenmenize, hem alışveriş yapmanıza hem de dinlenmenize olanak tanıyor. Alster Gölü turu öncesi burada gezintiye çıkabilir, alışveriş yapabilirsiniz. Ne de olsa tur tekneleri derhal buradan kalkıyor.

Jungfernstieg Hamburg
Jungfernstieg’de Alster tekne turu öncesi oturup yiyecek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

16. St. Pauli

Hamburg‘da kültürel ve sanat içerikli faaliyetler keşiflerinizin arkasından birazcık da gece hayatına bakayım, bakalım burada neler varmış diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. St Pauli, renkli ve hareketli, gürültülü gece yaşamı açısından Hamburg‘da öne çıkıyor. Eskiden “günahkarlar kenti” diye anılırmış, bunun nedenine inersek ilk olarak 17.yy’a gitmemiz gerekir. Denizciler, kaptanlar yüzyıllar öncesinde haftalarını ve hatta aylarını denizde geçirdikten sonrasında, karaya ayak basar basmaz St.Pauli‘de eğlencenin altına vururlarmış. Diskolar, barlar, sex shoplar, striptiz şov eğlence bölgeleri gazinolar, alan kişi bekleyen kızlar ve travestiler, uyuşturucu satıcıları ile ön planda olan ve adeta mimlenen St.Pauli‘yi merak ediyorsanız bilhassa hafta sonu gitmenizi tavsiye ederim. Biz hafta içi şu şekilde bir ne varmış diye gidelim dedik fakat yukarıları okuduysanız hatırlarsınız, Almanlar tavuk şeklinde hafta içi oldukça erken uyuyorlar ve eğlence hafta içi yok benzer biçimde bir şey. O yüzden tamamen dükkan sahiplerini sinek avladığı, sokaklarının saat 20:00 sularında bile bomboş olduğu bir St Pauli gördük ve hayal kırıklığına uğradık.

Hafta sonları, bunun aksine iğne atsanız yere düşmüyormuş. Doğal olarak, geleneksel olarak deniz adamları yerine her türden insanoğlunun ve bilhassa turistlerin akınına uğruyormuş. Burada, etraflıca bir seyahat için hususi turlara da katılabilirsiniz.

St Pauli gece hayatıEğlencenin akmış olduğu St Pauli’de gece manzarası

Unutmadan, St Pauli size bir şeyi anımsattı mı? Doğal olarak ki, bu ismin bir de futbol ekibi var. Millerntor Stadyumu ile Almanya 2.ligde top koşturan oyuncularının olduğu Alman futbol ekibi. St Pauli stadyum turuna da katılabilirsiniz. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 12:30’da, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10:30 da başlayıp ortalama 1,5 saat civarı devam eden turlarla ilgili olarak giriş tutarı olarak 8,5 Euro + 1 Euro da hizmet bedeli alınıyor.

Bir de, öğrendiğimize bakılırsa Beatles zamanında St pauli‘ye gelmiş, buralarda takılmış fakat doğal olarak o zamanlar meşhur değilmiş. Burada, birçok mekanda onun posterini görebilirsiniz. Beatles kim diyenler, mükemmel bir şarkı bırakıyoruz buraya, meraklısına…

Schanzenviertel ise St Pauli’nin birazcık yukarısında kalıyor. 

17. Hamburg Müzesi (Museum für Hamburgische Geschichte)

Hamburg Müzesi, daha içine girmeden mimarisiyle göz dolduruyor. İçerisindeki zamanı eserlerin herbiri bir gömü değerinde. Yüzlerce senelik tablolar, ev eşyaları, çanak çömlekler ve müzenin bitiminde bizi karşılayan mükemmel bir minyatür müzesi cezbedici. Hamburg müzesi girişi şahıs başı 9,5 Euro

Hamburg Müzesinde, yüzlerce sanat eseri bulunuyor
Hamburg Museum

18. Minyatür Müzesi (Miniatur Wunderland)

Minyatür Müzesi‘nde bulunan ve dünyanın en büyük demiryolu minyatürü olarak malum demiryolu ve ona birlikte rol alan tüm parçaları Speicherstadt bölgesine gelmiş olarak bulabilirsiniz. Yalnız bu kadar m? Küçük binalar, köprüler, teleferik sistemleri, adeta küçük bir Hamburg şehri sizleri bekliyor. Burasına ta gün ayırmanız gerekiyor fakat gene de 3-4 saat en azından kalınca derim. Bir tek Hamburg yok. İsviçre, Avusturya, Fransa, Alpler, İskandinav ülkelerine ilişik detaylar da nefes kesici. Alpler, Heidi, Hamburg Havaalanı, Superman, Rapunzel, ABD, İtayla, hareket eden insanoğlu, trenler, kızaklar, dev cruize gemileri, Lindt’in çikolata fabrikası  ve daha neler neler. ) 930 tren, 14.450 vagon, 215.000 figür, 8850 vasıta, 13.000 metre yol, 3660 bina ve köprü, bunların yapımına bakan 230 çalışan ve 580.000 adam saatlik emek harcama. Çok büyük bir proje ve eğer zamanınız var ise kesinlikle son gün de olsa görmelisiniz. Giriş tutarı 19,90 Euro.

18. St Nikolai Kilisesi

St Nikolai kilisesi, gotik mimarisiyle büyülerken 147 metrelik yüksekliğiyle Hamburg‘un 2. en yüksek yapısı olma özelliğine haiz. 2. Dünya Savaşı esnasında görmüş olduğu zarar yüzüden bir tek çanı kalan fakat onarılmayan bir kule, şimdilerde yalnız kule görevini üstüne alıyor. İlk gördüğümüzde acaba onarımda mı diye düşündürtmüştü. 1874 senesinde hizmete açılmış. İçindeki zillerle birçok dinleti veriliyormuş.

Bir de kilisenin kulesine gündüz 10:00-18:00 arası çıkmak özgür. Kilisenin internet adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamburg St Nikolai ChurchSt Nikolai Church

19. Elbe Tüneli

Elbe tüneli, eskiden gemilerin yük indirip bindirme yapmış olduğu yerlerle Elbe nehrinin kuzeyini birleştiriyormuş. Asansörlerle yük indirip bindiriliyormuş. Şimdilerde ise bu tünelde yürüyebilir ve eski izlerin keşfine çıkabilirsiniz. Tünelden, 1911’li yıllarda insanoğlu ve araçlar geçiyormuş.

Hamburg Elbe TüneliElbe Tüneli’nde arabaların ve insanların geçmesine izin var.

20. Hamburg’da görülebilecek öteki bölgeler

Avrupa’nın en klas sanat galerilerinden birisi LEVY Galerie ziyaret edilebilir. Mellinpassage, tavan resimleriyle görülmeye kıymet. 1846’da inşa edilmiş ve tasarım mağazalar mevcut içeride. Görtz Sarayı, 1712’de inşa edilmiş fakat 2.Dünya Savaşı esnasında hasar görmüş. Landungsbrücken, yürüyüş yolu olarak öne çıkıyor limanda. Değişik mimarisiyle Chilehaus ve Elbphilharmonie binaları ve , alışveriş çılgınlarına Neuer Gänsemarkt pasajını tavsiye ederiz.

Hamburg Gece Yaşamı

Hamburg gece yaşamı ile ilgili buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Almanya’nın 2.büyük şehri Hamburg’da otel, barıncak, hostel, ev, villa benzer biçimde değişik konaklama türlerinden birini seçebilirsiniz. Hamburg’un değişik bütçelere ve beklentilere uygun alternatif konaklama bölgeleri mevcut:

 • Altstadt: Şehrin merkezinde, canlı ve hareketli olması, ulaşımın kolay ve hatta yürüyüş mesafesinde tarih ve gezinsel bölgelere, kafe ve restoranlara yakınlığı sebebiyle en fazlaca tercih edilen yer fakat bir taraftan da buradaki otel tutarları yüksek. Vakit kaybı yaşamak istemiyorsanız burayı tercih etmelisiniz.
 • Altona: Gece yaşamının merkezi dediğimiz bölge burası. Eğlenceden, harektten uzaklaşmak istemiyorsanız burada konaklayabilirsiniz.
 • Rotherbaum: Gençlerin daha oldukca tercih etmiş olduğu bölge canlı müzik, kitap kafeler, sanat evleri, tiyatro ve beyaz perde şeklinde yerleriyle öne çıkıyor. Bütçesi düşük olanlara önerebiliriz.
 • Harvestehude: Lüks villalarla dolu, öteki konaklama türlerine bakılırsa daha pahalı bir bölge burası fakat doğayla başbaşa ve refah dolu bir dinlence arayışı içindeyseniz burası tam size gore
 • St Georg: Özgür ruhlular için mükemmel bir bölge burası. Alışveriş meraklıları, kafeden “take-away alınmış elde kahvesini içerek gezinen insanoğlu, koyu sohbete dalmış dost grupları ve daha neler neler…

Hamburg seyahatinizde size önereceğimiz oteller şunlar:

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg

Aussenalster Gölü’ne bakan otel Hamburg Merkez İstasyonu 500 metre mesafededir. Kempinski’nin Atlantik restoranında geleneksel Hamburg yiyecekleri ve mevsimlik spesiyaliteler servis edilir. Bu tesis ek olarak Hamburg şehrindeki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor.

Park Hyatt Hamburg

Mönckebergstraße alışveriş caddesinde Hamburg Merkez İstasyonu’na 500 metre mesafede yer edinen bu otel,  Hamburg şehrindeki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor!

Renaissance Hamburg Hotel

Alster Gölü‘ne ve Hamburg Belediye Sarayı‘na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta yer edinen bu zarif otel, Hamburg‘un merkezinde hizmet vermektedir. Zamanı bir ön cepheye haiz olan otel, geniş odalar ve bölgesel yemekler sunmaktadır. Jungfernstieg İstasyonu, Renaissance’a 5 dakikalık adım atma mesafesindedir. Buradan Hamburg Merkez İstasyonu‘na ve hareketli Reeperbahn caddesine aktarmasız olarak ulaşılabilir. Fransız ve Alman mutfaklarından çeşitli yemekler servis edilmektedir.

Yeme-İçme Önerileri ile Geleneksel Hamburg Mutfağı

 • Mönckebergstrasse ve Jungfernstieg bölgesinde birçok yeme-içme alternatifi için klasik restoranlar ve kafeler var. Oralarda geleneksel Hamburg yemeklerinden yiyebilirsiniz.
 • Hamburg’ta ne yenir sorusuna, doğal olarak ki balık ile yanıt vermek ve Fischmarkt‘e pazar sabah erken gitmenizi, güne balık ekmekle başlamanızı öneriyoruz. Hamburg gezilecek bölgeler sıralamasında de detaylı bahsettiğimiz Fischmarkt kısaca balık pazarını detaylıca okuyun.
 • Normalde taze balık haricinde balık yememenizi tavsiye ederiz. Balık işi birazcık sakata gelip midenizi de bozabilirsiniz. O yüzden dikkat edin siz gene de.
 • Klasik Alman mutfağının vazgeçilmezi olan sosis ve bira tercih edilebilir. Alster nehri civarındaki mekanlara da gidebilirsiniz
 • Herşeyden ilkin mekana karar vermeden kesinlikle mekanın Foursquare puanına ve yorumlarına da bakın.
 • St Michael Kilisesi‘ne yakın bir yerde bulunan Old Commercial Room’da nostaljik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Yumurta, turşu, patates ile servis edilen dana eti fazlaca leziz. Adı labskaus. Denemeye kıymet
 • Et, sebze ve kuruyemişin karıştırılarak yapıldığı Aalsuppe de denenebilir.
 • Ringabalığı, balık patates ve hardal birleşimi Pannfisch Hamburg‘un hususi lezzetlerindendir.
 • Müzik yanında yiyecek olsun derseniz, et restoran olarak nefis lezzetler sunan Meatery‘ye gidebilirsiniz.
 • Alman mutfağı mevzusunda başarıya ulaşmış Lutter & Wegner Restaurant’ın Viyana şnitzelini deneyebilirsiniz.
 • Pasta, tatlı, kahvaltısıyla öne çıkan die Herren Simpel de iyi puanıyla bizi cezbetti.

Hamburg Festivalleri

 • Mart, Ağustos, kasım aylarında meydana getirilen Dom Festivali bilgileri için buraya bakabilirsiniz.
 • Mayıs başlangıcında Japon Kiraz Çiçeği Festivali yapılıyor.
 • Internasyonal Havai Fişek Gösterileri de Ağustos ayında yapılıyor.

Ergonomik İpuçları

 • St.Pauli bölgesinde bilhassa gece giderseniz dikkat edin.
 • Almanca bilmiyor bile olsanız Türkçe ile sorunlarınızı çözebilirsiniz.
 • Hamburg‘u dolaşmak için kesinlikle U-Bahn ya da S-Bahn ve otobüsleri, metroyu kullanın.
 • Hamburg‘da 2-3 gün kalacaksanız kesinlikle Hamburg card alın. Tüm indirimlerden faydalanın.
 • Hamburg‘u yürüyerek keşfetmeye çalışın (göl ve liman turları hariç) 2032 köprünün olduğu şehirde yürümek oldukca keyifli, her adımınızda bir kilise, müze karşınıza çıkıyor.
 • Metro ve otobüs kullanımını için günlük bilet alarak da turunuzu hızlandırabilir, zamandan tutum edebilirsiniz.
 • Hamburg Havaalanından direkt gelirseniz toplu taşıma kullanın.
 • Alışveriş için geliyorsanız hiçbir yere uğramadan direkt  Europe PassageGesemarktAlter Wall, Neuer Wall ya da Mönkeberg Strasse‘ye gidin.
 • Saydığımız en mühim bölgeleri dolaşmak için minimum 3 güne ihtiyacınız bulunduğunu belirtelim, o da koştur koştur.
 • Liman kenti olmasına karşın oldukça güvenli bir yer ve bilhassa içki olması sebebiyle St Pauli‘de bile vaka pek olmuyor. Siz gene de dikkat edin.
 • Almanca bilmemeniz mesele değil, her köşe başlangıcında Türk var. Çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

 • Fischmarkt‘ta taptaze balıklarla hazırlanan balık ekmekle kahvaltı yapmadan,
 • Alster Gölü‘nde kanal turu yapmadan,
 • Rathaus‘a gitmeden,
 • Liman turu yapmadan,
 • Mönckeberg Strasse’ye gitmeden,
 • Eğer 2 günden daha çok zamanınız var ise Hamburg Zindanlarını, St Pauli‘yi (bilhassa hafta sonu gidin buraya), Hamburg Müzesini görmeden,
 • Liman şehri dediğimize gore buranın da bir kordonu olmalı değil mi? Doğal olarak ki var, Landungbrücken‘de başlamış olan bir kordon yürüyüşü yapmadan,
 • St Pauli‘deki gece yaşamını görmeden,
 • Yeme içme için ise önerimiz Lutter & Wegner restoranda Viyana usulü şnitzel yemeden,
 • Vee son olarak hamburgerin ana vatanında olduğunuza gore güzel bir hamburger yemeden dönmeyin

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Almanya Hamburg Gezi Rehberi | Seyahat Önerileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kıbrıs’a Yolunuz Düşerse Buraları Görmeden Gelmeyin | Kıbrıs Gezilecek Yerler Rehberi Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır ? Diyet İçin En Önemli Etken Psikolojik Hazırlık Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor! Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır