Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ?

Mobil telefon sektöründe rekabetin oldukça üst düzeyde olmasına karşın bazı telefon modellerinin tutarları oldukça yukarılarda geziyor. İnsanlar onlara ulaşmak için ise daha oldukça ikinci el telefon almayı tercih ediyorlar. Doğal olarak bu durumda akıllara ilk gelen sual alınacak telefonun kaçak olup olmadığı iyi mi anlaşılabilir. Zira eğer bunun farkına varamazsanız büyük olasılık ile vereceğiniz paranın tamamı çöpe gidecektir. Bu yazımızda almak istediğiniz ikini el ya da sıfır telefonun dahi kaçak olup olmadığını iyi mi anlayabileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu sayede büyük bir yanılgıdan dönmenize destek olmak istiyoruz.

IMEI Kodunu Denetim Edin

Akılı telefon ya da düzgüsel telefon olup olmadığı fark etmez ilk olarak IMEI kodunu denetim etmeniz gerekiyor. Bunun için ilk olarak telefonunuzun arama kısmına *#06# yazarak arama butonunu basmanız gerekiyor. Bu sayede telefonunuzda kayıtlı olan kodu öğrenmiş olmuş olursunuz. Bu kodun başka bir cihazda olup olmadığını öğrenmek için BTK’dan yardım almanız gerekiyor.Data teknolojileri kurumu bunun için e-devlet üstünden sorgulama yapabileceğiniz bir sistem sizlere sunuyor. Aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak bu siteye gidebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama?utm_source

Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ?

Karşınıza gelecek sayfada iki işlem yapmanız gerekir. Ilk olarak 15 haneden oluşan telefonunuzda bulunan IMEI numaranızı buraya yazmalısınız. Peşinden ise alt tarafta bulunan güvenlik resmini doldurmanız gerekiyor. Sorgula butonuna basarak telefona kayıtlı olan IMEI numarasının çalıntı olup olmadığını, yasal yollar ile ülkeye girip girmediğini fazlaca kolay bir halde öğrenebilirsiniz. Eğer bir problem yoksa IMEI numarası kayıtlı ve ithalat yolu ile ülkeye sokulduğu yazacaktır. Doğal olarak bununla beraber üretici şirket adı ve telefonun markası da ortaya çıkacaktır. Sizin için mühim olan IMEI NUMARASI KAYITLI yazısı olacaktır. Bu sorgulamayı kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Siz bu mevzuda ki ufak tavsiyemiz ise IMEI numaranıza gözünüz benzer biçimde bakmanız olacaktır. Zira fena niyetli kişiler telefonunuza kayıtlı olan IMEI kodunu klonlayarak yasal yollardan ülkemize girmeyen herhangi bir telefonun beynine kayıt edebilir. Doğal olarak siz telefon alacak taraf olduğunuz için bir ihtimal karşınızda ki insanda bu yukarıda anlatmış olduğumuz durumdan dolayı bunu kabul etmeyebilir.

Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan telefon için ödeme yapmadan ilkin onunla bir bilgisayarın başına oturarak bu sorgulamayı kolayca yapmasını sağlayabilirsiniz. İki tarafınca bu sayede istediği yapılmış olacaktır. Ve arkasından ticaretinizi sorunsuz bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ?

Piyasa Fiyatlarına Dikkat Edin

Her eşyanın telefonları dahi kendilerine nazaran bir piyasası vardır. Diyelim İphone 5S marka bir telefonun ikinci el piyasası bin TL civarında bulunduğunu kabul edelim. Birisi size gelip bu markada bir telefonu daha düşük fiyatlara mesela 500-600 TL arasına satmaya çalışırsa buna oldukça saygınlık etmemeniz gerekiyor. Aslen bakıldığında oldukça uygun bulunduğunu kabul edersiniz sadece ucuz etin yahnisinin yenmeyeceği şeklinde söylenen atasözünü aklınıza getirmeniz gerekiyor.

Size büyük olasılık ile acil paraya sıkıştığını ve siz olmasanız dahi başka birisine telefonu satacağını söyleyecektir. Bu ikna edici konuşma sizi kandırmak için yapılmaktadır. O nedenle dikkatli olmanızda yarar var. Ilk olarak yukarıda ki işlemi ne olursa olsun yapmanız icap ettiğini ihmal etmeyin. Eğer imkanınız var ise birkaç telefon alıp satan kişiye bu telefonun fiyatını sormaya çalışın. Yalnız kaçak olduğundan değil telefonda onarım gerektiren mühim bir probleminin olabileceğine de aklınıza getirmelisiniz. Eğer bu iki mevzuda güvenli olduktan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan gönül rahatlığı ile pazarlığınızı yaparak satın alma işleminizi gerçekleştirmek olacaktır. Gene de tanımadığınız insanlardan ikinci el telefon alırken oldukca dikkatli olmaya itina göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Yayın Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz ? başlıklı makalemizde Haahi, internetten para kazanma ekşi ve internetten para kazanma forum hakkında bilgiler verilmektedir.

Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Günlük Lif İhtiyacı Nasıl Karşılanır ? Günlük Lif İhtiyacını Hesaplama LG G7 Türkiye’de Satış Tarihi Erkek Uzun Saç Modelleri Katalog 2018 Amiral Gemisi 2018 Yeni Volkswagen Arteon İncelemesi | Teknik Özellikleri Ve Fiyatları Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Bilim Adamları Açıkladı : Sosyal Medya Zayıflatıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: