Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ağrıları Hafifletmek İçin Sıcak Ortam Mı Soğuk Ortam Mı ?

Ana Sayfa » Güncel » Ağrıları Hafifletmek İçin Sıcak Ortam Mı Soğuk Ortam Mı ?

Sıcak ve soğuk uygulamalar fizik tedavide ağrıyı azaltmak için sık kullanılan bir yöntem. Uygulaması kolay, yan tesiri yok ve ağrıyı naturel yollardan azaltır. Peki, hangi durumlarda sıcak yada soğuk uygulanmalı?

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kısmı’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, sıcak yada soğuk uygulamaların hangi hastalıklar için kullanılması gerektiği mevzusunda mühim bilgiler verdi.

SOĞUK UYGULAMALAR
“Buz uygulaması çoğu zaman akut (yeni) yaralanmalar için kullanılır. Akut yaralanmalar üstünden 48 saat geçmemiş yaralanmalardır. Ayak bileği burkulmaları, dizde, el bileğinde yada dirsekte meydana gelen bağ yaralanmalarında buz uygulaması yapılmalıdır. Yaralanma sonrasında bölgede inflamasyon isminde olan bir tepkime adım atar. Bu tepkime iyileşmeyi negatif yönde etkisinde bırakır. Yaralanma sonrası erken dönemde buz uygulaması yapılması inflamasyonun azalmasını, şişliğin inmesini ve ağrının azalmasını sağlar.

Bilhassa sporcularda ve bazı meslek gruplarında görülen aşırı kullanım sonucu meydana gelen yaralanmalarda buz ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Spor, antrenman yada ağrıya yol açan aktivite sonrasında derhal buz uygulaması yapılır. İnflamasyon denetim edilerek ağrının azalması amaçlanır.

Kas yırtılmaları ve tendon yaralanmaları sonrasında şişliği, hassasiyeti, ve ağrıyı azaltır.
Sinir sıkışmaları yada kan damarları baş ve boyun bölgesinde ciddi ağrılara neden olur. Buz uygulaması sinir iletimini azaltarak ağrının azaltılması sağlar.

BOYUNDA KRAMPLARA BAĞLI BAŞ AĞRISINA SICAK İYİ GELİR
Sıcak uygulamalar ise kronik durumlarda dokuyu gevşetmek, rahatlama sağlamak ve bölgedeki kan dolaşımını çoğaltmak için kullanılır.

Uzunluğunda kramplara bağlı baş ağrısında boyun bölgesine sıcak uygulama yapılabilir. Bölgedeki kaslar gevşeyerek baş ağrısının azalmasını sağlar.

SICAK UYGULAMA EGZERSİZDEN ÖNCE YAPILMALI
İnflamasyon bittikten sonraki dönemde kas, ligament ve tendon yaralanmalarında sıcak uygulama yapılabilir. Eklem kapsülünü, bağları ve eklem çevresi kasları gevşeterek hareketi kolaylaştırır. Eklemdeki katılık hissini ortadan kaldırır. Kan dolaşımını artırarak toksinlerin atılmasını sağlar. Sıcak uygulamalar kesinlikle egzersizden ilkin yapılmalıdır. Egzersizden sonrasında meydana getirilen sıcak uygulama ağrının artmasına niçin olabilir.

SOĞUK VE SICAK UYGULAMALAR 20 DAKİKAYI GEÇMEMELİ
Soğuk ve sıcak uygulamalarda dikkat edilmesi noktalar vardır. Soğuk uygulamalar cold pack, buz şişeleri, buz spreyleri vb. materyallerle yapılabilir. Sadece uygulamalar 2 kat havlu üstünden yapılmalıdır ve 20 dakikayı geçmemelidir. Aksi takdirde buz yanıkları oluşur ve iyileşmesi uzun vakit alır.

Sıcak uygulamalar sıcak su torbaları, hot pack, nemli-sıcak havlu vb şeklinde materyallerle yapılabilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan uygulama esnasında aşırı ısı hissedilirse uygulamaya son verilmelidir. Duyu kaybı olan oldukça dikkatli olmalıdır. Asla sıcak uygulama yapılırken uykuya dalınmamalıdır.”

Bir önceki yazımız olan Son Günlerde Açlık Hissiniz Kaybolduysa Dikkat Edin ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ağrıları Hafifletmek İçin Sıcak Ortam Mı Soğuk Ortam Mı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? Filmlerde Sürekli Dinlediğiniz Ve Aklınızda Kalan Müzikler Var Hani ! Aspirinin Faydaları Nelerdir ? Hangi Ağrılarda Kullanılır ? Almanya’da Sürücüsüz Araçlar İçin Bulunan Çözüm Pes Dedirtti Göğüs Kanseri Öldürür Mü ? Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir ? Hızlı Göbek Eriten Diyet Listesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır