Ağrı Tarihi Yerleri Ve Doğal Güzellikleri

Ana Sayfa » Güncel » Ağrı Tarihi Yerleri Ve Doğal Güzellikleri

Ağrı manzarası

Ağrı Hakkında Kısa Kısa

Dağcılık sporu, ülkemizin belli başlı gezim alanlarından yalnız birisi. Uludağ, Erciyes, Kartalkaya, Palandöken belli başlı rotalar olsa da Ağrı adeta karlar ülkesinin bembeyaz, haşmetli başkenti olarak bizleri selamlıyor. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, her yıl yerli ve yabancı turistlerin, dağcılık sporuyla uğraşan kişilerin göz bebeği olmuş durumda. Zirvesinin 5137 m. benzer biçimde ürkütücü fakat bir o denli heyecanlandıran bir rakama haiz olması, dünya tarihindeki pek oldukça efsanevi olayın başkahramanı olması ile Ağrı bizleri kendine çekiyor. Bizde bu bembeyaz dünyayı keşfetmek ve sizlere sunmak için Ağrı gezilecek bölgeler sıralaması hazırladık.

Ağrı zirvesine yaklaşırken

Ağrı Dağı’na tırmanan serüven severler

Batısında Erzurum ve Muş, kuzeyinde Kars ve Iğdır, güneyinde Bitlis ve Van, doğusunda ise İran’ ın bulunduu Ağrı konumu sebebiyle adeta doğuya oluşturulan bir kapı. Agri yaz mevsiminde dağcılık ve tabiat sporları, kış mevsiminde ise kayak sporunun olmazsa olmaz yerlerinden biridir. Türkiye’nin İran sınırına en yakın şehri olması ile de ayrı bir öneme haiz olan Ağrı, tarih süresince Urartu, Makedon, Pers, Safevi ve Osmanlı şeklinde büyük devletlere ev sahipliği yapmış. Bu sebeple Agrı organik zenginlikleriyle beraber birbirinden kıymetli kültürel zenginliklere de bünyesinde barındırıyor.

Ağrı Nerede ?

Ağrı, batısında Muş ve Erzurum’un, doğusunda İran’ın, kuzeyinde Iğdır ve Kars’ın, güneyinde ise Van ve Bitlis’in bulunmuş olduğu, 1650 m. yüksekliğindeki dağlık  bir yayla üstünde bulunmaktadır. Doğusunda İran’ın yer almasıyla mühim bir konumda olan Ağrı, adını şehrin sınırları içinde yer edinen, tarihte birçok efsaneye ve vakaya mekan olmuş, günümüzde ise kayak ve dağcılık sporlarının olmazsa olmaz yeri olan Ağrı Dağı‘ndan almıştır.

Ağrı’ya Iyi mi Gidilir ?

Ağrı’ya ulaşım hem havayolundan, hem de karayolundan sağlanmaktadır. Daha acele varmak için İstanbul ve Ankara’dan Ağrı’ya tertipli uçuşlar mevcut. Ağrı Havaalanı‘na meydana getirilen inişlerde İstanbul – Ağrı arası uçuşlar 1 saat 42 dakika sürmektedir.

E-80 karayolu ile Ağrı, Erzurum, İran ve çevresinde yer edinen öteki il ve ilçelerle bağlantısı vardır. İstanbul- Ağrı arası ortalama 1419 km. ve yol araçla  19 saat 35 dakika sürmektedir. Ankara- Ağrı arası ise ortalama 1061 km. ve araçla 15 saat 48 dakika sürmektedir.

Bunların haricinde tur şirketlerinin düzenlemiş olduğu seyahat programlarına da katılabilirsiniz.

Ağrı Gezilecek Bölgeler Sıralaması

1. Ağrı Dağı

Tarihte birçok efsanevi vakaya ev sahipliği yapmış, etkisi altına alan bembeyaz görüntüsüyle görenleri kendine fanatik bırakan Ağrı Dağı günümüzde dağcılıkla, kayakla uğraşanların, araştırma yapmak isteyen bilimadamlarının buluşma noktası. 5137 m. yüksekliğe haiz Ağrı Dağı bununla beraber Türkiye’nin değil Avrupa’nın en yüksek zirvesi. Amatör ve ustalaşmış dağcılar için değişik pistlerin bulunmuş olduğu Ağrı Dağı Ararat Dağı, Cebel ül Haris, Kuh-i Nuh benzer biçimde isimlerle de anılmaktadır. Marco Polo’nun asla tırmanılamaz söylediği, 1829’da Frederick Von Parat’ın ilk tırmanışıyla tırmanışların kat be kat arttığı Ağrı Dağı gezginlerin uğrak noktası.

Ağrı dağı zirvesi tırmanış

Ağrı dağı zirvesine ulaşmak

2. İshak Paşa Sarayı

Ağrı‘nın Doğubayazıt kazasının 5 km. doğusunda yer edinen İshak Paşa Sarayı Osmanlı mimarisi için oldukça mühim bir yapıt. Topkapı Sarayı’ndan sonrasında ikinci teşkilatlı saray konumumda olan İshak Paşa Sarayı hem de Lale Devri’nin son büyük anıt yapısı olma özelliğine haiz. Sanat zamanı için ayrı bir öneme de haiz olan İshak Paşa Sarayı, bununla birlikte dünyada ilk kaloriferli sistemin uygulanmış olduğu yerdir. Bu sebeple İshak Paşa Sarayı sürecinin en meşhur sarayları sıralamasında ilk sırada yer almıştır. Sarayın bulunmuş olduğu yerin manzarası da oldukça göz kamaştırıcı.

1685 senesinde Çolak Abdi Paşa tarafınca inşasının başlatılmış olduğu sarayın inşası 1789 senesinde oğlu İshak Paşa tarafınca tamamlandırılmış. 7600 m2 lik bir alan üstünde bulunan sarayın duvarlarının yüksekliği 12- 15 m. içinde. Osmanlı, Selçuklu ve Türkistan mimarisinden izler taşıyan İshak Paşa Sarayı Ağrı gezilecek bölgeler listesinin başlangıcında geliyor.

Ağrı manzarası

Ağrı Dağı manzarası

3. Ağrı Meteor Çukuru

Ağrı meteor çukuru, dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olma özelliğiyle her yıl oldukca sayıda yerli ve yabancı gezgin tarafınca ziyaret ediliyor. 1892 senesinde meteor çukurunun bulunmuş olduğu bölgeye düşen  göktaşı burda 60 metrelik bir çukur açmış. Genişliği ise 35 metre. Günümüzde ise bakımsızlıktan dolayı çukurun derinliği 35 metreye kadar düşmüş bulunmakta. Ağrı meteor çukuru dikkat çekici özelliğiyle Ağrı gezilecek bölgeler listenizde ne olursa olsun olmalı.

4. Diyadin Kaplıcaları

Kültürel ve naturel güzellikleriyle varlıklı bir birikime haiz olan Ağrı, kaplıcaları ile de birçok  rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen yerlerden biri. Adını bulunmuş olduğu ilçeden alan kaplıcalara Erzurum ve Ağrı Havalimanı‘ndan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diyadin kaplıcalarının suyu sülfat,kalsiyum,bikarbonat,klorür ve karbondioksit oranından oldukça zengindir. Kemik, siyatik,kireçlenme, romatizma,nöroloji ve metabolizma hastalıklarına şifa deposu olan kaplıcalar, bununla beraber Türkiye’de termal turizmin mühim yerlerinden biridir.

Diyadin Kaplıcaları Ağrı fotoğrafı

Diyadin Kaplıcaları

5. Keşişin Bahçesi

Ağrı Doğubayazıt sınırları içinde yer edinen keşişin bahçesi vaha benzeri yemyeşil ve berrak görüntüsüyle adeta cennetten bir köşe. Bir rivayete gore meşhur Kerem ile Aslı hikayesinin bu bahçede geçmiş olduğu söylenir. İsfahan padişahının oğlu Kerem keşişin kızı olan Aslı’yı bu bahçede görüp ona gönül verir. Bu efsanevi bahçeyi kadrajınıza almadan Ağrı gezilecek bölgeler listenizi tamamlamayın.

6. Balık Gölü

Doğubayazıt sınırları içinde yer edinen bir başka güzellikte Türkiye’nin en yüksek göllerinden kabul edilen Balık Gölü.  Çevresinde yer edinen dağların,pınarların ve minik derelerin suyuyla beslenen Balık Gölü‘nün şimal kısmında zamanı kalıntıları olan 4 dekar büyüklüğünde bir ada bulunmaktadır. Bu adanın üstünde yer edinen kadife ördek popülasyonuyla Balık Gölü Türkiye’nin en mühim 100 kuş alanından biri olmasıyla da oldukça renkli bir görüntüye haiz. Balık Gölü‘nün esas ününü ise yuvası olduğu kırmızı benekli alabalıklardan almış. Saf naturel ortamda yetişen bu balıkların sofraya gelişi oldukça zor şartlar altında gerçekleşiyor. Kış aylarında metrelerce buz tabakasıyla kaplanan gölde balıkçılar açtıkları deliklerden balık avlayabiliyorlar.

Ağrı Balık Gölü görseli

Ağrı Balık Gölü

7. Meya Mağaraları

Ağrı‘nın Diyadin ilçesine 15 km. uzaklıkta bulunan ve Günbuldu Meya Köyü sınırları içinde yer edinen Meya Mağaraları her yıl fazlaca sayıda yerli ve yabancı turistin Ağrı gezilecek bölgeler sıralamasında yerini almaktadır. Kayalara oyulmuş yapılardan meydana gelen mağaralarda ibadethane,barınma, mabet, mağara ve fazlaca sayıda değişik oda mevcut.

Değişik inançların izlerini görebileceğiniz Meya Mağaraları’nda İslam ve Yezidi mezarları ve oldukça sayıda mabet mevcut. Mağara içindeki odalar tehlikelerden korunmak amacıyla yüksek kayalar üstüne inşa edilmiş. Köklü bir tarih ve varlıklı bir kültürel değere haiz olan bu bölgede hem de Hz. Ali’nin atının ayak izleri olduğu tahmin edilen taşlar da bulunuyor. Aynı anda hem zamanı hem de naturel güzellikleri keşfedebileceğiniz Meya Mağaraları Ağrı’nın barındırdığı bir başka güzellik.

8. Ahmet Hani Türbesi

Ağrı Doğubayazıt’a 8 km. mesafede bulunan İshak Paşa Sarayı’nın üst tarafındaki Ahmet Hani Türbesi yerli halk tarafınca çoğunlukla ziyaret ediliyor. Görkemli mimarisiyle de yabancı turistlerin odak noktası olan Ahmet Hani Türbesi, 1651 senesinde devrin mühim zatlarından Ahmet Hani tarafınca inşa ettirilmiştir.

9. Doğubayazıt Sazlığı

Doğubayazıt ilçesi ile Ağrı Dağı arasındaki iki gölün olduğu yerde bulunan Doğubayazıt Sazlığı, Balık Gölü şeklinde Türkiye’nin en mühim 100 kuş alanı içinde yer verilmiştir. Tendürek Dağları ve Balık Gölü’nden gelen sularla beslenen sazlıkta turna,balıkçıl,erguvani,boz ördek,kızılgaga türünde pekçok kuş barınıyor.

10. Doğubayazıt Kalesi

Doğubayazıt ilçe merkezine 7 km. mesafede bulunan Doğubayazıt Kalesi‘nin yapım zamanı kati olarak bilinmemektedir. Bununla beraber kalenin çevresinde bulunan kabartmalı bir gömüt kalıntısının Urartu dönemine ilişik olduğu tespit edilmiş. Tarih süresince pekçok devlete ev sahipliği meydana getiren ve Yavuz Sultan Selim’in padişahlığı döneminde fethedilen Doğubayazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı’na yakınlığıyla da Ağrı gezilecek bölgeler rotanızda olmalı.

Doğubeyazıt Kalesi AğrıDoğubeyazıt Kalesi

11. Eski Beyazıt Cami

1 Selim döneminde yaptırılan Eski Beyazıt Camii klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri.  Kare planlı ve tek kubbeye haiz olan caminin kitabesinde 1687 senesinde onarıldığı görülmektedir. Ağrı görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler listenize kesinlikle Eski Beyazıt Camii’yi ilave edin.

12. Avnik Kalesi

Urartulardan günümüze kalan bir öteki yaratı de Avnik Kalesi.  Günümüze yalnız kalıntılarının kalmış olduğu kale Diyadin‘e 29 km. uzaklıkta yer almıştır. Öteki bir adı de Koçbaşı Kalesi olan Avnik Kalesi Ağrı gezinizde gezilmesi ihtiyaç duyulan yerlerden.

13. Buz Mağarası

Doğubayazıt ilçesini kuzeydoğusunda, Minik Ağrı Dağı’nın eteklerinin bitimindeki düzlükte yer edinen Buz Mağarası Ağrı‘nın eşi olmayan naturel güzelliklerinden biri.  Yerin 7-8 m. altında yer edinen Buz Mağarası’nda oldukça ufak ve devasa büyüklükteki buzdan sarkıt ve dikitlerle görenleri oldukça şaşırtıyor. Işık tutulduğunda buzların kristal benzer biçimde parlak ve rengarenk görüntüsü ile oldukça cezbedici olan mağaranın bir başka özelliği ise kış mevsiminde sıcak, yaz mevsiminde soğuk olmasıdır.

14. Nuh’un Gemisi

Nuh Tufanı’nda karaya oturan geminin bulunmuş olduğu rivayet edilen,  Doğubayazıt’a bağlı Üzengili ve Telçeker Köyleri içinde bulunan bu bölge oldukça sayıda yerli ve yabancı turistin, araştırmacının ziyaret etmiş olduğu bir anıt. Vapur biçimli bir silueti çağrıştıran bu Nuhun Gemisi günümüzde açık hava müzesi ve naturel sit alanı olarak hizmet veriyor.

Nuhun gemisi Ağrı

Ağrı Nuhun gemisi

15. Antik Şehirler

Ağrı Urartulardan kalma höyükleri ve antik kentleriyle adeta bir kültürel bahçe.  Toprakkale, Eski Beyazıt, Diyadin Meya Köyü ve Girik Tepe bu antik şehir ve höyüklerin belli başlı örnekleri.

16. Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Ağrı Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, kış sporu severler ve kayak tutkunlarının olmazsa olmaz rotalarından bir. Ağrı Eleşkirt’e 6 km. uzaklıkta yer edinen kayak merkezinin sezonu ise Aralık- Nisan ayları içinde. Bir otel, bir günübirlik tesis ve bir kayak kulübünün yer almış olduğu kayak merkezinde hususi ders alabilir, ihtiyaç duyulan malzemeleri kiralayabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

  • Ağrı’da Urartulardan kalma antik şehir ve höyükleri gezmeden.
  •  Buz Mağarası‘ndaki küçüklü büyüklü buzdan sarkıt ve dikitlerin kristal parlaklığını görmeden.
  •  Dünyanı  en büyük ikinci meteor çukuru olan Ağrı Meteor çukurunu görmeden.
  • Balık Gölü’ndeki kırmızı benekli alabalıkları görmeden.
  •  Keşişin Bahçesi’nde gezinirken Kerem ile Aslı hikayesinin hatırlamadan.
  •  Diyadin Kaplıcaları‘nda ruhunuzu dinlendirmeden.
  •  Meya Mağaraları‘ndaki  mezarlık ve tapınakları gezmeden.
  • Ağrı Dağı‘nda tırmanışlara şahit olmadan.
  •  Doğubayazıt Sazlığı‘ndaki kuş çeşitlerini görmeden.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemizde Altı, Geçmesi ve Göz hakkında bilgiler verilmektedir.

Ağrı Tarihi Yerleri Ve Doğal Güzellikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sürpriz Sonla Biten Birbirinden Mükemmel 10 Film Saç Renginde 2018 Modası | En Yeni Saç Modelleri Metabolik Sendrom Beslenme Tedavisi Skoda’da Artık Elektrikli Araç Üretiyor | Vision E En Çok Oynanan E-Spor Oyunları 2017 Erken Kalkmak İçin Birbirinden Değerli Tavsiyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır