Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Adsense Onayı Almakta Zorlanıyor Musunuz ?

Ana Sayfa » Güncel » Adsense Onayı Almakta Zorlanıyor Musunuz ?

AdSense Nedir?

AdSense’in ne işe yaradığını bilmeyeniniz yoktur sanırım. Dünya’nın en popüler reklam ağı olan AdSense, web sitenizde reklam göstererek o reklamlara tıklandıkça hem kendisine, hem de site sahibine para kazandırır.

Eğer internet sektöründe ve blog aleminde yeniyseniz, blogdan para kazanma temalı makaleler okuyup “ben de kazanmak isterim” demeye başladıysanız daha ilkin paylaştığım AdSense kılavuzunu okuyarak işe başlamanızı tavsiye ederim.

AdSense Iyi mi Çalışır?

AdSense’in iyi mi çalıştığını olabildiğince sadeleştirerek açıklamak isterim. Bunu da bir örnekle yapmak en mantıklısı sanırım.

X şirketi reklamının “blog” aramasında gözükmesini istesin ve reklamına her tıklandığında 1 TL ödeyeceğini bildirsin. Benim sitem de “blog” aramasında üt sıralarda çıkan bir site olsun. Bir ziyaretçi “blog” aramasından benim siteme girdiğinde X firmasının reklamı gözükecektir. Ziyaretçi sitemdeki o reklama tıkladığında X firmasının hesabından 1 TL kesilir. Bunun 75 kuruşu benim hesabıma aktarılırken, 25 kuruşu Google’ın hesabına aktarılır.

Gördüğünüz şeklinde AdSense’de reklam veren şirket, reklamı gösteren site ve aracı Google olmak suretiyle üç taraf var. Üç taraf da kazançlı alında bu sistemde. Yayıncı olarak biz tık başına belli bir miktar kazanıyoruz. Google her tıklama için %25 komisyon kazanıyor. Reklam veren şirket da satın alan kazanıyor.

AdSense Yayıncısı Olmak Niçin Önemlidir?

Bu mevzuda resmi bir izahat yada somut data olmamasına karşın benim bazı teorilerim var. Bu tarz şeyleri sizlerle de paylaşmak isterim fakat okurken bunların kişisel fikirlerim bulunduğunu lütfen göz ardı etmeyin.

* Kuram 1: Bildiğiniz şeklinde AdSense onayı almak oldukça zor. Google bir siteyi AdSense yayıncısı yapmak için pek oldukca kriter koyuyor. Öteki taraftan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için de pek oldukca kriter var. Peki AdSense onayı alan bir site Google’ın kriterlerine bakılırsa kaliteli bir siteyse ve Google kaliteli siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda çıkartıyorsa AdSense yayıncısı olan bir site, AdSense yayıncısı olmayan rakibine nazaran daha üst sırada çıkmaz mı?

* Kuram 2: Google iyi mi para kazanıyor? Kullananların reklamlara tıklaması ile. Bu tıklamalar ya arama sonuçlarındaki sponsor bağlantılara yapılıyor, ya da AdSense yayıncısı olan sitelerdeki reklamlara. Peki Google daha çok kazanmak istemez mi? Bunun için AdSense yayıncısı olan bir siteyi ilk sırada çıkarırsa ve kullanıcı o siteye erişip sitedeki bir reklama tıklarsa Google da daha çok kazanmış olmaz mı?

Şeytanın avukatlığını mı yapıyorum bilmiyorum fakat senelerdir işin içinde biri olarak bu teorileri düşünmeden edemiyorum. Bu teoriler doğru olmasa bile AdSense yayıncısı olmak önemlidir şu sebeple malum hiçbir reklam ağı AdSense kadar kazandırmıyor. Tek bir tıklamaya 20 TL aldığımı bilirim 🙂

AdSense Onay Süreci Nedir?

AdSense onayı 2 aşamalı bir süreçtir. İlk aşamada müracaat meydana getiren siteye hususi programlanmış robotlar gönderilir ve bu tarz şeyleri siteyi tararlar. Teknik açıdan kafi olup olmadığını otomatikman denetim ederler. Eğer site teknik açıdan kafi ise ilk onay verilir ve ikinci onay aşamasına geçilir.

İkinci onay sürecinde site AdSense ekibinde çalışanların manuel denetlemesine doğal olarak tutulur. Bu aşamada siteniz insanoğlu tarafınca denetim edilir ve yayıncı kriterlerine uygun olup olmadığına bakılır.

İkinci aşamada onay almak için kimi zaman talih faktörü de devreye girer. Şu şekilde ki başvurunuz A kişisi tarafınca incelenirse ve A kişisi o gün tersinden uyandıysa, canı bir şeye sıkkınsa ya da başka problemleri var ise başvurunuzu reddedebilir. Fakat aynı site için yaptığınız başvuruyu şansınıza iyi niyetli, babacan ve sevecen B kişisi değerlendirirse başvurunuzu onaylayabilir.

* İpucu: Ortalama 3-4 yıl evvel başımdan geçen bir vakası anlatayım. Blogger’da açılmış bir blog için Blogger kumanda panelindeki kazançlar sekmesinden AdSense müracaat yapmıştım. Başvuruya negatif yanıt alır almaz bu kez AdSense’in kendi sitesine girdim ve bir müracaat da oradan yaptım. Başvurum birkaç gün içinde onaylanmıştı. Blogger kullanıcıları Blogger panelinden yaptıkları başvuruları reddedildiyse şanlarını bir kez de AdSense’in sitesinden denemelerinde yarar var.

AdSene Başvuruları Niçin Reddedilir?

Yukarıda bahsettiğim talih faktörünü bir kenara bırakırsak başvurunuzun kabul edilmemesini sağlayacak bazı katı AdSense kuralları var. Ve muhtemelen başvurunuza negatif cevap alırken sebep olarak size bunlardan biri sunulacaktır.

1. Yetersiz İçerik: AdSense’in başvuruları onaylamamasının en yaygın sebebi içeriğin yeteriz oluşudur. AdSense’e başvurunuz esnasında blogunuzda AdSense ekibinin inceleyeceği sayıda içerik yoka başvurunuz reddedilir. 100 tane kıytırık yazı yayınlayıp bu sebeple reddedilebilirsiniz fakat minimum 20 tane kaliteli, eşi olmayan içerik ile yetersiz içerik sebebiyle reddedilme ihtimaliniz düşüktür.

2. Site Google AdSense Politikalarına Uymuyor: Sitenizin kullanıcı deneyimi fena ise, ziyaretçilerin site içinde gezinmesi zor ise, tasarımı zayıf ise, içerik sağdan soldan alınmış ise, Google’dan gelen trafik oldukça azca ise sitenizin Google AdSense politikalarına uymadığı sebebi öne sürülerek başvurunuz reddedilir. Müracaat yapmadan ilkin sitenizin Web Yöneticisi yönergelerine ve AdSense program politikalarına uygun olup olmadığını denetim etmenizde yarar var.

3. Site Fazlaca Yeni: AdSense uygunluk yönergelerinde sitenizin minimum 6 ay süresince etkin olması gerektiği yazıyor. İstisnai durumlar söz mevzusu olsa da Google reklam ağının kaliteli sitelerden oluşmasını istediği için bu şekilde bir kriter koymuştur. Zira bir sitenin 6 aylık performansı o itenin geleceği ve kalitesi için düşünce vermeye yeterlidir.

4. Uygunsuz İçerik: Google AdSene’e gore uygunsuz içeriklerin neler bulunduğunu yasaklanmış içerik sayfasından okuyabilirsiniz. Eğer sitenizde bu tür içerikler mevcut ise AdSene onayı almanız imkansızdır. Sitenizden uygunsuz içerikleri kaldırmadan zahmet edip müracaat yapmanıza asla gerek yok 🙂

AdSense Onayı Almak İçin Neler Gereklidir?

Google AdSense’in resmi sayfalarında yazılanlar, bizzat onay aldığım hesaplar ve öteki AdSense kullanıcılarının paylaştıkları deneyimlerden yola çıkarsak AdSense onayı almak için yapmanız ihtiyaç duyulan temel şeyler şunlardır:

1. Kaliteli İçerik: Mevzu ne olursa olsun tamamen kendi cümlelerinizden oluşan, okuyan kişiyi bilgilendirecek ve ona katkı ağlayacak, yazım ve yazım hatalarından arınmış, orijinal içerikler üretip paylaşmalısınız.

2. İçerik ayısı: AdSense yardım forumlarında bu mevzu ile ilgili sorulan bir soruya AdSense ekibinden bir yetkili “başvurmadan ilkin minimum 25-30 kaliteli içeriğiniz olmalı” yanıtını vermiş.

3. Blog Tasarımı: Blog temanızın responsive, mütevazi, gereksiz eklentilerden arınmış bir tema olmasına dikkat edin. İnanlar blogunuzda zorluk çekmeden gezinebilmeli, içeriğe kolayca ulaşabilmeli.

4. Site Hızı: Google son yıllarda hız mevzusuna kötü halde takmış durumda. Gerek masaüstü, gerek mobil cihazlarda sitelerin süratli açılmasını istiyor. Müracaat yapmadan ilkin blogunuzun yüklenmesini yavaşlatan öğeleri aldırmanızda yarar var.

5. Domain: AdSense onayı almanız için elbet bir domaine ihtiyacınız yok. Mesela Blog Hocam blogspot domainini kullanmaya devam etmesine karşın AdSense onayını fazlaca kısa sürede aldı. Fakat kendi domaini olan sitelerin spamden uzak, kaliteli olma ihtimalleri yüksek olduğu içi AdSense başvurunuzun kabul edilmesinde avantaj sağlayabilir.

6. Lüzumlu Sayfalar: Bir sitenin kaliteli, ciddi ve ustalaşmış bulunduğunun göstergelerinden biri de bazı mühim sayfalara haiz olması. Müracaat yapmadan ilkin gizlilik politikası, hakkında ve yazışma sayfalarını oluşturmanız gerekmektedir.

7. Öteki Reklamlar: Eğer başka reklam ağlarına üye iseniz ve onların reklamlarını sitenize eklediyseniz müracaat yapmadan ilkin onları kaldırmanız iyi olur. Bilhassa affiliate ve PPC ağlarına ilişik banner reklamları kaldırmanızı tavsiye ederim.

Süratli AdSense Onayı Almanın Püf Noktası Nedir?

Hemen hemen kanıtlanmasa da birkaç yerde okuduğum, süratli bir halde AdSense onayı almanın bir hilesi daha doğrusu açığı olduğu ile ilgili yazı görünce sizlerle paylaşmak istedim. Fakat söylediğim benzer biçimde benim denediğim ve güvence verdiğim bir yöntem değil. Ne yaptıysam olmadı, AdSense onayı alamadım diyenler bir de bu yöntemi denesin diye paylaşıyorum 🙂

!!! Ilk olarak yeni bir gmail hesabı açın. Başvurunuzu bu yeni hesapla yapacaksınız. Fakat müracaat yapmadan ilkin telefon numarası doğrulama işlemini yapın. Arkasından olabildiğince mobil trafik almaya çalışın. Doğrusu cep telefonlarından ya da tabletlerden sitenize kucak dolusu giriş olsun. Doğal olarak bunun değişik cihazlardan yapılması gerekiyor. Eş, dost, akraba çevrenizde kim vara telefonlarından Google’da sitenizi aratın ve ziyaret edin. Bakalım başvurunuz kabul edilecek mi?

AdSense Başvurunuz Gene Mi Reddedildi?

AdSense başvurunuz gene reddedilmiş olabilir. Zira AdSense başvurularının %96’sı onaylanmıyor. Bu durumda yapacağınız 2 şey var:

1. Müracaat sonucunuzun geldiği maildeki reddedilme nedenine bakın ve bunu düzeltmeye çalışın. 2 hafta sonrasında ise yine müracaat yapın. Yeni başvurunuzun, önceki başvurunuzdan değişik gün ve saatte olmasına dikkat edin. Kısaca önceki başvurunuzu 2 hafta ilkin salı günü sabah saatlerinde yaptıysanız yeni başvurunuzu Cumartesi günü akşam saatlerinde yapmak benzer biçimde.

2. Evet AdSense oldukca kazançlı, güvenilir ve avantajlı bir reklam ağı olabilir fakat sitenizden para kazanmak için tek yöntem AdSense değil. Benzer mantıkta çalışan AdSense alternatiflerinden birini deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bu Liste İle 1 Haftada 5 Kilo Vermek Mucize Değil başlıklı makalemizde 1 ayda 8 kilo verdiren diyet listesi, diyet filmi ve diyet hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Adsense Onayı Almakta Zorlanıyor Musunuz ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Emzirirken Göğüs Ağrısı Neden Olur? Audi’nin A8’in Bu Özelliğine Yok Artık Dedirtiyor ! Evde Nem ve Nem Kokusu Nasıl Giderilir? Uçakla Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler  Gri Saç Renkleri Ve Modelleri 2018 Erken Kalkmak İçin Birbirinden Değerli Tavsiyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: